W dzisiejszym kursie tworzenia biżuterii, Edyta Rogowska pokaże Wam jak zrobić pierścionek z koralików TOHO, wykorzystując peyote nieparzysty. Efektowna ażurowa obrączka prezentuje się bardzo fajnie, a dzięki szerokiej gamie kolorystycznej koralików, nawet te najprostsze mogą być wyjątkowe i niepowtarzalne. Do dzieła!
Dziś pokażę Wam, krok po kroku, jak zrobić pierścionek – obrączkę z ażurowym wzorem. Żeby wzór ułożył się na środku obrączki musimy zmierzyć się ze ściegiem peyote nieparzystym.
Do stworzenia obrączki użyłam maleńkich koralików TR 15/0, dlatego ilość rzędów we wzorze dostosowałam do tej wielkości koralików. Jeśli zechcecie użyć koralików większego rozmiaru musicie zmniejszyć ilość rzędów.
Materiały potrzebne do wykonania pierścionka:
- Koraliki TOHO – rozmiar 15/0 u nas w dwóch kolorach: Gold-Lustered / Montana Blue i Opaque-Pastel-Frosted / Apricot
- Nić jubilerska – One-g w kolorze neutralnym lub dostosowanym do koloru koralików
- Igła jubilerska – cieniutka, aby bez problemu przeszła przez maleńkie 15/0 – John James rozmiar 12
- Przydadzą się też ostre nożyczki.
Kto się oważy zrobić pierścionek z koralików TOHO? 😀
Wszystkie produkty potrzebne do wykonania pierścionka znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że kurs służy przede wszystkim nauce techniki. Do wykonania pierścionka nie musisz wykorzystywać dokładnie tych samych koralików, których użyto w kursie. Gama kolorystyczna koralików TOHO jest na tyle szeroka, że eksperymenty z kolorami obrączki są wręcz wskazane :)!
Gotowi?… To zaczynamy 🙂
1. Na nić ok 80-100 cm nawlekamy 9 koralików w kolejności 1x Gold-Lustered / Montana Blue; 7x Opaque-Pastel-Frosted / Apricot i 1x Gold-Lustered / Montana Blue. Zostawiamy koniec nici ok 10 cm tzw. ogon, który posłuży nam później do zakończenia pracy bez ryzyka, ze nasza plecionka się rozjedzie ;-).
2. Przystępujemy do tworzenia kolejnych rzędów. Nabieramy 1 koralik Gold-Lustered / Montana Blue ( brązowy ) i wbijamy się igłą w pierwszy jasny koralik ( Opaque-Pastel-Frosted / Apricot) tuż za brązowym.
Ściegiem peyotowym dodajemy po jednym jasnym koraliku pomiędzy koraliki z poprzednio nawleczonych na nić. Wbijamy się igłą w co drugi koralik.
Ponieważ jest to ścieg nieparzysty, dodając ostatni koralik w rzędzie ( brązowy ) musimy zawrócić aby “zamocować” koralik i przejść do kolejnego rzędu.
W tym celu, kiedy nić wychodzi z ostatniego jasnego koralika, nabieramy 1 koralik Montana Blue i wbijamy się igłą w brązowy koralik z poprzedniego rzędu od zewnętrznej strony tak jak na zdjęciu.
Przechodzimy igłą (bez dodawania koralików) przez dwa jasne koraliki z poprzedniego rzędu.
Wbijamy się igłą od dołu w sąsiedni koralik w kolorze Apricot i przechodzimy igłą przez koraliki na ukos tak aby nić wychodziła z brązowego koralika z pierwszego rzędu, tak jak na zdjęciu.
Przechodzimy igłą przez brązowy koralik nowo utworzonego rzędu i przystępujemy do utworzenia kolejnego.
3. Dodajemy po jednym koraliku pomiędzy wystające koraliki rzędu poprzedniego jak na zdjęciach – Ja odwracam sobie plecionkę tak aby koralik z którego wychodzi nić znajdował się u dołu.
4. Do kolejnego rzędu przechodzimy jak przy peyote parzystym, następnie zgodnie ze schematem dodajemy 1x Montana Blue; 1x Pastel-Frosted / Apricot; 1x Montana Blue; 1x Pastel-Frosted / Apricot.
Aby dodać ostatni Montana Blue w rzędzie ponownie musimy zawrócić przechodząc igłą przez koraliki tak jak na zdjęciach.
5. Tworzymy kolejny rząd zgodnie ze schematem. Pomiędzy wystające koraliki dodajemy kolejno 1x Pastel-Frosted / Apricot; 2x Montana Blue; 1x Pastel-Frosted / Apricot.
6. W kolejnym parzystym rzędzie dodajemy według schematu 2x Montana Blue.
Następnie przechodzimy igłą przez dwa brązowe koraliki.
Dodajemy 1x Montana Blue.
Kończąc rząd nieparzysty ponownie zawracamy przechodząc przez koraliki tak jak na zdjęciach.
7. W następnym rzędzie dodajemy 1x Pastel-Frosted / Apricot i igłą przechodzimy przez dwa koraliki Montana Blue.
Dodajemy 1x koralik Montana Blue i wbijamy się igłą w koralik tego samego koloru powyżej tego, z którego teraz wychodzi nić, tak jakbyśmy chcieli zawrócić.
Ponownie zawracamy przechodząc igła przez koraliki tak jak na zdjęciu.
Przechodzimy igłą przez dwa koraliki Montana Blue tak jak na zdjęciu.
Dodajemy 1 koralik Montana Blue i wbijamy się igłą w ten sam koralik z którego wychodzi nić tylko od jego drugiej strony i przechodzimy przez kolejny koralik Montana Blue.
Dodajemy 1 koralik Pastel-Frosted / Apricot.
8. Kolejny rzad zaczynamy od dodania 1 koralika Montana Blue.
Kolejno dodajemy – zgodnie ze schematem – 1x Pastel-Frosted / Apricot; 1x koralik Montana Blue i 1x Pastel-Frosted / Apricot.
Dodajemy ostatni koralik Montana Blue w rzędzie i zawracamy przechodząc igłą przez koraliki tak jak na zdjęciach.
9. Dodajemy po jednym koraliku Pastel-Frosted / Apricot pomiędzy wystające koraliki z poprzedniego rzędu.
10. Kolejne rzędy tworzymy trzymając się powyższego schematu, powtarzając kroki od 2 do 9 aż do momentu kiedy nasza plecionka będzie miała 8 ażurowych rombów. Kiedy skończymy plecionka powinna wyglądać dokładnie tak.
11. Oba końce peyotowego paska, zazębiają się niczym ząbki w suwaku. Igłę wbijamy na przemian w wystające koraliki raz jednej raz drugiej strony i w ten sposób zszywamy oba końce ze sobą.
12. Ponieważ to peyote nieparzysty to teraz oba końce nici wychodzą tym samym koralikiem. Aby można było połączyć koraliki i zakończyć pracę, musimy zawrócić tak aby nić wychodziła z koralika obok – tak jak na zdjęciach.
13. Teraz wykonujemy podwójny supełek.
Nici nie obcinamy tuż przy supełku ( może się rozwiązać ). Oba jej końce chowamy pod kilkoma koralikami, a ich nadmiar obcinamy.
Gotowe :-)!
Jesteśmy pewni, że udało Wam się zrobić pierścionek z koralików TOHO.
Jak Wam się podoba koralikowa obrączka? Pokusicie się o wykonanie własnej? Czekamy na Wasze komentarze :)! Liczymy też, że pochwalicie sie pracami na naszej grupie lub oznaczając nas #kurspasart
Jeśli lubisz pierścionki to koniecznie zerknij też tutaj:
Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.
Piękna obrączka i super wytłumaczyłaś jak wykonać
Właśnie sobie myślałam, że muszę opanować ścieg peyote nieparzysty. Otwieram Waszą stronę, a tu TADAM!!! Zakochałam się w koralikach jakiś czas temu. Ostatnio robię obrączki, ale tylko peyotem parzystym. Moje córki są zachwycone. Teraz jak im dodam jeszcze z pięknymi wzorami… będą wniebowzięte. Super sprawa. Dzięki wielkie.
Piękny 🙂 Wasze tutoriale jak zawsze super szczegółowe i przejrzyste:)
Rzeczywiście piękna, ale dla mnie wyjaśnienie jak robić nie jest takie super. Nie wiem co to jest ścieg peyotowy .Poza tym zamiast podawać w opisie ciągle długą nazwę koralika można napisać ciemny jasny co by skróciło opis.
Nie znaczy to, że nie spóbuję. To tylko taka refleksja.
Superowa, muszę spróbować 🙂
Zrobilam, super wyszlo, ale nitki trzeba więcej bo mi zabrakło 100 cm.
Śliczny, podoba mi się 🙂
Świetny pomysł, dziękuje za inspirację! Na pewno spróbuję zrobić własną.
Świetny pomysł, dziękuje za inspirację! Na pewno spróbuję zrobić swoją.
[…] Ale mnie wciągnęły te koraliki! Tym razem powstał pierścionek. Bardzo czytelna instrukcja, dzięki niej praca szła bardzo szybko ( mimo incydentu z kawą). Oczywiście krok po kroku można go zrobić razem z Pasart. […]
Fajny pomysł, zaczęłam robić pierścionek skończyłam na bransoletce 🙂 Właśnie zamówiłam końcówki :-)))
Dzięki temu kursowi, peyote nieparzysty przestał być dla mnie czarną magią 😄 Dziękuję 🥰
Cieszy nas to bardzo! 😀
a na jaki rozmiar palca on wychodzi? no i co z wieksza opcją jak to ogarnac zeby ladnie wygladalo
Pierścionki z koralików mają taką zaletę, że sama decydujesz jaką mają mieć długość. Wystarczy dorobić kilka rzędów lub odjąć. Ważne żeby zakończyć tak żeby koraliki się zazębiały jak w kroku 10. Mniejsza lub większa przerwa między “ozdobną dziurką” nie będzie widoczna gdy założy się ją pod spód. Dodawanie całego odcinka żeby wzór się powtarzał idealne może być niemożliwe – bo albo będzie za duży albo za mały.