Ceramika stanowi jeden z ukochanych materiałów handmadowców. Biżuteria z jej elementami zdecydowanie ma duszę! Nie znajdziemy dwóch jednakowych ceramicznych koralików. Zawsze będą się różniły choć odrobinę kształtem, odcieniem szkliwa, delikatnymi smużkami, przebarwieniami. Z tego też powodu, ceramiczne elementy idealnie nadają się do tworzenia unikatowej biżuterii autorskiej. Często nieregularny kształt, czy też nietypowy kolor stają się dla artysty inspiracją do stworzenia dzieła jedynego w swoim rodzaju. Marta dzieli się radami, jak wykonać biżuterię, właśnie z ceramiką.

 

1

 

 

Zaczniemy od wykonania naszyjnika i bransoletki na bazie sznurka woskowanego z dużymi owalnymi przekładkami.

 

2

Niezbędne materiały

 

3

Koraliki ceramicznezielono niebieskie owale o wymiarach 22x21mm. Umieszczone w centralnej części biżuterii, będą stanowiły główny element ozdobny.

Woskowany sznurek jubilerski – grubość 1,5mm. Do wykonania naszyjnika o długości ok. 44cm i bransoletki o długości 18cm, będziemy potrzebować w sumie 20m.

Końcówki – posrebrzane, 10x13mm, do wklejania – średnica wewnętrzna 9mm.

Karabińczyki – posrebrzane, 14mm.

Kółka otwarte – posrebrzane, 6mm. Posłużą do zamocowania zapięcia.

Łańcuszki regulacyjne – umożliwią dostosowywanie rozmiaru biżuterii.

Nitka lub kordonek – zwiążemy nimi końce sznurka, aby ułatwić sobie wklejenie końcówek.

Klej jubilerski lub inny szybkoschnący typu „kropelka”.

Z narzędzi potrzebne będą bociany do zamocowania zapięć oraz bardzo ostre nożyczki.

 

Od czego zacząć?

 

Zaczynamy od pocięcia sznurka na naszyjnik. Przygotowujemy odcinki o długości ok. 48cm. Ilość odcinków zależy od średnicy wewnętrznej końcówek, które planujecie wykorzystać. Do moich końcówek o średnicy wewnętrznej 9mm udało mi się zmieścić 28 sznureczków.

 

Zbieramy wszystkie sznureczki w pęk, starając się ułożyć równo ich końce.

4

 

Z pozoru prozaiczne zadanie, jakim jest wklejenie końcówek, przy takiej ilości sznureczków, staje się troszkę bardziej skomplikowane. Pojedyncze nitki mają tendencję do wysuwania się i uciekania z końcówki. Z tego też powodu, musimy najpierw zabezpieczyć końce. Jak to zrobić? Są dwie szkoły. Ja zazwyczaj owijam końce sznurka cienką nitką. Jeśli macie za dużą końcówkę, można użyć kordonka, który waszemu sznurowi nada więcej objętości. Drugi sposób to oklejenie końca sznura taśmą klejącą. Dla mnie wygodniejsza jest jednak nitka.

 

5

 

 

Końce nitki związujemy w mocny supeł. Teraz możemy wyrównać końce sznura. Ważne, aby nożyczki których użyjecie były bardzo ostre. Jeśli zaczniecie ciągnąć sznur tępymi nożyczkami, nitki wysuną się ze splotu i cała dotychczasowa praca pójdzie na marne.

 

6

 

Końce wyrównane, możemy zatem założyć końcówkę. Zanim ją wkleimy, oczywiście przymierzamy do naszego sznura żeby się upewnić, że wszystko pasuje. Nanosimy klej na końce sznureczków, smarujemy również wnętrze końcówki.

7

 

8

Po wyschnięciu kleju, na sznur nakładamy trzy ceramiczne koraliki. Związujemy nitką drugi koniec sznura, przycinamy końce i wklejamy końcówkę w ten sam sposób co pierwszą.

9

10

Pozostaje już tylko zamocować zapięcie z łańcuszkiem regulacyjnym.

11

Oto i gotowy naszyjnik!

12

 

Możemy przygotować bransoletkę do kompletu. Na bransoletkę w rozmiarze 18cm, wykorzystałam sznurki o długości 20cm (zawsze dodajemy mały zapas na wyrównanie końców sznura).

 

13Drugi naszyjnik, który chciałabym Wam dzisiaj pokazać, wykonamy na bazie tego samego sznurka jubilerskiego. Tym razem jednak, zamiast klasycznego zapięcia, wykorzystamy zapięcie magnetyczne. Duże ceramiczne przekładki zastąpimy drobnymi koralikami modułowymi.

14

Potrzebne materiały

15

Woskowany sznurek jubilerski – grubość 1,5mm, ok. 16m. Pocięty na 34 odcinki o długości 46cm. Posłużą one do wykonania naszyjnika o długości ok. 41cm.

 

Koraliki ceramiczne – oponki 9x13mm. Do granatowego sznurka dobrałam koraliki w kolorze błękitnym oraz stalowym z tęczowym połyskiem.

 

Zapięcie magnetyczne – 20x13mm, w kolorze oksydowanego srebra.

 

Nitka lub kordonek – do związania końców sznura.

 

Zaczynamy od wklejenia zapięcia magnetycznego z jednej strony sznura. Obwiązujemy koniec sznura nitką i wyrównujemy końce tak jak przy pierwszym projekcie.

 

16

 

Po wyschnięciu kleju oddzielamy sobie trzy pasma sznurka, na które nawlekamy ceramiczne oponki. W moim przypadku pasma te liczą po sześć sznureczków – jest to wystarczająca ilość, aby koraliki nie zsuwały się w dół naszyjnika.

17

18

20

Związujemy drugi koniec sznura, przycinamy nierówne końcówki i wklejamy zapięcie.

21

 

 

22

Tak wygląda gotowy naszyjnik.

23

 

Jeśli brakuje Wam cierpliwości w okiełznaniu wielu pojedynczych sznureczków, jako alternatywę, mogę Wam zaproponować wykonanie bransoletki modułowej na bazie plecionego rzemienia.

 

24Bransoletkę, którą widzicie powyżej wykonałam z szarego rzemienia o grubości 3mm. Rzemień powinien być o ok. 2cm krótszy, niż pożądana długość bransoletki (zyskamy te 2cm po zamontowaniu zapięcia). Wystarczy wkleić rzemień w końcówki z zapięciem, nałożyć ceramiczne oponki, posrebrzane przekładki według własnego uznania i bransoletka gotowa, tak naprawdę w 10 minut!

25

 

W Pasart.pl dostępna jest w tej chwili szeroka gama kolorów ceramicznych oponek. Z pewnością znajdziecie coś dla siebie :)

 

 

Pozdrawiam i życzę kreatywnej zabawy!

 

 

Autorem kursu jest Marta Draganek, projektant marki Tarragon Art – stylowa biżuteria artystyczna. Kurs przygotowany bez licencji na odsprzedaż lub jakikolwiek inny użytek komercyjny. Treść oraz zdjęcia chronione są prawem autorskim. Kopiowanie, powielanie lub dalsze udostępnianie bez zgody autora zabronione.