Makrama krok po kroku ♥ Wzory ♥ Jak zrobić sploty ♥ Jak zacząć, Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy

Jak zrobić kolczyki z makramy? Makrama krok po kroku

Zapraszamy na kurs tworzenia biżuterii, w którym Ewelina Smak pokaże Wam  jak zrobić kolczyki z makramy. Z niepozornych materiałów stworzymy efektowne kolczyki. Proste w wykonaniu, lekkie i pasujące do wielu stylizacji. Zaplatanie sznureczków wciąga, a zachwyt jaki budzi efekt końcowy, uzależnia. Jesteśmy pewni, że na jednej parze makramowych kolczyków się nie skończy :).

Makrama może się niektórym wydawać skomplikowana, w końcu jak tu z niesfornych sznureczków wyczarować coś co pięknie wygląda i zachowuje formę podczas noszenia? Możemy Was jednak zapewnić, że makrama krok po kroku tłumaczona przez Ewelinę, staje się jasna i przyjemna :). Zaplatanie sznureczków w makramowe węzły relaksuje i uzależnia. Sami się przekonajcie ;)!

To tyle od nas, oddajemy “głos” Ewelinie :). Powodzenia!

Materiały potrzebne do wykonania kolczyków:

1

Sznurek jubilerski – dowolny sznurek, najlepiej do grubości 1mm lub kordonek. Potrzebujemy 9 kawałków, w moim przypadku sznurka w kolorze złotym długości 45cm i 2 sznurki niebieskie długości 45 cm. Ja zawsze ucinam więcej sznurka. Lepiej mieć go więcej niż za mało 🙂

Koraliki – 2 dowolne koraliki 8mm. U mnie są to koraliki Galaxy w kolorze niebieskim. Jeśli wybierzecie taką bazę jak moja, która ma oczko na dodatkowy koralik, wówczas będziemy potrzebować jeszcze 2 sztuk koralików dowolnej wielkości

Baza do kolczyków – dowolna baza. Najlepsza będzie taka z 5 szerokimi oczkami

Bigle do kolczyków – moje są zwykłe, w kolorze srebrnym z kulką i sprężynką. Zamiast kulki można nałożyć koralika, który dopełni całości

Nożyczki, zapalniczka

Szpilki jubilerskie – opcjonalnie, jeśli baza będzie taka sama jak moja i będziecie chciały zamontować dodatkowe koraliki, możecie potrzebować jeszcze 2 gwoździ 20mm. Do tego przydadzą się Wam szczypce i 2 koraliki 8mm

Wszystkie produkty potrzebne do wykonania kolczyków znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że nasze kursy tworzenia biżuterii służą głównie nauce techniki i inspiracji do tworzenia własnych wersji projektu. Twoje kolczyki wcale nie muszą być identyczne :).

 

Jak zrobić kolczyki z makramy?

1. Mając bazę z 5 oczkami wiążemy na niej 5 sznurków. Łapiemy każdy sznurek w połowię i przekładamy od spodu, przekładając 2 zwisające końce przez powstałą pętelkę. Czynność powtarzamy na każdym oczku bazy. Mocno zaciskamy.

2
2. Tak wygląda nasza baza z zawiązanymi 5 sznurkami.

makrama krok po kroku
3. Bierzemy dodatkowy sznurek. Na jednym z końców wiążemy supełek. Dokładamy go jak najbliżej górnego sznurka zawiązanego na bazie i mocujemy do powierzchni roboczej. Na tym sznurku będziemy zawiązywać 5 podstawowych supełków makramowych. To samo robimy na drugiej stronie kolczyka.

4
makrama krok po kroku

4. Tak powinny być wiązane Wasze supełki.

makrama krok po kroku
5. Ściągamy supełki. Pilnujemy by były jak najbliżej naszej bazy, tak by sznurek na siebie nie zachodził.

makrama krok po kroku
6. Jedną stronę mamy zaplecioną. Teraz to samo robimy po drugiej stronie. Bierzemy dodatkowy sznurek, wiążemy na jego końcu supełek, mocujemy najbliżej naszej bazy i na nim zawiązujemy pozostałe 5 sznurków.

makrama krok po kroku
7. Łączymy sznurki na których wiązaliśmy sznurki zamocowane ma bazie. Mocujemy je w ten sam sposób. Jeżeli na prawym kolczyku zawiążemy sznurki od prawej to ładnie będzie wyglądać , gdy na lewym kolczyku złączymy sznurki od lewej.

makrama krok po kroku
8. Krok 8 to dodawanie sznurka w innym kolorze. Oczywiście może to być sznurek w tym samym kolorze co pozostałe. Ja chcę dodać koloru mojej pracy i nawiązać kolorem sznurka do koloru koralików jakich użyję w mojej pracy. Na końcu dodatkowego sznurka wiążemy supełek, tak samo jak wcześniej mocujemy jak najbliżej poprzedniego rzędu. Wykorzystujemy najprostszy węzeł makramowy , jednak tym razem wiążemy go na każdym sznurku. Sposób wiązania przedstawiam na zdjęciu.

makrama krok po kroku
Pamiętajmy, że żeby praca wyglądała schludnie supełki muszą być równe, mocno zaciśnietę. Musimy pamiętać by odległości się zgadzały, bu sznurki nie nachodziły na siebie.
9. To samo powtarzamy z drugiej strony naszego kolczyka.

makrama krok po kroku
10. Teraz dodajemy po 1 sznurku z każdej strony by zabudować sznurek niebieski. Obowiązują nas te same zasady co poprzednio. Na końcach każdego ze sznurków wiążemy supełek, mocujemy jak najbliżej poprzedniego rzędu. Sznurek dodatkowy staje się naszym sznurkiem podstawowym i na nim zaplatamy supełki. To samo powtarzamy z drugiej strony naszego kolczyka.

makrama krok po kroku
11. Bierzemy teraz sznurek znajdujący się najbliżej zewnętrznej strony naszej pracy. To on teraz staje się naszym sznurkiem podstawowym. Na nim zaplatamy supełki po prawej i po lewej stronie naszej pracy. W tym kroku również robimy element, który otoczy nam koralik. Bierzemy sznurki znajdujące się w środku naszej pracy i na nich zawiązujemy sznurek, który był przed chwilą naszym sznurkiem podstawowym. Czynność wykonujemy również po drugiej stronie.

jak zrobić kolczyki z makramy
12. Znów bierzemy sznurki znajdujące się najbardziej na zewnątrz naszej pracy i na nich zawiązujemy supełki. Dochodząc do sznurka znajdującego się w środku naszej pracy nasz sznurek podstawowy zawiązujemy na nim.

jak zrobić kolczyki z makramy
13. Tak ma wyglądać nasz kolczyk na tym etapie.

jak zrobić kolczyki z makramy
14. Teraz bierzemy nasz sznurek podstawowy i pierwszy sznurek zawiązujemy na nim, zmieniając stronę wiązania. Wiązany sznurek ma się znaleźć na zewnątrz. To samo robimy z drugim sznurkiem. Czynność powtarzamy z drugiej strony naszego kolczyka.

jak zrobić kolczyki z makramy
15. Na dwóch niebieskich sznurkach montujemy nasz koralik 8mm.

jak zrobić kolczyki z makramy
16. Koralik wkładamy do naszego zaplecionego elementu.

kolczyki z makramy
17. Niebieskie sznurki zawiązujemy na sznurkach podstawowych. Sznurki podstawowe łączymy ze sobą najprostszym węzłem makramowym. Obcinamy wszystkie sznurki, jeżeli mamy sznurek topliwy to topimy jego końcówki. Jeżeli będzie to sznurek nietopliwy to każdy nawlekamy na igłę i przewlekamy przez ostatni węzeł tego sznurka. Czynność powtarzamy dla każdego sznurka. Obcinamy nadmiar.

kolczyki z makramy
18. Do bazy mocujemy dodatkowe koraliki na naszych gwoździach, montujemy bigle. I gotowe :)!

kolczyki z makramy

 

Prawda, że proste? I do tego bardzo ładne. Mam nadzieję, że jasno wytłumaczyłam każdy krok. To był mój pierwszy kurs, mam nadzieję, że Wam się spodobał :).
Koniecznie dajcie znać jak Wam poszło. W razie pytań piszcie śmiało :)!

Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów biżuterii ręcznie robionej. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

https://www.facebook.com/groups/303036043500334/

Ewelina Smak – pasjonatka biżuterii ręcznie robionej. Swoją przygodę z makramą rozpoczęła pod koniec 2015 roku. Ma głowę pełną pomysłów. Lubi eksperymentować z makramą, chciałaby ją połączyć z innymi technikami. Zakupoholiczka, uważa, że przydasiów nigdy za wiele. Lubi kamienie, koraliki i inne dodatki do biżuterii. Kocha to, co robi i sprawia jej to ogromną przyjemność. A co jej z tego wychodzi? Najlepiej sprawdźcie sami zaglądając na stronę: www.facebook.com/pasjesmakow lub na bloga www.pasjesmakow.blogspot.com

Może Ci się także spodobać >>

10 Comments

 1. Magdalena says:

  Super tutorial ! Oby więcej takich !

  1. Ewelina Smak says:

   Pięknie dziękuję 🙂 Myślę, że jeszcze jakiś powstanie 🙂

 2. Renata Knop says:

  Świetnie i przejrzyście kurs Eweliny,pokazuje jak można wyczarować piękną biżuterię.Gratuluje Ewelina?

  1. Ewelina Smak says:

   Bardzo dziękuję za miłą opinię o moim kursie. Następne już będę lepsze 🙂

 3. Kurcze…Ewelina – mega ?

  1. Ewelina Smak says:

   Ślicznie dziękuję. Starałam się 🙂

 4. aka-mere Iki says:

  Myślałam że to jest trudniejsze 🙂 chyba spróbuję 🙂

 5. Pani Ewelino, spojrzałam na Pani bloga Pasja Smaków i tam są zdjęcia takich pięknych bransoletek Feeria barw – proszę o kurs, jak je wykonać, bo na pewno zachwyciły nie tylko mnie. Lubie makramę, a bransoletki wyglądają cudnie. Pozdrawiam Ewa

 6. Lepszy bylby film…

 7. […] Jak zrobić kolczyki z makramy? Makrama krok po kroku […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *