onyks właściwości

Heliotrop i onyks to dwa piękne kamienie, wykorzystywane do tworzenia biżuterii. Zarówno heliotrop, jak i onyks posiadają specyficzne właściwości, z którymi warto się zapoznać. Zobacz czym charakteryzują się te kamienie!

Onyks właściwości

Dobrze znaną odmianą agatu jest onyks. Różni się barwą i sposobem ułożenia pasm. Onyks ma ciemne kolory najczęściej czarne, ale także zdarzają się zielone i brunatne, które są przeplatane równoległymi i prostymi białymi pasami.

Nazwa kamienia pochodzi od greckiego onix co oznacza pazur, ze względu na twardość, wygląd a także ostre krawędzie minerału.

Onyksy właściwe występują rzadko i powstają w pogazowych pustkach w skałach wulkanicznych. W celu pogłębienia czarnego koloru zanurza się kamień w roztworze cukru, a następnie gotuje w kwasie siarkowym. W taki sam sposób barwi się agaty w celu uzyskania podobnego do onyksu efektu. Jest to bardzo często spotykane działanie w handlu, ze względu na rzadkość tego minerału. Wbrew pozorom wyroby z tego kamienia wcale nie są drogie.

Onyks należy do kamieni kruchych, które łatwo można zarysować, ale także łatwo go się szlifuje.

Wyróżniamy kilka odmian onyksu:

  • onyks arabski – czyli onyks czarny (właściwy)
  • onyks aragonitowy – zwany inaczej kalcytowym lub marmurowym o barwie brunatno, brązowo kremowejonyks
  • onyks egipski – odmiana marmurowego, znaleziona w Egipcie
  • meksykański – zwany także onyksem padrara, zaliczany do marmurowych, występuje w formie stalaktytów
  • onyks pakistański – rodzaj marmurowego onyksu, pochodzi z Pakistanu.
  • Onyks z Châtillon – ofikalcyt z Włoch, inaczej skała serpentynowo – wapniowa.

Onyks od wielu lat ma bardzo szerokie zastosowanie w biżuterii jako broszki, kolczyki, naszyjniki, pierścionki itd. Ponad to wykorzystuje się go w zdobieniach ceramiki, do wyrobów figur szachowych, filiżanek, waz.

Heliotrop właściwości

heliotropDrugi kamień, który prezentuję w tym tygodniu to heliotrop.

Bardzo często jest nazywany krwawnikiem, jednak proszę zapamiętać, że jest to niewłaściwe.

Przede wszystkim jest to zielona, nieprzezroczysta odmiana chalcedonu, która posiada liczne czerwone plamy.

Zielona barwa tego kamienia jest spowodowana wrośniętymi igiełkami minerału – hornblendy, natomiast czerwone plamy pochodzą od tlenków żelaza.

W zależności od czasów heliotrop miał różne znaczenie dla społeczeństwa. W starożytności wierzono iż przynosi on szczęście i dodaje sił atletom. W średniowieczu natomiast uważano iż plamy czerwone pochodzą od krwi Chrystusa (i stąd właśnie ta nieodpowiednia nazwa jak krwawnik). W tym minerale również rzeźbiono sceny z ukrzyżowania.heliotrop

Nazwa wywodzi się od greckich słów helios – słońce oraz tropos – obracać się, gdyż uważano, że kamień ten jest zdolny do zmieniania barwy na czerwoną pod wpływem promieni słonecznych, a w wodzie miał on dawać czerwone, promieniste refleksy.

Mimo, iż heliotrop należy do miękkich i porowatych kamieni, to jest wykorzystywany w wyrobach biżuteryjnych oraz pieczęciach i innych ozdobach.

 

W przyszłym tygodniu postaram się przybliżyć Wam piękny i cenny opal.