Marta Draganek-Zając pokaże Wam dziś jak zrobić kolczyki koła, z kolorowych koralików TOHO i okrągłej bazy. Kolczyki są wprost idealne na lato, a ich przygotowanie nie zajmie więcej niż 30 minut. Zapraszamy!
Za oknem coraz cieplej, dlatego warto pomyśleć o dodatkach, które będą towarzyszyły nam w tym sezonie. Z latem i wakacjami, nieodłącznie kojarzy mi się delikatna, zwiewna biżuteria w stylu Boho. Takie też są kolczyki, które dziś wykonamy :).
Materiały potrzebne do wykonania kolczyków:
- Łącznik jubilerski – koło ze wzorem o średnicy 23mm – 2szt. Okręgi posłużą jako baza kolczyków. Można je zastąpić innymi łącznikami w kształcie koła lub elipsy.
- Bigle – haczyki z kulką, ze stali nierdzewnej. Stal nierdzewna nie odbarwia się, nie śniedzieje. Jeśli więc chcecie, aby Wasza biżuteria zachowała piękny wygląd przez długi czas, warto wybierać elementy z tego metalu.
- Koraliki Toho – rozmiar 11/0 w dwóch lub trzech odcieniach. Ja przygotowałam kolczyki w dwóch różnych wariantach kolorystycznych – intensywnych zielono-żółtych odcieniach oraz pastelowym różu i turkusie.
- Nić jubilerska – monofilowa, bezbarwna, 0,2mm.
- Igła jubilerska – musicie być w stanie przeciągnąć ją przez koralik kilkakrotnie.
- Narzędzia jubilerskie– z pewnością przydadzą się nożyczki, szczypce bociany okrągłe oraz płaskie.
Kto ma ochotę zrobić kolczyki koła?
Produkty potrzebne do wykonania kolczyków znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że nie musisz dokładnie odwzorowywać kolczyków z tego projektu. Z racji tego, że wybór koralików Toho jest spory, możesz przygotować kolczyki w swojej ulubionej kolorystyce, mieszając dwa lub 3 odcienie, możesz też poeksperymentować z innym łącznikiem. 🙂
Gotowi? No to zaczynamy!
I rząd
Bazę kolczyka stanowić będzie metalowy łącznik w kształcie okręgu. Łącznik opleciemy koralikami Toho stosując ścieg cegiełkowy.
Nawlekamy koralik Toho na nić monofilową. Układamy go tak, aby znalazł się mniej więcej 5-8cm od końca nici. Lewą ręką przytrzymujemy koniec nici z koralikiem, prawą ręką przekładamy nić przed łącznikiem, następnie przechodzimy igłą przez jego środek i znów przez koralik Toho od spodu.
Żyłka oplecie metalowy łącznik, natomiast koralik usadowi się na jego szczycie. Obydwa końce nici powinny wystawać u szczytu koralika.
Na igłę nabieramy kolejny koralik Toho.
Przekładamy igłę od tyłu przez środek łącznika, następnie ponownie przeciągamy ją od dołu koralika.
W ten sam sposób osadzamy kolejne koraliki. W moich kolczykach w pierwszym rzędzie jest ich 18.
II rząd
W drugim rzędzie, nad każdą parą koralików Toho w zielonym kolorze, stworzymy łuk z koralików w kontrastującym odcieniu.
Nabieramy igłą 2 koraliki Toho w kolorze żółtym.
Przeciągamy igłę przez sąsiadujący koralik z I rzędu, tym razem od góry.
Po zaciągnięciu nici, żółte koraliki utworzą delikatny łuk nad koralikami w kolorze zielonym.
Igłę wbijamy w sąsiedni zielony koralik, tym razem od spodu. Nabieramy 2 żółte koraliki Toho i wbijamy igłę w sąsiadujący zielony koralik – od góry.
Ten sam schemat powtarzamy do końca rzędu II.
III rząd
W trzecim rzędzie, na szczycie żółtych łuków dodamy koraliki w kolorze zielonym.
Przeciągamy igłę przez pierwsze koraliki I i II rzędu, aby znaleźć się pośrodku pierwszego żółtego łuku.
Dobieramy jeden zielony koralik i wbijamy igłę w sąsiadujące żółty i zielony koralik.
Przeciągamy igłę od spodu sąsiadujących koralików z kolorach zielonym i żółtym. Na szczycie łuku dodajemy zielony koralik Toho. W ten sam sposób dodajemy koraliki na pozostałych łukach.
Końce nici monofilowej chowamy wewnątrz koralików. Wystarczy przejść igłą jeszcze raz przez wszystkie koraliki splotu. Nadmiar nici obcinamy.
Tak wygląda opleciony koralikami łącznik.
Pozostało już tylko doczepić bigiel. Haczyk najłatwiej rozgiąć przy pomocy bocianów okrągłych i zacisnąć go ponownie szczypcami o płaskich noskach.
Jeden kolczyk gotowy! Potrzebny będzie jeszcze drugi do pary!
Przygotowałam też drugą wersję kolorystyczną w turkusie, różu i bieli.
W podobny sposób możecie opleść inne elementy z masy perłowej lub kamieni naturalnych, tworząc różnorodne kolczyki lub wisiory. Kluczem jest nietypowe zastosowanie beadingu.
Kolczyki poniżej powstały na bazie prostokątnej masy perłowej. Zamiast nici monofilowej użyłam brązowych woskowanych nici One-G.
Komu się udało zrobić kolczyki koła?
Pochwalcie się swoimi pomysłami na Instagramie lub Facebook’u! Wystarczy oznaczyć zdjęcie tagiem #kurspasart.
Jeśli zabawa z koralikami Cię wciągnęła to sprawdź też koniecznie:
- Zawieszka z koralików Nib-Bit i Gemduo
- Jak zrobić prostą ważkę z koralików
- Kolczyki indiańce na bazie
Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.
Autorem kursu jest Marta Draganek-Zając, projektantka marki Tarragon Art – rękodzieło z pasją. Kurs przygotowany bez licencji na odsprzedaż lub jakikolwiek inny użytek komercyjny. Treść oraz zdjęcia chronione są prawem autorskim. Kopiowanie, powielanie lub dalsze udostępnianie bez zgody autora zabronione.
Świetny pomysł! Na pewno kiedyś go wykorzystam! 😀
Prosty a tyle radości 🙂
te prostokątne -PRZEPIĘKNE !!!