Dziś omówimy malachit i jego właściwości. Jest to piękny kamień o różnych odcieniach zieleni, który pięknie prezentuje się w wszelkiego rodzaju biżuterii.

 

Nazwa malachit pochodzi od greckiego słowa moloche i oznacza ślaz – roślinę. Konkretniej rzecz ujmując przyjęto tę nazwę, gdyż kolor kamienia jest zbliżony do odcieni liści tego właśnie kwiatu.

Malachit właściwości:

W epoce brązu kamień ten mielono i używano jako pigment do farb. Mimo swej miękkości z kamienia rzeźbiono różnorakie ozdoby, a w biżuterii malachit stanowił amulet osłaniający przed złymi duchami a także chorobami.

Po oszlifowaniu lub w przełamie widać wyraźną pasiastość ciemniejszych i jaśniejszych odcieni zielonego. Warstwy układają się liniowo, ale też mogą tworzyć pierścienie, a niekiedy widać bardziej złożone kształty. Jubiler, który szlifuje malachit musi mu się dobrze przyjrzeć by wiedzieć w jaki sposób go oszlifować aby stał się bardziej atrakcyjny, przede wszystkim by uwydatnić kręgi złożone z ciemniejszych i jaśniejszych odcieni zieleni.

malachit właściwości

Za barwę malachitu odpowiada miedź, dlatego też najczęściej spotyka się go w miejscach utleniania złóż miedzi. Dodatkowo występuje on razem z azurytem, skąd też nazwa jednej z odmian tego minerału – malachit azurytowy. Równie znany jest kamień z Ejlat, często zwany po prostu – ejlatyt, który jest zrośniętym malachitem, turkusem oraz chryzokolą.

malachit właściwości

Obróbka malachitu stanowi pewien problem. Otóż z racji jego niewielkiej twardości łatwo dochodzi do uszkodzeń – najczęściej pęka. Aby przedłużyć jego żywotność często pokrywa się go żywicą.

 

Jeżeli posiadacie głębszą wiedzę na temat tego minerału to oczywiście zachęcam do dzielenia się informacjami.

Na kolejne opisy zapraszam za tydzień :).