Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy

Biżuteria w stylu rockowym – jak zrobić naszyjnik – kurs biżuterii

Marta pokaże Wam, jak zrobić naszyjnik w stylu rockowym, który będzie idealnie  pasował zarówno do małej czarnej, jak i do codziennych stylizacji. Zaczynamy!jak zrobić naszyjnik

Co będziemy potrzebować?

2

Filc – arkusz 20x30cm, kolor czarny. Wybrałam cienki filc (gr. 1mm), ponieważ będzie on wzmacniany od spodu ekologiczną skórą. Jeśli nie planujecie wykańczać naszyjnika innymi tkaninami, wybierzcie grubszy arkusz. Cienki filc ma tendencję do rozciągania się i odkształcania pod ciężarem przyszywanych ozdób.

Zamsz ekologiczny – Super Suede 21x30cm w kolorze czarnym. Jest to fantastyczny produkt do wykańczania haftu koralikowego oraz sutaszu. Zamsz pokryty został cieniutką warstwą teflonu, dzięki czemu jest odporny na wodę i zabrudzenia. Koszt takiego arkusza to ok. 4zł. W tym projekcie, Super Suede będzie pełnił dwie funkcje. Po pierwsze, usztywni filc, zabezpieczy go przed rozciąganiem i odkształcaniem. Po drugie, ukryje nieestetyczne szwy na odwrocie naszyjnika.

Łańcuszki – w dwóch kolorach – srebrnym oraz gunmetal. Będziemy je naszywać na filcową bazę. Wybrałam łańcuszki o dość grubym splocie. Srebrny ma ogniwka o wymiarach 5x7mm, gunmetal – 6×8,5mm. Grubość drutu w obu przypadkach to 1mm. Do wykonania naszyjnika wykorzystałam 75cm srebrnego łańcuszka oraz 59cm w kolorze gunmetal. Łańcuszki kupiłam z metra w sklepie stacjonarnym z elementami biżuterii. Cena za metr wahała się tam w przedziale od 4-6zł.

Koraliki Miyuki Long Magatama – w kolorze Opaque Jet. Są to japońskie koraliki w kształcie wydłużonej kropli (7×4 mm), z ukośnym otworem. Naturalnie, możecie je zastąpić innymi koralikami o podłużnym kształcie. W tym projekcie świetnie sprawdzą się również czeskie koraliki Rizo w kształcie ziarenka ryżu lub dwudziurkowe koraliki SuperDuo/Preciosa Twins.

Szklane perełki – 4mm średnicy, kolor stalowy.

Karabińczyk – posrebrzany, rozmiar 13mm.

Kółka otwarte – do zamontowania zapięcia, średnica ok. 6mm.

Igła – ponieważ wybrane przeze mnie koraliki mają spore dziurki, użyję igły do koralików John James w rozmiarze 12.

Nici lub żyłka – wybierzcie takie z którymi dobrze Wam się pracuje. W moim przypadku są to japońskie nici One-G w kolorze czarnym.

Ostre nożyczki – do wycięcia form z filcu i zamszu.

 

Jak zrobić naszyjnik? Zaczynamy!

 

Pierwszym krokiem jest przygotowanie filcowej bazy. Jeśli nie macie w tym wprawy, możecie najpierw przygotować sobie papierowy szablon. Moja baza w środkowej części jest szersza niż przy końcach. Do jej wykonaniu posłużyłam się bardzo prostym trikiem. A mianowicie, większy okrąg odrysowałam białą kredką krawiecką od talerzyka śniadaniowego Ikea o średnicy 20,5cm, mniejszy od miseczki o średnicy 14,5cm. W trakcie odrysowywania środkowego półokręgu, trzeba tylko uważać, aby zachować jednakowy odstęp od brzegów.

3

Ten sam kształt odrysowujemy na arkuszu zamszu.

45

Formę wycinamy ostrymi nożyczkami.

6

Do filcowej bazy, wzdłuż wewnętrznego brzegu, przyszywamy pierwszy łańcuszek. Na nim będzie się opierał cały naszyjnik, dlatego jego długość będzie zależeć od Waszych upodobań. Mój łańcuszek ma długość 48cm. Po obu stronach naszyjnika musimy pozostawić jednakowe końce łańcuszka. Jak widzicie na zdjęciu, białą kredką wyznaczyłam sobie środkowy punkt bazy. Złożyłam łańcuszek na pół i przyłożyłam do bazy, aby znaleźć miejsce od którego zaczniemy przyszywanie.

7

Łańcuszek przyszywamy na okrętkę w miejscach łączenia ogniwek (na zdjęciu zaznaczyłam je strzałkami), tak aby nitka była niewidoczna. Wbijamy igłę od spodu przy wewnętrznej krawędzi ogniwka.

8

Następnie wbijamy igłę przy zewnętrznej krawędzi ogniwka i wyciągamy ją od spodu. Nitka schowa się w miejscu łączenia ogniw.

9

Każde pojedyncze ogniwko łańcuszka przyszywamy do bazy w dwóch miejscach. W przeciwnym wypadku będą się one przekręcać.

Tak wygląda gotowa baza naszyjnika. Do końców łańcuszka przymocowałam kółka otwarte i karabińczyk. Naszyjnik można już zapiąć, a co za tym idzie, przymierzyć, aby sprawdzić czy długość jest odpowiednia.

10

Rozpoczynamy wyszywanie naszyjnika koralikami. Chcę stworzyć wzór kwiatka, który będzie się powtarzał co drugie oczko łańcuszka. Wbijam igłę od spodu bazy i na okrętkę przyszywam dwa koraliki Long Magatama na kształt jodełki.

11

12

13

Wbijam igłę od spodu bazy pomiędzy koralikami. Nawlekam szklaną perełkę i wbijam igłę ponownie w to samo miejsce między czarnymi koralikami.

14

15

Dobrze jest przeszyć perełkę jeszcze raz, wówczas ładniej się ułoży. Ten sam motyw powtarzam wzdłuż całej długości łańcuszka, co drugie ogniwko.

Tak wygląda skończony haft:

16

Kolejnym krokiem jest przyszycie łańcuszka w kolorze gunmetal. Łańcuszek ułożyłam poniżej haftu. Odcięłam jego nadmiar.

17

Łańcuszek będę przyszywać dokładnie w ten sam sposób, co poprzedni.

18

Każde ogniwo łańcuszka przyszywamy w dwóch miejscach. Nitka schowa się w łączeniach ogniwek.

19

20

21

Kolejny rząd jest gotowy:

22

Teraz skupimy się na wykończeniu zewnętrznej krawędzi bazy. Tak jak poprzednio, przykładam łańcuszek w kolorze gunmetal, aby odmierzyć odpowiednią długość.

23

Łańcuszek przyszywam do bazy.

24

Pomiędzy dwoma rzędami z ciemnego łańcuszka, mamy teraz sporą wolną przestrzeń. Wypełnimy ją łańcuszkiem w kolorze srebrnym.

25

Łańcuszek przyszywamy dokładnie pośrodku filcowego pasa.

bizuteria tutorial

Strona wierzchnia wygląda pięknie.

diy kurs

Od spodu już tak pięknie nie jest…

28

Widać liczne szwy i końce nitki. Ukryjemy je za pomocą wcześniej przygotowanego ekologicznego zamszu.

29

Wykańczamy naszyjnik

Super Suede przyszyjemy do bazy naszyjnika ściegiem dzierganym. Ścieg ten wykorzystywany jest do wykańczania brzegów tkanin, obrabiania dziurek. Również jako ścieg ozdobny. Wykonujemy go od strony lewej do prawej. Igłę wbijamy od strony filcu, milimetr lub dwa od brzegu.

30

Podczas przeciągania nitki przez tkaninę tworzy się pętelka.

31

Igłę przekładamy przez pętelkę…

32

… i zaciągamy.

33

diy kurs

Ponownie, igłę wbijamy od strony filcowej, dwa milimetry dalej, przekładamy igłę przez pętelkę i zaciągamy. Ścieg ten powtarzamy, aż obszyjemy całą bazę. Jeżeli nie macie w szyciu wprawy i nie radzicie sobie z przesuwającymi się warstwami, dobrym pomysłem jest przyklejenie zamszu klejem do tekstyliów. Z obszywaniem będziecie musieli wówczas poczekać do momentu wyschnięcia kleju.

Tak wygląda wykończony tył naszyjnika:

35

diy naszyjnik

naszyjnik handmadeTen projekt, jak każdy, można modyfikować na tysiąc sposobów. Myślę, że ciekawie będzie wyglądał w odcieniach brązu i złota, czy fioletu i srebra. Do zdobienia, zamiast łańcuszków, możecie wykorzystać taśmy cyrkoniowe, cekinowe – w pasmanteriach znajdziecie szeroką gamę ozdób tego typu. Jeśli matka natura wyposażyła Was w ogromne pokłady cierpliwości, możecie pokusić się o wyhaftowanie całej bazy koralikami.

Przygotowanie wykroju, przyszywanie wielu elementów oraz wykańczanie bazy oczywiście są pracochłonne. Jestem jednak przekonana, że efekt końcowy Was zachwyci i sami stwierdzicie, że jest wart tego wysiłku.

Powodzenia i miłej zabawy!

 

Autorem kursu jest Marta Draganek, projektant marki Tarragon Art – stylowa biżuteria artystyczna. Kurs przygotowany bez licencji na odsprzedaż lub jakikolwiek inny użytek komercyjny. Treść oraz zdjęcia chronione są prawem autorskim. Kopiowanie, powielanie lub dalsze udostępnianie bez zgody autora zabronione.

Może Ci się także spodobać >>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *