Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy

Beading tutorial – bransoletki z koralików – KURS DIY

Marta Draganek, przygotowała dla Was beading tutorial na piękne bransoletki z koralików. Biżuteria według jej projektu, pasuje zarówno do codziennych stylizacji, jak i tych bardziej eleganckich, np. sylwestrowych, wszystko zależy od tego jakich materiałów użyjecie. Sami zobaczcie!

Beading zdecydowanie należy do moich ulubionych technik tworzenia biżuterii. Prawdą jest, że wymaga cierpliwości – koralikowych dodatków nie zrobimy w pięć minut. Za to ogromną zaletą beadingu jest fakt, iż z paczuszki niepozornych drobnych koralików można wyczarować coś absolutnie oszałamiającego. Gotowa biżuteria wygląda po prostu jak milion dolarów!

Dziś pokażę Wam jak z dwóch rodzajów koralików wykonać bransoletkę, która sprawi wrażenie utkanej z drogocennych kamieni. Myślę, że z tym projektem poradzi sobie każdy – nawet osoby, które nigdy nie miały styczności z beadingiem. Zapraszam!

sylwester

 

Materiały i narzędzia:

materials pedzel

 • Koraliki Galaxy™ – kula 4mm, na swoją bransoletkę wybrałam przepiękne koraliki
  w odcieniach brązu, pokryte złotym pyłem. Ilość koralików zależy oczywiście od rozmiaru bransoletki, którą chcecie wykonać. Ja na bransoletkę o długości 21cm zużyłam 158szt.
 • Koraliki TOHO Round – w rozmiarze 11/0 (2,2mm) – z moimi koralikami Galaxy™ idealnie komponuje się odcień Trans-Rainbow Honey Comb . Do wykonania bransoletki zużyłam 6,2g, zatem jedno opakowanie koralików wystarczy. Aby ułatwić sobie pracę, można dobrać również drugi odcień koralików – tych potrzebowałam tylko 90szt, dlatego wykorzystałam resztę opakowania metalicznych koralików Toho Antique Bronze, które miałam w swojej pracowni.
 • Nici lub żyłka – zazwyczaj korzystam z profesjonalnych woskowanych nici do beadingu, jednakże spokojnie można je zastąpić innymi nylonowymi nićmi lub żyłką. Ważne jest, aby nitka, na którą się zdecydujecie była na tyle cienka, aby kilkakrotnie przeszła przez koraliki Toho, a jednocześnie na tyle mocna, aby nie zerwała się podczas naciągania.
 • Igła do beadingu – można je dostać w większości pasmanterii. Funkcjonują pod różnymi nazwami – igły do beadingu, do koralików, do nawlekania koralików. Dostępne są w różnych rozmiarach. Ja najczęściej kupuję zestawy igieł, 3-4szt w rozmiarach 10-13. Im wyższy numer, tym cieńsza igła i tak np. igły w rozmiarze 10 nadają się do koralików Toho w rozmiarach 11/0 oraz 8/0, natomiast igły w rozmiarze 13 przeznaczone są do koralików 15/0. Koszt takiego zestawu igieł to, w zależności od producenta, 8-12zł. W tym projekcie korzystałam z igły w rozmiarze 10.
 • Małe ostre nożyczki – do przycinania nici zaraz przy koraliku.

 

Wszystkie produkty niezbędne do wykonania bransoletek znajdziesz tutaj. Jeśli któregoś z produktów zabraknie, pamiętaj, że bransoletki pokazane w tutorialu to jedynie inspiracja. Do wykonania bransoletek użyć możesz dowolnych koralików, nie bój się eksperymentów :)!

lista draganek

Do dzieła!

1. Schemat bransoletki jest bardzo prosty. Przez całą długość sznura koralikowego będziemy powtarzać dwa rzędy. Przygotujcie sobie dość długą nitkę – taką, z którą wygodnie będzie się Wam pracowało. Dla mnie jest to zazwyczaj długość ok. 1m. Dłuższe nitki zbytnio mi się plączą i później niepotrzebnie się denerwuję. A tak po prostu dowiązuję kolejną nitkę, gdy widzę już koniec pierwszej. Końce nici ukrywam wewnątrz sznura koralikowego. Zaczynamy od nawleczenia naprzemiennie trzech koralików 4mm oraz trzech koralików Toho z drugiego odcienia – czyli tych, których mamy mniej.

1 pedzel

2. Końce nitki związujemy na podwójny supełek, aby powstała koralikowa pętla. Z jednej strony pozostawiamy ogonek o długości 15-20cm (nitka ta będzie potrzebna do połączenia sznura koralikowego w okrąg na koniec pracy). Dłuższy koniec nitki przeciągamy przez koralik Galaxy i koralik Toho zgodnie z ruchami wskazówek zegara. Przeciągnijcie nitkę tak, aby supełek schował się wewnątrz większego koralika. Pierwszy rząd sznura koralikowego jest już gotowy! 🙂

2 pedzel

3. W drugim rzędzie będziemy dodawać wyłącznie koraliki Toho. Nawlekamy 5 koralików (2 transparentne, 1 metaliczny, 2 transparentne). Przeciągamy igłę przez kolejny koralik Toho z pierwszego rzędu. W ten sposób powstanie łuk okalający koralik Galaxy.

