Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy

Jak oprawić kamień naturalny? Ścieg koralikowy – kurs DIY

Marta Draganek zaprasza na kurs DIY w którym pokaże Wam jak oprawić kamień naturalny, który stanowi wprost idealny materiał do stworzenia pięknego, niebanalnego naszyjnika. Do oprawienia kamienia wykorzystamy ściegi haftu koralikowego: ścieg wsteczny, pejotlowy i cegiełkowy. Kto się uczy z nami :)?

Pasart wprowadził ostatnio do sprzedaży przepiękne duże kamienie naturalne do oprawy. Różnorodność kolorów i kształtów przyprawia o zawroty głowy, nic więc dziwnego, że trudno się na coś zdecydować. Do tego pojawia jeszcze się pytanie, co można z tego typu kamieni zrobić? Hmm.. Piękne kamienie zdecydowanie wymagają pięknej oprawy, dlatego dziś dość ambitny projekt w postaci wisiora z naturalnym agatem. Do jego wykonania wykorzystamy oryginalne koraliki TOHO oraz trzy podstawowe ściegi haftu koralikowego – ścieg wsteczny, pejotlowy, cegiełkowy. Myślę, że przy odrobinie cierpliwości każdy z tym projektem da sobie radę. Czas wykonania to ok. 5-6h. Satysfakcja gwarantowana :)!

Materiały potrzebne do wykonania naszyjnika:materiały

Zawieszka:

 • Kamienie naturalne – Agat do oprawy, 44x30mm. Wybrałam kamień w fioletowo-różowym odcieniu z widocznymi spękaniami i uroczym podłużnym otworem w centralnej części.
 • Agat – kropla fasetowana w dwóch rozmiarach (12x8mm/2szt, 14x10mm/1szt) oraz kontrastującym ciemnofioletowym kolorze.
 • Filc – miękki techniczny filc poliestrowy, kolor łososiowy pastelowy. Posłuży jako podkład, można go również wykorzystać do wykończenia tyłu zawieszki.
 • Koraliki TOHO –  w dwóch rozmiarach. Wypleciemy z nich oprawę kamienia oraz krawatkę. Wybrałam kolory zbliżone do odcienia agatu, tj. rozmiar 11/0 – Silver-Lined Frosted Rosaline ok. 3,5g, rozmiar 15/0 – Opaque-Pastel-Frosted Shrimp ok. 0,3g, Copper-Lined Crystal ok. 0,5g.
 • Nici jubilerskie  – nylonowe lub monofilowe. Odcień dobieramy pod kolor koralików – ja zdecydowałam się na białe nylonowe nici, które nie będą rzucać się w oczy w zestawieniu z pastelowymi koralikami. Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie cienkich bezbarwnych nici monofilowych.
 • Igła jubilerska – do koralików, rozmiar 12. Musi przejść kilkakrotnie przez otwór koralika 15/0.
 • Klej jubilerski – do podklejenia kamienia filcem np. Hasulith lub UHU.

Baza wisiora:

 • Sznurek jubilerski – zdecydowałam się na wykorzystanie woskowanego bawełnianego sznurka o średnicy 1mm, kolor pastelowy róż. Potrzebne będą trzy odcinki o długości ok. 50cm. Alternatywą dla sznurka mogą być rzemienie okrągłe lub płaskie zamszowe. Zawieszka będzie się również pięknie prezentować na krótkim sznurze skręcanym lub koralikowo-szydełkowym.
 • Końcówki do biżuterii – do wklejania  posrebrzane, średnica wewnętrzna 3mm lub zapięcie wtykowe o otworze 3mm – w takim przypadku możesz pominąć zakup karabińczyka, kółeczek i łańcuszka :).
 • Karabińczyk – klasyczny 10mm
 • Kółeczka montażowe – 6mm  do zamontowania zapięcia i przedłużki.
 • Łańcuszek – do regulacji długości naszyjnik

Chcecie sami oprawić oprawić kamień naturalny?

Wszystkie produkty użyte do wykonania naszyjnika znajdziesz tutaj. Pamiętaj jednak,  że nasze kursy służą przede wszystkim nauce techniki i inspiracji do tworzenia własnych projektów. Twój naszyjnik nie musi wcale być identyczny, by prezentować się równie pięknie :). Eksperymentuj z użytymi materiałami i stwórz własny naszyjnik w wybranej przez siebie kolorystyce.

Wykonanie.

Zaczynamy od przyklejenia kamienia do kawałka filcu, który stanowić będzie bazę pod koralikową oprawę.

Jak oprawić kamień naturalny

2

Gdy tylko klej wyschnie, rozpoczynamy haftowanie. Ściegiem wstecznym obszyjemy kamień dookoła. Wbijamy igłę od spodu zaraz przy krawędzi agatu. Nawlekamy dwa koraliki 11/0 w kolorze Silver-Lined Frosted Rosaline i przyszywamy je do podkładu.

3

Wyciągamy igłę przed pierwszym koralikiem, następnie przeciągamy ją ponownie przez pierwszy i drugi koralik.

4

5

Nabieramy na igłę kolejne dwa koraliki, wbijamy ją w filc wzdłuż krawędzi agatu i wyciągamy przed drugim koralikiem.

7

Tym razem przeciągamy igłę przez trzy kolejne koraliki.

Jak oprawić kamień naturalny

Dobieramy dwa koraliki Toho i znów wyciągamy igłę o trzy koraliki wstecz.

910

Przechodzimy igłą przez ostatnie trzy koraliki.

Jak oprawić kamień naturalny

Te same czynności powtarzamy, aż okrążymy cały kamień, tj. dobieramy dwa koraliki Toho, cofamy się o trzy i przeciągamy przez nie igłę. Ścieg wsteczny ćwiczyliśmy już przy okazji jednego z wcześniejszych projektów  – http://blog.pasart.pl/2016/02/18/haft-koralikowy/.

12

W kolejnych krokach będziemy oprawiać kamień przy pomocy ściegu pejotlowego.

Przeciągamy igłę przez pierwszy koralik pierwszego rzędu. Nabieramy jeden koralik Toho i przeciągamy igłę przez trzeci koralik pierwszego rzędu.

Jak oprawić kamień naturalny

14

Znów nabieramy 1 x Toho i przeciągamy igłę przez piąty koralik pierwszego rzędu.

15

16

W ten sam sposób dodajemy koraliki do końca okrążenia.

Jak oprawić kamień naturalny

18

W rzędzie trzecim, tak samo, pomiędzy koraliki rzędu drugiego dodajemy po jednym koraliku Toho. Tak powinno wyglądać skończone okrążenie.

Jak oprawić kamień naturalny

Podobnie wygląda rząd czwarty – dodajemy po jednym koraliku Toho pomiędzy koraliki rzędu trzeciego.

Jak oprawić kamień naturalny

W rzędach 5-6 nadal będziemy posługiwać się tym samym ściegiem, jednak zmienimy rozmiar Toho na mniejszy, tj. 15/0 w kolorze Opaque-Pastel-Frosted Shrimp. Dzięki wpleceniu mniejszych koralików, oprawa zacznie się zamykać wokół kamienia.

Tak wygląda skończony rząd piąty …

Jak oprawić kamień naturalny

.. oraz rząd szósty.

22

Teraz musimy przedostać się igłą do podstawy naszego kamienia – przeciągamy ją na ukos w dół przez koraliki wszystkich wcześniejszych rzędów.

23

Przebijamy się również przez filc, tak aby igła wyszła od spodu zawieszki.

Jak oprawić kamień naturalny

Wyciągamy igłę jak najbliżej oprawy kamienia.

25

Wzdłuż oprawy kamienia wykonamy dodatkowe okrążenie ściegiem wstecznym, tym samym co na początku pracy. Koraliki Toho Round 11/0 Silver-Lined Frosted Rosaline.

Jak oprawić kamień naturalny

Tak wygląda skończone okrążenie. Główny element wisiora jest już prawie gotowy.

27

Z pomocą małych ostrych nożyczek wycinamy kamień wraz z oprawą, jak najbliżej krawędzi. Uwaga, aby nie poprzecinać nitek!

Jak oprawić kamień naturalny

29

Lewa strona zdecydowanie wymaga jeszcze wykończenia.

30

Odrysowujemy sobie kształt zawieszki na lewej stronie arkusza filcu, zamszu lub skórki. Ja skorzystam z kawałka zamszu ekologicznego w kolorze jasnoszarym. Wycięty element przykładamy od spodu zawieszki. Aby się nie przesuwał w trakcie obszywania brzegów, warto go przykleić.

Brzeg obszyjemy ściegiem cegiełkowym, który również wykorzystywaliśmy już we wcześniejszym kursie (http://blog.pasart.pl/2016/02/18/haft-koralikowy/). Użyjemy koralików Toho Round 15/0 w kolorze Copper-Lined Crystal.

Zaczynamy od przebicia się igłą na spód zawieszki, kilka milimetrów od jej brzegu. Nabieramy dwa koraliki Toho i przebijamy się na prawą stronę zawieszki. Igła powinna wyjść pomiędzy koralikami 11/0 z ostatniego okrążenia ściegiem wstecznym.

31

Zaciągamy nić.

32

Następnie przeciągamy igłę przez drugi koraliki Toho 15/0, od spodu.

33

Po zaciągnięciu nici koralik powinien ustawić się na sztorc na krawędzi zawieszki.

34

Nawlekamy na igłę 1 x Toho 15/0 i wbijamy ją od prawej strony zawieszki, pomiędzy koralikami Toho 11/0.

35

Ponownie przeciągamy igłę przez koralik 15/0, od spodu.

Jak oprawić kamień naturalny

Te same czynności powtarzamy przez całe okrążenie.

37

A oto i efekt finalny.

38

Teraz możemy zabrać się za podwieszanie fioletowych kropelek agatu.

Przechodzimy igłą przez koraliki Toho 15/0 „góra-dół” do miejsca, w którym chcemy podwiesić agat. Jak widać na zdjęciu poniżej, nitka powinna wychodzić u szczytu jednego z koralików 15/0.

Jak oprawić kamień naturalny

Nawlekamy na nitkę sekwencję koralików [ 7 x Copper-Lined Crystal, 1 x Opaque-Pastel-Frosted Shrimp, 1 x Silver-Lined Frosted Rosaline, 1 x Opaque-Pastel-Frosted Shrimp, 7 x Copper-Lined Crystal, 1 x Opaque-Pastel-Frosted Shrimp, 1 x Silver-Lined Frosted Rosaline, Agat 12x8mm, 1 x Silver-Lined Frosted Rosaline, 1 x Opaque-Pastel-Frosted Shrimp].

Jak oprawić kamień naturalny

Wracamy igłą przez koraliki w górę zawieszki, zaczynając od przedostatniego.

Jak oprawić kamień naturalnyJak oprawić kamień naturalny

Wbijamy się igłą w koralik 15/0 ściegu cegiełkowego, od którego zaczynaliśmy. Przechodzimy igłą „góra-dół” przez sąsiadujące koraliki, aby dodać kolejną zawieszkę z agatem. Ja zostawiłam odstęp 5 koralików między jedną zawieszką, a drugą.

 

Jak oprawić kamień naturalny

Tym razem nawlekamy sekwencję z większą liczbą koralików oraz z większym agatem:  [ 12 x Copper-Lined Crystal, 1 x Opaque-Pastel-Frosted Shrimp, 1 x Silver-Lined Frosted Rosaline, 1 x Opaque-Pastel-Frosted Shrimp, 12 x Copper-Lined Crystal, 1 x Opaque-Pastel-Frosted Shrimp, 1 x Silver-Lined Frosted Rosaline, Agat 14x10mm, 1 x Silver-Lined Frosted Rosaline, 1 x Opaque-Pastel-Frosted Shrimp].

Jak oprawić kamień naturalny

Wracamy igłą w górę koralików, jak wcześniej, poczynając od przedostatniego.

Jak oprawić kamień naturalny

Podwieszamy ostatnią sekwencję z agatem, która jest lustrzanym odbiciem pierwszej.

Jak oprawić kamień naturalny

W ostatniej chwili zdecydowałam się też dodać „sznureczki” z samych koralików Toho. Sposób ich podwieszenia jest dokładnie taki sam, jak tych z agatem.

Jak oprawić kamień naturalny

Wisior już wygląda pięknie, brakuje mu jednak dość istotnego elementu – krawatki, na której będzie można go zawiesić. Postanowiłam wykonać z koralików walec, przez który spokojnie będzie można przeciągnąć, w zależności od preferencji, sznurek lub rzemień.

Krawatkę wypleciemy parzystym ściegiem pejotlowym z koralików Toho 11/0 w kolorze oprawy, tj. Silver-Lined Frosted Rosaline. Poniżej znajdziecie schemat krawatki.

schemat krawatka

Zaczynamy od nawleczenia na igłę z nitką 14 koralików Toho, następnie zawracamy i dodajemy po jednym Toho co drugi koralik z pierwszego rzędu. Kontynuujemy do momentu uzyskania prostokąta, którego bok będzie miał 8 koralików długości.

Jak oprawić kamień naturalny49

50

Przechodzimy igłą na ukos przez wszystkie Toho na około walca, aby go usztywnić. Jeśli koraliki nie chcą ładnie Wam się układać, zaczynają się falować, dobrym pomysłem jest włożenie czegoś do wnętrza walca na czas szycia, np. cienkiego ołówka, kawałka rzemienia kauczukowego, czy drewnianych pałeczek do jedzenia.

Tak powinien wyglądać gotowy walec.

51

52

Pozostało już tylko przymocować go do zawieszki. Specjalnie nie obcinałam wcześniej nitek, którymi oprawiałam kamień oraz szyłam walec. Będą teraz pomocne przy łączeniu obu elementów.

Przykładamy walec do zawieszki, aby się zorientować, w którym miejscu musimy go przymocować – dobrze byłoby zrobić to w miarę równo/symetrycznie. Wyznaczamy sobie zatem dwa koraliki Toho 11/0 z ostatniego rzędu oprawy kamienia, które posłużą jako mocowanie krawatki (na zdjęciu oznaczone czarnymi kropeczkami). Przeciągamy igłę przez koraliki oprawy, aby znaleźć się przed pierwszym z wyznaczonych punktów.

Nawlekamy [1 x Toho 15/0 Shrimp, 1 x Toho 11/0 Rosaline]. Przeciągamy igłę przez drugi koralik od brzegu walca.

53

Przeciągamy igłę przez wcześniej nawleczony koralik 11/0 Rosaline i dobieramy 1 koralik 15/0 Shrimp. Wbijamy igłę we wcześniej oznaczony koralik oprawy i zaciągamy nić.

Jak oprawić kamień naturalny

Przechodzimy igłą przez wszystkie koraliki łączenia jeszcze 3-4 razy, aby mieć pewność, że nić się nie zerwie w czasie noszenia wisiora. Koniec nici chowamy wewnątrz koralików oprawy.

Jak oprawić kamień naturalny

Analogicznie, przytwierdzamy krawatkę z drugiej strony zawieszki, tym razem korzystając z nici pozostałej po szyciu walca.

Tak się prezentuje gotowa zawieszka

Jak oprawić kamień naturalny

Jak oprawić kamień naturalny

Zdecydowałam się zawiesić ją na bazie wykonanej z potrójnego sznurka o średnicy 1mm. Pastelowo różowe sznureczki o długości ok. 50cm przeciągamy przez krawatkę. Nad krawatką wiążemy supeł, a końce sznurka wklejamy w posrebrzane końcówki o średnicy wewnętrznej 3mm. Po wyschnięciu kleju, przy pomocy kółeczek montażowych zaczepiamy karabińczyk oraz łańcuszek regulacyjny.

Jak oprawić kamień naturalnyJak oprawić kamień naturalny

Równie pięknie zawieszka będzie się prezentować na krótkiej bazie. Delikatny sznureczek można zastąpić rzemieniem, sznurkiem skręcanym lub sznurem koralikowo-szydełkowym. Jestem ciekawa Waszych pomysłów, bo możliwości jest naprawdę wiele.

I jak tam? Udało Wam się oprawić kamień naturalny?

Pozdrawiam serdecznie,
Marta Draganek-Zając

Jak już umiecie oprawić kamień naturalny to może zechcecie teraz poeksperymentować i dowiedzieć się:


Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

grupa rękodzielnicza pasart

Autorem kursu jest Marta Draganek-Zając, projektantka marki Tarragon Art – rękodzieło z pasją. Kurs przygotowany bez licencji na odsprzedaż lub jakikolwiek inny użytek komercyjny. Treść oraz zdjęcia chronione są prawem autorskim. Kopiowanie, powielanie lub dalsze udostępnianie bez zgody autora zabronione.

Może Ci się także spodobać >>

2 Comments

 1. Żaneta says:

  Cudny jest..?????

 2. Jestem zachwycona! Bardzo podobaly mi sie tak oprawione kamienie ale nie mialam pojecia jak sie zabrac za ich wykonanie. Twoj kurs jest jasny,przejrzysty i czytelny-dziekuje! Wreszcie mam odwage sprobowac

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *