Flat Chenille Stitch to bardzo wdzięczny ścieg choć, jak zauważyliśmy, mało popularny. A szkoda… Bransoletki z koralików uszyte właśnie tym ściegiem są bardzo piękne i niepowtarzalne. Szyjąc tą metodą możecie stworzyć zupełnie różną biżuterię. Wystarczy zmienić tylko rodzaj koralików, a efekt końcowy was zaskoczy. Monika Wojdyła postanowiła razem z Wami nauczyć się Flat Chenille. Bardzo nas to cieszy, bo mamy nadzieję na wysyp bransoletek wykonanych tym pięknym ściegiem. Próbujecie razem z Mycią?
Flat Chenille Stitch chodził już za mną od dłuższego czasu. Jednak jakoś nie wchodziły mi do głowy instrukcje z internetu. Teraz mnie to dziwi bo ścieg jest bardzo wdzięczny i szybko się nim szyje. Jednak początkowo chyba za szybko się poddawałam. Więc nie róbcie tego samego błędu i nie poddawajcie się tak szybko jak ja.
Do nauki Flat Chenille Stitch potrzebne nam będą:
- Toho 11/0
- koraliki toho 15/0
- nici
- igła do koralików
- końcówki wsuwane 2cm
- karabińczyk
- kółeczka montażowe 5mm lub 6mm
- zawieszki
- nożyczki i kleszczyki do otwierania kółek
Skusicie się na naukę Flat Chenille?
Na pewno tego nie pożałujecie, a jak już zrobicie jedną to zachce się wam kolejnej i kolejnej, i kolejnej… One naprawdę pozytywnie uzależniają. Produkty do wykonania tej bransoletki znajdziecie TUTAJ. Nie zwlekajcie dłużej! Igły w dłoń i do dzieła!
KROK 1
Na nić nakładamy stoper – może to być koralik przez który przejdziemy nitką dwa razy by go zablokować. Później nawlekamy 10 koralików TOHO 11/0 (T11). I dodatkowo nabieramy na igłę TOHO 15/0 (T15) – T11 – T15
Pomijamy jeden koralik z tych dziesięciu na nitce i wkłuwamy się igłą w dwa następne.
Nabieramy jeden T15 i wbijamy się w dwa kolejne T11.
Jeszcze raz nabieramy T15 i wkłuwamy się pod dwa T11.
Nabieramy kolejny T15 i dalej wkłuwamy się w dwa następne T11.
Na koniec nabieramy jeszcze jeden T15 i wkłuwamy się w ostatni T11 z pierwszego rzędu.
KROK 2
Zaczynamy kolejny rząd. Na igłę nabieramy T15 i T11.
I wbijamy się w pierwszy T15 z poprzedniego rzędu.
Nabieramy dwa T11 i wbijamy się w kolejny T15.
Tak dodajemy po dwa T11 między T15 z poprzedniego rzędu.
Podczas dodawania dwóch ostatnich T11 wbijamy się w jeden koralik T15, a jeden, ten ostatni będzie koralikiem brzegowym.
Mamy coś takiego. Nasza nić wychodzi z ostatniego koralika T15 w tym rzędzie.
KROK 3
Będziemy przechodzić do kolejnego rzędu. W tym celu przechodzimy nicią przez koralik T11 pod tym, z którego wychodzi nam nić i przez T15 brzegowy.
I dalej przechodzimy jeszcze przez następne dwa T11 pomijając po drodze T15.
Nasza nić powinna wychodzić pomiędzy dwoma T11.
Nabieramy jeden T15 i wbijamy się do T11 obok i od razu przechodzimy przez kolejny T11. W sumie dodając T15 przechodzimy przez dwa T11.
Pamietaj aby dodawane T15 ładnie wskakiwały między T11. Muszą ładnie wpaść i kliknąć.
I tak postępujemy do końca tego rzędu. Dodajemy tak samo po jednym T15.
Nasza bransoletka wygląda tak:
KROK 4
Będziemy tworzyć kolejny rząd.
Nabieramy 2 T11 i wbijamy się w T15, które wcześniej dodaliśmy.
Będziemy tak dodawać po dwa T11 między każde T15 z tego rzędu.
Teraz chcąc dodać ostatnie dwa musimy zawrócić. A więc nabieramy dwa T11 i wbijamy się od tylu w dwa T11 z poprzedniego rzędu. Dla mnie była to najtrudniejsza część w Flat Chenille Stitch.
Wbijamy się w jeden z właśnie dodanych T11.
Dodajemy teraz między te dwa T11 jeden T15.
KROK 5
No i mamy kolejny rząd.
nabieramy T15 i T11 i wbujamy się w T15 ostatnio dodane.
Przechodzimy przez dwa T11.
I dodajemy T15 między dwa T11. Dodając T15 przechodzimy przez dwa T11.
Dodajemy w ten sposób T15 do końca rzędu.
KROK 6
Powtarzamy kroki od 1 do 5 aż do uzyskania odpowiedniej długości. Nie zapominajcie o tym by T15 ładnie wskakiwało między T11. Najpierw może się wam mieszać, ale po kilku rzędach złapiecie rytm i pójdzie z górki. 🙂
I szyjemy…
KROK 7
Jak mamy pożądaną długość to pozbywamy się stopera i wystających nitek. W tym celu przechodzimy nitkami wzdłuż bransoletki po skosie jak najdalej.
Czas na końcówki i zapięcie.
KROK 8
Wsuwamy delikatnie zapięcia.
Można też zrobić pętelki z koralików. Będzie to rozwiązanie idealne jeśli zdecydujemy się na większe koraliki bądź kryształki.
Zakładamy zapięcia i zawieszki.
Gotowa! Mam nadzieję, że Flat Chenille Stitch opanowany.
A tutaj Flat Chenille Stitch z Crystalove bicone i Toho Treasure. Przy bicone trzeba uważać na ostre krawędzie. Zapięcie – pętelki z koralików. Pierwszy rząd w tej bransoletce to 4 bicone.
Można użyć też koralików Toho tej samej wielkości efekt będzie również piękny. W tym ściegu możecie do woli eksperymentować z użytymi koralikami. To jest w nim najfajniejsze.
Ścieg opanowany?
I jakie wrażenia? Flat Chenille Stitch chyba nie jest taki trudny jak mogłoby się wydawać. Mamy nadzieję, że w naszej grupie i pod hasztagiem #kurspasart znajdziemy niejedną bransoletkę. Powodzenia!
Macie ochotę na naukę innych ściegów i wzorów na bransoletkę z TOHO?
Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.
Monika Wojdyła – mama dwójki chłopaków, całkowicie uzależniona od koralików. Ma głowę pełną pomysłów i koralikuje nawet przez sen. Rano wszystko przenosi na papier i zabiera się do pracy. Lubi wyzwania dlatego wciąż stara się uczyć czegoś nowego. Chłopaki dzielnie mamę wspierają, mają już nawet na swoim koncie kilka fajnych projektów :). Więcej prac Moniki możecie zobaczyć na jej stronie na fb.
A co zrobić gdy nie starczyło nici?
Zobacz na splot baryłkowy, który jest we wpisie Jak dowiązać nić 🙂
Czy przy tym ściegu można użyć koralików tylko w jednym rozmiarze?
Chyba raczej nie bo mniejsze fajnie wpadają między większe. Z tego samego rozmiaru wzór mógłby się falować.