Porady, Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy

Jak zrobić indiańce? Kolczyki na bazie jubilerskiej.

Indiańce to “must have” każdej rękodzielniczki. Większość z Was ma chociaż jedną parę za sobą. Są też takie maniaczki jak Monika, które tworzą je nałogowo i mają je prawie we wszystkich kolorach. Przy okazji tworzenia nowej pary Mycia wpadła na pomysł, żeby pokazać Wam jak zrobić indiańce na bazie. Spróbujecie?

Bazy jubilerskie z pasartu ciągle mnie fascynują. Widziałam, że robicie na nich piękną biżuterię z supełków, sutaszową i koralikową. Ja od samego początku oczami wyobraźni widziałam na nich koralikowe frędzelki i powstało już nawet kilka takich par. Kiedy zaczęłam robić nowe kolczyki postanowiłam, że pokażę moim pasarciankom jak zrobić indiańce właśnie na tych bazach. Podzielę się z Wami moimi spostrzeżeniami i trikami. 

Co będziecie potrzebować do zrobienia indiańców?
Jak zrobić indiańce

  • Bazy jubilerskie – są różnie rodzaje w niektórych trzeba się wbijać dwa razy do dziurki dodając koralik albo zastosować koraliki Toho 8/0 w pierwszym rzędzie i nadbudować drugi rząd z Toho 11/0. Musicie to po prostu wyczuć. Ja wybrałam do kursu bazę, która idealnie komponuje się z Toho 11/0. Na koniec pokażę Wam przykład z koralikami 8/0 Polecam też stawiać na stal chirurgiczną wtedy Wasza praca nie pójdzie na marne w momencie jak metal czernieje. Jak już się trudzić to na porządnym materiale. 😉 
  • Koraliki Toho 11/0 i 15/0
  • Koraliki FirePolish 3mm
  • Nić jubilerska – polecam do każdych indiańców – Ko i Myiuki bo idealnie się do tego nadają. Inne się strzępią się i rozdwajają. 
  • Nożyczki
  • Bigle 

Chcesz się nauczyć jak zrobić indiańce na bazie?

Po produkty wybierz się tutaj. Znajdziesz u nas mnóstwo kolorów koralików, dzięki temu Twoje kolczyki będą wyjątkowe i niepowtarzalne. 

KROK 1

Utnijcie spory kawałek nici. Ja potrafię i lubię pracować z naprawdę dłuuugą nicią ponieważ nie znoszę dowiązywania. Jednak jeśli wolicie krótszą to nie ma sprawy. Na naszym blogu jest świetny wpis, który pomoże Wam dowiązać nić gdy się skończy. Przywiąż supełkiem koniec nici do pierwszej dziurki na bazie zostawiając krótszy koniec o długości około 5cm i dłuższy – reszta nici. Nić można wybrać pod kolor koralików lub bazy. Osobiście nie lubię jak mocno nitka odznacza się na bazie więc zazwyczaj dobieram pod kolor metalu nić. Przy frędzlach nie widać nici za bardzo. 
Jak zrobić indiańce

KROK 2

Nawlecz 2 koraliki Toho 11 i wbij się igłą do drugiej dziurki.

KROK 3

Teraz wróć igłą przechodząc od spodu przez 2 koralik licząc od brzegu.
Jak zrobić indiańce

Jak zrobić indiańce

KROK 4

Nabierz jeden koralik 11/0 i wbij się igłą do następnej dziurki.
Jak zrobić indiańce

KROK 5

Przejdź od spodu igłą jeszcze raz przez ten sam, dodany koralik.
Jak zrobić indiańce

KROK 6

Dodajemy kolejny Toho 11/0.

KROK 7

Nasze bazy są bardzo lekkie i cieniutkie więc będzie ciężko utrzymać koraliki w równym szyku. Będą Wam trochę falować, ale po dodaniu frędzli powinny się wyprostować. Baza na której szyję ma 33 dziurki.  W połowie szycia zaczęły koraliki za ciasno się układać więc pominęłam środkową dziurkę. Zaznaczyłam ją “x”. Przy koralikach trzeba trochę kombinować bo zdarza się, że różne odcienie Toho mogą nieco różnić się wielkością. Dlatego nie można się trzymać sztywno schematów przy obszywaniu takich baz. W związku z tym, że mamy teraz parzystą liczbę koralików na bazie, to  kiedy będziemy robić frędzle będą 2 frędzle o tej samej długości w środku, ale o tym później. 

8Jak zrobić indiańce

KROK 8

Mamy obszytą całą bazę. Nić wychodzi z ostatniego koralika. Będziemy dodawać frędzelki w naszych indiańcach. Polecam mieć teraz na górze lewą stronę bazy, tą gładką. Nie będzie widać przechodzenia z koralika do koralika przy dodawaniu frędzli. Nawlekamy pierwsze koraliki. Ja nabieram 1 T 11/0 – FirePolish – T 15/0

KROK 9

Nawracamy nitką, przechodząc jeszcze raz przez dodane koraliki pomijając 15/0. Przechodzimy też jeszcze raz przez koralik na bazie.
Jak zrobić indiańce

KROK 10

Przechodzimy do koralika obok na bazie. Na lewej stronie bazy to polecam robić.

KROK 11

Teraz z każdym następnym tworzonym frędzlem będziemy dodawać o dwa koraliki Toho 11/0 więcej aż do połowy, a że będziemy mieć parzystą liczbę frędzli to w połowie dwa frędzle będą tej samej długości. Tak więc dodaję teraz 3 Toho 11/0 – FirePolisk – T 15/0
Jak zrobić indiańce

KROK 12

Nawracamy przechodząc przez dodane koraliki, pomijając 15/0.

KROK 13

I znowu dodajemy 2 koraliki więcej. U mnie to 5 Toho 11 – FirePolish – T 15/0

Jak zrobić indiańce

KROK 14

I dodajemy kolejne 2 koraliki więcej. 
Jak zrobić indiańce

Jak zrobić indiańce

KROK 15

Doszliśmy do połowy. Mamy dwa frędzle tej samej długości – frędzel 16 i 17. 🙂 Ale to tylko dlatego są dwa najdłuższe bo mamy parzystą liczbę frędzli.
Jak zrobić indiańce

KROK 16

Gotowe! Teraz dwie nitki – tą krótką z początku i tą która szyliśmy – związujemy w supełek i nicią przechodzimy w dół frędzla i tam ucinamy. 

Jak zrobić indiańce

Jak zrobić indiańce

Krok 17

Wiecie już jak zrobić indiańce na bazie. Teraz czas nałożyć bigle. Odginamy lekko kółeczko z bigla, zakładamy i zaciskamy. Można zakładać kolczyki i nosić. 🙂

Jak zrobić indiańce

Indiańce to kolczyki, które wiosną i latem szczególnie lubię nosić.
Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj. grupa rękodzielnicza pasart Monika Wojdyła – mama dwójki chłopaków, całkowicie uzależniona od koralików. Ma głowę pełną pomysłów i koralikuje nawet przez sen. Rano wszystko przenosi na papier i zabiera się do pracy. Lubi wyzwania dlatego wciąż stara się uczyć czegoś nowego. Chłopaki dzielnie mamę wspierają, mają już nawet na swoim koncie kilka fajnych projektów :). Więcej prac Moniki możecie zobaczyć na jej stronie na fb.

Jak zrobić indiańce

Jak zrobić indiańce

Tutaj macie moje inne wersje:
Jak zrobić indiańce

/Jak zrobić indiańce

Użyłam też innych baz. Te ze zdjęć poniżej potrzebują pierwszego rzędu z Toho 8/0 lub wbijania się czasem dwa razy w jedną dziurkę przy dodawaniu koralików na bazę. Mają luźniejszy rozstaw dziurek po prostu. Robiłam wtedy dwa rzędy brickiem jeden z 8/0 drugi już z 11/0.
Jak zrobić indiańce

Wiecie już jak zrobić indiańce. 

Podoba Wam się taka wersja na bazie? Koniecznie pochwalcie się swoimi pracami oznaczając nas #kurspasart. Możecie też oznaczyć nas i pokazać jakie inne pomysły macie na wykorzystanie naszych baz. Już niejednokrotnie nas zachwyciliście. 

Możecie też wypróbować inne “przepisy” na indiańce:


Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

grupa rękodzielnicza pasart

Monika Wojdyła – mama dwójki chłopaków, całkowicie  uzależniona od koralików. Ma głowę pełną pomysłów i koralikuje nawet przez sen. Rano wszystko przenosi na papier i zabiera się do pracy. Lubi wyzwania dlatego wciąż stara się uczyć czegoś nowego. Chłopaki dzielnie mamę wspierają, mają już nawet na swoim koncie kilka fajnych projektów :). Więcej prac Moniki możecie zobaczyć na jej stronie na fb.

Może Ci się także spodobać >>

2 Comments

  1. Czy te bazy będą jeszcze dostępne w sklepie pasart?

    1. ojjjj nie mam pojęcia…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *