Dziś omówimy sobie lapis lazuli właściwości i ciekawostki tyczące się tego pięknego, niebieskawego kamienia.
Lapis lazuli właściwości:
Lapis lazuli występuje w skałach metamorficznych bogatych w wapienie. Głównym składnikiem tego kamienia jest lazuryt, ale występują także inne minerały jak piryt, który daje liczne błyski oraz biały kalcyt widoczny w postaci plamek. Z reguły kamień ten jest znajdowany w postaci drobnokrystalicznych, dużych skupisk z czego te najlepszej jakości i najwcześniej wydobywane pochodzą z Afganistanu.
Barwa lapisu lazuli to nie tylko piękny niebieski, ale także zdarzają się zielononiebieskie oraz fioletowoniebieskie okazy. Wartość kamienia wzrasta wraz ze wzrostem udziału złotego pirytu jak i kalcytu, oczywiście tylko do pewnej granicy. Okazy posiadające zbyt dużo takowych dodatków na swojej wartości tracą. Piryt nie tylko jest tutaj dodatkiem odpowiadającym za efekty błyszczenia, ale także świadczy o autentyczności kamienia. W latach 70-tych zajęto się tworzeniem imitacji lapis lazuli, jednak były one zdecydowanie bardziej porowate (co oczywiście nie służy wytrzymałości materiału). W 1954 roku wprowadzono inną imitację, a mianowicie barwiony kobaltem sztuczny spinel, do którego dawano domieszkę złota mającą na celu imitację pirytu. Na rynku pojawił się również tzw. niemiecki lapis, jest to jednak nieprawidłowa nazwa barwionego jaspisu, niezawierającego pirytu, wykorzystywana w celach handlowych.
Ze względu na to iż lapis lazuli jest stosunkowo miękki to szlifuje się go najczęściej w kaboszon, ale oczywiście nie tylko – rzeźby także można z niego zrobić.
W odległej przeszłości pozyskiwano z niego ultramarynę – czyli barwnik niebieski. Polegało to na zmieleniu skały i wymieszaniu z olejem. Było to bardzo popularne zwłaszcza w okresie renesansu gdzie wykorzystywano to w sztuce malarskiej.
Starożytni Egipcjanie kamień ten wykorzystywali w ceremoniach religijnych – rzeźbiono z niego skarabeusze, które jak wszystkim wiadomo były uznawane za święte. Wiele przedmiotów wykonanych z tego kamienia znaleźć można w grobowcach faraonów.
Z początku odnalezienia tego kamienia nazywano go sapphirus, czyli niebieski. Dzisiaj nazwa ta dotyczy niebieskiej odmiany korundu – czyli szafiru. Określenie lapis lazuli pojawiło się znacznie później.
Na kolejne ciekawostki o kamieniach jubilerskich zapraszam oczywiście za tydzień.
Zapraszamy do udziału w konkursie, który wyłoni najlepsze blogi biznesowe w Polsce. Konkurs jest organizowany przez Uniwersytet Wrocławski. Zgłoszenia można nadsyłać do 11 grudnia 2011. Więcej informacji http://blogifirmowe.wordpress.com/.
Lapis lazuli (znany w krajach arabskich jako “azulos”) to chyba jeszcze bardziej nieszczęsny kamień, niż turkusy – bezlitośnie imitowany , a pod jego nazwą sprzedaje się biżuterię zawierającą zarówno lazulity , barwione jaspisy, spinele czy nawet…porcelanę .Jeśli nabywca kamienia nie posiada umiejętności “wyczucia” jego energii, lepiej skupić się na cechach zewnętrznych- kamień nie moż być tak lsniący i gładki ,jak gdyby ktoś go polakierował. Jednocześnie nie może byc zanadto porowaty, i pod zadnym pozorem niech jego barwa nie przechodzi w czerń – jeśli kamień jest tak głęboko granatowy, ze miejscami czarnawy, od razu lepiej zrezygnowac z zakupu. Jeżeli na powierzchni kamienia są białe żyłki , też zrezygnować . Niebieskie drobne plamy na bialym tle łączące się i przechodzace w granat sa wiarygodne – taki lapis jest autentykiem , ale przy tym niedrogim. Zaś najcenniejszy lapis , cały intensywnie niebieski z wrostkami pirytu, potrafi osiągać zawrotne, jak na stosunkowok niewielki kawalek mineralu ceny – i to właśnie bedzie gwarancja jego autentyczności. Od lapisow sprzedawanych okazjonalnie po niskich cenach lepiej od razu sie odwrocic. Jeśli zas chodzi o jego zdolnosci lecznicze, z posrod wielu najciekawsza jest umiejetnosc uspokojenia zestresowanego,zmeczonego serca – co kazdy moze przetestowac na sobie, kladac ten kamien na sercu (na jakies 12-15 minut). Zodiakalnie przypisywany Strzelcom , które ma chronić przed wyczerpaniem zwiazanym z praca , w ktorej liczy sie kontakt z wieloma obcymi ludzmi (pielegniarki, rejstratorki , urzedniczki, sekretarki powinny sobie koniecznie sprawić wisiorek z tym granatowym kamieniem). Minerał piękny , niestety, przez ludzką zachłannosć staje sie coraz mniej wiarygodny…