Jakie hobby wybrać? Przed tym pytaniem, prędzej czy później, staje wiele z nas. Nic dziwnego, w końcu posiadanie hobby ma mnóstwo zalet, a wybór tego jedynego nie jest łatwy. Jeśli zastanawiasz się jakie jest najlepsze hobby dla Ciebie, pozwól, że powiemy Ci kilka słów o handmade. Zostań projektantką biżuterii i rozpocznij życie z pasją :)!
Brak pomysłu na życie (i na siebie ;)) to dość częsty problem. Zazdrościmy tym, którzy jasno określają swoje cele i pasje, tym, którzy są pozytywnie zakręceni na punkcie konkretnej dziedziny. Obserwujemy ich błysk w oku, gdy mówią o swoim hobby, podziwiamy za motywację. Ba, postrzegamy ich jako bardziej interesujących od siebie. Wtedy też pojawia się pytanie, jak odnaleźć swoją pasję? Nie mówimy, że to proste, ale mamy dla Ciebie pewną propozycję 🙂
Przykładów i pomysłów na hobby jest wiele, ale my z pasart.pl jesteśmy specjalistami w jednym z nich – w handmade! Na 10 prostych przykładach, wytłumaczymy Ci, dlaczego ręczne tworzenie biżuterii to najlepsze hobby na świecie. Może my nie jesteśmy obiektywni, ale tysiące zapalonych handmaderek nie może się mylić 🙂
1. Ciekawe hobby to ciekawe życie i ciekawa Ty
Serio. Osoby zaangażowane w swoją pasję, są przez innych odbierane jako dużo bardziej interesujące. Co więcej, interesując się czymś na tyle mocno, by nazwać to pasją, z czasem stajesz się specjalistką w swojej dziedzinie. Czy tworzenie biżuterii to ciekawe hobby? No jasne! Nie dość, że sama kreujesz biżuterię od A do Z, nie dość, że to Ty decydujesz co, jak z czym połączyć, nie dość, że świetnie się bawisz w trakcie, to jeszcze efekt końcowy jest tak fajny, że musisz opędzać się od pytań koleżanek 🙂
Jak nie: „gdzie to kupiłaś?!” , to „mogę to od Ciebie odkupić?”
Ciężkie życie handmaderki… ;).
2. Hobby = rozwój
Angażując się w swoje hobby, siłą rzeczy się rozwijasz. I to w sposób całkowicie naturalny :). Uczysz się nowych rzeczy, podejmujesz wyzwania, poszerzasz swoją wiedzę i umiejętności. Kreatywność to umiejętność jak każda inna, wymaga trenowania, by się rozwijać. Jeśli nie wiesz dlaczego warto rozwijać swoją kreatywność, podpowiemy Ci, że nie dość, że baaardzo przydaje się w codziennym życiu, to jeszcze jest ceniona przez pracodawców, w prawie każdej branży.
Jeśli zechcesz wziąć się za handmade na poważnie i przekuć pasje w biznes, przyjdzie Ci rozwijać się jeszcze w wielu innych dziedzinach. Od marketingu i promocji własnego biznesu, po księgowość i dystrybucję ;). Co więcej, pasja naprawdę wzmacnia charakter. Konieczność koncentracji, podejmowania wyzwań i zniesienia porażek, sprawiają, że stajesz się silniejszą osobą.
Inwestowanie w hobby, to inwestowanie w siebie i swoją przyszłość.
3. Handmaderki to jedna wielka rodzina 🙂
Tworzenie ręcznej biżuterii to doskonała okazja do poznawania nowych ludzi i nawiązywania interesujących znajomości. Znajomości, które zaowocować mogą przyjaźniami na lata, a może nawet wspólnym biznesem? Wydawać, by się mogło, że tworzenie biżuterii w zaciszu własnego domu to raczej patent na samotny wieczór, ale to nie do końca prawda. Owszem, w trakcie tworzenia możesz się wyciszyć, jeśli tylko masz ochotę, ale sama handmadowa społeczność jest mocno zżyta. Handmaderki zrzeszają się np. na facebookowych grupach, w których wymieniają się pomysłami, doradzają sobie wzajemnie, dzieląc się swoim doświadczeniem, ale i rozmawiają o przysłowiowych „pierdołkach” :). Co więcej, relacje te często przenoszą się również do świata realnego, gdzie handmaderki spotykają się na kawę czy wspólne koralikowanie. Czy może być coś lepszego niż znajomość z ludźmi, pozytywnie zakręconymi na punkcie tego samego co Ty? Z takiej grupy można wynieść nie tylko wiele wartościowej wiedzy i inspiracji, ale też wsparcia.
Codziennie mam kontakt prywatny z kilka osobami. Bardzo cieszy mnie fakt, że dziewczyny piszą do mnie z różnymi pytaniami. Zostałam nawet nazwana kopalnią linków, bo zawsze znajdę to czego ktoś szuka :). Myślę, że ważne jest, by odpowiednio postrzegać inne handmaderki, nie w kategorii konkurencji, a raczej motoru do działania, który sprawia, że chce się być jeszcze lepszym. Tak jak rękodzielnicze dzieła różnią się od siebie, tak i każda z koralikomaniaczek jest inna, a przy tym niepowtarzalna. Najważniejsze to zdawać sobie z tego sprawę, zaakceptować nie tylko innych, ale i siebie :).”
Paula Banaszak – Kram Pauli
4. Handmade to pomysł na hobby dla każdego
Oczywiście, większość osób tworzących biżuterię to kobiety, ale to nie znaczy, że jest to tylko hobby dla dziewczyn. Znamy kilku facetów, którzy świetnie sobie w tej dziedzinie radzą (a jakimi szczęściarami są ich siostry, dziewczyny i mamy 😉 ).
Co więcej, przygodę z ręcznie robioną biżuterią rozpocząć możesz zawsze, niezależnie od wieku – w handmadowej społeczności znajdziesz i 12 latki i 90 latki :).
Co najważniejsze, rozpoczęcie przygody z biżuterią handmade, nie wymaga od Ciebie dużych nakładów finansowych. Twój jedyny koszt to materiały, które kupić możesz już za naprawdę niewielkie pieniądze. Zacznij od tańszych materiałów, by sprawdzić czy to naprawdę hobby dla Ciebie. Nie musisz opłacać kursów, wychodzić z domu i kupować drogiego sprzętu. Co więcej, gdy wieść o Twoim hobby rozejdzie się po rodzinie i znajomych, z pewnością znajdziesz kogoś, kto będzie chciał zasponsorować Ci materiały w zamian za gotową biżuterię. Ty możesz ćwiczyć i się rozwijać bez ponoszenia kosztów, a ktoś zyska fajne dodatki :).
5. Tworzenie biżuterii można przekuć w biznes
Chyba nie ma lepszego scenariusza, niż połączenie swojej pasji z pracą. Znamy wiele handmaderek, które zaczynało od skromnych bransoletek na gumce, a skończyło na własnym biznesie. I nie, nie jest to wcale łatwa droga. Konkurencja duża, koszty działalności duże, trud pracy ogromny, ale wiemy, że się da. To kumulacja kilku czynników, które wymagałyby osobnego tekstu, ale jednego jesteśmy pewne: warto stawiać sobie wysokie cele. Jeśli naprawdę mocno wkręcisz się w ręczne tworzenie biżuterii i podejdziesz do swojego hobby na poważnie, masz szansę zrobić z tego biznes. I to jaki przyjemny :).
Kiedy 4 lata temu straciłam pracę, stwierdziłam że to idealny moment żeby zająć się tworzeniem biżuterii na pełen etat. Zaczęłam od wystawiania swoich prac w galeriach internetowych. Z czasem powstał mój własny sklep. Początki nie były łatwe – oprócz projektowania, trzeba było zająć się zdjęciami, reklamą, księgowością… doszłam jednak do wniosku, że przecież wszystkiego można się nauczyć. A satysfakcja z pracy która kochasz, wynagradza wszelkie wysiłki. Dziś nie wyobrażam sobie żebym mogła robić w życiu cokolwiek innego.
Marta Draganek-Zając – TarragonArt.pl
6. Możesz się uczyć od najlepszych za darmo
Często spotykamy się z argumentem, że kogoś nie stać na hobby. To prawda, bo wiele kursów jest bardzo drogich. Trudno pogłębiać swoją pasję do sztuk walki czy pływania, jeśli karnety na zajęcia są dla nas za drogie. Ten argument nijak ma się jednak do biżuterii handmade – kursy tworzenia biżuterii są darmowe. Znajdziesz tu kursy z różnych handmadowych technik, na bardzo różnych poziomach trudności. Dzięki kursowej inicjatywie, możesz się uczyć za darmo i to od najlepszych, doświadczonych handmaderek. Trzeba tylko chcieć!
7. Handmade to sposób na relaks
Posiadanie hobby pomaga radzić sobie ze stresem. Nie bez powodu, wiele znanych nam handmaderek, swoją przygodę z koralikami, zaczęła od trudnych momentów w swoim życiu, takich jak utrata pracy, rozstanie czy choroba. Możliwość skupienia się na czymś przyjemnym wpływa korzystnie na nasze samopoczucie. Według handmaderek, tworzenie biżuterii to najlepszy sposób na relaks i odprężenie po ciężkim dniu. Daj upust swoim emocjom i przekuj je w coś kreatywnego (i jakże ładnego 😉 ).
8. Jak znaleźć hobby, które pozwoli mi się wyróżnić?
Lubisz oryginalne i unikatowe rzeczy? Czujesz cichą satysfakcję, gdy koleżanki dopytują skąd coś masz, bo chciałyby mieć takie samo? Nie martw się, to, że kobiece ego lubi zostać połechtane, nie jest żadną tajemnicą :).
Ręczne tworzenie biżuterii to najlepszy sposób na posiadanie rzeczy unikalnych. Możesz wyprzedzać trendy, a nawet je kreować – wszystko zależy od Ciebie ;). Jesteś zbyt wyjątkowa, by nosić biżuterię produkowaną masowo!
Jest jeszcze coś :). Na Twoim hobby zyskają wszystkie najbliższe Ci osoby. Wyjątkowe kobiety, podarowują wyjątkowe prezenty. Oczywiście ręcznie robione i całkowicie spersonalizowane ;). Nie musisz się już martwić, że w sklepach nie ma niczego w guście Twojej mamy czy siostry. Możesz przygotować dla nich coś własnoręcznie.
9. Czysta przyjemność!
Najlepsze hobby to przyjemne hobby. Możemy Cię zapewnić, że tworzenie biżuterii to czysta przyjemność i ogrom satysfakcji, która bardzo motywuje, nie tylko do dalszego koralikowania, ale i ogólnie pojętego działania. Handmade to synonim relaksu. Przyjemne jest i tworzenie biżuterii i późniejsze jej noszenie, bądź obdarowywanie swoimi dziełami najbliższych.
10. Życie z pasją to cały ogrom możliwośći
Coś co z początku może być dla Ciebie jedynie zabawą w koraliki i biżuterię, z czasem otworzy przed Tobą szereg możliwości. Jednak to wyłącznie od Ciebie zależy jak podejdziesz do tematu i czy otworzysz się na nowe możliwości. Rękodzielnicza przygoda może być początkiem czegoś zupełnie nowego.
Możesz otworzyć własną pracownię czy sklep. Możesz zainteresować się innymi dziedzinami handmade, tworzyć dodatki do domu, ubrania i wiele, wiele innych. Ogólnie pojęte handmade to bardzo szeroki zakres technik, dzięki czemu wciąż możesz próbować czegoś nowego. Możesz założyć bloga, na którym będziesz dzielić się swoją pasją i z czasem zdobytym doświadczeniem. Możesz się rozwijać i pokazać światu od najlepszej strony. Działaj tak, by świat o Tobie usłyszał. Świetnym przykładem jest tu Qrkoko, która wokół swojej pasji do rękodzieła zbudowała bardzo fajną społeczność.
Pamiętaj, że coraz więcej osób ma dość rzeczy produkowanych masowo i niskiej jakości. Rzeczy tworzone ręcznie mają w sobie kawałek serca i charakteru swojego twórcy, a to przekłada się na ich wartość. Wykorzystaj to!
Jeśli chcesz spełniać się, pomagając innym, tworzenie biżuterii możesz połączyć z działalnością charytatywną, Ręcznie robiona biżuteria jest chętnie licytowana na charytatywnych aukcjach, których celem jest zebranie kwoty na określony cel.
fot. Lilu Bransoletki
Jeśli te 10 argumentów to dla Ciebie za mało, koniecznie zobacz co na ten temat mówią inne handmaderki :). Kliknij w post poniżej :).
To jak, spróbujesz :)?
Genialny tekst!!!
Ciekawy i jednocześnie motywacyjny artykuł 🙂
Sympatycznie 🙂
Ja już spróbowałam kilka lat temu i cały czas się zastanawiam jak wcześniej mogłam żyć bez koralików ?
Faktycznie, zapomnieliśmy dodać ostrzeżenia o tym, że koraliki uzależniają ;).
Ten tekst daje kopa!
Świetna motywacja by zacząć przygodę z koralikami
Świetny tekst!!!Wspaniale motywuje.Przeczytam jeszcze 3 razy i zamienie wreszcie swoją nudną pracę w korporacji na coś cos będzie mi sprawiało dużo przyjemność☺Od roku o tym myślę…baaa nawet marzę, podziwiam wszystkich, ktrórzy się odważyli i zrealizowali swoje marzenia.
Do dzieła <3 :)!
Bardzo bym chciała rozpocząć swoją przygodę z koralikami? mam nadzieję, ze sprawdze sie w tej roli, poniewaz na co dzien zajmuje sie czyms kompletnie innym…czy mozna liczyc na jakies porady?????
Motywujący tekst i prawdziwy, wiele moich koleżankę pyta skąd mam swoją biżuterię 🙂 pozdrawiam!
Też się nakrecilam ale nie wiem co jako początkująca było by mi potrzebne
Super :), zacznij od tych wpisów:
http://blog.pasart.pl/2017/01/05/zrobic-bransoletke-gumce-poradnik-tworzenia-bransoletek-koralikow/
http://blog.pasart.pl/2017/01/18/zaczac-przygode-rekodzielem-zestaw-tworzenia-bizuterii/
Jeśli jeszcze coś będzie niejasne, daj znać, ze wszystkim pomożemy :).
Pierwszorzędny artykuł! Osoby które dotąd się wahały czy rozpocząć swoją przygodę z rękodziełem chyba przestaną mieć wątpliwości. Ja zaczynałam podobnie – chciałam sama sobie robić ozdoby, biżuterię zamiast kupować gotowe. I ile miałam frajdy jak mi wysslor coś fajnego. Potem spodobało się też koleżankom wiec musiałam rozwinąć działalność żeby zadowolić wszystkie “sroczki”. I tak to się kręci do dziś 🙂
Piękne prace, moje nie maja tyle czaru,ale z drugiej strony, nie robię ich bardzo dużo, ostatnio straciłam zapał. Lubię patrzeć na dzieła innych.
Pomocy… chcę się dowiedzieć , co to są za koraliki te kwadraciki czy są na stronie Pasart i gdzie nich szukać ?
Czy chodzi o te koraliki: https://www.pasart.pl/koraliki-czechmates,c,1967.html?shape%5B2412%5D=2412 :)?