Motyw filcowego kwiatka jest bardzo popularnym elementem broszek, naszyjników, czy ozdób do włosów. W dzisiejszym kursie Marta pokaże Wam jak wykonać kwiaty inspirowane japońskimi Kanzashi. Kanzashi to ozdoby wpinane we włosy na szpilach lub grzebieniach. Jest to tradycyjny element stroju gejszy, a co za tym idzie, symbol elegancji, kobiecości i tajemniczości. Oryginalne kwiaty Kanzashi tworzone są z jedwabiu. Każdy płatek składa się oddzielnie z pojedynczych kwadracików materiału, a następnie skleja się płatki w kwiaty lub nawet całe bukiety.
W tym projekcie, zdecydowałam się zastąpić jedwab filcem z dwóch powodów. Po pierwsze, mamy zimę – filcowe kwiaty będą fantastycznym dopełnieniem ciepłych sweterków, szalików i czapek. Po drugie, filc jest zdecydowanie łatwiejszy w formowaniu niż jedwab. Kiedy nabierzecie już wprawy, możecie oczywiście wykonać podobne kwiaty z jedwabnej lub satynowej wstążki. Gwarantuję Wam, że efekt będzie równie olśniewający!
Kurs Kanzashi – kwiaty z filcu – krok po kroku: Jakich potrzebujemy materiałów?
Dzisiejsza lista zakupów jest bardzo krótka:
Filc – jeden arkusz o wymiarach 20x30cm z pewnością wystarczy, grubość 1-2mm. Do drobnych kwiatków wybieramy cieńszy filc, do dużych ozdób lepiej nadaje się grubszy materiał – lepiej będzie trzymał formę.
Igła i nitka – zwykła igła do szycia, nitkę dobieramy pod kolor filcu. W tym projekcie świetnie sprawdzi się bezbarwna nić monofilowa. Dzięki niej szwy będą niewidoczne, a ponieważ wykorzystamy krótkie odcinki, na pewno nie będzie się plątać.
Kaboszony lub koraliki – wkleimy je w centralnej części kwiatka. Moje kwiaty z filcu w środkach mają 6mm akrylowe kaboszony w kolorze złotym. Świetnie nadają się również kaboszony z kamieni naturalnych, czy drobne koraliki. Wybór oczywiście należy do Was.
Baza broszki – średnica 18mm. W tym tutorialu kanzashi wykonamy broszkę, możecie jednak równie dobrze przymocować kwiatek do bazy naszyjnika, spinki, czy opaski do włosów.
Klej – klej jubilerski lub klej uniwersalny typu „kropelka” do zamocowania kaboszonów i bazy broszki. Można również użyć pistoletu z klejem na gorąco. Największą zaletą takiego kleju jest fakt, iż zastyga on w mgnieniu oka. Małe pistolety można kupić w marketach dla majsterkowiczów już za kilkanaście złotych, a z pewnością znacznie ułatwią Wam życie. Z klejów jubilerskich mogę polecić niemiecki Hasulith. Nie klei palców, za to świetnie wiąże. Nadaje się do klejenia końcówek, kaboszonów z kamieni naturalnych. Uważać trzeba jedynie z kryształkami i akrylem – może je odbarwić.
Nożyczki – do cięcia filcu i przycinania nici.
Kurs Kanzashi – kwiaty z filcu – krok po kroku: Jak wykonać kwiatek?
Z arkusza filcu wycinamy 3 kwadraty. Moje mają długość boku 5cm. Z tej wielkości kwadratów powstanie kwiatek o średnicy ok. 6,5cm.
Kwadraty przecinamy po przekątnej. Z każdego trójkąta powstanie jeden płatek naszego kwiatka.
Pojedynczy trójkąt składamy na pół wzdłuż lini widocznej na zdjęciu poniżej.
Płatek trzymamy za końce, aby móc nadać mu formę.
Tak wygląda nasz płatek od spodu – od najdłuższego boku trójkąta:
Aby wewnątrz płatka powstało marszczenie, musimy wcisnąć filc do środka w zaznaczonym miejscu.
Góra płatka wygląda już tak jak powinna, ma ładne marszczenie w środku. Trzeba natomiast skrócić końce, za które w tym momencie trzymamy płatek.
Łapiemy płatek w centralnej części.
Odcinamy końce pod kątem prostym. Na zdjęciu poniżej zaznaczyłam linię cięcia.
Tak wygląda teraz nasz płatek z góry:
Aby utrzymywał formę, musimy zaszyć jego bok. Zrobię to na okrętkę. Wybrałam czarną nitkę, żeby na zdjęciach było dokładnie widać miejsca szycia. Wy oczywiście powinniście dobrać jej kolor do odcienia materiału. Igła powinna przejść przez cztery warstwy filcu – dwie zewnętrzne oraz marszczenie w środku płatka.
Przeszywamy na całej długości boku. Odcinamy nadmiar nici.
Tak wygląda gotowy płatek:
W ten sam sposób formujemy pozostałe płatki. Mój kwiatek będzie miał ich 6, Wy możecie przygotować ich więcej lub mniej. Generalnie, ładnie prezentują się kwiaty z filcu wykonane z 5-9 płatków.
Im większy kwiatek, tym więcej płatków możemy dodać.
Kolejnym krokiem jest połączenie naszych płatków w kwiat. Każdy płatek nawlekamy na nitkę. Igłę wbijamy dokładnie pośrodku wcześniej zaszytych krawędzi.
Wszystkie płatki są już nawleczone.
Przeszywam w tym samym miejscu kolejne dwa płatki.
Po zaciągnięciu nici widać już formę kwiatka, jednak nie trzyma się on jeszcze zbyt dobrze, dlatego musimy pozszywać ze sobą płatki w górnej i dolnej części.
Wyciągamy igłę w górnej części, bardzo blisko środka kwiatka, i kolejno zszywamy ze sobą poszczególne płatki.
Po pełnym okrążeniu, przeciągamy igłę na spód kwiatka.
Tak wygląda nasz kwiatek od spodu. Jak widzicie, ładnie prezentuje się z obu stron. W ten sposób mógłby zostać przyszyty lub naklejony jako ozdoba na czapkę, czy torebkę.
Jak wcześniej, przeszywam wszystkie płatki na około, jeden po drugim. Dzięki temu zabiegowi, nasz kwiatek będzie ładnie trzymał formę.
Po pełnym okrążeniu , wyciągamy igłę w samym środku kwiatka i tam też chowamy supełek. Odcinamy nadmiar nici.
Nasz kwiatek jest prawie gotowy.
Od spodu przyklejam bazę broszki. Najlepiej jest to zrobić pistoletem z klejem na gorąco – unikniemy wówczas czekania aż klej zwiąże. Będziemy mieć też pewność, że kwiatek będzie się mocno trzymał.
Pozostaje już tylko wkleić kaboszon w środek i broszka gotowa!
Możecie przygotować więcej kwiatów w różnych rozmiarach i połączyć je w bukiety. Niebieskie kwiatki mają wklejone w środki kaboszony z turkusu rekonstruowanego. Baza broszki została przyklejona pod większym kwiatkiem. Mniejszy, przyszyty jest nicią monofilową do większego płatka.
Bawcie się kolorami, wielkością kwadratów, liczbą płatków. Za każdym razem możecie uzyskać zupełnie inny efekt. Tutaj wykorzystałam trójkąty z filcu w dwóch rozmiarach i dwóch odcieniach. W środek wkleiłam duży kaboszon z akrylu.
Kwiaty filcowe poniżej podszyłam tunelem i nawlekłam na bazę naszyjnika z linki jubilerskiej. Można je też przymocować za pomocą kleju na gorąco.
Klejem na gorąco przykleicie również kwiatki do bazy opaski do włosów, spinki. Będzie to fajny dodatek, nie tylko dla małych dziewczynek!
Jak wspominałam na wstępie, tradycyjne kwiaty Kanzashi wykonane są z jedwabiu. Ciekawy efekt uzyskacie też wykorzystując satynową wstążkę. Filc cięliśmy na trójkąty, w przypadku wstążki wykorzystuje się kwadraty. Pojedynczy kwadrat składamy dwukrotnie na pół, aby uzyskać trójkąt i dopiero z takiego trójkąta formujemy płatek. Ścięte końcówki opalamy zapalniczką, aby je skleić – nie ma więc potrzeby szycia. Gotowe płatki naklejamy na wycięte ze wstążki koło.
Pozdrawiam i życzę Wam dobrej zabawy!
Autorem kursu jest Marta Draganek, projektant marki Tarragon Art – stylowa biżuteria artystyczna. Kurs przygotowany bez licencji na odsprzedaż lub jakikolwiek inny użytek komercyjny. Treść oraz zdjęcia chronione są prawem autorskim. Kopiowanie, powielanie lub dalsze udostępnianie bez zgody autora zabronione.
Bardzo ładne te kwiatki. Proste w wykonaniu a efekt wspaniały.
Fajne ja ozdobiłam torebkę.
Switne nawet na upominek w rodzinie
bardzo ładne i przydatne te kwiatki
i świetny przepis jak zrobić. zrobiłam ale z innego materiału – z powodu braku w domu filcu. nie były tekie piękne, jednak filc jest taki sztywniejszy…
zapraszam też na naszą stronę , gdzie zamieszczamy wytwory naszej rodzinki 🙂 http://ktoscosstworzyl.blogspot.com/
pozdrowienia gorące
Śliczne i proste kwiatki ? wraz synem zrobimy takie broszki na dzien babci ?
Świetny pomysł :). Babcia będzie zachwycona ręcznie robionym prezentem 🙂