Zdarzyło Wam się kiedyś pomieszać różnokolorowe drobne koraliki? Rozdzielenie ich często graniczyło z cudem, a już na pewno przyprawiało o ból głowy :). Tymczasem, z takich koralików możecie wyczarować wyczarować efektowny szydełkowy naszyjnik zwany mgiełką :). Koralikowy naszyjnik typu mgiełka robi się nietrudno, a efekt końcowy jest przepiękny – lekki i delikatny, wręcz magiczny :). Do dzieła!
W dzisiejszym kursie pokażę Wam jak wykorzystać taką mieszankę koralików większych i mniejszych. Krok po kroku, uzbrojone w szydełko, stworzymy mega lekki i delikatny jak mgiełka naszyjnik. To jeden z tych projektów, który daje Wam wiele możliwości :). Ostateczny wygląd naszyjnika będzie zależał tylko od Was i od tego ile i jakich koralików użyjecie :).
Przygotowujemy potrzebne materiały i narzędzia do zrobienia naszyjnika:
- Koraliki TOHO – w kilku rozmiarach minimum 30-35g – ja użyłam mieszanki TR 11/0 i TR8/0 w kilku odcieniach błękitu oraz bieli m.in. TR 11/0 Inside-Color Aqua-Tin Lined; TR 11/0 Inside-Color Crystal Opaque Blue Lined; TR 11/0 Silver-Lined Milky White; TR 11/0 Inside-Color/ Crystal-Neon Ice Blue Lined; TR 8/0 Transparent-lustered Aquamarine
- Nić jubilerska – nić monofilowa Conitex 0.12mm – cieniutka, tak by była jak najmniej widoczna
- Szydełko – średnie wielkości około 1mm
- Łańcuszek – grubszy łańcuszek, u mnie jest to pancerka o ogniwkach 6x4mm
- Kółka montażowe – zamkniete 6mm – 2 sztuki i pojedyncze 10mm – 8 sztuk
- Karabińczyk – wielkości ok 14mm
- Igła jubilerska – do nawlekania koralików
- Narzędzia jubilerskie – szczypce
Przyda Wam się też ekspozytor lub kawałek kartonika.
Chcecie się nauczyć jak zrobić szydełkowy naszyjnik?
Wszystkie produkty potrzebne do wykonania znajdziesz TUTAJ. W zależności od tego jakie koraliki wykorzystacie, uzyskać możecie multikolorowy i efektowny naszyjnik do letnich stylizacji lub elegancką i delikatną ozdobę na wyjątkowe okazje :). Wszystko zależy od Waszej wyobraźni (no i oczywiście od koralików na które postawicie ;)). Jedno jest pewne – z tą formą możecie naprawdę poszaleć!
Gotowi :)? No to zaczynamy!
KROK 1
Na żyłkę nawlekamy koraliki w przypadkowej kolejności.
Z ilości 30-35g otrzymamy ok 4 m nawleczonych koralików co po przerobieniu da nam w przybliżeniu 15m sznura. Oczywiście jeśli chcemy aby naszyjnik był bardziej obfity musimy nawlec i przerobić więcej koralików, jeśli ma być „skromniejszy” po prostu użyjemy mniejszej ilości koralików.
KROK 2
Kiedy uznamy, że ilość nawleczonych koralików jest wystarczająca przystępujemy do przerabiania.
KROK 3
Do wykonania naszego naszyjnika wystarczy znajomość podstawowego splotu szydełkowego tzw łańcuszka.
Aby zacząć krzyżujemy żyłkę na szydełku tworząc pętelkę, żyłkę prowadzącą do szpulki zahaczamy szydełkiem, przeciągamy przez pętelkę i otrzymujemy w ten sposób pierwsze oczko łańcuszka. Koniec żyłki zaciągamy tworząc tym samym supełek.
KROK 4
Dosuwamy pierwszy koralik, łapiemy żyłkę tuż z nim i przeciągamy przez pętelkę znajdującą się na szydełku.
KROK 5
Następnie bardzo luźno, nie zaciągając żyłki, wykonujemy 3 oczka łańcuszka bez koralików.
KROK 6
Dosuwamy kolejny koralik, łapiemy żyłkę tuż z nim i przeciągamy przez pętelkę znajdującą się na szydełku.
KROK 7
Ponownie wykonujemy 3 luźne oczka łańcuszka bez koralików.
KROK 8
Tak będziemy postępować już do końca naszej pracy aż wyczerpiemy wszystkie nawleczone koraliki. Dosuwamy koralik, przerabiamy, wykonujemy 3 puste oczka itd.
KROK 9
Oczka nie muszą być równe, nie przejmujcie się też jeśli pominiecie lub nadrobicie puste oczko łańcuszka. W gotowej pracy absolutnie nie będzie to widoczne.
W miarę przerabiania kolejnych koralików praca powinna wyglądać tak jak na zdjęciach.
KROK 10
Sznura przybywa dość szybko i łatwo może się poplątać. Unikniemy tego układając go np. na ekspozytorze.
KROK 11
Jeśli nie macie ekspozytora możecie wykorzystać zwykłą rolkę np. z ręcznika papierowego i zwijać na nią gotowy sznur.
Jak uformować naszyjnik?
KROK 12
Kiedy uporamy się już ze wszystkimi nawleczonymi koralikami, przystępujemy do uformowania naszego naszyjnika. Można to zrobić na ekspozytorze, ale jeśli go nie posiadacie, wystarczy kartonik o długości 30-35 cm. Jego brzegi warto zabezpieczyć np. taśmą papierową aby nie uszkodzić żyłki. Ja złączyłam dwa by później łatwiej było związać sznur i założyć ogniwka.
KROK 13
Sznur oplatamy na kartonikach.
KROK 14
Na igłę nawlekamy żyłkę i wprowadzamy ją pomiędzy kartoniki pod sznur. Oba końce żyłki związujemy podwójnym supełkiem a jej nadmiar obcinamy.
To samo robimy z drugiej strony kartoników.
KROK 15
Ogniwka 10 mm rozchylamy dość szeroko.
KROK 16
Pierwsze ogniwko zakładamy na sznur i zaciskamy.
KROK 17
Drugie ogniwko zakładamy na sznur w taki sposób aby ogniwka się skrzyżowały i zaciskamy.
KROK 18
To samo robimy z drugiej strony i dopiero teraz zsuwamy sznur z kartoników.
KROK 19
Z łańcuszka odcinamy dwa odcinki po 8 cm.
KROK 20
Na ogniwka znajdujące się już na sznurze zakładamy ogniwko 10 mm, na nie łańcuszek i zaciskamy. W ten sam sposób zakładamy jeszcze jedno ogniwko.
KROK 21
To samo robimy z drugiej strony.
KROK 22
Na końcach łańcuszka montujemy ogniwka podwójne i karabińczyk.
KROK 23
I nasz naszyjnik na szydełku gotowy :).
Już wiecie jak zrobić szydełkowy naszyjnik.
Jak Wam się podoba taka koralikowa mgiełka :)? Mamy nadzieję, że kurs zainspirował Was do stworzenia własnej wersji naszyjnika. Jeśli tak, to koniecznie pochwalcie się swoimi pracami, oznaczając nas na zdjęciu #kurspasart.
Macie ochotę na inną biżuterię robioną szydełkiem?
Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.
Edyta Rogowska – edyro. Mówią, że “Potrzeba jest matką wynalazków”… W moim przypadku Potrzeba stała się Początkiem. Początkiem przygody, która z czasem przerodziła się w pasję… Swoją przygodę z ręcznie tworzoną biżuterią rozpoczęłam przeszło 5 lat temu. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że miłością najprawdziwszą pokocham najdrobniejsze koraliki, a moim sercem zawładnie beading 😉 Zapraszam do świata mojej pasji na www.edyro-koraliki.blogspot.com oraz na mój profil na facebooku.
Dziękuję za ten tutorial! Od dłuższego czasu robię tego typu bransoletki i zawsze największy problem miałam z wykończeniem a ten pomysł z kartonikami jest genialny! Muszę spróbować.
Pozdrawiam
Czasem takie nieoczywiste rozwiązania są bardzo pomocne. A dzięki kartonikom łatwo okiełznać długi i plączący się sznur. Cieszę się, że pomogłam 🙂
Pozdrawiam cieplutko,
Edyta
Super, tylko nie wiem czy dobrze zrozumialam z opisu, ze zamiast nici monofilowych zostala uzyta żyłka?…. Bo w podanych materialach jest nić a w opisie żyłka, wiec ewentualnie jaki rozmiar żyłki?
Pozdrawiam Ewa
Kochana, wszystko robione na cieniutkiej nici monofilowej Conitex 0,12 tak jak w materiałach 🙂 Żyłka w opisie z przyzwyczajenia bo krócej 😉 Ale jeśli chcesz, zamiast nici możesz użyć również żyłki wędkarskiej o tej samej grubości.
Dzięki za czujność 🙂
Pozdrawiam cieplutko,
Edyta
Dziękuję bardzo za informację?
Dzięki za pomysł. Mam sporo takich koralików i nie wiedziałam jak je wykorzystać 😀
Cieszę się, że podsunęłam rozwiązanie 🙂
Super pomysł . Zastanawiałam ię już od dawna co zrobić z tych maleństw które posiadam. Chyba skożystam z podpowiedzi i zrobię na żyłce wędkarskiej bo tego akurat jest pod dostatkiem.
Pozdrawiam
Super 🙂 Koniecznie pochwal się nam efektami 🙂
Pozdrawiam cieplutko 🙂
Wow piękny naszyjnik i chyba kolejny raz zainspiruję się tutorialem ?❤
Opis idealny -gratuluję
Już nie mogę się doczekać efektu.
Dziękuję 🙂
Kochana korzystaj do woli i pochwal się nam swoją wersją Mgiełki 🙂
Uściski :*
Piękny naszyjnik 🙂 Zastanawiam się czy mogę zrobić go na nici conitex 0,100. A może ta będzie za cienka?
Myślę, że śmiało można wykorzystać cieńszą nić 🙂 Przerabia się luźniutko więc nie ma ryzyka, że nić nie wytrzyma 😉
Pozdrawiam cieplutko 🙂
Piękna i na pewno bardzo czasochłonna. Ile czasu Pani na nią poświęciła?
Dziękuję 🙂
W zależności od ilości nawleczonych koralików i długości sznura, trzeba sobie zarezerwować od 8h do 10h 🙂
Czy robisz tego typu bransoletki również? Jeśli tak to ciekawa jestem czy do nich również masz taki kartonik i jakie ma wymiary?