Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy

Jak zrobić bransoletkę z koralików na dysku kumihimo? Kumihimo na 12 sznurków

Choć dysk kumihimo na pierwszy rzut oka wygląda całkiem niepozornie, potrafi wciągnąć w sznurkowe tworzenie na długie godziny. I nic dziwnego bo daje całe mnóstwo możliwości tworzenia, wciąż zachęcając nas do kolejnych eksperymentów :). Efekt jednego z takich eksperymentów zaprezentuje Wam dziś Paula Ziemska, która pokaże Wam jak zrobić bransoletkę z koralików na dysku kumihimo. I to nie byle jaką, bo z bardzo modnym kwiatowym wzorkiem. Do dzieła!

 

Witajcie Kochani! Nie wiem jak wygląda teraz u Was świat za oknem – u mnie na moment pisania tego tutka jest deszczowo. Jest tak deszczowo, że przez moje osiedle można przepłynąć pontonem. Patrząc tęsknie w okno postanowiłam skorzystać, że ów pontonu nie mam, więc jakiekolwiek wyjście z domu jest zbyt ryzykowne i tak oto piszę dla Was instrukcję, w której pokażę jak zrobić bransoletkę z koralików na dysku kumihimo.

Jakiś czas temu na naszej kochanej fejsbukowej grupie przewijało się sporo pytań dotyczących wykonania bransoletki z koralikami na 12 sznurków. Sama przyznam, że trochę mi zajęło dojście do perfekcji w tym temacie (miałam wiele prób zakończonych mniejszym lub większym sukcesem) ale, że w końcu chyba do niej doszłam to mogę spokojnie podzielić się zgromadzoną wiedzą razem z Wami. A więc zaczynamy :).

Moim zdaniem najważniejsze w wykonywaniu takiej bransoletki jest jej wypełnienie. To totalny “must be” żeby bransoletka miała ręce i nogi. W przypadku 12 sznurków wypełnień mogą być dwa rodzaje: sznurek/rzemyk o średnicy 2 lub 3mm. Na obu koraliki układają się ładnie, a bransoletka nie jest sztywna. Dla bransoletek jednokolorowych polecam zastosować sznurek o średnicy 3mm. Przerwy między koralikami są ciut większe, ale przy dobrze dobranej nici do koloru koralików efekt jest bardzo fajny. Do bransoletki ze wzorkiem lepiej zastosować sznurek o średnicy 2mm. Koraliki bardziej do siebie przylegają i wzór nam się nie rozjeżdża. Przy tym sznurku bransoletka wyjdzie odrobinę cieńsza (porównanie znajdziecie na samym końcu kursu). Kurs będzie na bransoletkę ze wzorkiem, więc zastosujemy sznurek o średnicy 2mm :).

koraliki-toho

Do zrobienia bransoletki na dysku kumihimo potrzebne nam będą:

Chcesz się nauczyć jak zrobić bransoletkę z koralików na dysku kumihimo?

Gdzie kupić koraliki do bransoletek kumihimo :)? Wszystkie niezbędne produkty znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że nasze kursy robienia biżuterii służą przede wszystkim inspiracji i nauce techniki :), wykonana przez Ciebie bransoletka wcale nie musi być identyczna, bo to co w handmade najpiękniejsze to pełna dowolność i różnorodność :).

Zaczniemy od ucięcia 12 sznurków (mniej więcej) jednakowej długości. Na naszą bransoletkę (nadgarstek 16/17 cm) potrzebna będzie długość ok 50 cm. Także tniemy sobie nitki i sznurek.

Następnie bierzemy nasz sznurek i łączymy nici z końcówką sznurka. Ja do tego używam zapalniczki. Stapiam ze sobą całość. Starajcie się by nici były w miarę równo rozłożone wokół całego sznurka.


Następnie ucinam krótszy kawałek nitki i wiążę go wokół nitek i sznurka, tak by wszystko się trzymało.


Teraz możemy delikatnie posmarować klejem i chwilę odczekać aż wyschnie. Początek naszej pracy jest już ładnie zabezpieczony.


Nakładamy nitki na nasz dysk wg układu jak na zdjęciu. Nr 32 → 5 → 11 → 16 → 20 → 26.


Jeżeli robicie bransoletkę jednokolorową możecie spokojnie robić ją sposobem już znanym Wam z naszych poprzednich kursów- czyli zaczynamy od lewej nici która z pozycji 32 ląduje przy nr 17, a następnie prawa nić z dołu leci do góry i dalej zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Tutka na tą podstawę macie tutaj.

