Porady, Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy

Bransoletka ze sznurka – jak zrobić?

Bransoletki ze sznurka są nieskomplikowane i nie trudno je zrobić. Mogą być idealnym prezentem dla mamy, siostry, przyjaciółki i stanowić niepowtarzalny dodatek do Waszej stylizacji. Królują już kolejny sezon i zapewne będą królować dalej. Chyba nie ma nic lepszego niż delikatna bransoletka ze sznurka, którą można nosić na co dzień i od święta. Często zastanawiacie się jakich sznurków i koralików użyć. Mamy dla Was post, który Wam to nieco ułatwi. 

Zastanawiacie się często i dumacie jakich sznurków lub koralików użyć do zrobienia minimalistycznych sznurkowych bransoletek. Jest to temat, który powtarza się w Waszych wiadomościach jak żaden inny. Postanowiłam przetestować kilka grubości sznurka i trochę koralików żeby co nieco pomóc Wam w wyborze.

Co będzie Wam potrzebne do zrobienia sznurkowej bransoletki zadecydujecie później. Ja przetestowałam:

Masz ochotę popróbować i zrobić swoją sznurkową bransoletkę?

Wielkości na zdjęciach pozwolą Wam w wyborze koralików i sznurka. My mamy już swoich faworytów. Ten wpis może pomoże Wam znaleźć swoich. Produktów szukajcie TUTAJ. Liczymy na to, że ten wpis rozwieje wasze wątpliwości. <3 

Który sznurek wybrać?

Wszystko zależy od tego jak delikatną bransoletkę ze sznurka chcecie sobie zrobić. Najwięcej możliwości daje sznurek Macrammee o grubości 0,6 mm. Tak więc każdy nieco cieńszy też się nada bo będzie wybór koralików jakie będzie można na niego nanizać będzie sporo większy. Żeby koraliki ładnie Wam wchodziły najlepiej nieco przypalić końcówki. Wtedy nawet przy nawlekaniu Toho 11/0 nie będziecie się denerwować.

Z kolei Macrammee 0,8, mimo, że jest to niewielka różnica w grubości, już nie dawał i tyle możliwości. Toho 11/0 nie wejdzie chyba, że się lubicie gimnastykować. Za to Toho 8/0 po utwardzeniu końcówek wchodziło idealnie. Z FirePolish 3mm miałam problem. 4mm weszły ale ciężej niż bym chciała. Do sukcesu jest tutaj potrzebne dobre utwardzenie końcówek sznurka do nawlekania. 

Nić Supelon Fine jest cieniuteńka, ale pewnie znajdą się takie dziewczyny, którym się spodoba. Idealnie sprawdzi się jeśli chcesz nanizać koraliki na całą długość bransoletki na przykład Toho 11/0 lub drobne kamienie. Do tego jest wręcz stworzona. Zerknij chociażby TUTAJ. Trzeba jestnie przytopić końce do nawlekania. 🙂

Do testów wzięłam też Mcord 1mm i 1,5 mm. Na 1,5 mm wejdą duże koraliki. Na sznurek o grubości wchodzą większe koraliki takie jak Firepolish 6mm. 

Na tym nie koniec. Post będzie uzupełniany o nowe sznurki. 

Możecie użyć innych koralików w rozmiarach przybliżonych do tych z wpisu. Warto zwracać uwagę na rozmiar dziurki koralika. Na cienki sznureczek idealne będą różne kształty hematytu, rureczki, kuleczki ze stali chirurgicznej

bransoletka ze sznurka

Jakie zapięcie wybrać do takich bransoletek? Można supełkami zamontować małe kółeczka montażowe i karabińczyki. Jednak najlepiej sprawdzą się zapięcia regulowane ze sznurka. Jak je zrobić?

Zacznijmy od początku. 

KROK 1

Ucinamy sznurek. Ja ucięłam o długości dłuższej niż dwa obwody mojego nadgarstka. 

bransoletka ze sznurka

KROK 2 

Nawlekamy koraliki według uznania. I robimy supełki po jednej i drugiej stornie koralików tak by znajdowały się na środku uciętego kawałka sznurka.

bransoletka ze sznurka

KROK 3

Supełki można również zrobić na sznurku z jednej i drugiej strony, w tym miejscach gdzie bransoletka będzie miała minimalnie mniejszą szerokość od naszego nadgarstka po dołożeniu jej do ręki. Wtedy zapięcie regulowane będzie się nam równie zasuwało.  U mnie było by to w tych miejscach zaznaczonych  “x”. 

Robimy zapięcie. Będzie to podstawowy splot makramowy. Lepsze tłumaczenie znajdziecie TUTAJ.

Składamy końce bransoletki tak jak na zdjęciu i dajemy pod spód krótki sznurek.
bransoletka ze sznurka

KROK 4

Lewy koniec krótkiego sznurka dajemy na dwa sznurki bransoletki. Prawy dajemy na wierzch. Jak na zdjęciu.

KROK 5

Prawą końcówkę sznurka dajemy do pętelki z lewej strony przechodzimy w tym celu pod dwoma sznurkami bransoletki. Zaciskamy nie za mocno bo ma być to ruchome zapięcie.

KROK 6

Teraz sznurek z prawej strony przerzucamy nad w dwoma z bransoletki. Sznurek z lewej dajemy na wierzch. 

KROK 7

Końcówkę lewego sznurka dajemy do pętelki z prawej przechodząc pod dwoma sznurkami od bransoletki. 
Bransoletka ze sznurka

Robimy na zmianę tak kilka supełków. 

KROK 8 

Ucinamy sznureczki i delikatnie zapalniczką topimy żeby nam się nie rozwiązały. Uważając cały czas by zapięcie było ruchome. Ja zazwyczaj wykałaczką lub pędzelkiem nakładam kropelkę szybkoschnącego kleju na miejsce, w którym ucięłam sznurki bo zabawa ogniem zazwyczaj źle się koćzy w moim wypadku. Przepalenie sznurka to 50% szans. 😉 

Na końcówki możemy założyć koraliki. Zawiązać supełek i również przypalić. 
bransoletka ze sznurka

Drugi sposób na regulowane zapięcie w sznurkowych bransoletkach  jest nieco łatwiejszy.

KROK 1

Mamy już nawleczone koraliki. Składamy bransoletkę tak by “kółeczko” w środku było mniej więcej szerokości naszego nadgarstka. 
bransoletka ze sznurka

KROK 2

W miejscu gdzie zrobiłam “x” będziemy wiązać supełki przesuwane. Będą w tych samych miejscach z jednej i drugiej strony.

KROK 3

Dajemy sznurek do środka bransoletki tak żeby u góry została pętelka. 
bransoletka ze sznurka

KROK 4

Zrobimy jeszcze jedną pętelkę. 
bransoletka ze sznurka

bransoletka ze sznurka

KROK 5

Teraz końcówkę delikatnie wkładamy do powstałych pętelek tak jak to widać na zdjęciu.
bransoletka ze sznurka

KROK 6

Zaciskamy i sprawdzamy czy supełek jest ruchomy. Obracamy bransoletkę i robimy taki sam supełek z drugiej strony. W takim miejscu żeby było to lustrzane odbicie. 

bransoletka ze sznurka

bransoletka ze sznurka

bransoletka ze sznurka

bransoletka ze sznurka

bransoletka ze sznurka

KROK 7

Odcinamy nadmiar sznurka i lekko przypalamy supełki żeby się nie rozwiązały. Pilnujemy żeby były ruchome. 
bransoletka ze sznurka

I można mieć niezłą kolekcję bransoletek ze sznurka w ciągu kilku chwil. 

bransoletka ze sznurka

bransoletka ze sznurka

Jak tam? Wiecie już z którego sznurka zrobicie bransoletkę? 

Jeśli zrobicie swój egzemplarz bransoletki ze sznurka to koniecznie się pochwalcie oznaczając nas #kurspasart. Mamy nadzieję, że będzie kolorowo! 

A jeśli lubisz minimalistyczne bransoletki to te kursu również ci się spodobają:


Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

grupa rękodzielnicza pasart

Może Ci się także spodobać >>

5 Comments

  1. Przy wyborze koralików warto też pamiętać, że te, które mają powlekaną dziurkę, czyli np. z serii silver-lined i gold-lined oraz metaliczne będą miały ciut mniejszą średnicę otworu i wtedy też różnica 0,1 mm sznurka może mieć znaczenie 🙂

    1. Dziękujęmy za tą cenną uwagę! Rzeczywiście ta różnica ma znaczenie. 🙂

    2. Magda says:

      Kupiłam 0,6 mm makrame i koraliki toho 11/0 i 8/0 i nie mam pojęcia, jak autorka przeciska te 11/0- mi to niestety nie wychodzi

    3. Ja zawsze końcówki utwardzam klejem po ścięciu jej ostrymi nożyczkami. Przy nawlekaniu zawsze tak postępuję z każdym sznurkiem i każdym koralikiem. 🙂

  2. […] Przy bardzo cienkiej nitce zaciąganie takiego zapięcia może być kłopotliwe. Wtedy można wybrać zwykłe makramowe z TEGO WPISU – KLIK […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *