Marta Draganek prezentuje Wam dziś splot celtycki i piękny naszyjnik ze sznurka. Jeśli przypadły Wam do gustu satynowe kolczyki z majowego tutorialu, z pewnością pokochacie również dzisiejszy projekt! Lekki naszyjnik w soczystych letnich kolorach, wprost idealny na plażę! Do wykonania naszyjnika potrzebujecie jedynie trzy metry sznurka, zapięcie, godzinkę wolnego czasu i dobre chęci. Marta zaprasza do zabawy!

 

splot celtycki

 

 

Niezbędne materiały

diy kurs

Sznurek satynowy – 2mm. Sznurek satynowy jest jednym z moich ulubionych materiałów jubilerskich. Miękki, plastyczny, a przy tym niezwykle elegancki. Do tego dostępny w szerokiej gamie kolorów. Wybrałam dwa bardzo intensywne, energetyzujące odcienie – limonkę i fuksję. Do wykonania naszyjnika o długości 45cm, z obu kolorów będziemy potrzebować po jednym odcinku o długości ok. 1,5m.

Końcówki – zaciskowe, posrebrzane, szer. 6mm. W tym projekcie sprawdzą się również końcówki do wklejania w kształcie walca. Idealnie będą pasowały te o średnicy wewnętrznej 3,5mm.

Karabińczyk – posrebrzany, 12mm.

Kółka otwarte – posrebrzane, o średnicy 5-6mm. Posłużą do zamocowania zapięcia.

Łańcuszek regulacyjny pozwoli na dostosowywanie długości naszyjnika w zależności od kreacji

Z narzędzi z pewnością przydadzą się bociany – zaciśniemy nimi końcówki. Będą również potrzebne ostre nożyczki do przycięcia sznurka oraz zapalniczka do stopienia jego końców.

sznurki satynowe

Inspiracją do wykonania satynowych kolczyków, były węzły chińskie. Dziś dla odmiany, główny motyw naszego naszyjnika będzie stanowił ozdobny węzeł celtycki. Węzły celtyckie wiązane na pojedynczej nitce mają symbolizować ciągłość nieprzerwanego cyklu życia. Jednakże, każdy z tych węzłów, ma również własne głęboko ukryte znaczenie. Węzeł, który wykorzystamy w dzisiejszym projekcie nosi jakże wymowną nazwę – Witness to your splendor.

Witness to your splendor

Zaczynamy od utworzenia centralnej części splotu – trzech pętli, jednej przy drugiej.

*W opisie, końce sznurka nazywać będę nitką początkową (nitka po lewej stronie pętli) i końcową/końcem sznurka (nitka po prawej stronie pętli).

tutorial diy

 

 

diy

splot celtycki

Zwróćcie uwagę, aby po utworzeniu trzeciej pętli, koniec sznurka znalazł się pod nitką początkową. Nitka końcowa oraz nitka początkowa powinny mieć w tym momencie taką samą długość.Nitkę początkową przekładamy pod skrajnymi pętlami oraz nad pętlą środkową.

double coin knot

Koniec sznurka przeciągamy pod nitką początkową wewnątrz pierwszej pętli.

splot celtycki

 

Następnie, przechodzimy do drugiej pętli – przeciągamy koniec sznurka pod nitką pętli, nad nitką początkową biegnącą wewnątrz pętli i znów pod nitką pętli.

celtycki splot

 

Przy trzeciej pętli, koniec sznurka ponownie przeciągamy pod nitką początkową znajdującą się wewnątrz pętli. Zwróćcie uwagę, aby zaciągać końce sznurka równomiernie. Dzięki temu powstający splot będzie symetryczny.

9

Jak widać na zdjęciu powyżej, mamy w tym momencie w splocie trzy pętle początkowe oraz dwie pętle środkowe. Aby dalej rozbudować nasz splot, musimy troszkę wyciągnąć pętle środkowe.

Pociągamy najpierw za górną część lewej pętli środkowej.

10

Dopiero teraz będziemy mogli wyciągnąć jej dolną część.

11

W ten sam sposób wyciągamy pętlę z drugiej strony.

12

Pamiętajcie, aby pętle wyciągnięte były symetrycznie.

13

 

Koniec sznurka przeciągamy pod częścią wspólną pętli środkowych. Zwróćcie uwagę, aby finalnie koniec sznurka znalazł się pod nitką początkową.

14

 

Nitkę początkową przekładamy pod nitką pierwszej pętli środkowej, nad nitką części wspólnej oraz pod nitką końcową przebiegającą w części wspólnej.

15

Teraz pozostaje już tylko przeciągnąć nitkę początkową pod nitką drugiej pętli środkowej.

16

Zacieśniamy splot zaciągając równomiernie wszystkie pętle. O to i nasz splot celtycki. Tak wygląda gotowy węzeł:

diy naszyjnik

Zależy mi na tym, aby splot miał kształt półksiężyca, dlatego musimy wyciągnąć go troszkę po bokach. W tym celu, dowiążemy kolejne dwie pętle, które nie są już częścią celtyckiego węzła.

co można zrobić ze sznurkanaszyjnik ze sznurka

Pierwsza pętla gotowa.

20Wiążemy drugą pętlę.

2122

Jak zawiązać dodatkowe pętle z lewej strony, tak aby stanowiły one lustrzane odbicie tych z prawej? Wystarczy przewrócić robótkę na lewą stronę i zawiązać pętle dokładnie w ten sam sposób, co wcześniejsze.

Tak wygląda gotowy motyw:

23

Jak wykończyć naszyjnik?

Końce sznurka przypalamy zapalniczką. Sznurek satynowy jest syntetyczny, dlatego pod wpływem ciepła zaczynie się topić. Dzięki temu zabiegowi, końce nie będą się strzępić i łatwiej będzie zamocować końcówki.

24

Końcówki najpierw delikatnie zaciskamy palcami, dopiero później dociskamy bocianami, aby mocno się trzymały. Można już zamontować zapięcie z łańcuszkiem regulacyjnym.

25

Oto i gotowy naszyjnik! Prawda, że wygląda cudnie? ;)

26

Naszyjnik będzie wyglądał równie efektownie, jeśli wykonamy go na bazie trzech nitek, zarówno w różnych odcieniach, jak i w jednolitym kolorze. Sznurek satynowy zastąpić można sznurkiem powlekanym o grubości 2mm lub rzemieniem.

Pozdrawiam i życzę miłej zabawy!

 

Autorem kursu jest Marta Draganek, projektant marki Tarragon Art – stylowa biżuteria artystyczna. Kurs przygotowany bez licencji na odsprzedaż lub jakikolwiek inny użytek komercyjny. Treść oraz zdjęcia chronione są prawem autorskim. Kopiowanie, powielanie lub dalsze udostępnianie bez zgody autora zabronione.