Szydełkowe chusty są zachwycające. Wszystkie bez wyjątku – te proste i te bardzo skomplikowane. W każdej z nich zostawiacie cząstkę siebie -dlatego są tak wyjątkowe. Niektóre z nas marzą o takiej szydełkowej chuście, ale nie mają odwagi żeby zacząć. Dlatego Alicja ma dla was niespodziankę. Wytłumaczy wam jak zrobić łatwą chustę na szydełku. Chusta Alis jest piękna i idealnie nadaje się dla tych z was, które chcą się nauczyć szydełkowania. Wiosna to idealna pora by nosić takie cuda więc nie zwlekajcie – łapcie za szydełko i zaczynajcie!
Aura za oknem staje się coraz bardziej wiosenna, więc wkrótce pożegnamy zimowe ubrania takie jak grube szaliki, kominy i czapki. Robi się idealna pora na wiosenne, kolorowe chusty.
Wiem, że wiele z Was chciałoby zrobić swoją pierwszą chustę , ale nie macie odwagi, nie wiece czy podołacie. Myślę, że z tym kursem sobie poradzicie. Pokażę wam jak zrobić łatwą chustę na szydełku. Chusta jest przyjemna w robieniu. Składa się z podstawowych elementów takich jak oczka, słupki i słupki reliefowe przednie. Elementy te często powtarzają się w innych wzorach, więc jeśli ten opanujecie to łatwiej będzie Wam robić również inne chusty.
Do zrobienia chusty potrzebne nam będzie:
- Włóczkę
Będziemy jej potrzebować ok 1000m. Ja użyłam Yarnart Flowers, ale dobra też będzie Yarnart Summer lub inne w których będzie ponad 350 m w 100g. - Szydełko
Ja użyłam 4,5 ale bardzo ciasno przerabiam włóczkę. Najprawdopodobniej Wam będzie pasować szydełko w rozmiarze 3,5 lub 4. Ale i tak polecam zrobić próbkę. Jeśli nie będzie wyginać się po 3 - 4 rzędach robótka w łuk to znaczy, że szydełko jest dobre.
- Igła z dużym okiem do cienkich włóczek.
Przyda się na końcu do pochowania końcówek.
Chcecie się dowiedzieć jak zrobić łatwą chustę na szydełku?
Szydełkowe chusty są bardzo efektowne i mają coraz więcej wielbicieli. Alicja czyta w waszych myślach. Więc po niezbędne materiały klikajcie TUTAJ. Liczymy, że niektórym z was uda się spełnić marzenie o pięknej, szydełkowej chuście. Powiemy wam z doświadczenia, że ukończenie takiego projektu dodaje skrzydeł i napawa dumą. A więc do dzieła!
Jak już mamy wszystko przygotowane to zabieramy się do pracy.
Schemat na chustę Alis – przygotowała, według wzoru Alicji, Irmina Piskor.
Krok 1
Robimy 4 oczka łańcuszka
i robimy oczko ścisłe w pierwszym oczku łańcuszka – tym co jest zaznaczone kółeczkiem.
Mamy teraz małe kółeczko, w którym będziemy przerabiać pierwszy rząd.
Robimy 4 oczka łańcuszka. UWAGA WAŻNE! Tak będziemy zaczynać każdy rząd, tj od tych czterech oczek.
Teraz będziemy robić słupki. Wbijamy się w środek kółeczka.
Łapiemy włóczkę i przewlekamy ją tak by na szydełku były trzy pętelki.
Łapiemy włóczkę i przewlekamy ją tylko przez dwie pierwsze pętelki. Na szydełku powinny nam zostać tylko dwa oczka.
Ponownie łapiemy włóczkę i przewlekamy przez dwa oczka, na szydełku powinno zostać nam już tylko jedno. W ten sposób zrobiliśmy pierwszy słupek.
Robimy jeszcze trzy słupki.
Następnie dwa oczka łańcuszka
i teraz cztery słupki.
Na końcu rzędu zrobimy słupek podówjnie nawijany. UWAGA WAŻNE! Będziemy tak zakańczać każdy rząd (z wyjątkiem rzędu pokazanego w kroku czwartym). Aby zrobić taki słupek to nawijamy dwa razy włóczkę na szydełko i wbijamy w środek.
Przeciągamy włóczkę i na szydełku powinniśmy mieć 4 pętelki.
Łapiemy i przewlekamy włóczkę przez dwa pierwsze oczka, na szydełku powinny zostać trzy.
Następnie ponownie przewlekamy ją tylko przez dwie pętelki. Na szydełku zostają dwa.
I na końcu przewlekamy włóczkę przez obie pętelki. Została nam jedna. I w ten sposób zrobiliśmy słupek podwójnie nawijany i zakończyliśmy pierwszy rząd naszej chusty.
Krok 2
Obracamy robótkę tak jak to widać na zdjęciu i robimy 4 oczka łańcuszka.
W pierwszym oczku (zaznaczonym w kółeczku) robimy dwa słupki. Wbjamy się pod dwie nitki oczka tak jak to widać na zdjęciu.
Teraz będziemy robić nowy element w tej chuście tj słupki reliefowe przednie. Jest to najtrudniejszy element w tej chuście, ale myślę, że doskonale sobie z nim poradzicie, a ja postaram się dokładnie go wam opisać.
Wbiamy szydełko za drugim słupkiem z pierwszego rzędu, tak by ten słupek był przed szydełkiem.
Przewlekamy włóczkę tak aby na szydełku były trzy oczka
i dalej przerabiamy go jak zwykły słupek.
Robimy jeszcze trzy słupki reliefowe.
UWAGA WAŻNE!
U szczytu chusty przerabiamy zawsze tak samo czyli dwa słupki, następnie dwa oczka łańcuszka i na końcu znowu dwa słupki. Szydełko wbijamy pod oczka łańcuszka z poprzedniego rzędu.
Następnie robimy 4 słupki reliefowe.
Pierwszy rząd zaczynaliśmy od czterech oczek łańcuszka – zaznaczyłam je kółeczniem. Wbijamy się pod ten łańcuszek i robimy dwa słupki normalne i na końcu jeden podójnie nawjany.
Może wydawać się, że mamy tam teraz dużą dziurę ale później wszystko się wyrówna i nie będzie tego widać.
Krok 3
Obracamy chustę tak jak to widać na zdjęciu i zaczynamy robić trzeci rząd.
Robimy 4 oczka łańcuszka…
…i przerabiamy w pierwszym oczku dwa słupki.
Teraz robimy oczko łańcuszka i nie wbijamy się w pierwsze puste oczko tylko w drugie i robimy słupek.
Powinniśmy mieć coś takiego.
Powtarzamy to jeszcze trzy razy czyli oczko i słupek.
I robimy szczyt chusty czyli dwa słupki, dwa oczka i dwa słupki.
Następnie robimy słupek i oczko łańcuszka i powtarzamy to jeszcze trzy razy.
I na samym końcu dwa słupki i słupek nawijany. W ten sposób skończyliśmy trzeci rząd.
Krok 4
Obracamy chustę i zaczynamy czwarty rząd.
Robimy 4 oczka łańcuszka.
W pierwszym oczku robimy tylko jeden słupek, a następnie jedno oczko łańcuszka.
W kolejnym oczku robimy słupek i następnie jedno oczko.
Będziemy teraz nadal robić na przemian słupki i oczka, ale będziemy wbijać się w te “dziury” między słupkami z trzeciego rzędu.
Gdy dojdziemy do momentu gdzie już dziurki nie będzie to wbijamy się w w drugi słupek.
U szczytu robimy dwa słupki, dwa oczka i ponownie dwa słupki.
Następnie ponownie na przemian po jednym oczku i słupku aż dojdziemy do końca brzegu chusty.
Na samym końcu rzędu robimy jedno oczko, jeden słupek i jeden słupek nawijany.
Krok 5
Obracamy chustę.
I zaczynamy robić piąty rząd. Czyli robimy cztery oczka łańcuszka.
Następnie w pierwszym oczku dwa słupki.
W rzędzie tym będziemy robić same słupki na zasadzie jeden słupek w jedno oczko poprzedniego rzędu. Tam gdzie w rzędzie 4 było oczko wbijamy się pod całe oczko tam gdzie słupek to w oczko. Szczyt i zakończenie chusty przerabiamy tak jak zawsze. Nasza chusta na tym etapie powinna wyglądać jak na zdjęciu.
Krok 6
W szóstym rzędzie będziemy robić słupki reliefowe czyli powtarzamy krok drugi).
Krok 7
Aby zrobić siódmy rząd to powtarzamy krok 5.
Krok 8
Ósmy rząd robimy tak samo szósty czyli powtarzamy krok 6.
Teraz do samego końca będziemy powtarzać kroki od 3 do 8 i wyjdzie nam prosta ale piękna i dość duża chusta.
Jeśli martwicie się, że we włóczce flowers nastąpiła zmiana koloru gdzieś w środku rzędu to się tym nie przejmujcie. To jest normalne i pózniej tych zmian kolorów nie będzie widać.
Mam nadzieję, że kurs jest zrozumiały. Jeśli byłoby coś niezbyt jasne to śmiało do mne piszcie to pomogę.
Wiecie jak zrobić łatwą chustę na szydełku.
Pewnie teraz pilnie szydełkujecie. Nie poddawajcie się. Końcowy efekt was zachwyci i wynagrodzi wam dłużący się niekiedy czas. Gdy już skończycie to koniecznie pochwalcie się swoim dziełem oznaczając nas hasztagiem #kurspasart. Pozwólcie, że pozachwycamy się waszą pracą razem z wami. Uwielbiamy oglądać cuda wychodzące spod waszych rąk. A teraz już nie przeszkadzamy w szydełkowaniu…
Inne chusty na szydełku znajdziecie tutaj:
Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.
Alicja Czapla – świeżo upieczona mama. Swój czas aktualnie dzieli na dzieci, dom, fotografię i koraliki. Biżuterię robi od kilku lat. Na początku były to proste formy typu koralik nawleczony na drucik. Próbowała też filcowania, decopuage i sutaszu, aż w końcu odkryła beading i to on skradł jej serce. Wciąż szuka nowych pomysłów, stara się robić nowe rzeczy i rozwijać się. Więcej prac Alicji możecie znaleźć na jej profilu na facebooku.
Piękna ta chusta, a masz w innych kolorach zrobione te chusty Alicjo ? bo nie jestem pewna jakie kolor włóczki wybrać…
Ewelino, odwiedź grupę na Fabcebooku Pasart i przyjaciele. Tam możesz sprawdzić, jak układają się kolory w chustach :).
Mam jeszcze nie skończona w tych pomarańczach. Dziewczyny zaczęły też z innych motków. Najlepiej zajrzyj na grupę wpisz w lupkę Alis i będziesz widziała prace innych. Wzór jest prosty i moim zdaniem z każdej włóczki ładnie wyjdzie.
Witam, dziękuję ślicznie za kurs! Moja pierwsza szydełkowa robótka ? wyszło pięknie! Kurs bardzo zrozumiały, schemat bardzo pomocny. Dziękuję!
-sovcia
Bardzo się cieszę, że kurs się przydał i, że chusta wyszła.
Witam. Piękna chusta. Zamówiłam włóczkę i zabieram ją na wakacje. Będę robić Alis. To będzie moja pierwsza chusta. Ciekawe czy sobie poradzę
Na bank sobie poradzisz. Hakby były problemy to śmiało pytaj.
Czy da się zrobić taką chustę z włóczki bambusowej lub bawełnianej? Chciałam zrobić bardzo lekką i cienką chustę i się zastanawiam czy z Flowersa nie będzie za ciepła…
Czy można zmienić szydełko podczas robótki? Po o 10 rzędach?
Jeśli chusta aniolkuje to lepiej zacząć od nowa.
Witam. Robię chustę. Niestety zaczęła mi się zwijać. Używam szydełka 3.5. Pruć? Mniejsze szydełko? Większe? Rząd 18. Proszę o radę. Szkoda mojej pracy ale szkoda, żeby chusta nie wyszła.
Można wziasc większe szydełko. Podobno też pomaga obracanie chusty po zakończeniu rzędu raz w jedną raz w drugą stronę. Blokowanie też powinno ja naprostować.
Pamiętaj że to jest materiał I nie da się zrobić żeby się nie falował
w 7 rzędzie zaczyna mi sie zwijać…dopiero zaczynam przygodę…co robię źle?
Czasami przy niektórych wzorach tak się robi.Można użyć ciut większe szydełko. Podobno też pomaga obracanie chusty po zakończeniu rzędu raz w jedną raz w drugą stronę. Blokowanie też powinno ja naprostować.
Dziękuję za fantastyczny kurs. Właśnie próbuję swych sił. Szczerze mówiąc, to bałam się tych reliefów, ale wbrew pozorom są naprawdę proste! A jaki efekt dają 🙂
Bardzo się cieszę, że kurs się podoba.
I ja wróciłam do mojej pasji sprzed lat 🙂 Odkryłam, że to jak z jazdą na rowerze, nigdy się nie zapomina 🙂
Dziękuję za zrozumiały opis, właśnie robię próbkę na resztce włóczki jaką znalazłam, mam nadzieję, że dojdę do wprawy by móc robić bez patrzenia w kartkę :-)))
Włóczka już zamówiona, za parę dni będzie. Zamówiłam YarnArt Flowers, popróbuję szydełka nr 4 bo bardzo ściśle nie lubię robić. Już nie mogę się doczekać! Mam nadzieję, że to początek mojej nowej przygody z szydełkiem!
Pozdrawiam i na pewno będę wracać z pytaniami 🙂
Super, że kurs się przyda i jak coś śmiało pytaj.
Witam, kurs świetny i zaczęłam już robić. Wydawało mi się, że robię uważnie a jednak jest różnica 1 słupka w połowach chusty. Pomocne by mi było sprawdzanie od czasu do czasu np liczby słupków. Jeżeli w 4 rzedzie jest 6 sł a w 10 rzedzie 18sł to bedzie ich przybywaló po 12szt? …nie wiem czy jasno piszę…
Dziękuję, i świat stał się prostszy, świetny kurs.
Marzę o filmiku do kompletu. Jestem bardzo początkująca i czasami mam wątpliwości gdzie się wbić, a na zdjęciach nie zawsze wszystko widać. Robiłam już dwie próby na grubszej włóczce i ciągle coś mi się nie zgadza, choć tak miło się ten wzór robi.
W kroku drugim, przy słupkach reliefowych zabrakło chyba informacji, że zanim wbijemy szydełko za słupkiem, to trzeba nabrać włóczkę. Niby drobiazg, ale dla osób mało wprawionych nie jest to oczywiste.
Mega!!! Bardzo dziękuję! Pierwszy raz zrobiłam coś na szydełku i co lepsze wyszło ❤️ Cudownie to Pani wytłumaczyła 🙂
Witam, ile trwa zrobienie takiej chusty?
Zależy od tempa w jakim szydełkujesz. Dziewczyny robią jedne w tydzień inne w miesiąc. 🙂
Jakie wymiary chusty?
Zależy jak przerabiasz i jakim szydełkiem. Mi Najdłuższy bok wyszedł długi na 175 cm. Dosyć ciasno przerabiam i robilam szydełkiem 4.5.
Witam, jak schować po zrobieniu chusty nitkę z początku i nitkę z końca robótki.
Ja dopiero zaczynam przygodę z chustami na szydełku 🙂
Przeplatam ja i robię w kilku miejscach małe supełki na tylnej stronie chusty a następnie ucinam.
Jestem pod mega wrażeniem udaje mi się robić chustę dzięki temu łatwemu opisowi. Jestem osobą która od niedawna szydełkuje i nie robi nic ze schematów ponieważ ich nie rozumiem. Natomiast wytłumaczenie co i jak robić + zdjęcia jest znakomitą pomocą dla nowicjuszy i osób odpornych.
Dziękuję za możliwość skorzystania z tego opisu.
Dziękujemy za ten komentarz. Cieszymy się, że podoba Wam się kurs Alicji.
Jestem naprawdę wdzięczna za zamieszczenie tak rewelacyjnego i darmowego wzoru chusty. Podstawowa wersja Alis wychodzi śliczna, ale może być też podstawą do włączenia własnych pomysłów w trakcie dziergania. Pomysły same przychodzą do głowy. Dziękuję.
Dziękujemy i życzymy samych udanych projektów!
Dzien dobry 🙂
Właśnie skończyłam chustę. Zostało mi jeszcze dość sporo włóczki, ale nie na tyle żeby powtórzyć całą sekwencje. Mam pytanie, jak można ją inaczej zakończyć? Szukam jakiegoś wzoru na falbankę? Sama nie wiem, ale będę wdzięczna za pomoc ❤️
Można zrobić rząd na zasadzie półsłupek,2x słupek, 2xsłupek podwójnie nawijany,2x słupek, półsłupek. To powtarzać aż do końca rzędu. W razie konieczności przy wierzchołku trochę zmodyfikować by się zgrało. I wtedy Mela falbanka będzie.
Dzień dobry, zaczęłam robić i mam pewne uwagi oraz prośbę. W rzędzie 2 brak info o narzucie nitki na szydełko do słupka reliefowego.W rzędzie 4 brakuje mi jeszcze odbicia lustrzanego, bo chyba tu zrobiłam błąd kończąc 2slupkami i 1 podwójnie nawijanym. Brakuje mi też podliczenia każdej strony,a później info o ile przybywa. Ale jak widać dziewczyny dają radę więc i ja działam.
A co z ta pentelka na srodku z tym sznureczkiem jak go zacisnac i co potem z nim zrobic?
Można zrobić jako magic ring, albo łańcuszek tak jak to pokazałam w kursie. Końcówki nici przeplatam igłą w chuście, robię supełek i ucinam końcówkę.
Hej, jestem bardzo początkująca 🥺 ale bardzo chcę zrobić taką chustę. Niestety robię coś nie tak. Chusta strasznie mi się “falbankuje”. Mam podejrzenia, że jest to związane z narzutem nitki na szydełko. Przy którym elemencie to się powinno robić? Doczytałam wyżej, że przy słupku reliefowymi. Ale czy tylko przy nim?
Ciężko stwierdzić co jest nie tak. Pokaż na grupie pasart i przyjaciele zdjęcie. Jeśli trzymasz się opisu i schematu to możliwe, że czegoś jest za dużo lub szydełko jest za małe.