Robienie na drutach krok po kroku ♥ Wzory ♥ Podstawy ♥ Jak zacząć, Szydełkowanie krok po kroku ♥ Wzory ♥ Schematy ♥ Podstawy ♥ Jak zacząć

Jak zrobić czapeczki na jajka – szydełkowe ozdoby wielkanocne

Święta Wielkanocne już niedługo, coraz częściej też myślimy o wiośnie. Na przekór zimnu i szarości, Paulyntolyna przygotowała dla Was kurs szydełkowania, w którym pokaże jak zrobić czapeczki na jajka w pięknym wiosennym kolorze. Takie sympatyczne ocieplacze na jajka dzierga się szybko i przyjemnie, a na ich widok nie sposób się nie uśmiechnąć :). Sami zobaczcie!

Materiały potrzebne do wykonania czapeczki:

Włóczka – YarnArt Begonia – 100% bawełna. Czapeczka z kursu wykonana jest włóczką w kolorze 5352 
Szydełko – wielkości 1,5 -2 
Nożyczki 
Igła z grubym oczkiem

Chcesz się nauczyć jak zrobić czapeczki na jajka?

Produkty potrzebne do wykonania szydełkowej czapeczki znajdziesz tutaj. Pamiętajcie jednak, że kolor czapeczki prezentowany w kursie jest jedynie naszą propozycją :). Wasze czapeczki mogą mieć zupełnie inne kolorki, a że włóczek u nas mnóstwo, możecie przebierać ;).

W kursie za początek okrążenia posłużymy się znacznikiem. Najprościej go przygotować z kordonka, który kontrastuje z naszą zieloną włóczką. Okrążeń nie będziemy zamykać, tylko kontynuować, aby uzyskać łagodne przejścia przy okrążeniach. W opisie użyłam skrótu psł czyli półsłupek.

1. Czapeczkę rozpoczynamy od zrobienia magicznego pierścienia (magic ring), który składa się z 6 psł – oczka nie zamykamy, przykładamy naszą nitkę, która jest znacznikiem i kontynuujemy kolejne okrążenie.

kurs szydełkowania
2. W drugim okrążeniu wykonujemy [dwa psł w każdy psł z pierwszego okrążenia] (12 psł). Na końcu każdego kolejnego okrążenia przekładamy znacznik. 

kurs szydełkowania krok po kroku
3. W trzecim rzędzie wykonujemy [2 psł w 1 psł z poprzedniego okrążenia,1 psł w kolejny 1 psł z poprzedniego okrążenia] i powtarzamy do zakończenia okrążenia, czyli do naszego znacznika (18 psł).

Jak zrobić czapeczki na jajka
4. W czwartym rzędzie wykonujemy [3 psł z poprzedniego okrążenia, 1 psł w kolejny 1 psł z poprzedniego okrążenia] powtórzyć trzy razy (24 psł).
5. W piątym rzędzie wykonujemy [4 psł z poprzedniego okrążenia, 1 psł w kolejny 1 psł z poprzedniego okrążenia] powtórzyć trzy razy (30 psł). 

Jak zrobić czapeczki na jajka
6. W szóstym rzędzie wykonujemy [5 psł z poprzedniego okrążenia, 1 psł w kolejny 1 psł z poprzedniego okrążenia] powtórzyć trzy razy (36 psł).
7. W siódmym rzędzie wykonujemy [6 psł z poprzedniego okrążenia, 1 psł w kolejny 1 psł z poprzedniego okrążenia] powtórzyć trzy razy (42 psł).
8. W ósmym okrążeniu wykonujemy jeden półsłupek w każdy półsłupek z poprzedniego okrążenia (42 psł). 

Jak zrobić czapeczki na jajka
9. – 13. rząd powtórzyć jak ósmy.

Jak zrobić czapeczki na jajka

Od rzędu 14 do 19 zrobimy dwa uszka czapki. Dla ułatwienia wyrysowałam dla Was schemat ułatwiający pracę. Oczywiście można też skorzystać z opisu dla okrążenia 14-19.
Uszka należy wykonać dwa po przeciwnych stronach czapki. Oba uszka zakańczamy zwisającymi nitkami.

 

14. W czternastym rzędzie zrobić 6 psł w kolejne 6 psł z poprzedniego okrążenia, jedno oczko łańcuszka.
15. W piętnastym rzędzie obracamy robótkę i zawracamy wykonując 6 psł w kolejne 6 psł z poprzedniego okrążenia, wykonujemy jedno oczko łańcuszka i obracamy robótkę.
16. W szesnastym okrążeniu omijamy pierwszy psł i robimy 5 psł, wykonujemy jedno oczko łańcuszka i obracamy robótkę.
17. W siedemnastym okrążeniu omijamy pierwszy psł i robimy 4 psł, wykonujemy jedno oczko łańcuszka i obracamy robótkę.
18. Omijamy pierwszy psł i wykonujemy 3 psł, a następnie jedno oczko łańcuszka i obracamy robótkę.
19. Omijamy pierwszy psł i robimy 2 psł i zakańczamy robótkę. Ja przełożyłam kilka razy nitkę igłą i uzyskałam coś na kształt frędzli. 

Jak zrobić czapeczki na jajka
Teraz trzeba zrobić drugie uszko. Po przeciwnej stronie dokładamy nitkę i powtarzamy czynności od 14 do 19 okrążenia.
Na koniec na jajku narysujmy buźkę i ubierzmy czapeczkę :).

Jak zrobić czapeczki na jajka

Wiecie już jak zrobić czapeczki na jajka.

Jak Wam się podoba taka szydełkowa czapeczka na jajko? Naszym zdaniem jest przeurocza :)! Koniecznie pochwalcie się jak wyglądają Wasze szydełkowe ozdoby wielkanocne :).

Wejdź koniecznie na nasz blog! Znajdziesz tam wiele inspiracji i wskazówek. Między innymi:


Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

 

Paulyntolyna – jest typową szydełkomaniaczką. W jej magicznym świecie królują włóczki i kordonki. Tworzy mięciutkie zabawki i kocha to co piękne. Można ją podglądać na blogufacebooku lub instagramie.

Może Ci się także spodobać >>

3 Comments

  1. Sabina says:

    Witam,kurs bardzo fajny i nietrudny do wykonania a efektowny. Czapeczki są prześliczne. Zrobiłam w kilku kolorach również z myślą obdarowania znajomych ,myślę że się spodobają 🙂 Mam natomiast uwagę dla użytkowników tego kursu- w punktach 4,5,6,i 7 należy powtórzyć schemat pięć razy a nie jak napisano trzy razy.

  2. Co to punktów 4, 5, 6, 7 to jest tam coś takiego np. 3 psł. z poprzedniego rzędu, 1 psł. w 1 psł. z poprzedniego rzędu. O co w tym chodzi?

    1. ALe says:

      No właśnie? Też nie wiem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *