Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy

Jak zrobić naszyjnik, kolczyki i bransoletkę z rzemienia i ceramiki – kurs biżuterii krok po kroku

Ceramika jest idealnym materiałem dla początkujących twórców biżuterii. Nie wymaga specjalnych umiejętności. Wystarczy odrobina chęci i kreatywności, aby stworzyć coś zupełnie wyjątkowego! W dzisiejszym kursie Marta Draganek przygotowała komplet – wisior z kolczykami i bransoletką. Bazą biżuterii będzie płaski ekologiczny rzemień. Główny element ozdobny stanowić będą natomiast owalne ceramiczne koraliki w odcieniach bieli i czerni. Biżuteria prosta w formie, za to niezwykle efektowna!

1

Niezbędne materiały do wykonania kompletu biżuterii

2

Koraliki ceramiczne – owalne 18x20mm, otwór 8x10mm, w dwóch kolorach. W moim przypadku będą to trzy koraliki w kolorze czarnym oraz pięć koralików w kolorze białym.
Rzemień – 4×2,5mm, ekologiczny, płaski, w kolorze czarnym. Do wykonania całego kompletu będziemy potrzebować w sumie około 2m.
Zapięcia wtykowe – 17x4mm, otwór wewnętrzny 3mm; posrebrzane, w kształcie walca. W tym projekcie wykorzystamy trzy sztuki – jedną do wisiora i dwie do bransoletki. Zapięcia tego typu zastąpić można magnetycznymi lub końcówkami do wklejania z karabińczykiem i łańcuszkiem regulacyjnym.
Końcówki do wklejania – posrebrzane, w kształcie walca, otwór wewnętrzny 4mm. Potrzebne będą dwie sztuki – posłużą nam do wykończenia kolczyków.
Bigle – posrebrzane, haczyki.
Kółeczka montażowe – 4-5mm, posrebrzane. Wykorzystamy je do zamocowania bigli.
Klej – szybkoschnący, do zamocowania końcówek i zapięć.
Pomocne będą również bociany płaskie wygięte do prac montażowych oraz nożyczki lub szczypce tnące do przycinania rzemienia.

Wszystkie materiały użyte w kursie możesz zobaczyć i kupić, klikając tutaj.
Jeśli, któregoś elementu nie ma, oznacza to, że inni Cię uprzedzili i musisz poczekać aż znów będzie dostępny, albo zapytaj w komentarzu, co innego możesz użyć :).

long_v9_1094

cz1. Wisior – komplet biżuterii z wykorzystaniem rzemienia i ceramiki

Wymarzyłam sobie prosty, bardzo długi wisior, który będę mogła nosić do ciepłych jesiennych swetrów. Będzie się on składał z trzech koralików ceramicznych, dwóch białych i jednego czarnego, przeplecionych płaskim rzemieniem. Na rzemień o długości ok. 1m nakładamy ceramiczny koralik w kolorze białym. Powinien on znaleźć się dokładnie w połowie długości rzemienia.
3

Na rzemień wychodzący z dołu białego koralika nakładamy kolejny koralik – tym razem czarny. Układamy go na płasko.

4

Rzemień wychodzący w górnej części białego koralika przeciągamy przez czarny koralik, tak, aby końce rzemienia się skrzyżowały.

5

6

W ten sam sposób dodajemy kolejny biały koralik – nakładamy koralik na rzemień wychodzący z dołu i przeciągamy przez niego drugi koniec rzemienia biegnący w górnej części.

7

8

9

Wiążemy supeł zwieńczający naszą zawieszkę. Dzięki niemu koraliki nie będą się przesuwać.

10

11

Wystarczy już tylko wkleić zapięcie i wisiorek gotowy!

12

Dzięki zastosowaniu zapięcia wtykowego wisior zyskał nowoczesny wygląd. Ten sam efekt osiągniemy przy użyciu zapięć magnetycznych.

13

Mimo, iż zaczynałam od rzemienia o długości 1m, mój wisior ma w tej chwili około 94cm długości. Stracił kilka centymetrów po przepleceniu rzemienia przez koraliki i zawiązaniu supła. Później musiałam jeszcze wyrównać końce.  Weźcie to pod uwagę przy odmierzaniu początkowej długości. Skrócić rzemień można zawsze. Jeśli jednak zabraknie Wam kilku centymetrów, nie da rady ich już dokleić.

14

 

cz2. Kolczyki – komplet biżuterii z wykorzystaniem rzemienia i ceramiki

Tworzymy dzisiaj komplet, zatem kolczyki muszą nawiązywać formą i kolorystyką do wcześniej przygotowanego wisiora. Zastosujemy dokładnie te same materiały – ceramiczny koralik zamocujemy na biglu przy pomocy kawałka rzemienia. Zdecydowałam się na pojedynczy koralik, ponieważ ceramika jest dość ciężka. Przez biały koralik przeciągamy rzemień o długości 6cm.

15

Wyrównujemy końce rzemienia i wklejamy je w posrebrzaną końcówkę. Zamiast końcówek owalnych, można również zastosować płaskie końcówki zaciskowe z uchwytem.

16

Przy pomocy kółeczka montażowego zaczepiamy bigiel.

17

18

Wybrałam małe kółeczka montażowe, do tego są one są bardzo miękkie i delikatne. Aby wzmocnić połączenie i nie zgubić zawieszki w czasie użytkowania, do każdego bigla przymocowałam dwa ogniwka. Jeśli macie kółeczka sprężynki, wystarczy zamocować po jednym. Tak wyglądają gotowe kolczyki.

19

cz3. Bransoletka – komplet biżuterii z wykorzystaniem rzemienia i ceramiki

Mamy już wisior i kolczyki. Do pełni szczęścia brakuje już tylko bransoletki. Tak jak w przypadku wisiora, wykorzystamy trzy koraliki ceramiczne, odwrócimy jednak ich kolory – zastosujemy dwa koraliki w kolorze czarnym oraz jeden w kolorze białym. Przygotowujemy dwa jednakowe odcinki rzemienia. Długość zależy oczywiście od obwodu nadgarstka. Mój nadgarstek ma obwód 15cm. Do obwodu nadgarstka dodaję zazwyczaj 2cm, aby móc bransoletkę swobodnie zapinać. Pamiętajmy jednak o zasadzie, lepiej za dużo rzemienia niż za mało. Skrócić bransoletkę można zawsze Na pierwszy odcinek o długości 17cm nakładamy koralik w kolorze białym. Wyrównujemy końce rzemienia.

20

Tak jak w przypadku wisiora, na rzemień wychodzący z dołu białego koralika, nakładamy koralik w kolorze czarnym.

21

Przeplatamy go rzemieniem biegnącym w górnej części.

22

Drugi rzemień o długości 17cm przekładamy przez ten sam biały koralik. Ponownie, wyrównujemy końce rzemienia.

23

Na rzemień biegnący od dołu splotu nakładamy drugi koralik w kolorze czarnym.

24

Przeciągamy przez niego rzemień biegnący w górnej części splotu.

25

26

Końce rzemienia wklejamy w zapięcia wtykowe.

27

Podwójne zapięcie można oczywiście zastąpić jednym większym, o średnicy wewnętrznej 4mm lub owalnymi końcówkami z karabińczykiem i łańcuszkiem regulacyjnym.

28

Oto i efekt końcowy!

29

30

Spróbujcie stworzyć własne kompozycje. Bawcie się formą i kolorami – często sam kształt ceramicznych koralików podsuwa genialne pomysły. Nie bójcie się eksperymentować. Pozdrawiam i życzę wielu biżuteryjnych inspiracji!

Autorką kursu jest Marta Draganek, projektantka marki Tarragon Art – stylowa biżuteria artystyczna. Kurs przygotowany bez licencji na odsprzedaż lub jakikolwiek inny użytek komercyjny. Treść oraz zdjęcia chronione są prawem autorskim. Kopiowanie, powielanie lub dalsze udostępnianie bez zgody autora zabronione.

Może Ci się także spodobać >>

3 Comments

  1. Może to lekka przesada, ale czy byłaby możliwość zamówienia zestawu materiałów z podaniem kolorów, do zrobienia takiego kompletu.

    1. Iza, przesady nie ma :). Nie wiem czy dobrze zrozumiałam pytanie, ale jeśli chcesz kupić taki zestaw, to koraliki znajdziesz pod tym linkiem http://www.pasart.pl/koraliki-ceramiczne,c,113.html?price_from=&price_to=&shape%5B3%5D=551&dimension%5Bval%5D=&dimension%5Bunit%5D=1&hole_size%5Bval%5D=&hole_size%5Bunit%5D=1&category=113&keyword=&send_via_shop=on a rzemienie tutaj: http://www.pasart.pl/rzemienie-plaskie,c,1798.html?price_from=&price_to=&dimension%5Bval%5D=4&dimension%5Bunit%5D=1&category=1798&keyword=&send_via_shop=on
      Jeśli masz więcej pytań, skontaktuj się z nami mailowo pod adresem sklep@pasart.pl. Chętnie pomożemy. Pozdrawiam, Marta

  2. Faktycznie niezwykle proste ale i bardzo efektowne 🙂 Szybki sposób na urozmaicenie kreacji.
    Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *