Zapięcie to niewielki element, dzięki któremu stworzony sznur korali może być dumnie noszony na szyi. Jest niewidoczny, ale odgrywa ważną rolę. Od tego, czy zapięcie zostanie prawidłowo i solidnie wykonane, zależy czy naszyjnik nie będzie się zrywał w trakcie noszenia.

Do wykonania zapięcia naszyjnika na lince jubilerskiej, która jest najczęściej stosowanym materiałem w tego typu biżuterii, potrzeba:

Przy wykonaniu pomocne będą szczypce i bociany zgniatacze lub wygięte, jeżeli dla kogoś są wygodniejsze w użyciu.

Rozpoczynamy od przełożenia jednej końcówki linki jubilerskiej przez łapaczkę – łapaczka luźno wisi na lince. Do wyboru mamy łapaczki tzw. chłopczyki i dziewczynki, i jak to w przyrodzie bywa łapaczki chłopczyki są bardziej wytrzymałe.

Następnie na końcówce linki zakładamy stoper i ściskamy go przy użyciu bocianów – łapaczka jest zablokowana przez stoper i nie zsunie się z linki. Kolejny etap to odcięcie nadmiaru wystającej za stoperem linki i zamknięcie łapaczki na jej końcówce tak, aby stoper znajdował się w jej środku. Przez łapaczkę przekładamy kółko otwarte lub kółko sprężynkę. O wiele łatwiej przekłada się elementy przez kółka otwarte, ale nie są one tak solidne i wytrzymałe jak kółka sprężynki.

To samo robimy na drugiej końcówce linki jubilerskiej. Następnie, na jednej z nich przez kółko przekładamy federing lub karabińczyk. Tak naprawdę nie ma znaczenia, który rodzaj zapięcia wybierzemy – jedni preferują federingi, inni karabińczyki. Ważne tylko, żeby dokładnie sprawdzić, czy delikatnie działają i się nie zacinają, żeby uniknąć problemów w użytkowaniu. Warto także pamiętać, żeby wszystkie elementy dokładnie zaciskać.

Tego typu zapięcia można stosować we wszystkich rodzajach naszyjników wykonanych z linki jubilerskiej – pojedynczej, podwójnej lub nawet z większej liczby.