Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy

Jak zacząć przygodę z rękodziełem – zestaw do tworzenia biżuterii

W poprzednim artykule przedstawiłam kilka prostych, biżuteryjnych projektów, z którymi poradzą sobie nawet bardzo początkujący. Pierwsze kroki w dziedzinie rękodzieła mogą być trudne, dlatego postaram się przybliżyć Ci kilka terminów związanych z materiałami, które pomogą odnaleźć się w tym biżuteryjnym gąszczu. Przy okazji pomogę Ci skompletować Twój pierwszy zestaw do robienia biżuterii – Zestaw Małego Rękodzielnika ;).

1. Narzędzia

Będą absolutnie niezbędne przy tworzeniu właściwie każdego rodzaju biżuterii. Przede wszystkim będą nam potrzebne 3 rodzaje:

  • Szczypce okrągłe (bociany)– służą do tworzenia oczek i kółeczek i zawijania końcówek drutu.
  • Szczypce płaskie – użyjemy ich do zaciskania elementów takich jak stopery, zaginania drutu, zamykania ogniwek – szybko okażą się też niezastąpione w przytrzymywaniu różnych elementów biżuterii.
  • Szczypce tnące – przydadzą się do precyzyjnego przecięcia drutu czy linki jubilerskiej.

Na początek możesz zaopatrzyć się w narzędzia wielofunkcyjne – znajdziesz je tutaj.

Więcej o różnych rodzajach narzędzi możesz poczytać tutaj i tutaj.

początki przewodnik (2)

2. Koraliki

W tym wypadku jedyną granicę może stanowić wyobraźnia. W sklepie koraliki można wygodnie posortować według koloru, rozmiaru, kształtu czy materiału. Na początek najlepsze będą szklane kule w rozmiarach 8 i 10mm, na przykład mistic, frozen, koraliki powlekane albo transparentne. Na tym etapie nie będą nam potrzebne droższe koraliki ani kamienie naturalne – na nie jeszcze przyjdzie czas, na razie proponuję wypróbować różne rodzaje koralików i sprawdzić, które z nich są najodpowiedniejsze dla Ciebie. Wybierz po prostu to, co Ci się spodoba, pamiętając tylko, że nie wszystkie projekty będą jednokolorowe – warto od razu zaplanować, które kolory chciałabyś ze sobą połączyć.

początki przewodnik1 (2)

3. Półfabrykaty

Tutaj wiele zależeć będzie od tego, jaką konkretnie biżuterię chciałabyś wykonać. W kolejnych artykułach postaram się przygotować małe „listy zakupów” dla poszczególnych typów biżuterii, a na razie spróbuję stworzyć dla Ciebie mały niezbędnik rękodzielniczego warsztatu – zestaw do wyrobu biżuterii.

  • Zapięcia – to niewątpliwie temat-rzeka. Od mnogości różnych rodzajów może się zakręcić w głowie :). Na początek wystarczy, jeśli zaopatrzysz się w zapas standardowych karabińczyków  i kilka zapięć typu toggle, które składają z kółeczka i patyczka i są o niebo łatwiejsze do zapięcia jedną ręką.

początki przewodnik

  • Kółeczka montażowe – dostępne są dwa typy: otwarte, pojedyncze ogniwka, lub podwójne sprężynki, działające na tej samej zasadzie co kółeczka do kluczy. Najlepiej zaopatrzyć się w oba rodzaje – przydadzą się do różnych projektów i pozwolą Ci na spokojnie ocenić, na których z nich wygodniej Ci się pracuje. Przy kółeczkach pojedynczych dobrze jest zwrócić uwagę na grubość drutu – im cieńszy, tym łatwiej kółeczka będą nam się rozginać i odczepiać od biżuterii.
  • Szpilki jubilerskie – tutaj też mamy dwa różne rodzaje – haczyki i tzw. gwoździe. Gwoździe zakończone są płaską główką i przydadzą się na przykład do podwieszania koralików, natomiast haczyki mają na końcu zawinięte oczko i będą potrzebne do łączenia koralików ze sobą. Jeśli nie wiemy, jakiego rodzaju szpilek będziemy potrzebowali, to najlepiej wziąć jak najdłuższe – zawsze łatwiej będzie je przyciąć, niż wydłużyć.początki przewodnik1
  • Bigle i sztyfty – czyli te elementy kolczyka, które będą miały bezpośredni kontakt ze skórą ucha. Możemy wyróżnić wiele rodzajów: bigle zamknięte, otwarte, sztyfty do wklejania, sztyfty do podwieszania… Główną kwestią jest w tym przypadku to, jaki typ kolczyków najbardziej lubimy nosić. Warto także zwrócić uwagę na materiał z jakiego są wykonane – zwykłe metalowe bigle mogą uczulać, warto więc zaopatrzyć się w srebrne  lub wykonane ze stali nierdzewnej. W przypadku sztyftów będziemy potrzebować jeszcze baranków, czyli zatyczek.

początki przewodnik (4)

  • Łańcuszki – przydadzą się nie tylko do tworzenia delikatnych naszyjników, ale też jako element wykończeniowy czy baza kolczyka – wtedy łańcuszek musi być mocniejszy – na przykład taki.
  • Nakładki do biżuterii  przydadzą nam się na przykład, kiedy otwór w koraliku będzie większy niż średnica płaskiej części szpilki – wtedy ozdobna nakładka łatwo i szybko rozwiązuje problem. Ważne jest, żeby dostosować ich wymiary do rozmiaru koralika.