Albo możemy pobawić się inaczej i zrobicie bransoletkę “po chińsku” wg wzorku który dla Was przygotowałam. Schemat opracowałam dzięki pewnej telefonicznej aplikacji jaka jest dostępna na rynku. Chcąc uzyskać wzorek trzeba bransoletkę wykonać trochę inaczej. Ale naprawdę nie pytajcie mnie dlaczego, bo na to pytanie nie jestem w stanie odpowiedzieć. Jak pierwszy raz przyszło mi wykonać bransoletkę wg wzorku rozrysowanego w tej apce byłam tak samo zdziwiona jak i Wy 🙂 No ale przecież, do odważnych świat należy, więc zaczynajmy!

Jeżeli już wybrałyście swoją drogę i jest nią wersja ze wzorkiem, to przystępujemy do nawleczenia koralików na nasze sznurki, według następującego schematu:

wzór na dysk kumihimo z koralików

 

Nawlekamy na każdy ze sznurków sekwencję 53 koralików (bransoletka będzie pasowała na nadgarstek 16-17cm.).

Nasz schemat pokazuje, że sznurek początkowy to ten z prawej strony nr 32. I od niego zacznijcie nawlekanie, dalej nawlekając zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Od razu uprzedzam – czas nawlekania koralików to ok. godzina czasu :).

Jak zrobić bransoletkę z koralików na dysku kumihimo
Gdy nasze koraliki są już nawleczone, zaczynamy zabawę z kumihimo. Zdejmujemy prawy sznurek z pozycji 32 i przekładamy go w dół, tak by wylądował przy pozycji 15/14. Następnie lewy sznurek z pozycji 16 przekładamy w górę na pozycję 30/31 .

Jak zrobić bransoletkę z koralików na dysku kumihimo

 

Delikatnie obracamy dysk i powtarzamy czynność na sąsiednich nitkach. Tym schematem wykonujemy 24 (dwa pełne okrążenia) przełożenia samej nici. Nasza baza jest gotowa, możemy zacząć przerabiać koraliki.

Jak zrobić bransoletkę z koralików na dysku kumihimo

Nasza praca, zgodnie ze schematem powinna zacząć się od niebieskiego koralika. Jeżeli u Was jest inny, to znaczy że prawdopodobnie przerobiliście nie tą ilość “pustych nici”.

Jak zrobić bransoletkę z koralików na dysku kumihimo


Jeżeli wszystko jest ok, schematem który Wam opisałam przerabiamy koraliki. Zsuwany koralik powinien ułożyć się nam pod sąsiednią nicią. Technika jest taka sama jak przy bransoletce na 8 sznurków, pozostaje kwestia wprawy w pracy z mniejszą wersją TOHO i przyzwyczajenia się do tego, że zaczynamy od prawej nici.


W trakcie pracy starajcie się, by wszystkie nici były dobrze naprężone – unikniecie wówczas zsuwania się koralików spod nitek. Nie przejmujcie się też jeżeli pierwsze koraliki Wam się delikatnie rozsuwają – im bardziej w górę, tym bardziej będą się ścieśniać, a pierwsze 2 rzędy ukryjemy w końcówce :).

Jak zrobić bransoletkę z koralików na dysku kumihimo
Jak Wam idzie? U mnie czas wykonania takiej bransoletki waha się od godziny do dwóch.

Jak zrobić bransoletkę z koralików na dysku kumihimo

Jak zrobić bransoletkę z koralików naJak zrobić bransoletkę z koralików na dysku kumihimo dysku kumihimo
No dobrze. Dobrnęliśmy do końca naszej pracy. Jest już pięknie i kwiatowo – wzorek w sam raz na wiosnę i lato. Jeżeli przerobiliście już ostatni koralik to pora na zabezpieczenie naszej pracy.

Jak zrobić bransoletkę z koralików na dysku kumihimo
Wykonujemy ok 12 ruchów samą nicią.

Jak zrobić bransoletkę z koralików na dysku kumihimo
Następnie ucinamy nadmiar sznurka (tylko uważajcie by przypadkiem nie przeciąć nitek!).

Jak zrobić bransoletkę z koralików na dysku kumihimo

Jak zrobić bransoletkę z koralików na dysku kumihimo
Wystającą końcówkę sznurka smarujemy klejem i wykonujemy jeszcze kilka ruchów samą nicią tak by zakryć klej i sznureczek.

kumihimo tutorial na bransoletkę
Następnie nakładamy klej na boki i czekamy aż wyschnie.

kumihimo tutorial na bransoletkę
Gdy klej zaschnie zdejmujemy bransoletkę z dysku i ucinamy pozostałe sznurki.

kumihimo tutorial na bransoletkę

W ostatecznej wykończeniówce oklejamy jeszcze przerobiony samą nicią początek bransoletki i odcinamy nadmiar ogonka z początku bransoletki.

kumihimo tutorial na bransoletkę
W końcówki nakładamy klej i wklejamy oba nasze końce.

kumihimo tutorial na bransoletkę

Montujemy karabińczyk i ozdobną zawieszkę i… koniec 🙂

kumihimo tutorial na bransoletkę
Czekamy aż klej zaschnie i możemy się cieszyć naszą nową ozdobą. Mam nadzieję, że Wam się podoba :).

kumihimo tutorial na bransoletkę
KUMIHIMO 12 SZNURKÓW – MAŁY PRZEWODNIK

Jakiej nici użyć do kumihmo z koralików? Najlepsza dla TOHO 11/0 jest – nici BEADSMITH SLON, TEX 135.
Jakie wypełnienie? Dla bransoletek jednolitych sznurek 3mm. Dla wzorków 2mm.
Czy wypełnienie jest konieczne? Tak. Inaczej bransoletka nie wyjdzie – koraliki nie będą się jednolicie układać.
A jak z TOHO 8/0? Nadają się? Tak, tylko trzeba użyć grubszej nici i bransoletka wychodzi dosyć szeroka.
Jaką ilość koralików nawlec? Nadgarstek 15cm : 50 / 51. Nadgarstek 16/17cm : 52 / 53. Nadgarstek 18/19cm : 54 / 55.
Jakich końcówek użyć? Bransoletka z wypełnieniem 2mm zmieści się w końcówki 6 i 7mm. Bransoletka z wypełnieniem 3mm wejdzie w 7 i 8mm.
Jakiej ilości koralików potrzeba na wykonanie bransoletki? Na jednokolorową bransoletkę wystarczy niecała paczuszka TOHO 11/0.

Przygotowałam też dla Was porównanie bransoletek wykonanych z różnych koralików i różnego wypełnienia :).
TOHO 8/0

kumihimo tutorial na bransoletkę
TOHO 11/0 z wypełnieniem 3mm

kumihimo tutorial na bransoletkę

kumihimo tutorial na bransoletkę

kumihimo tutorial na bransoletkę

TOHO 11/0 z wypełnieniem 2mm

kumihimo tutorial na bransoletkę
Porównanie bransoletek z wypełnieniem 2 i 3mm.

kumihimo tutorial na bransoletkę

Teraz wiecie jak zrobić bransoletkę z koralików na dysku kumihimo.

Jeśli spodobał Wam się ten kurs tworzenia biżuterii i zdecydujecie się z niego skorzystać, oznaczcie nas na zdjęciu #kurspasart byśmy mogli podejrzeć efekty Waszych prac :). Koniecznie dajcie też znać w komentarzu jak Wam się podoba taka bransoletka i co myślicie o wyplatankach na dysku kumihimo :).

Dysk kumihimo to fajna sprawa. Na naszym blogu znajdziesz jeszcze kilka wpisów poświęconych tej technice. Między innymi:


Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

 

Paula Ziemska – przygodę z biżuterią zaczynałam jako twórca bransoletek ze sznurków, co jakiś czas próbując uczyć się czegoś innego. Małe koraliki odkryłam gdy chciałam zrobić bransoletkę na szydełku – niestety mój plan się nie powiódł. Obsługa szydełka okazała się całkowitą klapą (do dnia dzisiejszego nie ogarnęłam tematu), za to moim przeznaczeniem okazała się igła. Beading całkowicie zawładnął moim sercem i chociaż po roku nadal uważam się za żółtodzioba próbuję i uczę się dalej :). Efekty mojej pracy możecie zobaczyć na moim profilu na fb.

Może Ci się także spodobać >>

12 Comments

 1. Ewelina says:

  Witam, mam pytanko odnośnie tego jak nazywa sie ta aplikacja? Pozdrawiam serdecznie

  1. Paula Ziemska says:

   Kumihimo Bead Designer 🙂

  2. Kisb says:

   Prawie 100zl za ta aplikacje

  3. Edyta says:

   Czy jest jakaś wersja tego lub podobnego programu dostępna na komputer? I w Polsce?

 2. Ewelina says:

  Witam, a do tego wypełnienia nadaje się sznurek satynowy? Pozdrawiam

  1. Paula Ziemska says:

   Rodzaj sznurka ma małe znaczenie, bardziej liczy się jego średnica 🙂

 3. Ewelina says:

  Witam, mam pytanko: czy była by możliwość dodania innych wzorów z tego programu? Pozdrawiam

 4. kitsune-chan says:

  Ale… Owego pontonu.

 5. Ewelina says:

  Witam, czy te wypełnienie nadaje się do bransoletek tylko na 12 sznurkow czy do innych tez np. 7, 8, 16 sznurkow tez sie nadaje? Pozdrawiam

 6. Ewelina says:

  Witam, czy ta ilość koralików tez dotyczy kumihimo na 8 sznurkow? Pozdrawiam

 7. Dorota says:

  A w którą stronę obracamy dyskiem, bo wydaje mi się, że przy wzorku to jest bardzo istotne.

 8. A czy wyjdzie 8 sznurków z wypełnieniem? Czy nie będzie to ładnie wyglądać? I dlaczego przy 12 nitkach zmieniona jest kolejność nitek? Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *