Płaskie bransoletki na krośnie są ostatnio bardzo popularne. Szczególnie modne są motywy indiańskie. Choć proste w wykonaniu, potrafią zaskoczyć swoim urokiem. Zapraszamy na kurs DIY, w którym Paula Banaszak pokaże Wam jak zrobić bransoletkę na krośnie.

 

Materiały potrzebne do wykonania bransoletki na krośnie:

lista krosno

Koraliki TOHO – 11/0 – w bransoletce z kursu są to kolory – ceylon snowflake, silver-lined Lt topaz, silver-lined frosted cobalt, opaque turquoise oraz ceylon frosted innocent pink.

Końcówki do biżuterii zaciskowe krokodylki 20mm do wykończenia bransoletki na krośnie i końcówka do wklejania o otworze 3mm potrzebna do wklejenia chwosta

Karabińczyk do biżuterii – 12mm

Kółka montażowe – kółka pojedyncze otwarte 7mm, kółka sprężynki podwójne 8mm, u mnie wszystkie elementy metalowe są w kolorze srebrnym oksydowanym, Ty możesz zdecydować się na inny kolor wykończenia :)

Chwosty – 30mm, stanowią dodatkową ozdobę dla bransoletki

Igła jubilerska – igła do nawlekania koralików 10/13 lub igła typu Big Eye

Nici jubilerskie –  nici do jeansu Talia 30 oraz nici One G (można je zastąpić nicią Tytan 80)

Krosno do koralików -bez krosna nie uda nam się wyczarować tej pięknej bransoletki :). To przydatne narzędzie przy pomocy którego stworzyć możesz nie tylko bransoletki, ale i naszyjniki, kolie czy torebki. To inwestycja w całą masę rękodzielniczych możliwości ;).

Klej jubilerski – np. uniwersalny UHU

Nożyczki, narzędzia

Wszystkie produkty potrzebne do wykonania bransoletki na krośnie znajdziesz tutaj. Pamiętaj jednak, że kurs służy przede wszystkim nauce techniki beadingu – bransoletę wykonać możesz w wybranej przez siebie kolorystyce, wcale nie musi być identyczna :). Może nawet pokusisz się o ułożenie własnego wzoru?

Nasz wzór na bransoletkę z koralików wygląda tak:

Szerokość: 12 koralików ( ok 2cm )

Długość 70 rzędów ( ok 15cm)

 

2016_06_01_13.10.00-1

 

I zaczynamy!

1. Pierwszym krokiem jest zamontowanie nici na krośnie. Powyższy wzór ma szerokość na 12 koralików, tak więc naciągamy 13 nitek osnowy. 

1c

2. Następnie przywiązujemy nić prowadzącą (przędza) do pierwszej osnowy po lewej stronie. Zostawiamy spory ogonek (będziemy go chować w koralikach po zrobieniu całości)

2c

3. Przekładamy nić przez oczko igły i nawlekamy sekwencje pierwszego rzędu.

3c

4. Przesuwamy koraliki do końca nitki (w stronę supełka). Nić układamy pod nitkami (z lewej strony na prawą, tak jak na zdjęciu poniżej).

4c

5. Przykładamy koraliki do nitek, starając się by każdy koralik wszedł pomiędzy osnowy. Wciskamy je palcem od dołu ku górze.

5

6. Pociągamy lekko za nić prowadzącą, ułatwi nam to ustawienie koralików w rzędzie.

6

7. Upewniamy się, że każdy koralik jest na swoim miejscu.

7

8. Igłą przechodzimy przez wszystkie koraliki (od prawej strony do lewej) pilnując by igła z nicią prowadzącą znajdowała się NAD nitkami osnowy. Można sobie pomóc z niesfornymi koralikami i je lekko wypchnąć od dołu ku górze.

8

9

9. Przeciągamy nić przez koraliki.

10

10. Na końcu trzeba nić prowadzącą dość mocno pociągnąć (z umiarem ;-) ), by koraliki nie miały przestrzeni pomiędzy sobą.

11

11. Nawlekamy sekwencje drugiego rzędu.

12

12. Postępujemy analogicznie, tak jak w przypadku pierwszego rzędu. Kierujemy nić z koralikami od lewej strony do prawej, wciskamy koraliki pomiędzy nitki, przechodzimy igłą przez koraliki NAD nitkami osnowy, pociągamy nić prowadzącą.

bransoletka na krośnie

14

15

13. Co jakiś czas należy poprzysuwać koraliki do siebie (w pionie). Robimy to delikatnie, przytrzymując osnowy.

16

14. Robimy kolejne rzędy, nawlekając sekwencje kolejnych rzędów (wg wzoru).

bransoletka z koralików

15. Pięknie się tka… Aż tu nagle kończy się nić prowadząca. 

jak zrobić bransoletkę na krośnie

16. Już spieszę z wyjaśnieniami jak dodać nową nić. Musimy obecną nitkę ukryć w koralikach. W tym celu musimy ją także zabezpieczyć, żeby nam się całość nie posypała.

bransoletka na krośnie

17. Przywiązujemy nitkę do pierwszej osnowy (podwójnym supełkiem)

jak zrobić bransoletkę z koralików

21

22

18. Nawlekamy nitkę na igłę i przechodzimy przez pierwszy lub drugi rząd od góry ale nie przez wszystkie koraliki.

bransoletka na krośnie

19. Wyciągamy igłę w dowolnym miejscu pomiędzy koralikami.

jak zrobić bransoletkę z koralików toho

20. Teraz dodatkowo zawiążemy ją na sąsiadującej osnowie.

wzory bransoletek na krośnie

bransoletki na krośnie

27

jak zrobić bransoletkę na krośnie

21. Koniec nitki chowamy w koralikach.

bransoletka na krośnie

22. Nadmiar nitki ucinamy.

jak zrobić bransoletkę na krośnie

23. Nową nić prowadzącą przywiązujemy tak samo jak poprzednią, na samym początku robótki, pozostawiając spory „ogonek”.

wzory bransoletek na krośnie

24. Nawlekamy „ogonek” na igłę i chowamy go w koralikach. Możemy po prostu przeciągnąć go przez wszystkie koraliki i uciąć lub zabezpieczyć między koralikami (tak samo jak koniec poprzedniej nitki).

wzory bransoletek z koralików

jak zrobić bransoletkę

25. Możemy kontynuować bransoletkę. 

bransoletka z koralików toho

26. (Za oknem właśnie zrobiło się burzowo, co będzie widoczne na zdjęciach…). Przy zakończeniu bransoletki, nitkę prowadzącą chowamy w podobny sposób, jak przy zmianie nici. 

jak zrobić bransoletkę z koralików

jak zrobić bransoletkę

37

38

39

40

41

42

43

27. Następnie chowamy nitkę z początku robótki.

44

45

28. Nawlekamy na igłę nową nić. Użyłam nici do jeansu i igły Big Eye ( szybciej można zmienić nitkę). Teraz będziemy tkać zakończenia bransoletki. Jest to zabezpieczenie przez zsunięciem się krokodylków. Zaczynamy tkanie od środka, nie od brzegu. Igłą przeplatamy naprzemiennie nitki osnowy.

46

47

29. Nitka prowadząca na brzegu musi okrążyć ostatnia osnowę. W drugą stronę robimy to samo.

48

30. Czynność powtarzamy kilka razy, co jakiś czas zsuwając nitkę w stronę koralików.

49

50

31. Należy pamiętać, że przeploty, które wykonujemy będą schowane w zacisku, więc nie może być ich za dużo. Kiedy stwierdzimy, że ilość przeplotów jest w sam raz, przeplatamy ostatni raz do połowy, przy ostatniej osnowie kierujemy igłę z nitką w dół. Następnie wbijamy się igłą w plecionkę (od dołu ku górze) i przeciągamy nić.

51

52

32. Ucinamy nitkę, pozostawiając spory ogonek, by móc związać końce wplecionej nici ze sobą (podwójny supeł). Nadmiar nici ucinamy.

53

54

55

33. Analogicznie postępujemy na drugim końcu bransoletki. 

56

57

58

59

34. Jednak takie zabezpieczenie nie wystarczy. Zapięcie zaciskowe może spaść przy byle pociągnięciu. Dlatego teraz należy związać ze sobą sąsiadujące osnowy (podwójny supeł). Żeby to zrobić ucinamy po dwie nitki (tak jak na zdjęciu), związujemy. Nadmiar nici obcinamy i podobnie postępujemy z kolejnymi. Ja wykonuję to naprzemiennie, raz z lewej strony bransoletki, raz z prawej, wtedy bransoletka nie obraca się jak szalona na krośnie. 3 środkowe nitki zostawiamy.

60

61

62

63

64

65

66

67

35. Bransoletka powinna trzymać się na krośnie tylko na trzech niciach po obydwu stronach.

68

36. Ściągamy ją z krosna ucinając osnowy tak, by można było je ze sobą związać.

69

37. Tak też czynimy. Związujemy nitki ze sobą, tak jak na zdjęciach (dwie nitki z jedną, supeł podwójny, nadmiar nitki obcinamy).

70

71

instrukcja tkania na krośnie

38. Na powierzchnię nitek nanosimy kilka kropli kleju do biżuterii.

73

74

39. Następnie łapiemy krokodylka kombinerkami i lekko go zamykamy. (Najlepiej, żeby kombinerki nie miały ząbków. Moje mają ząbki z przodu, natomiast w miejscu, gdzie złapałam zacisk są gładkie).

75

40. Nasuwamy krokodylki od brzegu bransoletki i lekko zaciskamy w kilku miejscach. Następnie upewniamy się, że szczęki leżą odpowiednio zarówno z przodu jak i z tyłu, i zaciskamy mocniej.

76

77

41. Tak samo postępujemy z drugiej strony.

78

42. Montujemy zapięcie. Potrzebujemy dwie sprężynki i karabińczyk. Rozdzielam sprężynkę tym, co akurat mam pod ręką (szydełkiem ;)) i nakładam karabińczyk. Następnie montuje zapięcie do zacisków. Z drugiej strony montuję samą sprężynkę do krokodylka.

79

80

81

83

43. Lekko naciągamy plecionkę, trzymając na bransoletkę (nie za zaciski).

kurs tworzenia biżuterii

44. Pora na modny dodatek. Chwosty. Użyłam w dwóch odcieniach. Montuję je do malutkich końcówek do wklejania.

85

86

87

88

45. Ściskam główkę chwosta w palcach, starając się lekko uformować ją w stożek. Do końcówek dozuję odrobinę kleju, i „wkręcam” do środka chwost. Z drugim chwostem postępuję tak samo.

93

46. Montuję sprężynkę z chwostami do sprężynki znajdującej się przy zacisku (tej bez karabińczyka).

94

47. I proszę. Bransoletka gotowa!

bransoletka na krośnie

jak zrobić bransoletkę na krośnie

Mam nadzieję, że spodobał się Wam mój tutorial :).

Jeśli tak, koniecznie dajcie znać! Możecie mnie znaleźć na FB oraz na moim blogu.

Pozdrawiam i życzę owocnej, rękodzielniczej pracy!

Paula Banaszak – aktualnie przede wszystkim żona i mama energicznej dziewczynki, z rękodziełem ma do czynienia praktycznie od zawsze. Koralikowaniem zainteresowała się 3 lata temu, zaczynając od sznurów szydełkowo-koralikowych. Kocha robić to co robi i lubi zarażać innych swoją miłością do koralików. Więcej prac Pauli znajdziecie na jej blogu oraz na profilu na facebooku.