W dzisiejszym kursie pokażę Wam jak zrobić kosmetyczkę. Jako że ostatnio nabyłam jakąś zatrważającą ilość tkanin różnego rodzaju, ciągnie mnie do maszyny do szycia :). Taka kosmetyczka to świetny pomysł na ręcznie robiony prezent. Ładny i praktyczny!

Potrzebne będą nam 2 kawałki materiału – jeden na wierzch i drugi na podszewkę kosmetyczki, dopasowany kolorem zamek błyskawiczny, przydać się może również wstążeczka i ewentualnie guziki do ozdoby. No i oczywiście – maszyna do szycia lub igła i nitka.

Z tkanin wycinamy prostokąty – wielkości mniej więcej 2 razy takiej, jakiej ma być gotowa kosmetyczka – pamiętajcie o dodaniu zapasu na szwy!
Składamy je prawymi stronami do środka – prawa strona podszewki do prawej strony materiału wierzchniego.
Wzdłuż jednego z krótszych boków wsuwam zamek błyskawiczny, tak by stykał się krawędzią z brzegami materiałów i spinam całość szpilkami, po czym przeszywam na maszynie (najwygodniej stopką do zamków).
Teraz dość ważny moment – spięcie drugiej strony zamka. Aby się nie pomylić, najlepiej rozłożyć całość płasko. Po prawej stronie mamy wszyty już zamek, po lewej – wolne końce materiału. Zostawiając zamek na swoim miejscu, unosimy lekko wierzchni materiał (nadal prawą strona do dołu i przesuwamy w prawo, składając go na pół do środka, tak, aby jego brzeg zrównał się z wolnym brzegiem zamka.

Przytrzymując zamek i wierzchni materiał, to samo robimy z podszewką. Spinamy całość szpilkami – materiał i podszewkę prawymi stronami do siebie i nasz wolny brzeg zamka między nimi. Przeszywamy to na maszynie.

prezent handmade
W przekroju nasza kosmetyczka przypomina teraz ósemkę – materiały to brzuszki ósemki, połączone zamkiem.
Wywracamy robótkę podszewką do góry i rozkładamy płasko, spinając szpilkami z obu boków.

Górna część – nad zamkiem – powinna być nieco węższa od dolnej. Rozpinamy zamek (inaczej nie będziemy mogli przewrócić kosmetyczki na prawą stronę) i przeszywamy boki, zabezpieczając dobrze zamek (można przeszyć go kilkakrotnie).

ręcznie robiony preznet

Na samym końcu obcinamy nadmiar materiału na brzegach i zamka po bokach i zabezpieczamy całość przeszywając zygzakiem.

jak zrobić kosmetyczkę
Teraz już możemy przewrócić kosmetyczkę na prawą stronę. Jeszcze tylko delikatne przeprasowanie, mała wstążeczka zawiązana w oczku zamka i ewentualnie guziczki dla ozdoby.

I gotowy upominek – dla siebie lub kogoś bliskiego :)

diy kosmetyczka