Porady, Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy

Co to są bociany i jak wybrać szczypce do robienia biżuterii

Dziś miał być post o kolczykach. Już miałam w głowie pomysł, jak powinny wyglądać – zwiewne, delikatne, w odcieniach kremu i turkusu… Z kolczyków jednak nici, bo gdzieś zapodziałam swoje narzędzia jubilerskie.
Na naszym blogu prezentujemy gotowe, biżuteryjne prace, często piszemy o wykorzystanych materiałach, a po macoszemu nieco potraktowaliśmy narzędzia 🙂 A przecież – spróbujcie zrobić piękne kolczyki czy bransoletkę bez szczypiec 🙂

Szczególnie na początku przygody z tworzeniem biżuterii problem sprawić może dobór odpowiednich narzędzi. Dziś więc kilka słów na ich temat.

Najczęściej wykorzystywane są szczypce okrągłe (ang. round-nosed pliers), zwane popularnie bocianami.

Są niezastąpione przy wykonywaniu loopów, kółeczek i zawijaniu końcowek drutu. Dzięki temu, że ich końcówki są okrągłe, i stopniowo zwężają się ku końcowi, możemy wykonywać nimi oczka o różnej wielkości. Dodatkowo – szczypce te występują w kilku rozmiarach – zarówno jeśli idzie o długość, jak i średnicę okrągłej części szczypiec.

Szczypce płaskie – podobne są do bocianów, ale mają płaskie końcówki. Te szczypce przydadzą się do zaginania drutu lub szpilek pod kątem prostym, do zwijania spiral, a także do przytrzymywania elementów biżuterii. Mogą one mieć zupełnie trójkątny (ang.flat-nose) lub półokragły przekrój (chain-nose pliers). Te ostatnie używane są również do robienia ogniw łańcuszków.

Szczypce tnące boczne mają końcówki ostro zakończone, wyprofilowane w ten sposób, że jedna strona jest zupełnie płaska, a druga wklęsła. Płaską stroną szczypiec ustawiamy je do naszej pracy, a wklęsłą – do części, która odcinamy. Dzięki temu cięcie będzie zlokalizowane i poprowadzone precyzyjnie. Ostra końcówka szczypiec umożliwia przycinanie metalowych elementów nawet w trudno dostępnych miejscach.

To ja, Michelle. Jestem Poznanianką, ale marzę o życiu na wsi. Mam psa, kota, dwie świnki morskie i królika. Pracuję w dużej firmie związanej z e-commerce, ale to co mnie pasjonuje naprawdę to ogrodnictwo, książki i wszelkiego rodzaju robótkowanie: tworzenie biżuterii, decoupage, scrapbooking, haft i szycie, szydełko (a szczególnie amigurumi) i filcowanie. Uwielbiam robić remonty i odnawiać meble. Wolny czas (którego zawsze mi brakuje) najchętniej spędzam pracując w ogrodzie lub włócząc się z psem po polach i lasach. Po godzinach – buszuję w blogosferze i udzielam na forum.
Blog autorski: http://michelle.schowek.net/

Może Ci się także spodobać >>

6 Comments

 1. […] Ostatnio pisałam o przydatnych podczas wykonywania biżuterii narzędziach – dziś jeszcze kilka słów na ten temat. […]

 2. Mam pytanie… Nie spotkałaś się gdzieś z osłonkami ( np gumowymi ) na szczypce?
  Chodzi o to, aby nie “ranić” nimi srebra.
  Pozdrawiam
  Aga

  1. Aga, niestety nie wiemy gdzie takie osłonki kupić. U nas do tej pory nie było takich w ofercie, nawet w komplecie z narzędziami.

 3. Jakie narzędzia są niezbędne dla osoby początkującej?
  Pzdr,
  Dagmara

  1. Daga says:

   Okej 🙂
   Dzięki za odpowiedź i pzdr gorąco 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *