O walorach biżuterii wykonanej z kamieni naturalnych nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Kamienie nigdy nie wychodzą z mody, ponadto są synonimem elegancji i szyku. Dziś pokażemy Wam jak zrobić naszyjnik z hematytów na dwa różne sposoby. Zobaczcie jakie to proste!
Jednym z moich ulubionych kamieni jest hematyt, aktualnie dostępny w ogromnej gamie różnorodnych kształtów i kolorów. Żeby jednak nie było zbyt łatwo (w końcu trzeba sobie w życiu stawiać jakieś wyzwania!), dziś na warsztat weźmiemy hematyt o dość nietypowym kształcie – a mianowicie, koraliki dwudziurkowe o przekroju elipsy.
Materiały potrzebne do wykonania naszyjnika:
Wykonamy dzisiaj dwa różne naszyjniki na bazie rzemienia kauczukowego oraz tych samych hematytowych koralików. Zatem do obu naszyjników potrzebne będą:
- Hematyt naturalny – 7x12mm, prostokąt owalny, otwór 2mm, 19szt (Wariant I), 23szt (Wariant II). Zdecydowałam się na piękne zielono-niebieskie kamienie – w Pasarcie ten odcień nazywa się Emerald. Aktualnie dostępne są takie kolory jak czerń, odcienie złota i brązu, niebieski, fiolety. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie!
- Rzemień jubilerski – kauczukowy 2mm w kolorze czarnym, 47cm (Wariant I), 47cm x3 (Wariant II)
Oprócz kauczuku i hematytu, do wykonania naszyjników potrzebne będą następujące materiały i elementy wykończeniowe:
Wariant I
- Nić jubilerska – monofilowa , bezbarwna, o grubości 0,3-0,45mm. Będziemy potrzebować ok. 1m
- Kulki gładkie – ze stali nierdzewnej 4mm, otwór 2mm, 18szt. Wplecione pomiędzy kamienie hematytu, posłużą jako element ozdobny
- Końcówki do biżuterii – do wklejania, posrebrzane, okrągłe, średnica wewnętrzna 2mm, 2szt
- Karabińczyk do biżuterii – posrebrzany, 12mm, 1 szt
- Kółeczka montażowe – otwarte, posrebrzane, 6mm, 2szt – do zamontowania zapięcia
- Łańcuszek regulacyjny – posrebrzany, 7mm, 1szt.
Wariant II
- Zapięcie ozdobne do biżuterii – posrebrzane 30mm, z 3 otworami 2,5mm, zapinane na klips.
- Do wklejenia zapięć potrzebny będzie klej jubilerski. UWAGA! Nie każdy klej nadaje się do klejenia kauczuku. Ja wykorzystałam dwuskładnikowy Poxipol.
Z narzędzi na pewno przydadzą się nożyczki lub szczypce tnące oraz szczypce płaskie (do zamontowania zapięcia w naszyjniku Wariant I).
No to co? Chcesz zrobić naszyjnik z hematytów?
Wszystkie produkty potrzebne do wykonania naszyjnika znajdziesz tutaj.
Do pracy!
Naszyjniki są bardzo szybkie i proste w wykonaniu.
Wariant I
Przygotowujemy rzemień kauczukowy o długości ok. 47cm oraz nić monofilową o długości ok. 1m. Nawlekamy wszystkie koraliki hematytowe, tj. 19szt, jednocześnie na rzemień i żyłkę.
Układamy koraliki z małymi odstępami w centralnej części naszyjnika. Przeciągamy żyłkę tak, aby po obu stronach ciągu koralików wystawały końce równiej długości.
Jeden z końców żyłki przeciągamy przez dolną dziurkę skrajnego koralika.
Następnie, na żyłkę nawlekamy kulkę ze stali nierdzewnej i przeciągamy ją przez kolejny koralik.
Zmniejszamy dystans pomiędzy hematytami do szerokości kulki.
W ten sam sposób dodajemy na żyłce kolejne kulki, od prawej do lewej, oraz od lewej do prawej, aż do momentu, gdy końce żyłki spotkają się pośrodku naszyjnika.
Końce żyłki związujemy ciasno na podwójny supeł. Na supełek nakładamy kropelkę kleju. Następnie, jeden z końców żyłki przeciągamy przez hematytowy koralik, tak aby supeł ukrył się wewnątrz otworu hematytu.
Gdy klej wyschnie, końce żyłki dalej przeciągamy w przeciwnych kierunkach, przez kolejne koraliki hematytu. Dzięki temu zabiegowi każda kulka ze stali zawieszona będzie na podwójnej nitce i będziemy mieć pewność, że naszyjnik nam się nie rozsypie w najmniej oczekiwanym momencie.
Gdy dotrzemy do skrajnego koralika, żyłkę przekładamy z powrotem do górnego rzędu. Przeciągamy ją jeszcze przez parę kolejnych koralików i odcinamy jej nadmiar.
W naszym naszyjniku brakuje już tylko zapięcia.
Przy pomocy szczypiec płaskich i kółeczek montażowych, łączymy ze sobą poszczególne elementy zapięcia.
Na końce rzemienia nanosimy odrobinę kleju i wsuwamy wcześniej przygotowane końcówki.
Tak wygląda gotowy naszyjnik!
Wariant II
Drugi wariant naszyjnika to wersja dla tych, którym brakuje cierpliwości żeby przeciągać żyłkę przez te wszystkie kulki i hematyty.
Zaczynamy od przygotowania 3 rzemieni o długości 47cm. Na dwa z nich nawlekamy koralik z hematytu. Umieszczamy go dokładnie w połowie długości rzemieni.
Układamy trzeci rzemień nad dwoma poprzednimi. Z prawej i lewej strony wcześniej nawleczonego hematytu dodajemy kolejne koraliki.
Naprzemiennie nawlekamy hematytowe koraliki po obu stronach naszyjnika – raz na górne, raz na dolne rzemienie. Tak powinien wyglądać gotowy splot. Wystarczy jeszcze tylko wkleić zapięcie.
Zaczynamy od wklejenia zapięcia z jednej strony. Nakładamy kropelkę kleju na każdy z trzech końców rzemienia i delikatnie wsuwamy je w otwory zapięcia. Czekamy aż klej wyschnie.
Zanim wkleimy zapięcie z drugiej strony, musimy wyrównać końce rzemienia. Żeby mieć pewność, że rzemyki będą ładnie układały się wokół szyi, kładziemy naszyjnik płasko na stole i formujemy go w okręg.
Teraz dopiero ładnie widać które rzemyki są za długie. Możemy je spokojnie wyrównać i wkleić w zapięcie.
Drugi wariant naszyjnika gotowy!
Udało Wam się zrobić naszyjnik z hematytów?
Która z propozycji bardziej przypadła Wam do gustu? 🙂
Pochwalcie się swoimi pracami na Instagramie lub Facebook’u! Wystarczy oznaczyć zdjęcie tagiem #kurspasart.
Zobaczcie również na te wpisy:
- Długi naszyjnik z chwostem i z kamieni
- Naszyjnik z koralików czeskich
- Naszyjnik z rzemieni i koralików
Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.
Autorem kursu jest Marta Draganek-Zając, projektantka marki Tarragon Art – rękodzieło z pasją. Kurs przygotowany bez licencji na odsprzedaż lub jakikolwiek inny użytek komercyjny. Treść oraz zdjęcia chronione są prawem autorskim. Kopiowanie, powielanie lub dalsze udostępnianie bez zgody autora zabronione.
Świetny 🙂
Czy bransoletka zrobiona tym sposobem, będzie się dobrze układać ?
super pomysły!
Proste w wykonaniu, ale bardzo efektowne 🙂 !