Koralikowe, sznurkowe, okrągłe, płaskie, kolorowe lub właśnie stonowane… Bransoletki kumihimo zdobywają ostatnio coraz większą popularność. Przygotowałam dla Was dzisiaj kurs, w którym pokażę, jak zrobić bransoletkę kumihimo z dwóch rozmiarów koralików. Stworzymy elegancką bransoletkę, a przy okazji poznamy podstawy wyplatania bransoletek na dysku kumihimo. Uwaga, to uzależnia! 😉
Potrzebne materiały do zrobienia bransoletki:
- Dysk do kumihimo – spokojnie wystarczy dysk w wersji mini.
- Kamień naturalny – onyks – w rozmiarze 4mm.
- Koraliki TOHO 11/0 w kolorze Metallic Iris Brown.
- Nici NICI SUPERLON™ FINE lub kordonek
- Igła Big Eye do nawlekania koralików.
- Końcówki do wklejania – rozmiar 3 lub 3,5mm .
- Kółeczka montażowe 5mm.
- Karabińczyk 14mm.
- Klej do wklejenia końcówek – np. Poxipol
- Przydadzą się też ostre nożyczki i mata do beadingu.
Chcesz zrobić bransoletkę kumihimo?
Wszystkie produkty, potrzebne do samodzielnego wykonania bransoletki na dysku kumihimo znajdziecie tutaj. Bransoletkę możecie wykonać w takiej kolorystyce, jaką tylko sobie wymarzycie, dlatego nie przejmujcie się, jeśli zabraknie konkretnego koloru koralików. Eksperymentujcie! 😉
Wszystko gotowe? To zaczynamy!
1. Zaczynamy od odcięcia czterech kawałków kordonka – każdy o długości 1 metra. Łączymy ze sobą odcięte kawałki i na środku (czyli w połowie sznurków) wiążemy supeł ze wszystkich sznurków. Wcześniej przygotowujemy też miejsce pracy w taki sposób, aby wszystkie potrzebne rzeczy były w jednym miejscu.
2. Zakładamy sznurki na dysk kumihimo w taki sposób jak na zdjęciu – po jednym sznurku z obu stron każdej z kropek. Punktem centralnym jest supeł ze sznurków. Każdy sznurek oznaczyłam numerkiem (jeśli używam numeru konkretnego miejsca na sznurek, to mam na myśli numer na prawo od nacięcia).
3. Teraz wypleciemy kawałek bransoletki bez koralików – tę część następnie wkleimy w końcówki. Na początek przekładamy sznurek nr 1 – pierwszy z lewej u góry – z miejsca 32 na 18, czyli na pierwsze wolne miejsce z lewej na dole (ważne jest, by wkładać sznurki w miejsca o konkretnym, podanym numerze).
4. Pierwszy z prawej dolny sznurek (nr 4) przekładamy na pierwsze wolne miejsce z prawej strony, na górze (miejsce 1). Pamiętaj, by trzymać dysk kumihimo w tej samej pozycji przez cały czas.
5. Teraz odwracamy dysk o 90 stopni, w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara. Sprawdź, czy zrobiłaś to dokładnie tak, jak na zdjęciu
6. Następnie ponownie przekładamy pierwszy górny sznurek z lewej (miejsce 7) na pierwsze wolne miejsce na dole po lewej stronie (czyli z miejsca 8 na 26).
7. Dolny prawy sznurek (miejsce 6) wędruje na górę, na pierwsze z prawej wolne miejsce (10). Jeśli masz wrażenie, że się pomyliłeś, wróć do poprzedniego ruchu.
8. Ponownie odwracamy dysk o 90 stopni – w taki sam sposób, jak poprzednio. Powtarzamy cały proces: lewy górny sznurek przekładamy na dół po lewej, prawy dolny sznurek wkładamy na górę po prawej, obrót. robimy tak do momentu, w którym sznurki ponownie znajdą się po obu stronach kropek. Dzięki temu powinniśmy stworzyć kawałek plecionki o długości 6–7 mm, który wykorzystamy do wklejenia końcówek.
9. Nawlekamy koraliki w dwóch różnych sekwencjach:
Sekwencja A: O (onyks), 3xt (TOHO), O, 3xt, O, 3xt, O, 3xt, O, 3xt, O, 3xt, O, 3xt, O, 3xt, O, 3xt, O, 3xt, O, 3xt, O, 3xt, O czyli 13 onyksów 4mm, a pomiędzy nimi 12 razy po 3 koraliki TOHO 11/0.
Sekwencja B: 3xt, O, 3xt, O, 3xt, O, 3xt, O, 3xt, O, 3xt, O, 3xt, O, 3xt, O, 3xt, O, 3xt, O, 3xt, O, 3xt, O, 3xt, czyli 13 razy po 3 koraliki TOHO 11/0, a między nimi 12 onyksów 4mm.
10. Sekwencja A powinna znaleźć się na sznurkach nr: 1, 3, 5, 7. Sekwencja b na sznurkach nr: 2, 4, 6, 8.
11. Teraz zaczniemy już pracować z koralikami. Na początek odczepiamy sznurek nr 1 i przyciągamy bliżej jeden koralik o wielkości 4 mm.
12. Zaczepiamy go pod nitką numer 5, a sznurek zaczepiamy na pierwszym dolnym miejscu po lewej, czyli miejscu numer 26.
13. Odczepiamy sznurek numer 4, przyciągamy bliżej 3 koraliki TOHO i zaczepiamy je pod sznurkiem numer 8. Na początku utrzymanie wszystkich trzech koralików w odpowiednim miejscu pod nitką może być trudne, najlepiej przytrzymać je palcem przy przekładaniu sznurków. Jesteśmy na dobrej drodze żeby zrobić bransoletkę kumihimo.
14. Zaczepiamy sznurek numer 4 na miejscu 10, pilnując, żeby żaden koralik TOHO się nie wysunął.
15. Znów obracamy dysk w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
16. Postępujemy dalej na tej samej zasadzie: pierwszy górny sznurek z lewej, czyli numer 7, przekładamy na dół, po lewej stronie (na miejsce nr 2), pilnując, żeby znajdujący się na nim koralik 4 mm znalazł się pod nitką numer 4.
17. Następnie sznurek numer 6 przekładamy na miejsce 18, zaczepiając jednocześnie 3 koraliki TOHO pod sznurek numer 1.
18. Ponownie odwracamy dysk o 90 stopni w kierunku przeciwnym do ruchu zegara.
19. Sznurek numer 3 przenosimy z miejsca 25 na miejsce 11, umieszczając onyks pod sznurkiem numer 6.
20. Sznurek numer 2 musi znaleźć się w miejscu 27, a trzy koraliki TOHO – zaczepione pod nicią numer 7. Odwracamy dysk i kontynuujemy przygotowywanie bransoletki w taki sam sposób. Pamiętajmy o zachowaniu precyzji.
21. Pleciemy aż do osiągnięcia odpowiedniej długości – przykładowo na nadgarstek o grubości 15 cm musimy zrobić 15–16 cm plecionki, w zależności od rodzaju założonego zapięcia.
22. Jeśli bransoletka jest już wystarczająco długa, to znów wyplatamy kawałek bez koralików, tak samo długi jak po drugiej stronie.
23. Po kolei zdejmujemy sznurki leżące naprzeciwko siebie i związujemy je ze sobą.
24. Po zdjęciu bransoletki z dysku odcinamy nadmiar sznurków.
25. Wklejamy końcówki, zakładamy kółeczka i karabińczyk. Bransoletka gotowa!
26. Tak bransoletka prezentuje się na nadgarstku, w połączeniu z drobnymi bransoletkami z koralików TOHO. Onyksy można zastąpić metalowymi kulkami 4 mm.
Udało się Wam zrobić bransoletkę kumihimo?
Jak się podoba? Skusicie się na wykonanie własnej? Piszcie lub oznaczcie Wasze prace #kurspasart.
Koniecznie zobaczcie również te wpisy:
- Jak zrobić kolczyki z FirePolish
- Jak zrobić delikatną bransoletkę z Toho Treasure?
- Jak zrobić bransoletkę kumihimo z koralikami?
Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.
Mada Miotk. Studentka nowych mediów, zakochana w książkach, żaglach i ręcznie robionej biżuterii. Wielbicielka etnicznych wzorów, kontrastowych kolorów i drobnych koralików pod każdą postacią. Na co dzień odnaleźć ją można na facebooku lub instagramie.
Super poradnik, w zrozumiały sposób wytłumaczone a bransoletka przepiękna. Chyba skuszę się by taką podobną zrobić.
Póki co robię z jednego rozmiaru koralików.
Czy to normalne, że bransoletka delikatnie się skręca?
Normalne. Takie po prostu jest kumihimo
Hej jaka musi być długość jednej nitki?
50 cm . Bo ucinamy metr i składamy go na pół