Edyta Rogowska przygotowała dla Was kurs w którym pokaże jak zrobić naszyjnik z koralików TOHO. Z tutorialem Edyty trójkąt i krawatka z koralików nie będą wcale takie trudne w wykonaniu. Szczególnie dla tych osób, które miały już styczność ze ściegiem peyote :). Efekt końcowy jest wprost przepiękny, więc do dzieła!
Wielkość otworu wewnątrz trójkąta można dowolnie regulować ilością koralików nawlekanych w pierwszym rzędzie. Im mniej koralików nawleczemy tym mniejszy będzie otwór. Jeśli dołożymy koralików środek będzie większy. Należy jedynie pamiętać, że ilość koralików musi być parzysta.
Materiały potrzebne do wykonania naszyjnika:
- Koraliki TOHO – Koraliki TR 15/o w trzech kolorach – ja wybrałam Gold-Lustered / Montana Blue, Opaque-Pastel-Frosted / Apricot i Opaque-Lustered / Navajo White i koraliki TR 11/o – 2 sztuki lub alternatywnie 2 kuleczki 2mm lub 3mm.
- Igła jubilerska – cieniutka igła do koralików, taka aby bez problemu przeszła przez maleńkie 15/0– John James rozmiar 12
- Nić jubilerska – One-G lub nić monofilowa
- Sznurek jubilerski – sznurek powlekany 1mm
- Zapięcie jubilerskie – zapięcie magnetyczne o otworze 3mm
- Klej jubilerski – odrobina mocnego kleju przyda się do wklejenia sznureczków w zapięcie
- Folia spożywcza – potrzebna do wypełnienia wnętrza trójkąta, kawałek ok 25cm x 10cm
Pewnie chcesz zrobić naszyjnik z koralików skoro tu trafiłaś.
Wszystkie produkty potrzebne do wykonania naszyjnika znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że kurs służy przede wszystkim nauce techniki, Twój trójkąt może (a nawet powinien) być wykonany w wybranej przez Ciebie kolorystyce :).
Gotowi? Zatem do dzieła 😉
Etap 1
Trójkąt
Nasz trójkąt zaczniemy od 48 koralików, ponad jasnymi będziemy tworzyć boki, a nad brązowymi wierzchołki trójkąta.
1. Na nić ok 150 cm nawlekamy 3 sekwencje po 16 koralików według schematu.
2. Nawleczone koraliki (razem 48) zamykamy w kółeczko, przechodząc igłą przez całą pierwszą sekwencję i pierwszy brązowy koralik z drugiej sekwencji. Zostawiamy koniec nici ok 10 cm tzw. ogon, który posłuży nam później do zakończenia części pracy bez ryzyka, ze nasza plecionka się rozjedzie ;-).
3. Teraz będziemy tworzyć bazę do wyplecenia trójkąta. Ściegiem peyotowym dodajemy po jednym koraliku pomiędzy koraliki z poprzednio nawleczonych na nić. Wbijamy się igłą w co drugi koralik. Ponieważ przed brązowym koralikiem znajdują się tylko 3 koraliki w kolorze Navajo White, dodawanie koralików zaczynamy właśnie od koralika w tym kolorze. Następnie dodajemy koralik w takim samym kolorze z jakiego wychodzi nić. Według tej samej zasady będziemy dodawać koraliki aż do końca naszej pracy.
W analogiczny sposób postępujemy do końca okrążenia. Ważne! Kończąc okrążenie przechodzimy igłą przez dwa koraliki: ostatni z poprzedniego rzędu i pierwszy z nowo utworzonego.
4. Nasza plecionka nie przypomina jeszcze trójkąta, ale zaraz się to zmieni ;-).W tym kroku przystępujemy do budowania boków naszego trójkąta. Tak jak w poprzednim rzędzie dodajemy po jednym koraliku pomiędzy koraliki z poprzedniego rzędu, aż do momentu w którym igła wychodzi z z ostatniego koralika poprzedzającego brązowy koralik.
5. Nad brązowym koralikiem będziemy tworzyć wierzchołek naszego trójkąta. Dodajemy dwa brązowe koraliki i wbijamy się igłą w pierwszy koralik tuż za brązowym.
W taki sam sposób tworzymy pozostałe dwa boki i wierzchołki trójkąta. Pamiętamy, że dodając ostatni koralik w rzędzie zawsze przechodzimy igłą przez dwa koraliki – ostatni z poprzedniego rzędu i pierwszy dodany.
W tym momencie nasza plecionka zaczyna już przybierać kształt trójka i powinna wyglądać tak jak na zdjęciu.
6. Zaczynamy kolejny rząd :-). Tak jak poprzednio dodajemy po jednym koraliku pomiędzy koraliki z niższego rzędu.
7. Kiedy igła wychodzi z pierwszego brązowego koralika nawlekamy dwa brązowe koraliki i wbijamy się igłą w drugi brązowy koralik.
W ten sam sposób budujemy pozostałe boki i wierzchołki trójkąta. Kończąc okrążenie przechodzimy przez dwa koraliki.
Nasza plecionka powinna teraz wyglądać tak.
8. Kroki 6 i 7 będziemy powtarzać praktycznie do końca naszej pracy.
Z każdym dodanym rzędem nasz trójkąt będzie większy.
Kiedy tuż za brązowymi koralikami znajdują się dwa wystające koraliki w tym samym kolorze to znak, że jako pierwszy należy dodać koralik drugiego koloru, wówczas paski na trójkącie będą równej szerokości.
9. Wielkość i grubość trójkąta zależy tylko od nas. Kolejne rzędy dodajemy dotąd aż uznamy, że trójkąt ma odpowiednią dla nas wielkość.
Ilość rzędów najłatwiej sprawdzić licząc pary koralików tworzących wierzchołek naszego trójkąta.
Ja swój zakończyłam na 9 rzędach i tak trójkąt wygląda teraz z przodu.
A tak z odwrotnej strony.
10. Aby utworzyć drugą część trójkąta przechodzimy pomiędzy koralikami w dół aż do pozostawionego na początku “ogona”. Tak jak na zdjęciach.
Podwójnym supełkiem związujemy oba końce razem tuż przed pierwszym brązowym koralikiem. Ogona nie obcinamy, zrobimy to po pierwszym okrążeniu.
11. Zaczynamy budować drugą część naszego trójkąta.
Dodajemy dwa brązowe koraliki i wbijamy się igłą w pierwszy koralik tuż za brązowym tak jak w kroku 5.
Do końca okrążenia postępujemy analogicznie jak w kroku 4 i 5. Pamiętamy, że dodając ostatni koralik w rzędzie przechodzimy igłą przez dwa koraliki.
12. Ogona nie obcinamy tuż przy supełku (może się rozwiązać). Zakładamy na niego igłę i chowamy pod kilkoma koralikami, a nadmiar nici obcinamy.
13. Wracamy do tworzenia drugiej połówki trójkąta. Kolejne rzędy tworzymy dokładnie w taki sam sposób jak tworzyliśmy wyplatając pierwszą połowę trójkąta.
Kiedy kończy się nić po prostu dowiązujemy nową, a supełek ukrywamy pod koralikami.
14. Kroki 6 i 7 powtarzamy do momentu aż obie części trójkąta będą takiej samej wielkości.
15. Przystępujemy do utworzenia ostatniego rzędu, który posłuży nam do zszycia naszego trójkąta w jedną spójną całość ;-). Na wierzchołkach dodajemy teraz po jednym brązowym koraliku, a boki uzupełniamy według tej samej zasady jak w poprzednich rzędach.
16. Aby trójkąt był nieco sztywniejszy i nie spłaszczał się, warto przed zszyciem wypełnić go od wewnątrz. Ja używam do tego najzwyklejszej foli spożywczej.
Obwijamy nią środek trójkąta 2-3 razy.
17. Kiedy trójkąt jest wypełniony przystępujemy do zszycia. Oba brzegi trójkąta, zazębiają się niczym ząbki w suwaku. Igłę wbijamy na przemian w wystające koraliki raz z jednej, raz z drugiej strony i w ten sposób zszywamy obie strony ze sobą. Pomiędzy koralikami wykonujemy supełek, nitkę przeprowadzamy pod koralikami, a jej nadmiar obcinamy.
18. Tak trójkąt wygląda po zszyciu. Prawie zrobiliśmy naszyjnik z koralików. Czas na krawatkę.
19. Ze sznurka odcinamy trzy odcinki ok 50 cm każdy i za pomocą odrobiny kleju mocujemy w końcówkach zapięcia.
Etap 2
Peyotowa “krawatka”
Krawatkę będziemy wyplatać, podobnie jak trójkąt, ściegiem peyote, ale tym razem będzie to peyote nieparzysty.
Wzór krawatki zaprojektowałam tak aby pasowała do naszego trójkąta i aby swobodnie pomieściła 3 szt sznurka ;-).
1. Na nić ok 80 cm nawlekamy 11 koralików, które tworzą 1 i 2 rząd krawatki w kolejności jak na zdjęciu.
Zostawiamy “ogon” ok 10 cm , który posłuży do zakończenia pracy bez ryzyka, że nasza plecionka się rozjedzie.
2. Dodajemy po jednym koraliku pomiędzy koraliki z poprzednio nawleczonych na nić. Zgodnie ze schematem dodajemy (koraliki zsunięte z igły na nić ułożą się nam w odwrotnej kolejności) kolejno 1 koralik brązowy ( Montana Blue), 1 x Navayo White, 2 x Pastel-Frosted / Apricot, 1 x Navayo White.
Ponieważ jest to ścieg nieparzysty, dodając ostatni koralik w rzędzie 1x Montana Blue musimy zawrócić aby “zamocować” koralik i przejść do kolejnego rzędu tak jak na zdjęciach.
3. Tworzymy kolejny rząd trzymając się schematu. Dodajemy po jednym koraliku pomiędzy wystające koraliki rzędu poprzedniego 1x Montana Blue; 1 x Navayo White; 2 x Pastel-Frosted / Apricot, 1 x Montana Blue.
4. Do kolejnego rzędu przechodzimy jak przy peyote parzystym zgodnie ze schematem dodajemy 1x Montana Blue; 2 x Pastel-Frosted / Apricot, 2 x Navayo White.
Aby dodać ostatni Montana Blue w rzędzie, ponownie musimy zawrócić przechodząc igłą przez koraliki, tak jak na zdjęciach.
5. Kolejne rzędy tworzymy trzymając się powyższego schematu, co drugi rząd zawracając, tak jak na powyższych zdjęciach. Kiedy skończymy nasza plecionka powinna wyglądać dokładnie tak.
6. Wewnątrz umieszczamy przygotowany wcześniej sznurek.
… i przystępujemy do zszycia krawatki.
Podobnie jak w trójkącie oba brzegi zazębiają się jak suwak. Igłę wbijamy na przemian w wystające koraliki, raz z jednej raz z drugiej strony, tworząc tym samym coś na kształt tulejki.
7. Oba końce nici wychodzą tym samym koralikiem, musimy więc zawrócić tak aby nić wychodziła z koralika obok.
Wykonujemy podwójny supełek, ogon chowamy pod koralikami, a jego nadmiar obcinamy.
Etap 3
Łączymy oba elementy
1. Przystępujemy do przyszycia krawatki do trójkąta. Nić którą zszywaliśmy krawatkę przeprowadzamy przez koraliki, tak aby wychodziła z koralika Montana Blue zaznaczonego na zdjęciu na czerwono.
2. Nawlekamy na nić 1 koralik TR 11/0.
3. Przykładamy krawatkę tak aby znajdowała się na środku boku trójkąta i wbijamy się igłą w koralik znajdujący się w jednej linii pod koralikiem TR11/0, tak jak na zdjęciu.
4. Następnie przechodzimy igłą w górę ponownie przez koralik TR11/0.
5. Wbijamy się igłą pod koralik krawatki leżący w jednej linii z brązowym (zaznaczony na czerwono), z którego wychodzi nić, tak jak na zdjęciu. Lekko zaciągamy nić aby pozbyć się luzów ;-).
6. Przechodzimy igłą pomiędzy koralikami do koralika leżącego w jednej linii z brązowym i tym z którego wychodzi nić, tak jak na zdjęciu.
7. Nawlekamy na nić 1 koralik TR 11/0 i wbijamy się igłą pod koralik leżący w jednej linii z tym do którego przymocowany jest pierwszy koralik TR 11/0.
Jednocześnie zwracamy uwagę aby oba koraliki TR11/0 były przymocowane w tej samej odległości od wierzchołków trójkąta. Można to sprawdzić po prostu licząc koraliki – na zdjęciu zaznaczyłam to na niebiesko.
8. Przechodzimy igłą w górę ponownie przez koralik 11/0.
9. Wbijamy się igłą pod brązowy koralik leżący w jednej linii z tym, z którego wychodzi nić. Na zdjęciu zaznaczone na zielono. Ponownie lekko zaciągamy nić.
10. Na zewnątrz, na nici pomiędzy koralikami wykonujemy supełek, nić przeprowadzamy pod kilkoma koralikami aby uniknąć rozwiązania supełka i następnie jej nadmiar obcinamy.
Gotowe 😉
Udało Wam się zrobić naszyjnik z koralików?
Koniecznie pochwalcie się swoimi wersjami. Jesteśmy ciekawi co udało Wam się wyczarować. Żeby było łatwiej Was znaleźć – oznaczcie nas #kurspasart lub zerknijcie na naszą zakręconą grupę!
Nasz blog jest pełen inspiracji. Znajdziesz tam na przykład:
Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.
Jest przepiękny!
Cudeńko
Śliczny zrobię taki jak wykończę zaczęte robótki.
Śliczne cudeńko
Efektowny, chyba też się skuszę 🙂
Pooooo wielu latach 😛 skończyłam swój trójkąt 🙂
http://plonacemotyle.blogspot.com/2017/10/12-prac-na-12-kolorkow-na-3-urodzinki.html
Pozdrawiam i dziękuję za super tutki :*
Znowu TJUTORIAL
OHHHHH
Nie mogę sobie poradzić z tym trójkątem. 3 razy prułam po kilku rzędach. Chyba się poddam:(. Henryka