3 pedzel

4. Taki sam łuk tworzymy dla dwóch pozostałych koralików Galaxy. Po zakończeniu okrążenia przeciągamy igłę przez koraliki pierwszego łuku tak, aby wyjść za metalicznym koralikiem na szczycie pierwszego łuku. Zakończyliśmy rząd drugi.

beading tutorial

5. Rozpoczynamy rząd trzeci (odtąd do końca sznura koralikowego będziemy powtarzać na zmianę rzędy drugi i trzeci). Ten rząd będzie się składał z trzech koralików Galaxy. Nawlekamy koralik 4mm i przeciągamy igłę przez metaliczny koralik Toho na szczycie sąsiedniego łuku. Zaciągamy mocno nić tak, aby łuki z koralików Toho uniosły się do góry, a koralik Galaxy ulokował się pomiędzy koralikami Galaxy z rzędu pierwszego. Ten sam zabieg powtarzamy dla pozostałych dwóch koralików Galaxy.

beading_tutorial

6. Tak powinien wyglądać Wasz sznur na koniec okrążenia.

6 pedzel

7. Powtarzamy rząd drugi, tj. dodajemy łuki z koralików Toho. Potem znowu rząd trzeci (trzy koraliki Galaxy) i tak aż do uzyskania pożądanej długości bransoletki.

7 pedzel

8. Zobaczycie, że Wasz sznur koralikowy szybko będzie nabierał objętości. Dzięki zastosowaniu koralików Toho w dwóch odcieniach od razu widać, który koralik znajduje się na szczycie łuku i nie trzeba ich specjalnie liczyć.

8 pedzel

9. Tak wygląda gotowy sznur. Na tym etapie można by zakończyć pracę wklejając jego końce w metalowe końcówki w kształcie walca lub zapięcie magnetyczne. Mi jednak zależy na tym, aby wykonać bransoletkę typu ‘bangle’, czyli taką obręcz bez zapięcia, którą będziemy wciągać na nadgarstek.

beading_tutorial

10. Jak sprawdzić czy długość sznura koralikowego jest dla nas odpowiednia? Ponieważ bransoletkę będziemy musieli przeciągnąć przez dłoń, sznur przymierzamy nie w miejscu nadgarstka, a w najszerszym miejscu dłoni. Bransoletki typu ‘bangle’ muszą być luźnie, aby można było je swobodnie zakładać i zdejmować, a co za tym idzie, są zdecydowanie większe niż bransoletki z zapięciem.

10 pedzel

 

11. Jak połączyć końce sznura?

Sznur połączymy przy pomocy transparentnych koralików Toho. Kiedy przyjrzycie się bliżej wykonanemu przez siebie sznurowi, zapewne zauważycie, że koraliki na całej długości tworzą geometryczny wzór. Z koralików Toho powstała siatka. Wewnątrz każdej kratki z koralików Toho znajduje się jeden koralik Galaxy. Końce sznura będziemy łączyć w taki sposób, aby uzupełnić ten wzór – wówczas miejsce łączenia stanie się zupełnie niewidoczne.

Sznur zakończyłam na schemacie rzędu trzeciego, tj. na trzech koralikach Galaxy. Nabieramy dwa koraliki Toho, następnie przeciągamy igłę przez metaliczny koralik Toho z przeciwnego końca sznura.

11 pedzel

 

12 pedzel

12. Znów nabieramy dwa koraliki Toho i przeciągamy igłę przez kolejny metaliczny koralik z przeciwnego końca sznura. Te same czynności powtarzamy przez całe okrążenie. Pamiętajcie o tym, aby mocno zaciągać nić.

13 pedzel

13. Aby usztywnić bransoletkę i wzmocnić łączenie, zazwyczaj przeszywam jeszcze raz koraliki na całej długości sznura, naciągam nitkę w miejscach, w których koraliki się rozchodzą. Wplatam też 15-20cm koniec nitki, który pozostawialiśmy na początku pracy. Może się to wydawać żmudne, ale gwarantuje ładny wygląd i wytrzymałość bransoletki. Zresztą, efekt końcowy wszystko wynagradza, bo jest po prostu wspaniały!

bransoletka z koralików

Oto i gotowa bransoletka:

bransoletka_z_koralików

Przygotowałam też inną wersję kolorystyczną z białymi koralikami Galaxy pokrytymi srebrnym pyłem oraz koralikami Toho Trans-Rainbow Gray.

diy_bransoletka

Koraliki Galaxy można zastąpić innymi w rozmiarze 4mm z szerokiej gamy koralików dostępnych w Pasarcie. Pięknie będą prezentowały się perły szklane, czy też koraliki powlekane. Naprawdę jest w czym wybierać. Spróbujcie również kryształki szklane typu ‘bicone’. Przykład w moich ukochanych brązach poniżej.

DSCF1635 pedzel

Żeby zrobić bransoletkę z zapięciem trzeba zakończyć sznur na schemacie rzędu II ze zwiększoną liczbą koralików Toho. Zamiast 5 koralików w każdym łuku (2 transparentne, 1 metaliczny, 2 transparentne) dodajemy 7 (3 transparentne, 1 metaliczny, 3 transparentne). Przygotowujemy sobie koralik 4mm. Wkładamy go na szpilkę gwóźdź. Koniec szpilki okrągłymi szczypcami formujemy w pętlę, o którą później zaczepimy zapięcie. Tak przygotowany koralik układamy na szczycie trzech koralików 4mm z przedostatniego rzędu. Pomiędzy metaliczne koraliki na szczytach łuków ostatniego rzędu dobieramy po 1 koraliku Toho. Powinny one opleść haczyk zrobiony ze szpilki, tak aby koralik 4mm został unieruchomiony wewnątrz sznura. W ten sam sposób wykańczamy drygi koniec sznura.

1 pedzel

2 pedzel

3 pedzel

4 pedzel

5 pedzel

Liczę na Waszą kreatywność! Podzielcie się swoimi pomysłami na pasartowym Facebooku’u.

Pozdrawiam i życzę wspaniałej zabawy!

Autorem kursu jest Marta Draganek, projektantka marki Tarragon Art – stylowa biżuteria artystyczna. Kurs przygotowany bez licencji na odsprzedaż lub jakikolwiek inny użytek komercyjny. Treść oraz zdjęcia chronione są prawem autorskim. Kopiowanie, powielanie lub dalsze udostępnianie bez zgody autora zabronione.

Może Ci się także spodobać >>

21 Comments

 1. Kamila says:

  zastanawiam się w jaki sposób zrobić ją na zapięcie 🙂

  1. Hej Kamila :), dodaliśmy do tutorialu kilka słów na temat wykonania zapięcia. Mamy nadzieję, że się przydadzą :).

 2. Przesliczne:-)

  1. Dziękujemy :)!

 3. Halina says:

  Bardzo dziękuje za tak piekną bransoletkę chciałabym śledzić Twoje piękne pracę gdyż jestem osobą starszą i mam problem z chodzeniem ale kocham piękna Halina.
  .

 4. Ewelina says:

  Można prosić o filmik do tego, w zwolnionym tempie?

 5. Piekne bransoletki tylko jak ja zalozyc bo nie ma zapięcia

  Cudowne dzielo przymiezam się do zrobienia POZDRAWIAM Ania

  1. Ania, po prostu wsuwasz na rękę :).

 6. przepiękna

  1. Dzięki Ania 🙂

 7. Barbara says:

  Śliczne dzięki 🙂 robiłam na końcówki wklejane, a to mi się podoba 🙂

  1. No właśnie, taka okrąglutka ma swój urok 🙂

 8. Magdamlena says:

  Piękne bransoletki 🙂 super inspiracja właśnie skończyłam robić pierwszą 🙂 mam tylko jedną prośbę czy mogłabyś Marta podać mi nazwę nici jakich używasz. Będę ogromnie wdzięczna. Ja do swojej bransoletki użyłam żyłki 0,2 mm ale obawiam się pęknięć na łączeniach. Strasznie trudno jest niestety połączyć dwa kawałki żyłki żeby nie puściła. Z góry dziękuję Ci za odpowiedź i pozdrawiam Magdamlena

  1. Super, że Ci się udała :). Moje ulubione nici, to One-g Toho 🙂 http://www.pasart.pl/nici-jubilerskie,c,968.html?price_from=&price_to=&category=968&keyword=one-g
   Ściskam!

 9. Cześć, zanim weszłam na Twojego bloga zdążyłam zrobić naszyjnik na żyłce.. Mam problem, wyszło cudeńsko, ale skręca się we wszytkie możliwe strony, nic nie chce słuchać.. Masz jakiś pomysł jak mogę tą żyłkę usztywnić, aby naszyjnik miał upragniony kształt? Co zrobić bo szkoda mi pruć takiego cudeńka, a profesjonalne nici dojdą dopiero w pt..

 10. Halina says:

  Piękna rzecz .Takie robię też naszyjniki ale w środku są kryształki bicone 4 mm.Są przepiękne diamentowe dymne i Toho 11/o Hematytowe.Można robić różniście.Do bransoletki proponuję zapięcie magnetyczne.

 11. malinka says:

  Jak jest z trwałością koralików Galaxy? Nie ścierają się?

 12. Ajduczek says:

  Można do tego użyc samych koralików toho?

 13. Natalia says:

  Czy zamiast 4mm koralików można użyć toho8 ??

  1. TOHO 8/0 mogą być odrobinkę za małe, lepiej powinny się sprawdzić TOHO 6/0. Chyba, żeby użyć TOHO 8/0, ale koraliki 11/0 zastąpić 15/0, wtedy rozmiary powinny się zgadzać. Spróbować nie zaszkodzi 😉

 14. Agnieszka says:

  Super tutek, a bransoletki wychodzą fantastyczne ja zrobiłam z zapięciem wygląd super.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *