Porady

Najczęstsze błędy przy robieniu kolczyków

By biżuteria wyglądała profesjonalnie, trzeba zwracać uwagę na detale. Jak to zwykle bywa, diabeł tkwi w szczegółach. Niedoświadczonym projektantom często brakuje wprawy, ćwiczeń i dystansu do własnej twórczości. O czym pamiętać i czego unikać, by ręcznie robiona biżuteria wyglądała fachowo?

1. Oczka. Często krzywe i nieproporcjonalne. Niedomknięte powodują zsuwanie zawieszek. Aby wykonać je dobrze, konieczne jest użycie tzw. bocianów okrągłych. Ważny jest też materiał. Posrebrzany drucik przyda się do robienia oczek zwykłych, srebrny – bardziej miękki, będzie wskazany, gdy chcemy zrobić spiralę.

2. Goła szpila, na której wisi koralik. Jest to bardzo niepraktyczne i nieestetyczne. Materiał, z którego wykonana jest szpilka, jeśli jest posrebrzany, szybko zmatowieje i straci kolor. Jeśli natomiast jest srebrny, a co za tym idzie, bardziej miękki, wygnie się szybko i straci swój kształt. Lepiej nawlec na szpilkę rurki, które mają wiele wzorów. Zapewni to ochronę i oryginalność.

3. Koralik przy koraliku to nie najlepszy pomysł. Lepiej je oddzielić przekładką lub innym – mniejszym – koralikiem. Kiedy są umieszczone obok siebie, zlewają się w całość i nie stanowią dobrego połączenia. Jest to również dobre rozwiązanie, kiedy oczko koralika jest zbyt duże. Nakładając coś na nie, maskujemy ten mankament.

4. Kolczyki na lince jubilerskiej. Nie jest to zbyt popularna technika wykonania biżuterii. Jeśli jednak decydujecie się na użycie zawieszki z takiego materiału, warto zwrócić uwagę na zaciski. Spłaszczone nie prezentują się dobrze. Aby to zatuszować, należy nałożyć na nie osłonki. I po kłopocie. Podnosi to zdecydowanie efekty naszej pracy.

Ćwiczenia czynią mistrza, dlatego nie warto od razu się zniechęcać, kiedy wymarzone błyskotki w wyobraźni wyglądają o niebo lepiej niż te, które leżą przed nami na stole. Trzeba zacisnąć zęby i po prostu trenować.

 

Może Ci się także spodobać >>

6 Comments

 1. magdakru05 says:

  bardzo dziękuje za porady dotyczące robienia kolczyków 🙂 na samym początku moje kolczyki wyglądały jak niechlujnie przerobiona szpilka, ale teraz zaczyna to coraz lepiej wyglądać. 🙂

  1. Magda, praktyka czyni mistrza 🙂

 2. Dagmara says:

  Mam pytanie… jak zrobić haczyk na końcu szpilki, żeby wyglądał ładnie, a nie tak jakby go ktoś zmiażdżył?…
  Dopiero zaczęłam własnoręcznie tworzyć biżuterię i nie bardzo umiem poradzić sobie ze stworzeniem takiego haczyka. Bardzo prosiłabym o pomoc!

  1. Dagmaro, haczyki na końcu szpilki trzeba zrobić okrągłymi bocianami. Na początku zawsze wychodzą one koślawe.Z biegiem czasu nabierzesz wprawy. Musisz teraz po prostu ćwiczyć i tak modyfikować kształt, żeby w końcu ten haczykCię satysfakcjonował.
   Powodzenia!

 3. jak wygladaja te osłonki na zaciski…. nie bardzo wiem o co chodzi proszę o pomoc

  1. Są to małe od 3-5 mm kuleczki, które nie są do końca zamknięte. Trzeba je nałożyć na zacisk i domknąć. Na pewno rzuciły Ci się w oczy, są powszechnie stosowane. Wyglądają jak zwykła mała kulka. Zazwyczaj tam, gdzie jest złączenie na żyłce, by nie było widać spłaszczonego zacisku, nakłada się takie właśnie osłonki, które mają nadać ładny, estetyczny charakter pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *