Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy

Scrapbooking layout – co to jest lo?

Jak zapowiadałam wcześniej – dziś kolejne kilka słów o scrapbokingu. Rozmawiając o scrapbookingu nie sposób nie wspomnieć o lo. LO, layout, nieco spolszczone “elos” – to sformułowanie padnie prędzej czy później. Zacznijmy więc od tego właśnie 🙂

scrapbooking lo

Co to jest LO?

Z angielskiego layout – czyli układ, sposób rozplanowania elementów na określonej powierzchni. W scrapbookingu to jeden z podstawowych rodzajów pracy. LO to jedna ozdobiona strona, stanowiąca najczęściej zamkniętą całość, opowiadająca jakąś historię. Jeśli ktoś pisze, że stworzył nowego scrapa – najczęściej ma na myśli właśnie taki pojedynczy layout.

Najczęściej spotykamy standard wielkości 30×30 cm. Większość papierów do scrapbookingu wydawanych jest właśnie w tej wielkości. Kolejna standardowa wielkość to 20x20cm, ale częściej używamy jej do tworzenia albumów.

Oczywiście, lo możecie też zrobić w innym rozmiarze – np. wielkości zeszytu. Layout nie musi być też kwadratowy, czy prostokątny, może być okrągły, a pewnie jeśli pozwoli się brykać wyobraźni – można zrobić i inne. Możecie też połączyć ze soba dwie kartki, i zrobić taki podwójny, otwierany layout.

Początkujące scraperki często obawiają się takiej powierzchni. Większość z nas zaczyna przygodę ze scrapbookingiem od tworzenia małych projektów. Ja sama początkowo kurczowo trzymałam się małych wielkościowo prac. Z wielkimi wątpliwościami zaczęłam robić scrapy tej wielkości … i wsiąkłam całkowicie 🙂 Moim zdaniem właśnie rozmiar 30×30 pozwala rozwinąć skrzydła. Po pierwsze, mieści zdjęcie w wyraźnym rozmiarze. Po drugie, zostawia sporo miejsca na tytuł, tekst, ozdoby.

scrapbooking layout

Najczęściej głównym elementem layoutu jest zdjęcie. To wokół niego budujemy napięcie, opowiadamy historię. Często layout ma tytuł – to nie jego nazwa, a raczej motto, czy kwintesencja danej pracy. Oprócz tego głównego tekstu na pracach umieszcza się często tzw. journaling – to nic innego jak kilka słów od autora pracy. Czasem będzie to kilka słów, czasem dłuższy tekst. Jeśli będzie zbyt osobisty, może być schowany pod zdjęciem, w kieszonce, kopercie itd.

W tego rodzaju scrapach ważne jest też tło – ma uwydatniać zdjęcie, a nie odciągać od niego uwagę. Stosowane dodatki – koronki,wstążki, guziki, ćwieki – także nie powinny przytłaczać zdjęcia. Możecie do pracy dodać datę wydarzenia które opisujecie.

co to jest lo

Do scrapa można też dodać pamiątki. Jeśli “obrabiacie” zdjęcia z wakacji czy wycieczki, dołączcie do niego bilety, czy foldery z podróży. Do scrapa niżej, z moim zdjęciem znad morza, dodałam np. fiolkę z piaskiem z plaży. czy to nie wspaniała pamiątka?

Tematem layoutu może być wszystko. Najczęściej robione są prace o rodzinie, bliskich, ważnych wydarzeniach z życia, o naszych przyjaciołach, ukochanych, ulubionych miejscach, potrawach, świętach. O wszystkim, cokolwiek wzbudza Wasze emocje. Ja lubię w ten sposób celebrować ważne dni i zdarzenia w moim życiu. Dużo prac poświęcam też mojemu ogrodowi i zwierzakom 🙂

layout scrapbooking

Często gdy opowiadam o swojej pasji pada pytanie, po co to robię i co można zrobić z takim lo. Pojedynczy layout może być sposobem na upamiętnienie ważnego wydarzenia, można potraktować go jak obraz i powiesić na ścianie. Może być pięknym prezentem, sposobem na wyznanie wielkiego uczucia, pamiątką przyjaźni. Ja swoje lo przechowuję w ozdobnych pudełkach, ale istnieją też specjalne albumy do przechowywania takich prac (mają zamiast kart przezroczyste koszulki).

lo scrapbooking

To ja, Michelle. Jestem Poznanianką, ale marzę o życiu na wsi. Mam psa, kota, dwie świnki morskie i królika. Pracuję w dużej firmie związanej z e-commerce, ale to co mnie pasjonuje naprawdę to ogrodnictwo, książki i wszelkiego rodzaju robótkowanie: tworzenie biżuterii, decoupage, scrapbooking, haft i szycie, szydełko (a szczególnie amigurumi) i filcowanie. Uwielbiam robić remonty i odnawiać meble. Wolny czas (którego zawsze mi brakuje) najchętniej spędzam pracując w ogrodzie lub włócząc się z psem po polach i lasach. Po godzinach – buszuję w blogosferze i udzielam na forum.
Blog autorski: http://michelle.schowek.net/

Może Ci się także spodobać >>

3 Comments

 1. Świetnie opisane, prace bardzo mi się podobają. Nie pozostaje nic innego jak tylko wziąść się do pracy i spróbować.

 2. bardzo dziękuję za ten wpis 🙂 widzę, że jestem zupełnie zielona, a Twój opis bardzo mi pomógł 🙂 pozdrawiam 🙂

 3. Witam

  Mam pytanie odnośnie LO.
  Biorę pierwszy raz udział w wyzwaniu i jedyną wytyczną jest użycie w pracy piórka.
  Zrobiłem kartkę 20×20 z myślą o urodzinach cioci ale nie planowałem wstawiać zdjęcia.

  Stąd moje pytanie, czy LO bez zdjęcia jest nadal LO?

  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *