Alicja Czapla przygotowała dla Was kurs tworzenia biżuterii w którym pokaże jak zrobić bransoletkę kumihimo z koralikami, na siedem nitek. Technika jest nietrudna do opanowania, a możliwości jakie Wam daje są wręcz nieograniczone. Alicja zainspiruje Was do koralikowych eksperymentów, których efektem będzie kilka oryginalnych bransoletek. Do dzieła!
Witajcie kochani.
Przygotowałam dla Was kolejny kurs na moje ukochane kumihimo z koralikami. Tym razem pokażę jak zrobić sznur na kumihimo na siedem kordów (nitek). Ostrzegam, że to wciąga :)!
Splot jest bardzo fajny, ponieważ jeśli macie jakieś krzywe koraliki lub takie na które nie macie pomysłu, tu sprawdzą się idealnie. Krzywe koraliki radzę nawlekać na max dwie nitki.
Materiały potrzebne do wykonania bransoletek:
- Koraliki TOHO – rozmiar 8/0
- Koraliki – koraliki większe niż TOHO, w kursie użyłam koralików seastar rondelle 4x6mm, ale świetnie sprawdzą się też koraliki firepolish, crystalove, jak i każde inne koraliki np. w kształcie kuli
- Grubsze nici – ewentualnie inna grubsza i mocna nić. Kolor nici radzę dobrać pod kolor większych koralików, ponieważ będą widoczne
- Końcówki do biżuterii – zaciskowe 8x5mm
- Zapięcie – karabińczyk 10mm
- Kółka montażowe – otware ok 7mm, potrzebne do zamontowania zapięcia
- Dysk Kumihimo
- Zawieszki – niewielka zawieszka stanowi dodatkową ozdobę bransoletki. W kursie jest to koniczynka ze stali nierdzewnej o wymiarach 13mm x 9,5mm x 1mm
- Łańcuszek – potrzebny do regulacji długości bransoletki np. ankier 7x5mm
- Szpulka do nici – ułatwią pracę z nićmi
- Igła do koralików – polecam big eye
- Klej jubilerski – potrzebny do zabezpieczenia końcówek
- Narzędzia jubilerskie – obcinaczki do ucinania kordonka, szczypce do zaciskania końcówek i montowania zapięcia
- Spinacz do obciążenia robótki
Kto się chce dowiedzieć jak zrobić bransoletkę kumihimo z koralikami?
Wszystkie produkty potrzebne do wykonania bransoletek znajdziecie tutaj. Pamiętajcie, że kurs służy przede wszystkim nauce techniki. Na końcu kursu znajdziecie zdjęcia kilku wariantów bransoletki wykonanej tą techniką. Dobrze tam widać, że w zależności od wykorzystanych koralików, bransoletka może zyskać zupełnie inny charakter. Zainspirujcie się i stwórzcie własną wersję :). Tylko nie zapomnijcie się pochwalić efektem!
Gotowe :)? No to zaczynamy!
1. Na początku musimy sobie przygotować dysk. Tym razem będziemy wyplatać sznur nieco inaczej. Kładziemy go białą stroną do góry.
2. I opisujemy tak jak to widać na zdjęciu.
3. Jeśli nie chcecie mazać po dysku to możecie wyciąć sobie z tekturki kółko wielkości ciut mniejszej niż dysk, opisać je i nałożyć na dysk. Ja wolę jednak opisać dysk, bo tekturka mogłaby mi przeszkadzać :).
Po przygotowaniu dysku nawlekamy koraliki. Przygotowujemy sobie 7 nici. 5 po 60 cm i dwie po 70 ( jeśli dacie koraliki większe niż 6 mm to trzeba dać tych nici więcej niż 70 cm).
Na krótsze nawlekamy 35 koralików TOHO, a na dłuższe 35 szt rondelle lub innych koralików.
4. Przewlekamy nić, robimy supełek i przypinamy spinacz.
5. Zaczepiamy nici w miejscach widocznych na zdjęciu. Ja zaczepiłam na G i D rondelle, a na reszcie TOHO.
6. W zależności od tego w jakiej kolejności zaczepicie nici na dysku, możecie osiągnąć różny efekt. Radzę Wam zapisywać sobie na jaką nić jakie koraliki dajecie, w razie gdybyście kiedyś chciały wykonać podobną bransoletkę, ponieważ na ten splot wzorów niestety nie ma.
I zaczynamy wyplatanie. Najpierw bez koralików.
Przekładamy nić z A na H.
9. I dalej aż będziemy mieć ok 1 cm sznura bez koralików.
10. Jeśli już mamy ten 1 cm, to zaczynamy przeplatać z koralikami.
11. Zasada będzie ta sama, to znaczy będziemy dalej przekładać nici tak jak to robiliśmy na pusto, z tą różnicą, że będziemy zaczepiać koraliki pod nicią.
Przekładamy nić z A na H, a koralik zaczepiamy pod nicią która znajduje się na F.
12. Następnie przesuwamy koralik na nici B pod nić znajdującą się na G.
13. I nić z B przekładamy na A.
14. W kolejnym kroku koralik znajdujący się na nici C zaczepiamy pod nicią znajdującą się na H.
15. I przekładamy nić z C na B.
16. Robimy tak aż przerobimy wszystkie koraliki.
17. Jak już przerobimy wszystkie koraliki to musimy ponownie zrobić ok 1 cm plecionki bez koralików.
19. Końcówki robótki zabezpieczamy klejem.
20. Odcinamy niepotrzebne nici i supełek na takiej długości by sklejone nici weszły nam w końcówki (mi się jedna na zdjęciu za koralikami schowała ale jest 🙂 ).
21. Montujemy końcówki ( ja do tych zaciskowych daje klej by lepiej się trzymały). Zakładamy kółka montażowe- ja nawlekłam na nie do ozdoby koraliki. Montujemy zapięcie, łańcuszek i charmsa. Bransoletka gotowa!
Wiecie jak zrobić bransoletkę kumihimo z koralikami?
Mam nadzieję, że kursik Wam się spodoba i, że po nim polubicie kumihimo tak jak ja. W razie pytań śmiało piszcie to pomogę.
Czekamy na zdjęcia Waszych bransoletek :)! Żebyśmy mogli Was znaleźć to koniecznie oznaczcie nas #kurspasart
Na pewno pokochasz się z kumihimo. Zerknij jeszcze tutaj:
Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.
Alicja Czapla – świeżo upieczona mama. Swój czas aktualnie dzieli na synka, dom, fotografię i koraliki. Biżuterię robi od kilku lat. Na początku były to proste formy typu koralik nawleczony na drucik. Próbowała też filcowania, decopuage i sutaszu, aż w końcu odkryła beading i to on skradł jej serce. Wciąż szuka nowych pomysłów, stara się robić nowe rzeczy i rozwijać się. Więcej prac Alicji możecie znaleźć na jej profilu na facebooku.
Dziękuję. Na pewno skorzystam 🙂
Pewnie ze podobał, zachecajacy do działania 😉
Bardzo ciekawy kurs, chętnie skorzystam. Tylko ile koralików potrzeba na naszyjnik?
Trzeba sobie już przeliczyć samemu. Tutaj robiac sznur z 35 koralikow wychodzi plecionka 15 cm
Jeżeli nie ma się szpulek do nici, to jak sobie poradzić? W ogóle najlepiej by było zobaczyć ten toturial na video 😉 Na razie patrzę i nie wiem czy kumam 😉
To jest banalne ja mam 11 lat i robje tą branzoletke z pamjęci a kurs jest przejrzysty i czytelny nie widzę w tym problemy moze potrzeba więcej talentu i poswięconego czasu
Jest bardzo dobrze opisany ,po prostu masz pamięć fotograficzną i wolisz oglądać na video ,a jak nie masz szpulek ,to nawiń ba cokolwiek wsadź do woreczka strunowego .Szpulki sa w sklepie pasaru też ,polecam jestem zadowolona ze szpulek .Pozdrawiam .
Och, Ajduczek, co za skromność…
Pewnie nie mam tyle talentu co Ty, ale jednak jak zaczęłam robić, to też zaskoczyłam i rzeczywiście nic trudnego.
Zwróć uwagę, ze pisze się bransoletka a nie branzoletka 😉 pozdr.
Okeeeee
Dziękuję za kurs ,wyraźnie opisane i zdjęcia doskonale ,jest północ ,ale skończyłam bransoletkę tym kursem . Dziękuję Alicja Czapla ,po pomocy Twojej poszło jak z pod zaczarowanej różdżki . zdjęcie samej pracy na dysku zaraz wstawię na grupę .
Witam, mam pytanko: jak się liczy ilość koralików na dana nić? Czy jest na to jakiś wzór? Pozdrawiam
Niestety wzoru nie ma bo tutaj używamy koraliki różnej wielkości. Ja zazwyczaj nawlekam po ok 35 – 40 koralików. Lepiej zawsze mieć ciut więcej niż jakby miało zabraknąć.
Szkoda, że ten kurs jest tylko w takiej formie – wolę lekcje video, są dla mnie bardziej czytelne, może skusiłaby się Pani na tutorial tej bransoletki i może jeszcze innych w formie filmiku, z góry dziękuję i pozdrawiam. amg