Jak zrobić dobre zdjęcie biżuterii? To bardzo ważne, bo profesjonalne zdjęcie przyciąga uwagę do produktu. Cóż z tego, że biżuteria będzie wykonana doskonale, z dbałością o każdy szczegół, jeśli na fotografii po prostu tego nie będzie widać? Sfotografowane ręcznie robione ozdoby często wystawiane są na aukcjach internetowych, na forach i blogach. Co cechuje te fotografie? Jak unikać podstawowych błędów?
Jak zrobić wyraźne zdjęcie? Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych wskazówkach:
- Tło – można wykorzystać kartkę papieru, biały brystol, ścianę, kolorową wycinankę;
- Przycisk macro, który służy do robienia zdjęć z bardzo małych odległości;
- Statyw – nada stabilności i uchroni przed „drżącą ręką”, która rozmazuje zdjęcie;
- Warto wykonać kilka zdjęć i wybrać to najlepsze.
Bardziej doświadczeni wykorzystują programy do obróbki zdjęć. Za pomocą photoshopa czy corela można zmienić tło, ustawić ostrość tak, by podkreślić to, co podkreślone być powinno lub wykadrować cyfrowy obraz.
Jak zrobić dobre zdjęcie biżuterii? Wcale nie trzeba kupować drogich lustrzanek, zestawu naświetleń i wielu innych gadżetów, jakimi dysponują profesjonaliści. Udaną fotkę gwarantuje przede wszystkim inwencja, rodzaj oświetlenia i tło. Dwie, trzy lampki biurkowe z powodzeniem zastąpią te studyjne. Ważne też jest to, gdzie biżuteria będzie eksponowana. Zawieszona na szklance, kubku, kieliszku wygląda raczej banalnie. To samo tyczy się naszyjników. Lepiej ozdoby założyć na ciało. Będą wyglądały o niebo lepiej, bo naturalnie. Przecież to właśnie tam jest ich miejsce.
Światło do zdjęć jest bardzo ważne, bo od niego zależy jak będzie prezentować się kolor biżuterii. Lepiej unikać sesji zdjęciowych w naturalnym słońcu. Zdecydowanie bardziej nadają się do takich przedsięwzięć wspomniane wcześniej żarówki. Lampa błyskowa, jeśli jest włączona, powoduje, że barwa biżuterii wygląda bardzo nienaturalnie. Warto również wydobyć wyjątkowość biżuterii, jej charakterystyczną cechę. Jeśli fotografowane mają być kryształy mieniące się wieloma odcieniami tęczy, dobrze, by były oświetlone mocno i intensywnie. Matowe przedmioty natomiast można sfotografować przy świetle stłumionym.
Naprawdę nie trzeba być artystą-fotografikiem, by biżuteria hand-made wyglądała okazale, perfekcyjnie, a jednocześnie subtelnie i zmysłowo. Trzeba pamiętać o tym, że większość ludzi jest wzrokowcami, a pierwsze wrażenie ma decydujące znaczenie przy ocenianiu.
ja mam aparat kupiony 5 lat temu za 500 zł marki olympus. i rozgryzłam drżącą rękę w makro 🙂 mam tam taką opcję na pokrętełku, że robi sie zdjęcie ze skaczącą dziewczynką (w ruchu pionowym – ważne!) a gdy mam już to ustawione, to ustawiam na makro i pstryk. ew. w microsoft office picture menager.ze ustawiam intensywność/nasycenie, inne pierdółki, ale to już na dobrym zdjęciu 🙂
Dobrym sposobem na drżącą rękę jest statyw (albo ustawić aparat na książkach, pudełkach) i ustawić samowyzwalacz choć na kilka sekund. Po przy wciskaniu guzika migawki często ruszymy już aparatem i foto wychodzi niewyraźne. A jak ustawimy samowyzwalacz nawet na 3sek. to zdąży się uspokoić 🙂