Porady

Decoupage cieniowanie

W decoupage cieniowanie to ważna sprawa. Jego zadaniem jest nadanie spójności między naklejonym motywem a podłożem. Aby opanować tę sztukę, trzeba precyzji i doświadczenia, ale jak wiadomo – to właśnie ćwiczenia czynią mistrza! Do dzieła!

W technice serwetkowej istnieje tak wiele sposobów cieniowania, ile pomysłów na pracę. Każdy artysta ma swój sprawdzony sposób, któremu jest wierny. W decoupage cieniowanie można  podzielić na trzy grupy:

  • Cieniowanie krajobrazowe – to nic innego jak domalowywanie obrazu do przyklejonego motywu. Może to być łąka, niebo, kwiaty. Słowem, wszystko to, co komponuje się z pracą. Taki zabieg wykonać należy przed naklejaniem wyciętego motywu.
  • Cieniowanie monochromatyczne – polega na domalowywaniu tła wokół motywu. Dobiera się jeden kolor z różnymi jego odcieniami. Celem takiego połączenia jest stworzenie wrażenia trójwymiarowości i uwypuklenia motywu.
  • Cieniowanie klasyczne – dzięki takiemu nałożeniu farb, można przedłużyć kolor motywu poza jego granice tak, że zabarwi się podłoże. W ten sposób granica między motywem a tłem będzie zupełnie niewidoczna.

Pasart_cieniowanie_decoupage

Jak cieniować?

Po pierwsze, zanim przystąpimy do tej czynności należy pracę zabezpieczyć dwiema warstwami lakieru. Pozwoli to szybko korygować ewentualne błędy przy cieniowaniu. Następnie trzeba wybrać farby akrylowe tak, żeby kolorystycznie komponowały się z motywem. Dodatkowo warto mieć pod ręką farbę białą – do rozjaśnienia koloru i farbę czarną – do przyciemnienia. Poza tym potrzebne jeszcze będą opóźniacze do farb, które spowodują rozrzedzenie substancji oraz spowodują, że będzie wolniej zasychać. Taki zabieg również ułatwia nanosić poprawki na źle wykonane tło. Małe (lekko wilgotne) gąbeczki i cienkie pędzle przy cieniowaniu są niezbędne.

 

Na tym etapie trzeba lekko zwilżyć powierzchnię wodą, następnie szybko nanieść farbę cienkim pędzlem wzdłuż motywu (pamiętając o zastosowaniu opóźniacza), a na koniec rozetrzeć ją gąbką. Niekiedy można kilkakrotnie nanieść farbę, by kolor był bardziej widoczny. Ostatnią czynnością jest lakierowanie wyschniętego przedmiotu.

By utrwalić pomalowane cieniowanie, można przed ostatecznym lakierowaniem pracę spryskać lakierem w sprayu. Nie jest to jednak konieczne, jeśli pracę zostawimy do wyschnięcia na całą noc.

Powodzenia w cieniowaniu!

Może Ci się także spodobać >>

1 Comment

  1. Wspaniale, przejrzyście wyjaśniona sprawa cieniowania. Dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *