Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy

Jak wszyć taśmę cyrkoniową? Kurs sutasz krok po kroku

Zapraszamy na kurs sutasz krok po kroku, w którym Ewa Genge pokaże Wam jak na dwa różne sposoby wszyć taśmę cyrkoniową. Przy okazji nauki wszywania taśmy cyrkoniowej, stworzymy przepiękny i efektowny wisior z chwostem. Ewa pokaże Wam, że sutasz nie jest wcale taki trudny. Do dzieła!

Witajcie kochani :)!
To już kolejny tutorial, który dla Was tworzę. Tym razem chcę pokazać Wam jak oswoić i zaprzyjaźnić się z niesforną taśmą cyrkoniową, która sprawia, że nasza biżuteria błyszczy i przyciąga uwagę nawet z daleka. Zobaczcie dwa sposoby na wplatanie taśmy w sutasz i zdecydujcie, która metoda jest dla Was łatwiejsza i przyjemniejsza.
To moja propozycja wisiora z ozdobnymi taśmami cyrkoniowymi oraz chwostem. Dobierzcie kolory wg swoich ulubionych i do dzieła… Powodzenia 🙂
PS. Napiszcie mi koniecznie w komentarzu, który sposób bardziej Wam odpowiada :).

koraliki-toho

Materiały potrzebne do wykonania wisiora:

Jak wszyć taśmę cyrkoniową

 • Kryształki rivoli – bonny w dwóch rozmiarach: 18 i 14mm u mnie kolor Teal i Capri Blue
 • Sznurek do sutaszu– Pega (wiskoza) 3 mm – u mnie ok: 116 cm (niebieski), 72 cm (grantatowy), 22 cm (biały), 42 cm (złoty)
 • Koraliki TOHO– rozmiar 11/0 u mnie kolor: Inside-Color / Aqua-White Lined
 • Taśma cyrkoniowa – 3mm
 • Chwost – wielkości 70mm, u nas chwost ma główkę 7mm. Jeśli zdecydujesz się na grubszy chwost, weź to pod uwagę przy jego obszywaniu i użyj większej ilości koralików
 • Zawieszka – np. motylek, by dodać całości jeszcze więcej uroku. Nie jest to element obowiązkowy 🙂
 • Nić jubilerska– np. żyłka jubilerska monofilowa 0.12 mm
 • Igła jubilerska – John James 10/13
 • Filc– potrzebujemy niewielki kawałeczek filcu sztywnego, a do wykończenia filc dekoracyjny
 • Narzędzia jubilerskie – ostre nożyczki
 • Klej jubilerski – do podklejenia kaboszonu i filcu np. Hasulit
 • Przyda Wam się też coś do podwieszenia wisiora, może to być rzemień lub łańcuszek, a może wymyślicie jeszcze coś i innego :)?

Macie ochotę wszyć taśmę cyrkoniową  do swojej pracy?

Wszystkie produkty potrzebne do wykonania wisiora znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że nasze kursy służą przede wszystkim nauce techniki i inspiracji, a to oznacza, że Twój wisior może wyglądać zupełnie inaczej :). Możesz zmodyfikować nie tylko jego kolorystykę, ale i rodzaj materiałów czy ostateczną formę projektu. Wszystko zależy od Ciebie :)!

Do tego oczywiście obowiązkowo pyszna kawa, dobra muzyka i radość tworzenia ;).

Gotowi? No to zaczynamy naukę wszywania taśmy cyrkoniowej :)!
1. W dwóch niewielkich kawałkach sztywnego filcu wycinamy małe otwory. Robimy to składając niewielki kwadrat filcu i wycinając trójkąt. Po rozłożeniu powstaje romb. Przyklejamy tam nasze kryształki. Chwilę przytrzymujemy by klej dobrze związał oba materiały.

Jak wszyć taśmę cyrkoniową
2. Wybieramy sznurki- u mnie niebieski (2x 22 cm), biały (22 cm) oraz złoty (22 cm), układamy je w dowolnej kolejności. Zabezpieczamy końcówki odrobiną kleju np. Hasulith, szczególnie ważne jest to przy sznurku złotym, który uwielbia się rozplątywać.

Jak wszyć taśmę cyrkoniową
3. Pamiętajmy o prawidłowym ułożeniu sznurków, gdyż mają one prawą i lewą stronę, co wskazuje nam charakterystyczna jodełka, która ułożona jest: <<< (lewa strona) lub >>> (prawa strona). Jest to bardzo ważne by wzór i sznurki ładnie się układały.

Jak wszyć taśmę cyrkoniową
4. Robimy podwójny supełek na nitce o długości ok. 50 cm. Trzymając sznurki obok siebie, wbijamy igłę dokładnie przez środek sznurków na wysokości ok. 7 cm od końca sznurka. Szyjemy co ok. 2 mm, pamiętając by nitka była naprężona. Nie może być za mocno naciągana, gdyż sznurki będą się wtedy marszczyły.

Jak wszyć taśmę cyrkoniową
5. Sznurki zszywamy nadając im kształt owalny, by dobrze pasowały do naszego kryształka.

5 pedzel
6. Co jakiś czas sprawdzamy efekty przykładając sznurki do kryształka. Gdy przeszyte nicią sznurki, zaczynają się łączyć ze sobą, możemy zacząć je zszywać razem.

Jak wszyć taśmę cyrkoniową
7. Zanim jednak zszyjemy ze sobą wszystkie 8 sznurków, należy obciąć filc wokół kryształka. Zostawiamy ok. 2 mm wokół kryształka. Filc nie musi być idealnie obcięty, gdyż nie będzie widoczny.

Jak wszyć taśmę cyrkoniową
8. Smarujemy klejem filc wokół kryształka i przyklejamy do niego sznurki, naciągając je lekko przy układaniu wokół szkiełka. Sznurki muszą być naprężone.

Jak wszyć taśmę cyrkoniową
9. Teraz możemy już zszyć wszystkie sznurki ze sobą. Robimy to kilka razy.

9 pedzel
10. Po zszyciu sznurków, rozdzielamy je z powrotem na dwie części. Każdą z części sznurków zszywamy układając je znowu w okrągły kształt.

Jak wszyć taśmę cyrkoniową
11. Po zszyciu kawałka, przyszywamy luźne sznurki do sznurków wokół kryształka.

11 pedzel
12. Najlepiej przyszywać je do tylnej części czyli przez sznurki oraz filc, co jest widoczne na zdjęciu. Przeszywamy tak kilkukrotnie.

Jak wszyć taśmę cyrkoniową
13. Gdy sznurki są dobrze zszyte, po raz kolejny zszywamy je wyginając w okrągły kształt, lecz tym razem w przeciwną stronę.

Jak wszyć taśmę cyrkoniową
14. Doszywamy koralik Toho, przeszywając sznurki i koralik kilka razy.

14 pedzel
15. Po wszyciu koralika, wyginamy sznurki do tyłu za kryształek i zszywamy je w tej pozycji.

15 pedzel
16. Najłatwiej odwrócić cały element i w ten sposób zszyć wszystko razem, oczywiście też kilka razy prowadząc nitkę w dwie strony.

16 pedzel
17. Następnie zszywamy sznurki w sposób widoczny na zdjęciu, a więc sznurki oplatające koralik z sznurkami tworzącymi oczko.

17 pedzel
18. Gdy jedna część sznurków została ogarnięta, czas zabrać się za drugą lustrzaną stronę. Postępujemy dokładnie tak samo jak wcześniej czyli jak od punktu 13.

18 pedzel
19. Tak wygląda nasz częściowo gotowy element.

19 pedzel
20. Zabieramy się za nieco trudniejszy etap, czyli ujarzmienie taśmy cyrkoniowej. W pierwszej kolejności ucinamy sznurki: niebieski (2x 16 cm) oraz granatowy (2×16 cm) oraz ucinamy taśmę cyrkoniową na długości 11 cm.

20 pedzel
21. Zszywamy cztery sznurki, kilka razy ze sobą na wysokości ok. 5 cm. Pamiętajmy o prawidłowym ułożeniu sznurków, czyli na prawej stronie.

21 pedzel
22. Przykładamy taśmę cyrkoniową do sznurków.

22 pedzel
23. Trzymając mocno pierwszy kryształek z taśmy, przykładamy zszyte przed chwilką sznurki i wbijamy igłę: najpierw w sznurki zewnętrzne, potem pod cienką blaszką między pierwszą a drugą cyrkonią i następnie w sznurki wokół kryształka, wychodząc igłą z filcu na lewej stronie. Nie przejmujcie się, jeśli kryształki będą Wam uciekać, pierwsze dwie cyrkonie są najtrudniejsze do wszycia.

23 pedzel
24. Teraz wbijamy igłę w drogę powrotną czyli filc, sznurki wokół kryształka, blaszka między cyrkoniami i sznurki. Zwróć uwagę, że nitka biegnie raz nad blaszką, a drugim razem pod blaszką. Dzięki temu taśma trzyma się i nie wypada.

24 pedzel
25. Przeszywamy dwukrotnie nad i pod blaszką miedzy cyrkoniami, pamiętając o równym trzymaniu sznurków dołączanych. Żeby ułatwić sobie pracę można najpierw zszyć sznurki (2 granatowe i 2 niebieskie) nadając im owalny kształt, a dopiero później zszywać sznurki z taśmą i pozostałymi sznurkami.

25 pedzel
26. Gdy pierwsza cyrkonia trzyma się już dobrze, czas na kolejną. Przesuwamy delikatnie drugą cyrkonię całkiem do pierwszej i znowu zszywamy sznurki raz nad blaszką między cyrkoniami (zaraz za drugą cyrkonią) a raz pod blaszką, wychodząc igłą zawsze do tyłu w filc.

26 pedzel
27. W taki sposób wygląda od tyłu wszywanie sznurków w filc.

27 pedzel
28. Po przeszyciu dosuwamy do drugiej cyrkonii kolejną i znów powtarzamy poprzednie kroki.

28 pedzel
29. Za nami już połowa taśmy cyrkoniowej.

29 pedzel
30. Dobrnęliśmy do końca taśmy. Nie martwcie się jeśli pierwsza cyrkonia Wam opada, po podklejeniu wszystko wróci na miejsce i będzie wyglądać równo. Resztę sznurków zszywamy z pustym oczkiem.

30 pedzel
31. Sznurkom nadajemy po raz koleiny owalny kształt.

31 pedzel
32. Następie wszywamy koralik Toho, i wywijamy sznurki zszywając je do tyłu.

32 pedzel
33. Jeden z boków jest już gotowy. Wszystkie cyrkonie z taśmy są na miejscu, został drugi bok, który zszywamy podobnie jak ten zszyty wcześniej.

33 pedzel
34. Tak wygląda gotowy element :). Jak widać na zdjęciu cyrkonie ułożone są równo obok siebie.

34 pedzel
35. Przygotowujemy drugi przyklejony kryształek oraz taśmę cyrkoniową o długości ok. 9 cm. Tym razem pokażę Wam drugi sposób na przyszycie taśmy- dla niektórych zapewne bardziej przystępny.

35 pedzel
36. Obcinamy rogi w filcu, żeby nitka nie zaczepiała się w trakcie przyszywania taśmy. Przykładamy taśmę blisko kryształka i przyszywamy nitką blaszkę między pierwszą a drugą cyrkonią, jak najbliżej pierwszej. Przeszywamy dwa razy.

36 pedzel
37. Dosuwamy drugą cyrkonię do pierwszej a następnie przeszywamy dwukrotnie blaszkę między drugą a trzecią cyrkonią, jak najbliżej drugiej. Czynności te powtarzamy, aż przyszyjemy wszystkie kryształki z taśmy.

37 pedzel
38. Jeśli pierwsza i ostatnia cyrkonia z taśmy odstaje i jest „luźna” można podkleić je delikatnie klejem.

38 pedzel
39. Tak prezentuje się wykończona taśma. Czy wybraliście już, która metoda przyszywania taśmy jest dla Was wygodniejsza?

39 pedzel
40. Przygotowujemy sznurki: granatowy (2x 20 cm), niebieski (2x 20 cm) oraz złoty (20 cm). Pamiętajmy o zabezpieczeniu końcówek złotego sznurka. Składamy je na prawą stronę i zaczynamy zszywać na wysokości ok. 6 cm.

40 pedzel
41. Sznurki zszywamy jak w poprzednim elemencie w kształt owalny, przykładając co chwilę do kryształka, by dopasować dobrze kształt.

41 pedzel
42. Gdy wszystkie sznurki łączą się już ze sobą, zszywamy je razem kilka razy, następnie wszywamy miedzy nie koralik Toho.

Jak wszyć taśmę cyrkoniową
43. Dzielimy sznurki na połowę i zszywamy jedną część wywijając sznurki na bok i wszywając drobny koralik Toho, tak jak to robiliśmy przy pierwszym elemencie.

Jak wszyć taśmę cyrkoniową
44. Zszywamy drugi bok i wszywamy koralik Toho. Tak wyglądają oba elementy.

Jak wszyć taśmę cyrkoniową
45. Łączymy ze sobą elementy wisiora przyszywając je w następujący sposób.

Jak wszyć taśmę cyrkoniową
46. Oczywiście przeszywamy kilka razy każdy bok, wychodząc z tyłu elementu, wbijając się jednocześnie w filc, na którym jest przyklejony kryształek

Jak wszyć taśmę cyrkoniową
47. Czas na przyszycie zawieszki z motylkiem. Wbijamy się od tyłu tak by igła wychodziła między sznurkami, nakładamy zawieszkę a następnie koralik Toho i wracamy w oczko zawieszki. Przyszywamy go 3 razy.

Jak wszyć taśmę cyrkoniową
48. Ucinamy 2 sznurki złote o długości 13 cm każdy. Zabezpieczamy klejem końcówki.

Jak wszyć taśmę cyrkoniową
49. Nadajemy im kształt podwójnych listków i zszywamy. Robimy tak z dwoma sznurkami.

Jak wszyć taśmę cyrkoniową
50. „Listki” przyszywamy po obu stronach wisiora między łączeniem obu elementów, do boku z koralikiem Toho (dolny element) oraz do sznurków w górnym elemencie.

Jak wszyć taśmę cyrkoniową
51. Doszywamy „listki” drugiego boku oraz po trzy drobne koraliki Toho przed każdym z listków. Wycinamy kawałek filcu pod nasz wisior.

Jak wszyć taśmę cyrkoniową
52. Obcinamy zbędne końcówki sznurków z tyłu, smarujemy klejem i przyklejamy wisior na filc. Odcinamy filc uważając by nie przeciąć delikatnych sznurków.

52 pedzel
53. Po dokładnym wycięciu filcu, zszywamy go razem ze sznurkami na tzw. okrętkę, która jest najłatwiejszym sposobem przyszycia materiału.

Jak wszyć taśmę cyrkoniową
54. Tak prezentuje się obszyty od tyłu wisior.

54 pedzel
55. Czas na nasz chwost. Wbijmy się igłą od góry i przeszywamy kilka razy na boki nitką.

55 pedzel
56. Nabieramy 14 koralików Toho i oplatamy je wokół widocznej nitki wbijając igłę w pierwszy i następne koraliki, tak by utworzyły one opaskę. Przewlekamy nitkę kilka razy przez wszystkie koraliki.

56 pedzel
57. Tak wygląda opaska z koralików Toho na chwoście.

57 pedzel
58. Przyszywamy chwost do sznurków widocznych na zdjęciu. Robimy to oczywiście kilka razy, żeby stabilnie i pewnie trzymał się.

58 pedzel
59. Czas na ostatni element, czyli oczko, na którym będziemy zawieszać wisior. By je zrobić ucinamy niebieski sznurek o długości ok. 4 cm. Zabezpieczamy klejem końcówki, które po chwili zszywamy ze sobą.

59 pedzel
60. Doszywamy nasze oczko z tyłu wisiora. Wychodzimy igłą obok przyszytego sznurka (oczka) i nabieramy 5 koralików TOHO. Wbijamy igłę po drugiej stronie sznurków z oczka, tak by powstał łuk z koralików. Wszywamy tak kolejne dwa rzędy koralików, które zakryją końcówki doszytego oczka.

60 pedzel
61. Tak właśnie wygląda nasz ukończony wisior :).

61 pedzel

Udało Wam się wszyć taśmę cyrkoniową?

Dziękuję bardzo za Waszą uwagę, mam nadzieję, że pomogłam Wam w okiełznaniu taśmy cyrkoniowej i po tym kursie wszycie jej będzie już tylko przyjemnością.
A może stosujecie już któryś ze sposobów na jej dodanie do biżuterii, albo macie całkiem inną metodę? Koniecznie podzielcie się nią w komentarzu lub na naszej pasartowej grupie:)! Możecie oznaczyć nas też #kurspasart. 

Zerknijcie do innych sutaszowych wpisów:


Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

Ewa Genge- od kilku lat uzależniona  od sutaszu. Tworzy i projektuje biżuterię sutasz pod marką Skarby Ewy- Biżuteria Sutasz. Uwielbia kolory, niebanalne i kontrastowe połączenia barw, oryginalne wzory. W dzień realizuje się jako mama dwójki dzieci, pracuje, wieczorem siada z kubkiem pachnącej kawy, dobrą muzyką i wkracza w bajkowy świat sznurków, kamieni, koralików… Jej prace można zobaczyć na stronie www.facebook.com/SkarbyEwy.BizuteriaSutasz

Może Ci się także spodobać >>

4 Comments

 1. Agnieszka says:

  Jest piękny od pewnego cZasu planuje zacząć przygodę z szutaszowymi sznurkami ale po tym cudenku no muszę się skusić bajeczny jest?

  1. Spróbuj, spróbuj, warto :)!

  2. Ewa- Skarby Ewy says:

   Dziękuję ślicznie 🙂 Sutasz jest wspaniały 🙂 zachęcam bardzo serdecznie do spróbowania. Tylko uwaga !!!!!! …… wciąga i to bardzo 🙂

 2. Piękny okaz, na zdjęciach to wydaje się takie łatwe, a dla mnie, to była walka sama ze sobą, żeby mieć cierpliwość, a i tak jakoś moje(kilka) prac nie wyglądały za ładnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *