Kiedy na naszym Instagramie pojawiła się makramowa bransoletka w odcieniach szarości, zasypaliście nas pytaniami o to, jak taką zrobić. Nie daliśmy się długo prosić ;). Dlatego też przygotowaliśmy dla Was dzisiaj kurs, w którym krok po kroku pokażemy, jak zrobić szeroką bransoletkę z makramy. Makrama siedmiorzędowa może być sporym wyzwaniem, ale my, handmadowcy przecież nie boimy się wyzwań! 😉 Gwarantujemy, że efekt końcowy jest wart wysiłku.
Tego typu szeroką bransoletkę można wykończyć na wiele sposobów – wyplatając zapięcie na guzik lub z resztek sznurków zrobić warkoczyki do wiązania. Ja dzisiaj pokażę Wam, jak zakończyć bransoletkę makramową w taki sposób, żeby móc wkleić ją w płaskie zapięcie magnetyczne. Do działa!
Materiały potrzebne do zrobienia bransoletki:
- Nylonowy sznurek do makramy 1mm w kolorze czarnym
- Kamienie naturalne – howlity 6mm w kolorze czerwonym – ok. 140 sztuk.
- Zapięcie magnetyczne płaskie o otworze 30x3mm
- Coś na czym będziemy pleść – to może być korkowa tablica z wbitymi szpilkami, gwóźdź wbity w biurko czy chociażby agrafka przypięta do łóżka, ja trochę niekonwencjonalnie zdecydowałam się na użycie kwadratowego kumihimo.
- Kleje jubilerskie – epoksydowy dwukładnikowy – np. Poxipol i ewentualnie klej szybkoschnący, np. UHU.
Byłoby fajnie zrobić szeroką bransoletkę z makramy?
Wszystkie materiały potrzebne do wykonania takiej bransoletki znajdziecie tutaj. Pamiętajcie, że kurs ma na celu głównie naukę techniki i inspiracje – zamiast kamieni naturalnych możecie użyć na przykład koralików szklanych, a wybór kolorów jest całkowicie dowolny 😉
1. Zaczynamy od odcięcia 8 kawałków sznurka o długości ok. 2m każdy. 7 z nich składamy na pół i zaczepiamy o gwóźdź, montujemy na macie lub – jak ja – na kwadratowym kumihimo. Ostatni sznurek montujemy pojedynczo, w taki sposób, żeby finalnie mieć 15 sznurków, w tym jeden dużo dłuższy niż reszta.
2. Najdłuższym sznurkiem zaczynamy robić supełki na wszystkich pozostałych nitkach. Będziemy stosować węzeł prawy, ten sam, którego używa się przy pleceniu bransoletek przyjaźni, które możecie sobie przypomnieć tutaj. Przechodzimy dookoła sznurka, na którym chcemy zrobić węzeł, w taki sposób jak na zdjęciu – dwukrotnie.
3. Zaciskamy supełek.
4. Przechodzimy do kolejnych nitek aż do końca rzędu.
5. Teraz zawracamy, tworząc drugi rząd węzłami lewymi.
6. Pod koniec rzędu znów zawracamy i kolejny, trzeci rząd wykonujemy znowu węzłami prawymi.
7. Teraz zaczniemy nawlekać koraliki – na co drugą nitkę. Końcówki sznurka najlepiej sobie przypalić, żeby łatwiej przeszły przez dziurki.
8. Nawlekamy na co drugą nitkę, zaczynając od drugiej od lewej.
9. Ja nawlekłam na początek po 10 howlitów – później można dołożyć kolejne 😉 Sznurki zaczepiamy sobie na dole o nacięcia w dysku, dzięki czemu koraliki nam się nie zsuną.
10. No to zaczynamy. Przyciągamy sobie pierwszego howlita bliżej supełków
11. Odczepiamy pierwszą nitkę i za jej pomocą wykonujemy węzeł zwrotny prawy za koralikiem (ponownie – opis węzłów znajdziecie tutaj).
12. Pierwsza nitka po wykonaniu podwójnego supełka powinna znaleźć się znowu po lewej stronie.
13. Trzecią nitką wykonamy z kolei węzeł zwrotny lewy. Owijamy się dwukrotnie wokół nitki z koralikiem w taki sposób, żeby na końcu sznurek ponownie znalazł się po prawej stronie koralika.
14. Supełek mocno zaciskamy. Następny rząd koralików omijamy, przyciągamy sobie bliżej jednego howlita z trzeciego rzędu (pomiędzy dwoma koralikami powinny być dwie nitki przerwy)
15. W ten sam sposób co poprzednio wykonujemy supełek – najpierw wykonujemy węzeł zwrotny prawy lewą nitką.
16. A potem węzeł zwrotny lewy prawą nitką.
17. W ten sposób mocujemy pierwsze cztery koraliki.
18. Teraz przyciągamy bliżej koralik z drugiego rzędu i pilnujemy, żeby umiejscowił się tuż pod pierwszymi dwoma koralikami.
19. W drugim, środkowym rzędzie będziemy zabezpieczać koraliki podstawowym splotem makramowym (dokładne instrukcje jak go wykonać znajdziecie między innymi tutaj czy tutaj). Sznurek z lewej strony – ten sam, którym wiązaliśmy supełek w poprzednim rzędzie – przekładamy pod sznurkiem z koralikiem.
20. Sznurek z prawej strony przekładamy pod lewym sznurkiem, nad środkowym i przeciągamy go przez powstałe oczko.
21. Zaciskamy supełek.
22. I wykonujemy to samo w drugą stronę – prawy sznurek przechodzi pod środkowym.
23. A lewy sznurek przekładamy pod prawym, nad środkowym i ponownie pod prawym.
24. Zaciskamy mocno. Sznurek nylonowy jest dosyć śliski, dlatego supełki mogą się czasem rozluźniać, więc dobrze jest je zacisnąć jeszcze raz przed dopleceniem kolejnego koralika.
25. Przyciągamy bliżej kolejny koralik – tym razem z czwartego rzędu.
26. Zaraz za nim wykonujemy jeden splot makramy.
27. I zaciskamy.
28. To samo powtarzamy z trzecim koralikiem środkowego rzędu.
29. Tak wyglądają pierwsze dwa rzędy.
30. Trzeci rząd znowu będzie składał się z czterech koralików. Przyciągamy pierwszy koralik bliżej plecionki.
31. Wiążemy węzeł zwrotny prawy lewym sznurkiem.
32. I węzeł zwrotny lewy prawym sznurkiem.
33. Dodajemy kolejne koraliki w tym rzędzie w ten sam sposób.
34. Musimy pilnować, żeby supełki były możliwie blisko siebie i nie rozplątywały się.
35. W kolejnym rzędzie znów dodajemy trzy koraliki.
36. Dalsze howlity będziemy dodawać według tego samego schematu, co możecie zobaczyć na gifie:
37. Kiedy wpleciemy już wszystkie koraliki możemy zdjąć plecionkę z dysku i przełożyć na inną podstawkę lub pleść dalej na dysku, tylko bez zaczepiania dolnych nitek. Teraz nawlekamy kolejną “porcję” koralików – ich ilość będzie zależała od długości nadgarstka i tego, jak ściśle będziemy robić supełki, ja nawlekłam jeszcze po 10 koralików.
38. . Moja bransoletka składa się z siedmiu rzędów po 20 koralików, ma więc ok. 16cm długości.
39. Jeśli długość bransoletki nam odpowiada, to jeden rząd wykonujemy bez koralików, związując ze sobą przeciwstawne sznurki – w ten sposób sznurki ułożą się bliżej siebie i łatwiej będzie zapleść je dalej.
40. Używając najdłuższej nitki wykonujemy trzy rzędy węzłów prawych i lewych, tak samo jak na początku pracy. Ilość rzędów najlepiej dopasować sobie, przykładając do zapięcia, którego chcemy użyć, lepiej jednak żeby było ich nieco za dużo i plecionka trochę wystawała z zapięcia, niż żeby rzędów miało być za mało – wtedy bransoletka może się niewystarczająco mocno wkleić.
41. Mieszamy oba składniki kleju epoksydowego i za pomocą wykałaczki, szpilki lub dołączonej do kleju szpachelki nakładamy do końcówki.
42. Supełki można posmarować odrobinką kleju szybkoschnącego, żeby mieć pewność że nam się nie rozplączą przed wklejeniem, ale nie jest to konieczne. Odcinamy sznurki kilka milimetrów od supełków.
43. Wklejamy plecionkę w końcówki. Najlepiej przed zabraniem się za wklejanie drugiej strony zostawić całość przynajmniej na godzinę, żeby klej zdążył wstępnie związać.
44. Ostrożnie zdejmujemy drugą stronę plecionki z dysku i powtarzamy cały proces – podklejamy lekko końcówki klejem szybkoschnącym i odcinamy nadmiar sznurków.
45. Wklejamy drugą połowę zapięcia i zostawiamy do wyschnięcia.
I gotowe 😉 Mam nadzieję, że bez problemu udało Wam się zrobić szeroką bransoletkę z makramy.
Tutaj użyłam jednego koloru koralików i kontrastowego sznurka, żeby tutorial był bardziej czytelny, ale możecie oczywiście pokombinować z różnymi gradientami i układami kolorów, jak na przykład tutaj:
No i co? Udało Wam się zrobić szeroką bransoletkę z makramy?
Koniecznie dajcie znać, jak Wam się podobają takie makramowe bransoletki 😉 Oznaczcie nas też #kurspasart jeśli chcecie się pochwalić swoimi pracami.
Zerknijcie koniecznie też na te wpisy, zapewniamy, że się Wam spodobają:
- Jak zrobić bransoletkę na stalowej bazie?
- Jak zrobić naszyjnik – kocią łapkę z koralików TOHO?
- Jak zrobić bransoletkę z koralików na dysku kumihimo?
Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.
Mada Miotk. Studentka nowych mediów, zakochana w książkach, żaglach i ręcznie robionej biżuterii. Wielbicielka etnicznych wzorów, kontrastowych kolorów i drobnych koralików pod każdą postacią. Na co dzień odnaleźć ją można na facebooku lub instagramie.
No po prostu cudo. Dzięki za pomysł.
Uwielbiam makrame i robię jak na razie kolczyki. Robiłam bransoletki trzyrzędowe ale taką zrobię tylko dla siebie. Pozdrawiam.
Ciekawy projekt i w dodatku możliwy do zrealizowania dla początkującej koralikowej hobbyski! Bardzo dziękuję! Dziękuję również za dobór kontrastowych kolorów materiałów wykorzystanych w tutorialu. Dla niewprawnego oka to bardzo ważne. Jest mi bardzo miło, że Państwo czytają komentarze użytkowników i biorą je pod uwagę w realizacji tutoriali. Kiedyś pisałam o tym – otrzymałam link do pięknego projektu, ale pastelowe kolory koralików na białym tle ze znakiem wodnym Pasartu były dla mnie bardzo trudne do umieszczenia w całości projektu. Pewnie z bransoletką w szarościach, która tu jest na końcu prezentowana, byłoby podobnie. Jednak jest gotowym przykładem innej tonacji kolorystycznej, a w tutorialu jest czerń i czerwień – kontrast w sam raz dla kogoś, kto dopiero poznaje technikę. Bardzo dziękuję za tutorial oraz interesujący projekt bransoletki!
Dzięki tej bransoletce stałam się klientką sklepu. Fantastycznie opisane, krok po kroku, co osobie stawiającej pierwsze kroki naprawdę pomaga. Odnośniki kierunkujące nas na potrzebne w wykonaniu dzieła stronki naprawdę przydatne. Nie będę się rozpisywać, bo szkoda czasu, skoro już się zaczęło supłać:) Naprawdę kawał dobrej roboty ze świetnym efektem końcowym. Pozdrawiam i dziękuję za inspirację.
Dziękuję za miłe słowa i życzę dużo przyjemności z tworzenia! 😉