Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy

Kurs – Oksydowanie srebra

Wiele z Was pytało o oksydowanie srebra. Z pomocą przyszła nam Basia Kaula, która przygotowała dla nas przystępny poradnik na ten temat! Dzięki niej dowiecie się jak oksydować srebro.

oksydowanie srebra

 

Kilka słów o Basi:

Tworzeniem biżuterii zajęłam się gdy urodziła się moja córeczka. Zachwyciłam się przede wszystkim biżuterią plecioną z kryształków Swarovskiego oraz biżuteria srebrną z minerałami. Tworzona przeze mnie biżuteria jest wynikiem pewnego rodzaju kompromisu i pogodzenia się z brakiem czasu. Wiem, że mogłaby być lepsza, bogatsza, pełniejsza ale przez jakiś czas nadal nie będzie…

Moją biżuterię można obejrzeć w sklepiku http://www.galeria-koliber.pl. , który powstał dzięki pomocy kilku osób i mojej ciężkiej pracy.

Oprócz tego jestem wytrawną bloggerką tzn. piszę 3 blogi: blog firmowy Galerii Koliber, blog o rozwoju małego dziecka http://www.czasdlamamy.wordpress.com/ oraz blog dla osób, które szukają wiedzy o tworzeniu biżuterii i chcą się nauczyć prostych i bardziej skomplikowanych umiejętności http://www.jak-zrobic-kolczyki.pl/

 

Zaczynamy!

Dzięki oksydowaniu możemy uzyskać ciekawy efekt starego srebra, jakby z minionej epoki. Możemy nadać srebru pożądany przez nas kolor tzn. od lekko przetartego srebra poprzez szaro-niebieski do koloru czarnego lub brązu. Istnieje też oksyda tęczowa, która nadaje srebru refleksy tęczowe tzn. kolory zielonego, różowego fioletu, żółci chociaż efekt jej zastosowania trudno przewidzieć i nie zawsze uzyskamy te kolory, na których nam zależy.

Są kobiety, które nie lubią gdy srebro się świeci. Dzięki oksydzie można je przyciemnić, a następnie zmatowić. O matowieniu srebra – czyli jak nadać mu satynowy wygląd – będzie na końcu tego poradnika.

Oksydowane srebro bardzo dobrze komponuje się z kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi a także z kryształami swarovskiego w ciemnych zdecydowanych kolorach jak np. bermuda blue, heliotrope, red magma, fuksja. Przy kolczykach decoupage możemy dzięki oksydzie zrobić czarne bigle lub łańcuszki. Także duże wisiory wyglądają ładnie na oksydowanych łańcuszkach.

OKSYDOWANIE SREBRA

1. Kupujemy oksydę. Na początek polecam oksydę na gorąco np. firmy AG-AU Duber. Przygotowane srebro warto odtłuścić tzn. na pół szklanki letniej wody wlać łyżeczkę płynu do mycia naczyń np. Ludwika. Myjemy je palcami. Po wypłukaniu w płynie możemy przepłukać czystą wodą.

2. Oksydowanie na ciepło polega na podgrzaniu wody do temperatury ok. 40 C, ale jeśli woda będzie cieplejsza nic złego się nie dzieje – tylko tyle, że srebro szybciej ciemnieje.

3. Na pół szklanki wody o temp. Ok. 40 C wlewamy ok. 10 kropel oksydy chyba, że producent podaje inne proporcje. Ja używam strzykawki -można ją kupić w każdej aptece- a jeśli nie to można nabrać trochę oksydy plastikową łyżeczką. Do tak przygotowanego roztworu wkładamy srebro. Dobrze jeśli jest to szklane, przezroczyste naczynie wówczas widzimy jak przebiega proces oksydowania. A jest on bardzo szybki bo trwa nie dłużej jak 2 minuty.

4. Ja wylewam oksydę wraz ze srebrem na drobniutkie plastikowe sitko, polewam je zimną wodą z kranu a następnie gorącą. Można założyć silikonowe rękawiczki i w ten sposób wyjąć srebro z oksydy.

5. Podczas oksydowania srebro najpierw żółknie, później brązowieje a dopiero na końcu czernieje. Chyba, że roztwór jest mocny wówczas srebro praktycznie w mgnieniu oka czernieje.

6. Większość kamieni szlachetnych jak również kryształki swarovskiego można zanurzyć w roztworze z oksydą i nic się im nie dzieje. Gdy np. mamy już gotowe srebrne kolczyki z kryształkami swarovskiego możemy je zanurzyć a następnie wypolerować srebro.

7. Gdy zależy nam aby w gotowej już biżuterii zoksydować tylko niektóre elementy wówczas możemy posłużyć się pędzelkiem, lub patyczkiem do ucha zamoczonym w rozcieńczonej oksydzie.


UZYSKANIE ODPOWIEDNIEGO KOLORU

Zazwyczaj po oksydowaniu uzyskany przez nas kolor jest bardzo ciemny. Co zrobić gdy jest zbyt ciemny i zależy nam np. na efekcie zaledwie lekko przetartego i przyciemnionego srebra? Wystarczy mięciutką szmatkę np. flanelę odrobinę namoczyć w płynie do czyszczenia srebra Argentum (na zdjęciu poniżej) i delikatnie potrzeć, a następnie wytrzeć czystą i suchą szmatką. Oksyda będzie się ścierać. Srebro zrobi się jaśniejsze. W ten sposób możemy osiągnąć taki efekt na jakim nam zależy. Trzeba tylko uważać aby szmatka była delikatnie nasączona płynem aby nie zetrzeć całkowicie oksydy. Płyn do czyszczenia srebra nadaje też połysk dlatego gdy uzyskamy pożądany kolor srebra myjemy biżuterię w ciepłej wodzie z mydłem i wycieramy do sucha np. chusteczką higieniczną.

NADANIE POŁYSKU

Jeśli chcemy nadać połysk oksydowanej biżuterii i uzyskany kolor nam odpowiada wówczas wystarczy, że przetrzemy ją ściereczką do czyszczenia biżuterii połysk pojawia się natychmiast. Koszt takiej ściereczki ok. 5 zł.

MATOWIENIE, SATYNOWANIE SREBRA

Jeśli zależy nam aby oksydowane srebro nie miało połysku możemy je zmatowić uzyskując efekt satynowy. Aby go uzyskać należy oksydowane srebro zaraz po przepłukaniu wodą pocierać suchą gąbką do mycia naczyń tzn. jej ostrą, szorstką stroną lub użyć włókniny ściernej, która dostępna jest w wielu gramaturach im jest drobniejsza tym srebro jest mniej porysowane i ładnie zmatowione. Podobny efekt uzyskamy pocierając oksydowane srebro papierem ściernym o wysokiej gramaturze 1000. W ten sposób mechanicznie ścieramy oksydę, rozjaśnia się srebro oraz pojawia się efekt satynowy. Gdyby jednak kolor był nadal za mocny można delikatnie spróbować rozjaśnić srebro płynem do czyszczenia biżuterii i znowu przetrzeć srebro np. papierem aby zmatowiało. W warunkach domowych świetnie sprawdza się zwykły zmywak kuchenny.



Do polerowania srebra są też specjalne pasty polerskie, które przed użyciem rozgrzewa się przy świeczce i następnie poleruje na kawałku filcu. Efekt jest jednak praktycznie identyczny z opisanymi wcześniej metodami polerowania srebra.

Srebro można także zmatowić za pomocą specjalnych mini szlifierek, na które nakłada się specjalne nakładki z włókniny ściernej. Jednak dla wypolerowania kilkunastu bigli na miesiąc taki zakup wydaje się być niepotrzebny.

 


Jest także oksyda na zimno. Jej użycie jest bardzo proste. Srebro zanurza się w niej a następnie obrabia w ten sam sposób jak przy oksydzie na gorąco.

 

Pozdrawiam ciepło 🙂
Basia Kaula

Może Ci się także spodobać >>

11 Comments

  1. Bardzo dziękuję za cenne informacje. Pozdrawiam :))

  2. czekalam na to ~!!! kocham too!

  3. Miło, że informacje się przydały
    Pozdrawiam i zapraszam na darmowy kurs
    http://www.jak-zrobic-kolczyki.pl/jak-oksydowac-srebro/

  4. […] Kaula z bloga http://jak-zrobic-kolczyki.pl/ 🙂 Niedawno dzięki niej mogliśmy nauczyć się jak oksydować srebro, a dziś nauczymy się tworzenia pięknych kolczyków z kryształów […]

  5. A czy oksydować można tylko srebro, czy półfabrykaty posrebrzane również?

    1. Tak, nie powinno być problemów przy oksydowaniu również posrebrzanych półfabrykatów.

    2. Po włożeniu posrebrzanych półfabrykatów do oksydy są one czarne. Próba ich rozjaśnienia poprzez płyn lub tarcie często powoduje zdarcie posrebrzanej warstwy aż do metalu. Czasami można trafić na półfabrykaty posrebrzane dobrej jakości i wtedy oksydowanie może się udać.

  6. Czy można zmatowić srebro bez oksydowania?

  7. Cena srebra says:

    Faktura patyny w niektórych wyrobach faktycznie jest pożądana.

  8. Grzesiek says:

    Witam. Czy oksydowanie rodowanego srebra przyniesie pożądany efekt?

  9. Danusia says:

    Witam. Czy można ponownie oksydować na gorąco kolczyki srebrne, które przeleżały 10 min w płynie Argentum i z pięknie oksydowanych zrobiły się białe i matowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *