Biżuteria ze sznurka ma mnóstwo plusów. Po pierwsze – zrobicie ją sobie sami – może i nie obejdzie się bez rozwiązywania niesfornych supełków – ale radość tworzenia będzie i tak przeogromna. Po drugie – jest leciutka i wygląda niezwykle efektownie. Po trzecie – sznurki mają tyle cudnych kolorów, że możecie tworzyć nieskończoną ilość kombinacji – tak jak Kasia, która tym pokaże Wam jak zrobić długie kolczyki ze sznurka. To tylko kilka plusów, resztę musicie znaleźć sami. Do dzieła!
Materiały potrzebne do wykonania kolczyków :
- Sznurek do makramy – w moich kolczykach wykorzystałam sznurek o grubości 0,6 mm. W sumie potrzebnych będzie 9 kawałków sznurka o długości ok 55cm. Najlepiej uciąć z lekkim zapasem.
- Koraliki – w moich kolczykach wykorzystałam koraliki o średnicy 4 mm ale odpowiednie będą też oponki 4mm x 6mm. Przy doborze koralików należy zwrócić uwagę na wielkość otworu. Ja użyłam koralików o średnicy otworu równej 1mm. Jest trochę zabawy z nawlekaniem ale dają radę
Koraliki TOHO 11/0 – bez problemu wchodzą na wykorzystane przeze mnie sznurki - Bigle – wykorzystałam bigle ze stali chirurgicznej w kolorze złotym
- Kółeczka montażowe – dowolne max do 0,8 mm grubości drutu
- Tiulowe kwiaty –zamiast kwiatków możemy użyć chwostów w zależności od upodobań
- Nożyczki, zapalniczka, szczypce
- Klej do podklejenia końcówek sznurka.
Chcecie sobie zrobić długie kolczyki ze sznurka?
Nie ma na co czekać! Materiały znajdziecie klikając w ten link, jednak koniecznie zwracajcie na wielkość otworu w koralikach. Nie wszystkie 4 mm kulki mają odpowiedni otwór. Udanej zabawy!
KROK 1
Zaczynamy od zamocowania sznurków na kółeczku montażowym. Składamy sznurek na pół i dwa końce wkładamy od góry przez bazę a następnie od dołu przeciągamy przez pętelkę i zaciskamy. Mój sznurek jest trochę śliski dlatego mocuję sznurki pojedynczo. Po zamocowaniu pierwszego (środkowego) sznurka prawy sznurek staje się wiodącym a lewym zawiązujemy wokół niego dwie pętelki węzła żebrowego ( jak na zdjęciu). Ważne aby sznurek wiodący był napięty.
KROK 2
Po lewej stronie w ten sam sposób mocujemy drugi sznurek . Powstałe w ten sposób dwa dodatkowe sznurki oplatamy węzłem żebrowym wokół naszego sznurka wiodącego. Sznurek wiodący podczas zaplatania musi być naprężony i skierowany w dół pod kątem tak jak jest to pokazane na zdjęciach.
KROK 3
Po prawej stronie mocujemy trzeci i ostatni sznurek . Sznurkiem wiodącym staje się ostatni sznurek z prawej strony naszej pracy z poprzedniego etapu. Tak jak poprzednio nowo powstałe dwa dodatkowe sznurki oplatamy węzłem żebrowym wokół niego. Sznurek wiodący powinien być naprężony w kierunku jak na zdjęciach poniżej.
KROK 4
Następnym krokiem jest dodanie koralika 4mm. Koralik nawlekamy na dwa środkowe sznurki. Z uwagi na małą średnicę otworu polecam końcówki sznurków przypalić zapalniczką i zanim się stopią uformować je w cienką nitkę, na którą z łatwością nawleczemy koralik. Ja dodatkowo przy przeciąganiu koralika wspomagam się pęsetą.
KROK 5
W dalszej kolejności oplatamy koralik. Ostatni sznurek po prawej staje się wiodącym i zaplatamy wokół niego dwa kolejne sznurki kierując się w stronę środka.
KROK 6
Analogicznie zaplatamy lewą stronę.
KROK 7
Zamykamy oplatając „prawy” sznurek wiodący wokół „lewego”.
KROK 8
Nawlekamy koraliki TOHO na sznurki pomijając dwa środkowe. Na skrajne sznurki po trzy koraliki oraz po jednym na sznurki pomiędzy skrajnymi a środkowymi tak jak na zdjęciu.
KROK 9
Środkowe sznurki stają się sznurkami wiodącymi i to wokół nich zaplatamy pozostałe sznurki z prawej oraz z lewej strony naszej pracy.
KROK 10
Od tej pory aż do zakończenia naszej makramowej bazy kolczyka powtarzamy kroki od 4 do 9 w punkcie 7 jeśli najpierw zaplataliśmy „prawy” środkowy sznurek wokół „lewego” to w następnej sekwencji zmieniamy na „lewy” wokół „prawego” ( tak jak na poniższych zdjęciach).
KROK 11
Poniżej kolejne etapy pracy.
KROK 12
Makramową bazę wykańczamy dwoma rzędami węzłów żebrowych.
KROK 13
Pozostałe sznurki obcinamy jak najbliżej naszej pracy, ostrożnie podtapiamy zapalniczką i przyklepujemy palcem. Dla utrwalania pracy podklejamy miejsca przycięcia klejem np. Hasulith.
KROK 14
Teraz pozostało tylko zamontowanie bigli oraz tiulowych kwiatków za pomocą kółeczek montażowych. Kółeczka montujemy odginając je delikatnie szczypcami a następnie wbijamy się pomiędzy pierwszy a drugi rząd splotu żebrowego zakańczającego makramowe bazy kolczyka. Przed ponownym zgięciem kółeczka zakładamy tiulowy kwiatek i gotowe! Analogicznie wykonujemy drugi kolczyk
Kolczyki są proste w wykonaniu a do tego delikatne i kobiece. Można je wykończyć według preferencji: kwiatami, chwostami albo piórkiem Ja poniżej przedstawiam drugi wariant z użyciem chwostów oraz brązowo złotych kryształków 4mm x 6mm powodzenia
Komu udało się zrobić długie kolczyki ze sznurka?
Prawda, że są świetne? Ciekawi jesteśmy jak zawsze Waszych wersji. Koniecznie oznaczcie Wasze prace #kurspasart żeby było nam łatwiej je znaleźć.
Zobaczcie też inne makramowe propozycje:
Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.
Parę słów o mnie. ☺ Nazywam się Katarzyna Kolber. Na początku mojej przygody z ręcznie robioną biżuterią ćwiczyłam swoje umiejętności na
najprostszych formach biżuterii. Parę lat temu próbowałam swych sił w sutaszu ale niestety praca i nadmiar obowiązków z nią związanych nie pozwoliły mi rozwijać mojej pasji. Rok temu dzięki koleżance odkryłam na Facebooku grupę Pasartu, która dała mi motywację do dalszego działania i inspirację do tworzenia biżuterii w różnych technikach. Obecnie najbardziej jestem zafascynowana mikromakramą , natomiast w tworzeniu biżuterii kieruję się zasadą „ co mi w duszy gra” . Zapraszam na stronę : Handmyday