Jak być może zauważyliście na naszym Instagramie, ostatnio oszaleliśmy na punkcie delikatnych, drobnych bransoletek ze sznurków, które można dowolnie łączyć. Dlatego postanowiłam tym właśnie szaleństwem Was zarazić ;). Przygotowałam dla Was kurs, w którym pokażę, jak zrobić bransoletkę regulowaną, z zapięciem makramowym. Pokażę Wam, jak zrobić dwa rodzaje chwostów i wypróbujemy różne rodzaje koralików. Minimalistyczna bransoletka na sznurku to idealny projekt na lato! 😉
Materiały, których użyłam:
- Nici SuperLon Fine (tex 135) w kolorze sky blue.
- Kryształki CrystaLove rondelle 3x2mm, kolor lustrzany pastelowy błękitny.
- Nici Ariadna Tytan 100, nr koloru: 2502 (biały).
- Klej szybkoschnący w pędzelku.
- Kulki jubilerskie 2,4mm ze stali chirurgicznej.
- Ostre nożyczki lub obcinaczki do nitek.
- Rozdwajana igła Big Eye.
- Przyda nam się też zapalniczka.
Macie ochotę zrobić bransoletkę regulowaną?
Wszystkie materiały, których możecie potrzebować do wykonania takich bransoletek, znajdziecie tutaj. Ale pamiętajcie, że kurs służy głownie inspiracji, a Wasze bransoletki mogą być zupełnie inne! Zamiast kryształków możecie użyć na przykład drobnych kamieni jubilerskich, koralików szklanych, czy koralików TOHO. Zamiast nici SuperLon możecie użyć sznurków do makramy 0,6 lub 0,8mm – zwróćcie tylko uwagę, czy przejdą Wam przez nie koraliki. Nie mogę się doczekać, żeby zobaczyć, co wymyślicie! 😉
1. Na początek nawlekamy na nić jedną kuleczkę, kryształek i znów kuleczkę – to ten fragment, który będzie dyndał przy zapięciu, więc możecie też dodać go później, ja to robię od razu, żeby nie zapomnieć 😉 – a potem jedną kuleczkę i tyle kryształków, żeby bransoletka miała odpowiadającą Wam długość. Mi wyszło 65 kryształków. Pamiętajcie, żeby zostawić trochę miejsca na zapięcie ;).
2. Zostawiamy sobie jakieś 20cm zapasu nici i wiążemy podwójny supełek zaraz za kryształkami i kulką.
3. Odcinamy też nitkę z drugiej strony.
4. Trzymając bransoletkę zwiniętą na stole wiążemy taki sam supełek z drugiej strony. Pilnujemy, żeby bransoletka w tym czasie nie leżała prosto, bo będzie za ciasno zawiązana i nie będzie się układać.
5. Na każdym końcu powinniśmy mieć kuleczkę, kryształek, kuleczkę, supełek, kuleczkę i dopiero wtedy kryształki.
6. Teraz zabierzemy się za chwosta. Możecie wybrać sobie oczywiście jaką chcecie metodę ich tworzenia – ja używam kartoników oklejonych taśmą klejącą.
7. Nawijamy na nią nitkę, dopóki nie uznamy, że chwost jest już wystarczająco gruby. Tytan 100 jest cieniutki, więc ja owinęłam kartonik ok. 250 razy. Liczenie ilości owinięć jest o tyle ważne, że bez tego ciężko jest zrobić dwa takie same chwosty ;).
8. Nawlekamy końcówkę naszej bransoletki na rozdwajaną igłę i przeciągamy ją między nicią a kartonikiem.
9. Ostrożnie zsuwamy nici z kartonika.
10. Mocno zawiązujemy dwa supełki.
11. Smarujemy odrobinką kleju szybkoschnącego
12. I odcinamy nadmiar sznurka.
13. Odcinamy sobie mniej więcej 10cm nici i związujemy nią chwosta – uważamy, żeby się nie poluzował.
14. Owijamy kilka razy i zawiązujemy. Supełek podklejamy.
15. Odcinamy nadmiar sznurka – możemy sobie go przytopić, jeśli końcówki są widoczne.
16. Rozcinamy wszystkie nici chwosta i wyrównujemy.
17. Teraz jeden z trudniejszych momentów – tym bardziej, że nie mam jak pokazać Wam go na zdjęciu 😉 – rozpłaszczamy sobie chwosta w ręce, tak, żeby końcówki jak najmniej się stykały i leciutko je przypalamy. Ale ostrożnie – trzymamy zapalniczkę daleko i właściwie bardziej ogrzewamy powietrze w pobliżu chwosta niż przypalamy go bezpośrednio – jeśli nie będziemy uważać, to te cieniutkie nici momentalnie nam się spalą.
18. W ten sam sposób wykonujemy drugiego chwosta.
19. Teraz zajmiemy się zapięciem. Składamy sobie końcówki bransoletki w taki sposób, żeby układały się w przeciwne strony.
20. Odcinamy sobie kawałek sznurka – albo korzystamy z resztek, które zostały nam po przycinaniu – i składamy go na pół. Przekładamy pod końcówkami w taki sposób jak na zdjęciu.
21. Zaczynamy wyplatanie podstawowego splotu makramowego – górny lewy sznurek przekładamy nad dolnym i przeciągamy przez pętelkę. Jeśli macie problem z tym splotem, możecie zerknąć na kurs wideo.
22. Zaciskamy.
23. Przekładamy prawy sznurek pod rdzeniem i nad prawym sznurkiem, a prawy przeciągamy przez pętelkę.
24. Powtarzamy kilka razy, starając się zaciskać sznurki dosyć mocno – zapięcie z czasem się trochę wyrobi, więc lepiej na początku zacisnąć je mocno.
25. Na koniec nakładamy na supełki odrobinkę kleju (naprawdę odrobinkę, nie chcemy, żeby skleił nam sznurki pod spodem), odcinamy odstające końcówki i przypalamy zapalniczką.
I bransoletka gotowa! Pokażę Wam teraz alternatywną wersję chwostów na przykładzie bransoletki z koralików TOHO 11/0. Użyłam tutaj dwóch kolorów: opaque frosted blue turquoise i matte color opaque white
1. Nawlekamy koraliki na sznurek – ja oddzieliłam kolory kuleczkami ze stali nierdzewnej.
2. Bierzemy tym razem nieco mniejszy kartonik – mój ma niecałe 2cm – i owijamy na nim tym razem ten sam sznureczek, którego użyliśmy jako bazy, czyli SuperLon. Owijamy tym razem bardziej 25 razy niż 250 ;).
3. Zaciskamy mocno supełek – tym razem nie musimy odcinać końcówki, tylko układamy ją razem resztą nitek.
4. Zawiązujemy białą nitkę, owijamy nią chwosta, wiążemy i podklejamy supełek.
5. Rozkładamy szeroko końcówki i delikatnie przytapiamy zapalniczką.
6. I ten sam proces powtarzamy z drugim chwostem ;).
Bransoletki możecie połączyć w zestawy z klasycznymi, makramowymi bransoletkami.
W taki sam sposób możecie też zrobić bransoletki w zupełnie innym stylu.
Komu się udało zrobić bransoletkę regulowaną ze sznurka?
Co sądzicie o takich delikatnych bransoletkach? Nosicie? 😉 Koniecznie pochwalcie się Waszymi pracami oznaczając nas #kurspasart.
Koniecznie zobaczcie też te makramowe wpisy:
- Jak zrobić bransoletki ze sznurka – porównanie sznurków
- Delikatne bransoletki ze sznurka
- Makramowa bransoletka z kamienia
Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.
Mada Miotk. Absolwentka nowych mediów, zakochana w książkach, żaglach i ręcznie robionej biżuterii. Wielbicielka etnicznych wzorów, kontrastowych kolorów i drobnych koralików pod każdą postacią. Na co dzień odnaleźć ją można na facebooku lub instagramie.
mam pytanie
jak zamknąć makramowe zapięcie bo to nie zostało opisane, co z nitkami zapięcia po przerobieniu?
dziękuję
Grażyna
Oj, faktycznie ucięło mi jedno zdanie, dzięki za zwrócenie uwagi ;). Po zrobieniu ostatniego supełka zazwyczaj smaruje go odrobinką kleju (naprawdę odrobinką, żeby nie przesiąkł i nie skleił też sznurków pod spodem), odcinam sterczące końcówki i przypalam zapalniczką.
Czy z nici Ariadna Tytan 60E też można zrobić chwosty?
Witam, czy mogą być koraliki rozmiar 6mm?
Witam, czy zamiast nici superlon mogą być nici do skóry?
Hej! Wejdź na naszą grupę FB, tam dziewczyny pomogą Ci i odpowiedzą na wszystkie pytania. <3
Hej,
Prosba o podlinkowanie dokladnie rozmiarow do koralikow, poniewaz nie moge ich wyszukac na stronie.
Koralki są podlinkowane we wpisie. Wystarczy kliknąć napis TUTAJ. 🙂 Poza tym korzystając z filtrów wchodząc w Crystalove można wybrać sobie kształt koralików (tu rondelle) oraz wielkosć np od 2mm do 3mm i wyświetli się wszystko co trzeba.
Muszę zrobić ale z toho 6, powinno pasować.
Regulowane zapięcie nie zrobię tego jak inaczej zakończyć?
Wkleić w końcówki, złąpać łapaczką i stoperem. Najwygodniejsze jednak jest regulowane. Tutaj jest fajnie pokazane:
https://www.pasart.pl/blog/bransoletka-ze-sznurka-jak-zrobic-poradnik/
[…] Jak zrobić bransoletkę regulowaną? Minimalistyczna bransoletka na sznurku […]