Zobaczcie jakie cudo tym razem pomoże Wam zrobić Edyta Rogowska! Pokaże Wam jak zrobić bransoletkę ściegiem peyote z koralików Toho Treasure. Może zrobienie jej zajmie trochę więcej czasu i zje nieco więcej koralików, ale czyż nie jest tego warta?! Zresztą żadna minuta poświęcona na ukochaną robótkę nie jest stracona tylko procentuje piękną bizuterią i dobrym humorem. Do dzieła!
W dzisiejszym kursie pokażę Wam jak wykonać prostą ale bardzo efektowną bransoletkę z koralików Toho Treasure. Do wykonania bransoletki niezbędna będzie znajomość ściegu peyote, z którym mieliśmy okazję wspólnie zmierzyć się przy okazji poprzednich kursów np. na trójkąt czy obrączkę.
Materiały potrzebne do wykonania bransoletki:
- Koraliki Toho Treasure 11/0 w czterech kolorach – u mnie to Matte Color Opaque / Gray ; Metallic / Frosted / Antique Silver ; Opaque Pastel Frosted / Lt Graye oraz Nickel
- Koraliki Toho Round 15/0 – 12 sztuk – u mnie w kolorze nicke
- Nici do koralikowania w kolorze najbardziej zbliżonym do koralików – u mnie to NYMO w kolorze Gray, rozm
- Igła do koralików
- Karabińczyk ze stali chirurgicznej (10-12mm) – 1 sz
- Kółeczka montażowe podwójne ze stali chirurgicznej (6-7mm) – 2 sz
- Opcjonalnie – łańcuszek regulacyjny i zawieszka
To co? Chcesz zrobić bransoletkę ściegiem peyote?
Wszystkie niezbędne produkty znajdziecie TUTAJ. Pamiętajcie, że każda z Was zasługuję na chwilę dla siebie. Dlatego bez wyrzutów sumienia siadajcie do koralików i twórzcie!
Wskazówka:
Do wykonania bransoletki o dł.15-16cm potrzebne będzie ok 3m nici. Jeśli przeraża Was szycie na tak długiej nici, spokojnie możecie użyć krótszej, a kiedy nić będzie się kończyć, dowiązać nową 🙂
Gotowe? Zatem do dzieła 🙂
KROK 1
Na nić ok 3m nawlekamy 15 koralików TT w kolejności 5 grafit, 4 nickel, 6 grafit.
Zsuwamy koraliki na nić zostawiając sobie „ogon” ok 20 cm, który posłuży nam później do zamocowania zapięcia bransoletki. Nabieramy 1 koralik TT i wbijamy się igłą w drugi koralik znajdujący się na nici.
Dodajemy po jednym grafitowym koraliku (w sumie 4) co drugi koralik
KROK 2
Kiedy nić wychodzi z drugiego koralika nickel, nabieramy dwa TT nickel i wbijamy się w trzeci koralik nickel znajdujący się na nici. Dzięki temu nadamy naszej pracy kształt litery „V”
KROK 3
Nić wychodzi z trzeciego koralika nickel. Teraz ponownie dodajemy po jednym grafitowym koraliku co drugi koralik na nici (w sumie 3). Nić powinna wychodzić z ostatniego koralika.
KROK 4
Wracamy powtarzając te same czynności.
- dodajemy po jednym grafitowym koraliku pomiędzy te wystające z poprzedniego rzędu (w sumie 4)
- kiedy nić wychodzi z koralika nickel znajdującego się na wierzchołku, dodajemy dwa koraliki nickel i wbijamy się w najbliższy koralik nickel (nie omijając żadnego koralika)
- dodajemy po jednym grafitowym koraliku pomiędzy te wystające z poprzedniego rzędu (w sumie 3). Kończymy gdy nić wychodzi z przedostatniego wystającego koralika
Teraz kiedy spojrzycie na pracę, jeden bok jest dłuższy, ale zupełnie się tym nie przejmujcie tak ma być 😉 W miarę przybywania kolejnych rzędów ta nierówność przestanie być zauważalna. A kończąc pracę postaramy się to dodatkowo wyrównać 😉
- Nić wychodzi z przedostatniego koralika. Wracamy, ponownie dodając po jednym grafitowym koraliku pomiędzy wystające z poprzedniego rzędu (w sumie 4)
- na wierzchołku dodajemy dwa koraliki nickel
- dalej dodajemy po jednym grafitowym pomiędzy wystające z poprzedniego rzędu (w sumie 3) i kończymy gdy nić wychodzi z przedostatniego wystającego koralika
Analogicznie tworzymy wszystkie kolejne rzędy
Jeśli praca ma być jednobarwna, czynności powtarzamy do czasu, aż nasza bransoletka osiągnie żądaną długość. Wówczas przystępujemy do zamocowania zapięcia (krok 7 i 8). Jeśli jednak ma mieć kilka kolorów, tak jak w naszym przypadku, to w odpowiednim momencie po prostu zaczynamy dodawać koraliki w innym kolorze.
Aby praca była symetryczna, kolor zmieniamy w chwili gdy liczba wystających koralików po obu brzegach pracy jest taka sama (w naszym przypadku to 5)
Zatem liczymy 🙂
Jeśli z jednej strony koralików jest mniej oznacza to, że musimy dorobić jeszcze jeden rząd.
KROK 5
Zmieniamy kolor na mrożone srebro 😉 i dodajemy koraliki analogicznie jak w kroku 4, do momentu, aż rzędów będzie tyle samo co w kolorze grafitowym. Koraliki nickel zostawiamy i dodajemy tak jak do tej pory.
KROK 6
Nić wychodzi z przedostatniego wystającego koralika w kolorze srebrnym (zaznaczony na czerwono) zatem zmieniamy kolor i kontynuujemy pracę jasno szarymi koralikami
Dla bransoletki o dł.15,5cm kolory zmieniamy jeszcze dwa razy.
Dodając ostatni rząd w miejsce wierzchołkowych TT nickel dodajemy tylko jeden koralik TR 15/0 w tym samym kolorze. Do niego zamocujmy zapięcie.
KROK 8
Przystępujemy do zamocowania zapięcia.
Kiedy dodaliśmy już ostatni koralik, przeprowadzamy nić pomiędzy koralikami do szczytowego TR 15/0
Zakładamy karabińczyk na kółeczko. Nawlekamy przygotowany karabińczyk i 5 koralików TR15/0 nickel i wbijamy się ponownie w koralik, z którego wychodzi nić ale z jego drugiej strony zamykając koraliki w kółeczko. Przechodzimy jeszcze dwa-trzy razy przez wszystkie koraliki aby wzmocnić “uchwyt” zapięcia
Pomiędzy koralikami wykonujemy supełek, nić przeprowadzamy pod koralikami, jak najdalej od supełka, a jej nadmiar obcinamy.
KROK 9
Igłę zakładamy na „ogon” pozostawiony z drugiej strony pracy.
Aby wyrównać obie strony bransoletki nabieramy jeden koralik TT w kolorze grafitowym i wbijamy się w koralik obok.
KROK 10
Nić przeprowadzamy pomiędzy koralikami do pierwszej pary TT nickiel.
Nabieramy jeden koralik TR15/0 i łączymy wszystkie trzy razem tak aby nić wychodziła z nowo dodanego koralika.
Do kółeczka (opcjonalnie) montujemy łańcuszek regulacyjny. Tak jak poprzednio nawlekamy, kółeczko i 5 koralików TR15/0 nickel i wbijamy się, od drugiej strony, w koralik, z którego wychodzi nić. Przechodzimy jeszcze dwa-trzy razy przez wszystkie koraliki. Wykonujemy supełek, przeprowadzamy nić pod koralikami, a jej nadmiar obcinamy.
Gotowe 🙂
No i jak? Udało się Wam zrobić bransoletkę ściegiem peyote?
Koniecznie pochwalcie się swoimi dziełami. Jesteśmy bardzo, bardzo ciekawi Waszych wersji. Jeśli chcecie się nimi pochwalić to wejdziecie na naszą grupę lub oznaczcie pracę #kurspasart.
Jeśli spodobała Ci się bransoletka ściegiem peyote to na pewno spodoba Ci się także:
- Bransoletka ściegiem Cubic Right Angle Weave
- Broszka ściegiem Brick Stitch
- Bransoletka ściegiem kwadratowym płaskim
Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.
Edyta Rogowska – edyro. Mówią, że “Potrzeba jest matką wynalazków”… W moim przypadku Potrzeba stała się Początkiem. Początkiem przygody, która z czasem przerodziła się w pasję… Swoją przygodę z ręcznie tworzoną biżuterią rozpoczęłam przeszło 5 lat temu. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że miłością najprawdziwszą pokocham najdrobniejsze koraliki, a moim sercem zawładnie beading 😉 Zapraszam do świata mojej pasji na www.edyro-koraliki.blogspot.com oraz na mój profil na facebooku.