początki przewodnik (7)

  • Końcówkibędziemy ich potrzebować, żeby wykończyć bransoletki z rzemienia czy sznurka. Dostępne są w różnych kształtach i wersjach – do wklejania, zaciskane, magnetyczne… Przy pierwszych zakupach warto zaopatrzyć się w niewielkie zaciskowe końcówki, które przydadzą nam się przy wielu projektach i końcówki do wklejania. Zwróć uwagę, żeby wielkość otworu była taka sama lub większa niż średnica rzemienia, którego będziesz chciała użyć. Na początek polecam gotowe zestawy z już dołączonym łańcuszkiem i zapięciem.
  • Łapaczki i stopery – będą potrzebne do zakończenia linki jubilerskiej. Stopery najlepiej sprawdzą się jak najmniejsze – będą się najlepiej trzymać na cienkiej lince. Łapaczki również dostępne są w różnych wersjach: męskiej, żeńskiej lub zaciskanej od boku. Na początek najlepsze będą zwykłe łapaczki żeńskie.

początki przewodnik (6)

4. Linki i sznurki

  • Drut pamięciowy – czyli drut, który zachowuje swój kształt i pozwala na tworzenie ciekawych, prostych i wygodnych wielowarstwowych bransoletek. Na początek polecam wybrać taki o średnicy 60mm (na nadgarstki większe niż 15cm) lub 55mm (na mniejsze nadgarstki).
  • Linki jubilerskie – będą niezbędne do tworzenia naszyjników czy prostych bransoletek. Kolor linki dobrze jest dostosować do kolorystyki projektu – lub zdecydować się na najbardziej neutralną linkę srebrną, pamiętając też o zwróceniu uwagi na grubość – na naszyjniki najlepsze będą linki o grubości od 45mm wzwyż.
  • Gumki jubilerskie – nieodzowny element do tworzenia niezmiennie modnych bransoletek na gumce. Dostępne są w różnych rozmiarach i kolorach, na początek polecałam jednak zaopatrzyć się w standardową, przeźroczystą gumkę w rozmiarze 0,8mm.
  • Sznurki jubilerskie – naukę robienia biżuterii często zaczyna się od klasycznej regulowanej supełkami bransoletki z zawieszką – w tym celu niezbędny będzie sznurek do robienia bransoletek – sznurek powlekany. Najlepszy będzie taki w rozmiarze 1mm lub 1,5mm, oczywiście w Twoim ulubionym kolorze!

początki przewodnik (3)

  • Rzemienie jubilerskie – naturalne albo ekologiczne, płaskie albo okrągłe, szyte, klejone, plecione, zamszowe lub błyszczące… i to w całej gamie kolorów – nic tylko wybierać. Mogą stanowić bazę bransoletki czy naszyjnika, można je łączyć i skręcać, lub postawić na minimalizm i prostotę. Na początek wybierz kilka rodzajów i sprawdź, które najbardziej Ci się podobają. Pamiętaj tylko, żeby dostosować ich wielkość do rozmiaru końcówek, których chcesz użyć.

5. Zawieszki

W tym przypadku gwarantuję, że po wejściu w odpowiednią kategorię w sklepie wsiąkniesz na kilka godzin ;). Półprodukty do robienia biżuterii, takie jak ozdobne zawieszki i charmsy przydadzą nam się nie tylko jako główny element naszyjników i bransoletek, ale również jako elegancki sposób ich wykończenia. W związku z tym pamiętaj, żeby zwrócić uwagę na ich rozmiar – zawieszki większe niż 20mm mogą być za duże do wykorzystania w bransoletkach, a mniejsze niż 10mm mogą „gubić się” w naszyjnikach.

początki przewodnik (5)

6. Klej

Przydadzą się dwa rodzaje – dwuskładnikowy klej epoksydowy do wklejania końcówek – np. Poxipol lub UHU i szybkoschnący klej typu „kropelka”, na przykład Patex którego użyjemy do podklejania między innymi gumki w bransoletkach.

Ten podstawowy zestaw pozwoli Ci bezpiecznie zacząć swoją przygodę z rękodziełem. Oczywiście nie jest to uniwersalne zestawienie akcesoriów, może być swobodnie modyfikowane w zależności od tego, jaką chciałabyś robić biżuterię, ale stanowi bazę do dalszych, biżuteryjnych eksperymentów.

Jeśli chcesz wiedzieć jak zrobić własną biżuterię – poszukaj interesujących Cię kursów na naszym blogu. Koniecznie zerknij też do poprzedniego artykułu, gdzie znajdziesz kilka prostych projektów dla początkujących.  Miłego tworzenia!

https://www.facebook.com/groups/303036043500334/

Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów biżuterii ręcznie robionej. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

Mada Miotk. Studentka nowych mediów, zakochana w książkach, żaglach i ręcznie robionej biżuterii. Wielbicielka etnicznych wzorów, kontrastowych kolorów i drobnych koralików pod każdą postacią. Na co dzień odnaleźć ją można na facebooku  lub instagramie.

Może Ci się także spodobać >>

1 Comment

  1. Grodzicka Grazyna says:

    Zestaw jest praktyczny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *