Porady, Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy

Jak zrobić kulkę z koralików?

Alicja Czapla przygotowała dla Was kurs w którym pokaże jak zrobić kulkę z koralików. Koralikowe kulki wykorzystać możecie jako ręcznie robione ozdoby świąteczne np. na choinkę lub jako efektowny wisior. Do dzieła!

W internecie jest wiele schematów na takie kuleczki, ale niekoniecznie wszystkie są zrozumiałe. Dlatego pokażę Wam jak zrobić kulki z koralików krok po kroku.
Kuleczki są bardzo szybkie do zrobienia. Jak już nabierzecie wprawy, to zrobicie je w jakieś 10-15 minut :). Do ich stworzenia wykorzystać możecie dowolne koraliki, o różnych rozmiarach, uzyskując zupełnie inny efekt.

Tak więc zaczynamy od przygotowania materiałów. Oto co będzie nam potrzebne:

Jak zrobić kulkę z koralików

 • Koraliki – Ja wybrałam kryształki crystalove Ball 10 mm, ale możecie użyć do nich dowolnych koralików w kształcie kulki lub rondelle. Z innych kształtów też oczywiście wyjdą, ale wtedy nasze kuleczki mogą być bardziej kanciaste. Rozmiar koralików też nie ma znaczenia. Im większe koraliki tym większa kuleczka nam wyjdzie.
 • Nić jubilerska – lub żyłka- jeśli wybierzecie nić to musicie ją dobrać pod kolor koralików (ja celowo dałam czarną by w kursie było ją lepiej widać). Na niciach kulka wyjdzie nam bardziej miękka, dlatego nić trzeba będzie przewlekać przez koraliki min dwa razy. Z nici mogą to być S-LON, One-g lub tytan firmy Ariadna.
  Jeśli zdecydujecie się na żyłkę lub nić monofilową to jej plusem jest to, że będzie praktycznie niewidoczna i kulka dzięki niej będzie bardziej sztywna. Minusem jest to, że jest mniej trwała niż nici. Wybór na czym będziecie pracować należy do Was.
 • Igła jubilerska – np. do nawlekania koralików
 • Narzędzia jubilerskie – ostre nożyczki
 • Coś do zawieszenia kulki – jeśli kulka ma być ozdobą na choinkę to świetnie sprawdzi się tu jakiś sznurek lub wstążka ( ja dałam sznurek do makramy), jeśli wisior to najładniej wyglądają na łańcuszkach.

Chcesz się nauczyć robić kulkę z koralików?

Wszystkie produkty potrzebne do wykonania kulki znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że kurs ten służy głównie nauce techniki, a Twoje kulki mogą wyglądać zupełnie inaczej. Do wykonania kulek użyć możesz najróżniejszych koralików, nie bój się eksperymentów, bo często dają bardzo fajne i zaskakujące efekty :).

Materiały już mamy to przechodzimy do koralikowania :).

1. Nawlekamy na nitkę 5 koralików.

Jak zrobić kulkę z koralików

2. Przechodzimy przez nie igłą tak by zrobiło nam się kółeczko i robimy supełek by nitki nam się nie rozjechały.


3. Teraz nawlekamy 4 koraliki i przewlekamy je przez koralik z naszego kółeczka który znajduje się przy supełku.

4. Dość mocno zaciągamy nić i przewlekamy ją jeszcze raz, by usztywnić kółeczko. Uwaga nić za każdym razem przewlekamy dwa razy! I w ten sposób mamy dwa kółeczka. Za każdym razem musi być ze sobą połączonych 5 koralików.


5. Następnie dodajemy tylko trzy koraliki do dwóch zaznaczonych czerwonymi kropkami. Czyli do jednego z pierwszego kółka i do jednego z drugiego kółka.

6. Dość mocno zaciskamy nić i przewlekamy ją jeszcze raz przez całe kółeczko, które przed chwilą zrobiliśmy.


7. W kolejnym kroku ponownie dodajemy trzy koraliki. Tym razem do jednego z pierwszego kółka i do jednego z trzeciego.

8. Pamiętamy by nić przewlec jeszcze raz. Praca powinna nam się lekko falować, ale tak ma być, w końcu kuleczkę robimy. (na zdjęciu może nie być na razie tego widać bo układałam koraliki tak by było widać gdzie będziemy dodawać kolejne)
I ponownie dodajemy trzy koraliki, tak jak w poprzednich krokach, do koralików zaznaczonych czerwonymi kropkami.


9. Mamy już cztery kółka dookoła pierwszego to musimy zamknąć ostatnie kółeczko, by była pełna połówka kulki. Aby to zrobić to tym razem dodajemy tylko dwa koraliki, bo trzy już mamy z wcześniej dodanych kółek. Koraliki dodajemy do trzech zaznaczonych czerwonymi kropkami.

10. Mocno zaciągamy nić i przewlekamy ją jeszcze raz przez kółeczko.
I mamy już pół kulki.


11. Będziemy teraz zamykać kuleczkę. By to zrobić na początku musimy dodać trzy koraliki do dwóch koralików zaznaczonych na zdjęciu. Koraliki do których będziemy dodawać są z różnych kółek.


12. Następnie dodajemy dwa koraliki do trzech z poprzednich kółek (z trzech różnych kółek), tak jak to jest zaznaczone na zdjęciu.

Jak zrobić kulkę z koralików

13. Powtarzamy to jeszcze dwa razy pamiętając by nic za każdym razem przewlekać dwukrotnie przez każde kółko.
Nasza kulka powinna wyglądać tak jak na zdjęciu i teraz dodajemy jeden koralik do czterech zaznaczonych.

Jak zrobić kulkę z koralików

Jak zrobić kulkę z koralików
14. Nasza kulka z koralików jest już prawie zrobiona. Wystarczy połączyć ze sobą 5 koralików z tych kółek co dodawaliśmy by zamknąć naszą kuleczkę. Przewlekamy dwukrotnie nić przez zaznaczone koraliki.

Jak zrobić kulkę z koralików

15. Nitkę przewlekamy do tej końcówki nici, która nam wystaje i związujemy supełek.

Jak zrobić kulkę z koralików

16. Nitki przewlekamy tak by je ukryć i ucinamy końcówki. Przewlekamy przez nią sznurek do zawieszenia lub łańcuszek i nasza kuleczka jest gotowa do zawieszenia lub noszenia.

Jak zrobić kulkę z koralików
Gdyby w trakcie pracy skończyła Wam się nić, użyjcie węzła baryłkowego. Tu znajdziecie instrukcje dowiązywania nici.

A tak prezentują się kulki wykonane z innych koralików :):

Jak zrobić kulkę z koralików

Jak zrobić kulkę z koralików

Jak zrobić kulkę z koralików

Jak zrobić kulkę z koralików

Jak zrobić kulkę z koralików

Jak zrobić kulkę z koralików

Jak zrobić kulkę z koralików

Jak zrobić kulkę z koralików

A tak prezentuje się kulka jako wisior:

Jak zrobić kulkę z koralików

I jak tam? Potraficie już zrobić kulkę z koralików?

W razie pytań lub niejasności śmiało do mnie piszcie to postaram się Wam pomóc. I zapraszam do pokazywania Waszych kuleczek na grupie lub instagramie, oznaczając nas na zdjęciach: #kurspasart :).

Zerknij na inne nasze kuleczki:


Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów biżuterii ręcznie robionej. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

grupa rękodzielnicza pasart

 

Alicja Czapla – świeżo upieczona mama. Swój czas aktualnie dzieli na synka, dom, fotografię i koraliki.  Biżuterię robi od kilku lat. Na początku były to proste formy typu koralik nawleczony na drucik. Próbowała też filcowania, decopuage i sutaszu, aż w końcu odkryła beading i to on skradł jej serce. Wciąż szuka nowych pomysłów, stara się robić nowe rzeczy i rozwijać się. Więcej prac Alicji możecie znaleźć na jej profilu na facebooku.

Może Ci się także spodobać >>

5 Comments

 1. Elżbieta says:

  Witam Alusiu piękny pokaz i przykłady ,jasno i zrozumiale . Bardzo dziękuję <3

 2. Witam,
  rozpadła mi się kulka z koralików 🙁 i próbuję wg Twojego schematu zrobić i coś mi nie wychodzi 🙁 czy mogę prosić o jakiś filmik lub pomoc??

  1. Sylwia says:

   Huuura! udało się, kulka zrobiona 🙂

 3. venom23# says:

  Mam pytanie. Chcę zrobić kulkę, ale czy 40 koralików mi wystarczy? Bo niestety przez przypadek zamówiłam mniej. 🙂

  1. Powinno wystarczyć 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *