Szydełkowanie krok po kroku ♥ Wzory ♥ Schematy ♥ Podstawy ♥ Jak zacząć

Śnieżynki na szydełku – szydełkowe ozdoby choinkowe krok po kroku

Razem z Natalią Slipchenko zapraszamy Was na kurs na szydełkowe ozdoby choinkowe. Natalia pokaże Wam krok po kroku jak zrobić śnieżynki na szydełku, które pięknie ozdobią Waszą choinkę czy okno. Jeśli lubicie klimatyczne, ręcznie robione ozdoby świąteczne, to ten kurs na pewno Wam się spodoba :). Do dzieła!

Proponuję Wam zrobić razem ze mną przepiękną szydełkową śnieżynkę. Według mnie to jest idealna dekoracja świąteczna ręcznie robiona. Wystarczy zmienić materiały i delikatna zawieszka może stać się ładną podkładką lub broszką.
W tym kursie skupię się na czytaniu schematu i zrobieniu śnieżynki – zawieszki na choinkę lub girlandę.

śnieżynki na szydełku

Szykujemy potrzebne materiały:

 • Kordonek – Ariadna Atłasek 30. Przy użyciu tej grubości nici otrzymamy śnieżynkę o średnicy 8 cm.
 • Szydełko – 0,75 mm. Ale możecie spróbować grubszego, bo to zależy, kto jak ciasno dzierga
 • Szpilki, które nie rdzewieją. Nie wiem, jak można to dokładnie sprawdzić, bo u mnie było tak, że połowa z jednego opakowania zardzewiała już przy pierwszej śnieżynce, a druga połowa po kilku śnieżynkach jest w porządku
 • Żelatyna spożywcza do usztywniania robótki. Istnieje dużo sposobów na usztywnianie: żelatyną, cukrem, skrobią ziemniaczaną, klejem (PVA lub Wikol)
 • Cukier u mnie nie sprawdził się, ponieważ po roku śnieżynki uzyskały żółtawy odcień. Ale zawsze można poeksperymentować 😉

Produkty użyte w kursie znajdziesz tutaj
szydełkowe ozdoby choinkowe schemat 
Na początek spróbujemy zrobić śnieżynkę według schematu powyżej. Ma tylko 3 rzędy i najprostsze sploty szydełkowe. Każdy następny rząd zaznaczyłam innym kolorem. To pomoże wam z innymi schematami, bo podstawa jest jedna dla wszystkich.

Skróty szydełkowe graficzne niezbędne do tej pracy.

szydełkowe ozdoby choinkowe schemat 

Oto krótkie filmiki na których będę pokazywać Wam jak przerabiać każdy rząd na podstawie jednego płatka. Kolejne 5 przerabiamy podobnie.


Czarny kolor.
Zaczynamy od łańcuszka z 8 oczek. Nabieramy nić i przeciągamy przez oczko na szydełku 8 razy. Zamykamy łańcuszek w kółko za pomocą oczka ścisłego. Wbijamy szydełko w pierwsze oczko łańcuszka, nabieramy nić i przeciągamy przez 2 oczka na szydełku.


Żółty kolor, 1 rząd.
Robimy 3 oczka łańcuszka (odpowiednik słupka po wysokości). Przerabiamy 17 słupków (nabieramy nić na szydełko, wbijamy się w środek kółka, znów nabieramy nić. Na szydełku są 3 oczka. Nabieramy nić i przeciągamy przez 2 oczka, znów nabieramy nić i przeciągamy przez ostatnie 2 oczka). Kiedy wszystkie 17 słupków są przerobione, zamykamy rząd oczkiem ścisłym w trzecie oczko łańcuszka.

Czerwony kolor, 2 rząd.
1) Przerabiamy 3 słupki niedokończone złączone górą (zamiast pierwszego słupka znów robimy 3 oczka łańcuszka. Nabieramy nić na szydełko, wbijamy się w oczko następnego słupka poprzedniego rzędu, znów nabieramy nić. Na szydełku są 3 oczka. Nabieramy nić i przeciągamy przez 2 oczka. W tym momencie na szydełku znajdują się 2 oczka – łańcuszek i niedokończony słupek. Znów nabieramy nić na szydełko, wbijamy się w oczko następnego słupka poprzedniego rzędu, znów nabieramy nić. Na szydełku są 4 oczka. Nabieramy nić i przeciągamy przez 2 oczka. Na szydełku znajdują się 3 oczka – łańcuszek i 2 niedokończone słupki. Nabieramy nić i przewlekamy przez wszystkie 3 oczka).
2) Robimy 29 oczek łańcuszka i zamykamy w koło oczkiem ścisłym w 9 oczko od początku łańcuszka.
3) Robimy 3 oczka łańcuszka i zamykamy w koło oczkiem ścisłym w 5 oczko od początku łańcuszka.
4) Robimy 4 oczka łańcuszka.
5) Powtarzamy wszystko jeszcze 5 razy, tylko w nastepnych niedokończonych słupkach zamiast 3 oczek robimy niedokończony słupek.
6) Zamykamy rząd oczkiem ścisłym w trzecie oczko łańcuszka.


Zielony kolor, 3 rząd.
1) Robimy 3 słupki z jednego oczka połączone z pikotkiem. (Zamiast pierwszego słupka znów robimy 3 oczka łańcuszka. Przerabiamy jeszcze 1 słupek, wbijając się do tego samego oczka poprzedniego rzędu. Robimy 4 oczka łańcuszka i zamykamy oczkiem ścisłym w pierwsze oczko tego samego łańcuszka. Przerabiamy jeszcze 1 słupek, wbijając się do tego samego oczka poprzedniego rzędu.
2) Robimy 4 oczka łańcuszka.
3) Przerabiamy 1 półsłupek do największej części płatka (wbijamy się do środka płatka, nabieramy nić. Na szydełku są 2 oczka. Nabieramy nić jeszcze raz i przewlekamy przez 2 oczka na raz).
4) Robimy pikotek z 4 oczek łańcuszka (robimy 4 oczka łańcuszka i zamykamy oczkiem ścisłym w pierwsze oczko tego samego łańcuszka).
5) Przerabiamy 7 półsłupków do środka płatka.
6) Robimy 2 oczka łańcuszka.
7) Przerabiamy 7 półsłupków do środka płatka.
8) Robimy 3 połączone pikotka z 4 oczek (po zrobieniu pierwszego pikotka przerabiamy jeszcze 4 oczka łańcuszka i zamykamy je do tego samego oczka co i pierwszego pikotka. Trzeciego też zamykamy do tego samego oczka).
9) Przerabiamy 7 półsłupków do środka płatka.
10) Robimy 2 oczka łańcuszka.
11) Przerabiamy 7 półsłupków do środka płatka.
12) Robimy pikotek z 4 oczek łańcuszka.
13) Przerabiamy 1 półsłupek do środka płatka.
14) Robimy 4 oczka łańcuszka.
15) Powtarzamy wszystko jeszcze 5 razy. 3 słupki z jednego oczka połączone z pikotkiem przerabiamy do oczka, które się utworzyło z 3 słupków niedokończonych złączonych górą.
16) Zamykamy rząd oczkiem ścisłym w trzecie oczko łańcuszka.
Odcinamy nić od kłębka. Przeciągamy ogonek przez oczko na szydełku i mocno zaciągamy. Odcinamy ogonek na 1 mm od śnieżynki.
To już jest nasza prawdziwa śnieżynka! Tylko niezbyt pięknie wygląda w tej chwili, chyba śnieżyca ją popsuła ;). Żeby nadać jej prawidłowego kształtu, musimy poświęcić jej jeszcze chwilę.

śnieżynki na szydełku 
Dla usztywnienia śnieżynki wykąpiemy ją w żelatynie. Mój przepis na żelatynę:
– 20gr żelatyny bez barwników i aromatyzatorów
– pół szklanki cieplej wody
Żelatynę mieszamy z ciepłą wodą i odstawiamy na kilka minut. Można podgrzać kilka sekund w mikrofalówce lub w misce z gorącą wodą. NIE gotować, tylko doprowadzić do całkowitego rozpuszczenia. Musimy uzyskać konsystencję kefiru lub gęstej śmietany.
Nie bardzo się opłaca robić ten roztwór dla jednej śnieżynki, lepiej więc przygotować kilka sztuk i zanurzać je po kolei.
Zanurzamy śnieżynkę w ciepłą kąpiel i robimy jej masaż, żeby wszystkie nitki i oczka przesiąkły żelatyną. Wyciskamy ją mocno w dłoni. Robimy to w miarę szybko, bo żelatyna tężeje.

śnieżynki na szydełku 
Teraz nadamy śnieżynce kształt i pozostawimy ją do wyschnięcia. W tym nam pomoże miękki ręcznik, ręcznik papierowy i szpilki. Jeśli używacie kawałka styropianu lub karimaty, to można nie przykrywać ich papierowym ręcznikiem.
Rozprostowujemy naszą mokrą śnieżynkę i zaczynamy mocować szpilki, zaczynając od środka. Dalej przechodzimy do 2 rzędu i wbijamy szpilki w oczko połączonych górą słupków. Pilnujcie symetrii, jeśli sami na oko nie potraficie tego zrobić, możecie narysować kredką linie wskazujące na podkładzie. W ten sposób rozciągamy naszą śnieżynkę od środka do końców płatków. Nie omijajcie pikotków, będą piękne jak będzie je widać!
Zostawiamy do wyschnięcia na noc. Następnego dnia ostrożnie wyciągamy szpilki i dodajemy kawałek niteczki do zawieszenia lub haczyk.

śnieżynki na szydełku 

śnieżynki na szydełku 

szydełkowe ozdoby choinkowe 

śnieżynki na szydełku 

Moim zdaniem to najpiękniejsze ręcznie robione ozdoby świąteczne. W internecie znajdziecie na nie mnóstwo wzorów i po kilku przerobionych śnieżynkach możecie wymyślać własne. 
Własną kolekcję zbieram od trzech lat, wzory nie powtarzają się i wszystkie nawet nie zmieściły się na zdjęciu :). 

Spodobały Ci się śnieżynki na szydełku?

Koniecznie pochwalcie się swoją wersją śnieżynek, oznaczając nas na zdjęciu #kurspasart, tak byśmy mogli Was odnaleźć :). Powodzenia!

Jeśli nie masz dość zabawy to zerknij tutaj:


Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów biżuterii ręcznie robionej. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

 

Natalia Slipchenko znana także jako FATAMORGANA jest miłośniczką rzeczy pięknych. Kocha grafikę, fotografie i różnego rodzaju rękodzieło. Nie tak dawno zakochała się w sznurach ukośnikiem i w tym momencie poświęca wolny czas tylko tej sprawie. Oprócz szydełkowania tworzy autorskie wzory do sznurów i DIY tutoriale. Więcej prac Natalii możecie zobaczyć na jej stronie FB  lub obserwować ją na Instagramie.

Może Ci się także spodobać >>

7 Comments

 1. Jolanta says:

  prześliczne robótki

 2. Ula Dziergula says:

  Piękne śnieżynki, o żelatynie nie pomyślałbym, muszę wypróbować❄️❄️?❄️❄️

  1. Urszula says:

   Cos pięknego I ja spróbuje zrobić, własnie zamowilam kordonek
   Dziekuje slicznie za filmiki ?????

 3. DANUTA says:

  Bardzo ładne śnieżynki, pomocny jest filmik i opis. Pozdrawiam

 4. Jolka
  nie tylko prześliczne ale wręcz obłędne zręczne rączki i wiele przepięknych pomysłów w głowie serdecznie pozdrawiam

 5. Jolka
  nie tylko prześliczne ale wręcz obłędne zręczne rączki i wiele przepięknych pomysłów w głowie serdecznie pozdrawiam

 6. Śnieżynki są śliczne jedną mam zrobioną dziękuję za wzór pozdrawiam Barbara

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *