Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy

Jak zrobić bransoletkę na gumce? Poradnik tworzenia bransoletek z koralików

Bransoletki na gumce to niekwestionowany hit ostatnich lat. Są proste i szybkie w wykonaniu, efektowne i łatwe do spersonalizowania, a przy tym niesamowicie wygodne. Często otrzymujemy od Was takie pytania jak: jak zrobić bransoletkę na gumce, jak dobrać elementy bransoletki, jak łatwo zawiązać gumkę? Dlatego postanowiliśmy zebrać dla Was wszystkie najważniejsze informacje dotyczące bransoletek na gumce w jednym miejscu. Przygotujcie się na dużą dawkę handmadowej wiedzy 😉

Chcecie zrobić bransoletkę na gumce?

Koniecznie zapoznajcie się z całym wpisem. 🙂 Wtedy wszystkie tajemnice zostaną rozwiane, a własnoręcznie zrobiona bransoletka, nawet ta najprostsza, ucieszy Was jak żadna inna do tej pory. Do dzieła!

1. Jaką gumkę jubilerską wybrać?

Najczęściej spotyka się dwa rodzaje gumki jubilerskiej – gumkę silikonową i elastomę.

Podstawowe różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami przestawia grafika:

jak zrobić bransoletkę na gumce rodzaje gumek jubilerskich elastoma gumka silikonowa poradnik tworzenia bransoletek z koralików

Podsumowując: Gumka silikonowa lepiej sprawdzi się przy większych i cięższych koralikach, a także w przypadku, gdy koraliki są transparentne i nie chcemy, żeby gumka była widoczna. Elastoma będzie natomiast niezastąpiona w przypadku lekkich (np. drewnianych czy akrylowych) oraz małych (np. 6mm) koralików oraz jeśli nie używamy żadnych metalowych elementów, jak przekładki czy krawatki, pod którymi można ukryć wiązanie – supełki na cieniutkiej elastomie łatwo schowają się nawet w najmniejszych koralikach.

Jak zrobić bransoletkę na gumce? Poradnik tworzenia bransoletek z koralików

Jeśli chodzi o trwałość: gumka silikonowa jest mocniejsza, ale jeśli już zdarzy jej się pęknąć, to prawdopodobnie czeka nas żmudne wyciąganie koralików spod kanapy ;). Elastoma łatwiej się przeciera (na przykład od zadziorów wewnątrz koralika) ale niteczki pękają w niej stopniowo, dając nam czas na spokojną wymianę gumki na nową. Nasze pasartowe testy rozciągania (nie róbcie tego w domu! 😉 wykonaliśmy na dwóch bransoletkach w takim samym rozmiarze, z użyciem czarnej elastomy i silikonowej gumki w rozmiarze 0,6mm.

testy

PS. W czasie tworzenia tego artykułu nie ucierpiała żadna bransoletka ;).

Najważniejszą zasadą, o której musimy pamiętać, wybierając gumkę, jest to, żeby dostosować jej grubość do wielkości otworów w koralikach. Cała reszta jest już indywidualną kwestią – najlepiej kupić oba rodzaje gumki i wypróbować, z którymi pracuje nam się najwygodniej. Jeśli chodzi o gumkę silikonową – do koralików 7mm lub mniejszych najlepiej użyć gumki w rozmiarze 0,6 lub 0,7mm, przy koralikach 8-10mm sprawdzi się 0,8mm, natomiast większe i cięższe koraliki i kamienie można nawlec na gumkę w rozmiarze 1mm. Gumkę 0,5mm najlepiej przewlekać przez koraliki podwójnie.

Jeśli zdecydujemy się na kolorową gumkę jubilerską, to jej kolor powinniśmy dopasować do kolorystyki koralików… lub wręcz przeciwnie, postawić na kontrastowe połączenie. Ciekawy efekt można uzyskać, nawlekając na kolorową gumkę lekko transparentne koraliki, na przykład jadeity:

Jak zrobić bransoletkę na gumce? Poradnik tworzenia bransoletek z koralików

2. Jak zawiązać bransoletkę na gumce?

To jedna z ważniejszych kwestii jeśli chcecie zrobić bransoletkę na guumce. Istnieje wiele różnych sposobów wiązania bransoletek na gumce. Jeden z nich pokazała Wam Qrkoko w jednym z naszych kursów, drugi prezentowała Agnieszka Wajzer-Nowak tutaj. Ilu twórców, tyle sposobów wiązania bransoletek, dlatego polecam sprawdzenie kilku rozwiązań i wybranie tego, które będzie Wam najbardziej odpowiadać ;).

Zaczniemy od zrobienia prostej bransoletki z użyciem elastomy. Na początek musimy nawlec koraliki na gumkę. Elastoma może się rozwarstwiać, dlatego najlepiej pomóc sobie igłą lub, tak jak ja – złożonym na pół kawałkiem linki jubilerskiej. Pomocna może się okazać też igła Big Eye, czyli rozdwajana na całej długości. Na standardowy nadgarstek będziemy potrzebować 23 koralików w rozmiarze 8mm – do dobierania ilości koralików przejdziemy za chwilkę.

Jak zrobić bransoletkę na gumce? Poradnik tworzenia bransoletek z koralików

Obcinamy nitki, zostawiając sobie ok. 10cm zapasu. Łapiemy obie końcówki gumki i związujemy razem, w sposób pokazany na zdjęciu.

Jak zrobić bransoletkę na gumce? Poradnik tworzenia bransoletek z koralików

Bardzo delikatnie zaciągamy supełek, ciągnąc za oba końce nitki i uważając, żeby nie zacisnął nam się za wcześnie.

wiazanie (3)

Supełek powinien być zaciśnięty na tyle ciasno, żeby koraliki przylegały do siebie i żeby nie było między nimi przerw, ale na tyle luźno, żeby gumka nie była cały czas ściśnięta i żeby koraliki dobrze się układały.

wiazanie (4)

Zaciśnięty supełek jest naprawdę niewielki. Można lekko posmarować go klejem szybkoschnącym – tak dla pewności.

wiazanie (5)

Podklejony supełek można łatwo schować wewnątrz koralików.

wiazanie (6)

Pokażę Wam teraz, jak zawiązać gumkę silikonową. Będzie nam potrzebne 18 koralików w rozmiarze 10mm i gumka 0,8mm. Gumka silikonowa jest na tyle sztywna, że nie potrzebujemy żadnej dodatkowej pomocy przy nawlekaniu 😉

Jak zrobić bransoletkę na gumce? Poradnik tworzenia bransoletek z koralików

W tym przypadku nie będziemy wiązać obu nitek jednocześnie, tylko zrobimy klasyczny supełek – tak jakbyśmy wiązali sznurówki.

wiazanie (8)

Wiążemy podwójny supełek, trzymając mocno końce gumki, żeby nic nam się nie rozsunęło. W tym przypadku najważniejszą rzeczą jest pilnowanie, żeby supełek nie zacisnął nam się za wcześnie.

Jak zrobić bransoletkę na gumce? Poradnik tworzenia bransoletek z koralików

Ostrożnie zaciskamy supełek.

wiazanie (10)

Nie puszczając końcówek gumki podklejamy lekko sam supełek klejem szybkoschnącym, czekamy kilka sekund i odcinamy końcówki przy samym supełku.

wiazanie (11)

Supełek na gumce silikonowej będzie większy niż w przypadku elastomy. Jeśli koraliki mają większe dziurki – tak jak w tym przypadku – można bez problemu ukryć go w środku. Najłatwiejszym sposobem ukrycia supełka jest jednak użycie przekładek lub krawatek. Nawlekamy je na gumkę na samym początku lub samym końcu, dzięki czemu supełek ukryje się bezpiecznie pod nimi.wiazanie (12)

3. Jak dobrać ilość koralików do rozmiaru nadgarstka?

Najpopularniejsze rozmiary okrągłych koralików, z których robi się bransoletki na gumce to od 6 do 12mm. Przybliżone ilości koralików, których będziemy potrzebować w zależności od obwodu nadgarstka (mierzonego ciasno) przestawia poniższa grafika.

jak zrobić bransoletkę na gumce jak dobrać rozmiar koralików do nadgarstka

Pamiętajcie jednak, że wszystkie wartości w tabeli są orientacyjne – koraliki mogą różnić się od siebie wielkością nawet w ramach jednej kategorii. Dużo też zależy od tego, czy lubimy bardziej przylegające czy luźne bransoletki oraz tego, ilu i jakich przekładek użyjemy. Warto też zwrócić uwagę, że zazwyczaj koraliki szklane w przeciwieństwie do kamieni naturalnych są nieco spłaszczone na bokach, w związku z czym możemy potrzebować ich więcej. Dlatego najlepiej nie wierzcie mi na słowo – najlepszą metodą zawsze było i będzie przymierzenie bransoletki do nadgarstka ;).

4. Krawatki i przekładki – jak dobrać je do wielkości koralików?

krawatki

Wiecie już jak zrobić bransoletkę na gumce w prostej postaci. Teraz czas na udziwnienia. 😀 W przypadku dobierania przekładek i krawatek do bransoletek też panuje uniwersalna zasada, że wszystko musi pasować do rozmiaru kamieni czy koralików. Oczywiście wiele zależy tutaj od rodzaju przekładki i efektu jaki chcecie uzyskać, ale najczęściej dobrze wyglądają przekładki o długości takiej samej jak wielkość koralika lub niewiele mniejszej. Rozmiary przekładek, które przedstawiam poniżej są tylko orientacyjne – oczywiście zachęcam do eksperymentowania z różnymi rozmiarami i rodzajami elementów.


Jak zrobić bransoletkę na gumce? Poradnik tworzenia bransoletek z koralików

W tej bransoletce z popielatego jadeitu 12mm użyłam przekładek w rozmiarze 3x10mm (czyli odrobinkę mniejszych niż rozmiar kamienia) i krawatki 3x13x10mm, przy czym 13mm to wymiar krawatki razem z oczkiem. Do kamieni w rozmiarze 12mm będą pasować przekładki i krawatki o długości poniżej 12mm – najlepiej będą wyglądać te mieszczące się w zakresie od 8 do 12mm.

Dodatkowo dodałam srebrne kółeczka 10mm pomiędzy wszystkie kamienie – w ten sposób bransoletki z większych koralików (12mm i więcej) są bardziej spójne i lepiej się prezentują.

Jak zrobić bransoletkę na gumce? Poradnik tworzenia bransoletek z koralików

W tej klasycznej bransoletce z 10mm kociego oka użyłam przekładek GlitteRing™ w rozmiarze 8mm i krawatki 5x13x9mm. W przypadku krawatek warto zwrócić uwagę na ostatnią wartość – tutaj 9mm – która najwięcej mówi nam na temat tego, czy krawatka będzie pasować. Do koralików 10mm najlepiej pasować będą elementy metalowe w rozmiarze od 6 do 10mm.

Jak zrobić bransoletkę na gumce? Poradnik tworzenia bransoletek z koralików

Asymetryczna bransoletka z zielonych i turkusowych jadeitów 8mm powstała z użyciem przekładek w rozmiarze 8mm i krawatki 5x10x6mm. W przypadku kamieni i koralików w tym rozmiarze najlepiej sprawdzą się przekładki w rozmiarze od 5 do 8mm.

Jak zrobić bransoletkę na gumce? Poradnik tworzenia bransoletek z koralików

Do fioletowej bransoletki z koralików Cosmic w rozmiarze 6mm dodałam przekładki-kostki o boku 4mm i krawatkę o wymiarach 4x8x6mm. Do koralików w tym rozmiarze będą pasować najmniejsze elementy – poniżej 6mm.

Jak zrobić bransoletkę na gumce? Poradnik tworzenia bransoletek z koralików

Zamiast przekładek możemy też użyć kółeczek montażowych – w tym przypadku w rozmiarze 6mm.

A teraz, kiedy już ustaliliśmy podstawowe zasady dotyczące wielkości przekładek, możemy z czystym sumieniem zacząć je łamać.

Jak zrobić bransoletkę na gumce? Poradnik tworzenia bransoletek z koralików

Różowe szklane koraliki w rozmiarze 10mm Mistic™ poprzetykałam drobnymi kuleczkami w rozmiarze 3mm a liliowe koraliki 8mm postanowiłam urozmaicić dwiema przekładkami w rozmiarze 5x9mm, czyli nieco większymi niż średnica kuli. W przypadku handmade żadne zasady nie są sztywne i nie do złamania – trzeba tylko zdawać sobie sprawę, że się je łamie 😉

5. Jak dobrać zawieszki do bransoletki na gumce?

zawieszki

Zawieszki i charmsy są świetnym sposobem na spersonalizowanie Waszych bransoletek. W pasarcie możecie wybierać z ponad tysiąca różnych wzorów zawieszek we wszystkich kolorach. Każdy znajdzie coś dla siebie ;).

Jak zrobić bransoletkę na gumce? Poradnik tworzenia bransoletek z koralików

Rozmiar zawieszek również powinno się dopasować do wielkości kamieni. Do bransoletki z kociego oka w ciepłych kolorach wybrałam cztery zawieszki z kategorii “małe” czyli do 20mm. Największa z nich – sówka – ma 14mm długości. W bransoletce z mieszanki błękitnych jadeitów użyłam emaliowanej zawieszki z napisem “love” w pasującym odcieniu błękitu.

Bardzo ważne jest dopasowanie zawieszek kolorystycznie do pozostałych elementów – na przykład do kółeczek, przekładek i krawatek w kolorze antycznego brązu powinniśmy dobrać zawieszki w tym samym kolorze. Często jest tak, że to charmsy decydują o charakterze całej bransoletki, dlatego warto poświęcić chwilę na wybranie najbardziej odpowiednich. Jeśli zależy Wam na tym, żeby bransoletka zachowała swoją urodę jak najdłużej, polecam zerknąć na elementy ze stali nierdzewnej.

insta

Po więcej bransoletkowych inspiracji zapraszamy na naszego Instagrama.

6. Jak dobierać kolory w bransoletkach?

Dopasowanie do siebie różnych kolorów w bransoletkach może być sporym wyzwaniem… ale też świetną zabawą. Jeśli nie masz ochoty lub nastroju na proste, jednokolorowe klasyczne bransoletki – zawsze możesz liczyć na pasartowe inspiracje! 😉

Jak zrobić bransoletkę na gumce? Poradnik tworzenia bransoletek z koralików

W energicznej bransoletce z 10mm koralików Mistic™ mieszałam kontrastowe kolory w taki sposób, żeby pasowały do zawieszki z czaszką. W przypadku morskiej bransoletki z żółwiem natomiast rozcięłam sznur z kolorowym miksem kociego oka w rozmiarze 8mm, wybrałam z niego chłodniejsze odcienie kamieni i ułożyłam w taki sposób, żeby kolory zmieniały się stopniowo.

Istnieje wiele różnych zasad i szkół łączenia kolorów. Można kierować się kołem kolorów, wybierając barwy kontrastowe lub komplementarne, można pomóc sobie różnymi aplikacjami do projektowania kolorystycznego, można też postawić na monochromatyczność, trzymając się jednego koloru i operując jedynie różnymi jego odcieniami. Najważniejsze jednak w tym wszystkim jest to, żeby swobodnie bawić się kolorami i dostosować je do swojego gustu, samopoczucia i indywidualnego stylu – wtedy tworzenie własnej biżuterii to prawdziwa przyjemność.

Jak zrobić bransoletkę na gumce? Poradnik tworzenia bransoletek z koralików

 

7. Łączenie różnych rodzajów, kształtów i rozmiarów koralików

Najczęściej spotykaną “bazą” bransoletek są zazwyczaj kule 8 lub 10mm, nie oznacza to jednak, że nie możemy zaszaleć z innymi kształtami czy rozmiarami.

Jak zrobić bransoletkę na gumce? Poradnik tworzenia bransoletek z koralików

Błękitna bransoletka powstała z kryształków SeaStar™ rondelle w rozmiarze 6x8mm. Bransoletki tego typu wymagają nieco większej liczby koralików, ale za to ich fasetowana powierzchnia pięknie odbija światło. Wykorzystać możemy też koraliki dwudziurkowe – w tym przypadku prostokątne hematyty 4x12mm – jednak w przypadku bardziej “kanciastych” koralików dobrze jest zastosować jakieś przekładki lub kuleczki pomiędzy nimi – same prostokąty nie układałyby się dobrze. Przy podwójnych bransoletkach dobrze też użyć nieco cieńszej gumki, żeby cały projekt nie zrobił się za sztywny.

Jak zrobić bransoletkę na gumce? Poradnik tworzenia bransoletek z koralików

Mocno kontrastowa czarno-czerwona bransoletka powstała z kauczukowanych koralików Ruberry™ w rozmiarze 10mm i czerwonych kryształków CrystaLove, rozmiar 8mm. W drugiej bransoletce użyłam klasycznych, ciemnych hematytów w rozmiarze 10mm i jaśniejszych w rozmiarze 8mm. Warto pamiętać, że hematyt jest dosyć ciężkim kamieniem, co trzeba uwzględnić przy doborze grubości gumki.

8. Komplety bransoletek

Kiedy już nauczycie się jak robić bransoletkę na gumce zobaczycie ile daje to frajdy! Jedną z największych zalet bransoletek na gumce jest łatwość ich łączenia ze sobą. Dlatego warto przy ich tworzeniu zaplanować, w jakich konfiguracjach będziemy je nosić i dopasować je do siebie. Przy tworzeniu kompletów z bransoletek na gumce nie ma wielu ograniczeń – możemy łączyć bransoletki w tych samych lub różnych kolorach, rozmiarach czy kształtach. Warto jednak pamiętać, żeby elementy metalowe, które się w nich znajdują były dostosowane do siebie kolorystycznie.

Jak zrobić bransoletkę na gumce? Poradnik tworzenia bransoletek z koralików

W pierwszym komplecie bransoletek połączyłam dwa różne kolory koralików Mistic™ – wrzosowy i szaro-biały, natomiast elementy metalowe w obu bransoletkach są w kolorze oksydowanego srebra. Drugi komplet powstał z różowych koralików Milly™ – w obu bransoletkach zastosowałam te same przekładki 3x7mm w kolorze KC Gold.

Jak zrobić bransoletkę na gumce? Poradnik tworzenia bransoletek z koralików

Inne pomysły na łączenie ze sobą różnych bransoletek możecie znaleźć na pasartowym Instagramie.

To co? Wiecie już jak zrobić bransoletkę na gumce?

Jeśli macie jakieś pytania czy uwagi dotyczące robienia bransoletek na gumce – koniecznie odezwijcie się w komentarzach, a my postaramy się zaktualizować artykuł. Stwórzmy wspólną bazę bransoletkowej wiedzy ;). A Wasze prace koniecznie oznaczcie #kurspasart żebyśmy mogli je podziwiać. 😀 

A gdy już uda Wam się zrobić bransoletkę na gumce i najdzie Was ochota na coś nieco trudniejszego, to koniecznie zobaczcie nasze inne wpisy z poradami. Na przykład:


Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

grupa rękodzielnicza pasart

Mada Miotk. Studentka nowych mediów, zakochana w książkach, żaglach i ręcznie robionej biżuterii. Wielbicielka etnicznych wzorów, kontrastowych kolorów i drobnych koralików pod każdą postacią. Na co dzień odnaleźć ją można na facebooku lub instagramie.

Może Ci się także spodobać >>

18 Comments

 1. Wspaniały poradnik. Wszystkie najważniejsze informacje w jednym miejscu. Wielkie dzięki!

  Mam też pytanie. Jak robic bransoletki z koralików dwudziurkowych? Nawlekać na dwie gumki?

  1. Dokładnie tak :).

 2. Beata says:

  Super info dziękuję i czekam na następne darmowe kursy, jesteście bardzo pomocni. Dziekuję

 3. Małgorzata Holak says:

  Jak zwykle kopalnia wiedzy. Jesteście dla mnie wielką podporą i ogromną inspiracją.Bardzo dziękuję i pozdrawiam.

  1. Do usług <3 🙂 dziękujemy!

 4. Joasia says:

  No i to jest wiedza w pigułce której szukałam :):):)

 5. Kasia says:

  Jaki rozmiar gumki do wielkości otworu koralika dobrać
  Czy gumka 0,8mm do otworu 1mm bedzie ok?

  1. Cześć! Rozmiar gumki najlepiej dobierać do rozmiaru i ciężaru koralików albo kamieni – im większe i cieńsze, tym grubsza gumka. 0,8mm do koralików z 1mm otworem powinna być ok, jeśli nie są to bardzo duże lub ciężkie kamienie 😉

 6. Kamila says:

  Czy jak użyje gumki O.7 do koralików 10mm, bransoletka w krótkim czasie przerwie się?

  1. Cześć! Gumka 0,7 może być nieco za cienka do koralików 10mm, może się albo przerwać albo rozciągnąć pod wpływem ciężaru. Najlepsza byłaby gumka 0,8mm.

 7. Terenia says:

  Dziękuję za kurs i piękne inspiracje. Brakuje mi informacji, jaki klej można używać do gumek silikonowych.
  Pozdrawiam serdecznie !

  1. Cześć! Do gumek silikonowych nada się w zasadzie każdy klej szybkoschnący typu “kropelka”, np. Patex, Super Glue czy UHU Super Glue – https://www.pasart.pl/uhu-super-glue-ciekly-przezroczysty-3g-1szt,p,410846.html, https://www.pasart.pl/klej-super-glue-przezroczysty-2g-1szt,p,384099.html. Powodzenia 😉

 8. Cześć, jak zwykle mega pomocny poradnik :), ale mam pytanie- Czy do gumek silikonowych potrzebny jest klej?

  1. Cześć! Przy gumkach silikonowych klej szybkoschnący – typu “kropelka” – bardzo się przydaje, ale nie jest konieczny (;. Przy cieńszych gumkach supełek powinien trzymać się sam, ale z klejem będzie pewniejszy.

 9. asis says:

  Witam.

  Interesujący wpis 😉
  Mam pytanie odnośnie wykończeń metalowych. Można je w jakiś sposób zabezpieczyć przed wilgocią ? chodzi mi o zwykłe użytkowanie, gdzie zostaje ciemny ślad na koraliku od np. przekladki.

  z góry dziękuję za odpowiedź !
  asia

  1. Cześć! Elementy metalowe niestety z czasem śniedzieją i nie zawsze można coś na to poradzić. Najlepiej zdejmować bransoletki do kąpieli, nie trzymać ich w łazience i zakładać biżuterię już po użyciu perfum. Dobrze jest też trzymać gotową biżuterię w woreczkach strunowych. Polecam wypróbować też elementy ze stali nierdzewnej, wtedy mamy pewność, że nic nam nie zardzewieje ani nie zaśniedzieje. Pozdrawiam ;).

 10. Joanna says:

  o właśnie tego szukałam!!! mam bardzo małe rączki 14 cm i wielkie trudności z dobraniem koralików do większych rozmiarów, bo nie mam na kim przymierzyć 🙂 dzięki wielkie!!!

 11. Halina says:

  Witam Serdecznie , Bardzo dziekuje za tak dokladny opis o gumkach do bransoletek i samych bransoletkach teraz moge kupic sobie gumki i koraliki i sama sobie zrobic bransoletke dziekuje Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *