Zapraszamy na kurs tworzenia biżuterii, w którym Paula Banaszak pokaże jak zrobić naszyjnik z koralików czeskich. Do stworzenia tego naszyjnika zainspirowała ją jesień, ale nie ta deszczowa i mroczna, a ta pełna gorących barw: czerwieni, żółci i brązów. Oczywiście wybrana przez Paulę paleta kolorów, do niczego Was nie zobowiązuje. Naszyjnik równie pięknie będzie komponował się np. w chłodnych zimowych barwach. Naszyjnik nie jest trudny w wykonaniu, a efekt końcowy jest bardzo oryginalny, dzięki czemu wprost idealnie nadaje się na ręcznie robiony prezent dla bliskiej osoby. Same zobaczcie :)!
Materiały potrzebne do wykonania naszyjnika:
- Koraliki TOHO – w rozmiarze 15/0 i 11/0 – w naszyjniku z kursu, koraliki TOHO mają kolor Silver Lined Burnt Orange
- Koraliki CZECHMATES – jeden koralik w kształcie Tile (kolor Celsian Siam Ruby), jeden koralik w kształcie Dagger (kolor Swirl Black-Red), 9 koralików w kształcie Crescent (Polychrome Gold Rush)
- Koraliki SueprDuo – ok 26 koralików 2.5x5mm
- Kamienie naturalne – 9 agatów 5/6mm w kolorze pastelowo pomarańczowym, inne kamienie o podobnych wymiarach sprawdzą się równie fajnie 🙂
- Koraliki FirePolish – wielkość 4mm, kolor Bronze Iris Ruby lub inny
- Sznurek jubilerski – najefektowniejszy będzie sznurek skręcany. U nas jest to sznurek 5mm, ale równie dobrze sprawdzi się ten 4 czy 5mm. Zwróć uwagę, by pod sznurek dobrać końcówki bądź zapięcie o odpowiednim otworze wewnętrznym
- Klej jubilerski – potrzebny do wklejenia sznurka w zapięcie
- Igła jubilerska – John James rozmiar 10/13
- Nić jubilerska – nić monofilowa lub One-G
- Końcówki do wklejania – końcówki o otworze wewnętrznym odpowiadającym wybranemu sznurkowi. Możesz wybrać same końcówki do których będzie trzeba dobrać kółka montażowe i karabińczyk lub gotowe zapięcie z karabińczykiem
- Kółka montażowe – 6-7mm potrzebne do zamontowania karabińczyka
- Karabińczyk – 12mm
- Przydadzą Ci się też: narzędzia jubilerskie do zamontowania kółeczek montażowych i zapalniczka
Kto chce zrobić naszyjnik z koralików czeskich?
Wszystkie materiały potrzebne do wykonania naszyjnika znajdziesz tutaj. Pamiętajcie, że kurs służy przede wszystkim inspiracji i nauce techniki, wystarczy, że wybierzecie koraliki w innych kolorach, a uzyskany przez Was efekt może być zupełnie inny :). Do stworzenia naszyjnika potrzeba niewiele koralików z poszczególnych rodzajów, a więc równie dobrze możecie stworzyć go z tych pozostałych z innych projektów :).
Gotowe? Do dzieła ;)!
Krok 1. Nawlekamy na nić na przemian Toho Round 11/ (TR11) oraz koraliki Crescent. Następnie przechodzimy przez wszystkie koralik jeszcze raz, tworząc okrąg. Związujemy końce nici (podwójny supeł).
Krok 2. Przechodzimy nitką przez trzy kolejne koraliki (chowamy w ten sposób supełek). Nitka musi wychodzić z koralika Crescent. Następnie przechodzimy w górną dziurkę.
Krok 3. Pomiędzy górne dziurki koralików Crescent dodajemy po jednym koraliku FirePolish (FP). Następnie przechodzimy przez całe okrążenie jeszcze raz, sama nicią. Na końcu żyłka musi wychodzić z koralika FP.
Krok 4. Nawlekamy 5 TR11, i wbijamy się w ten sam koralik, z którego wychodzi nitka, lecz z drugiej strony (tak jak na zdjęciu).
Krok 5. Przechodzimy przez wszystkie dodane koraliki jeszcze raz, ale pomijamy środkowy (trzeci) koralik TR11. Przechodzimy do kolejnego koralika (FP) tak jak na zdjęciu poniżej.
Powtarzamy krok 4 i 5, aż przerobimy wszystkie koraliki FP.
Krok 6. Przechodzimy igłą do najbliższego środkowego koralika TR11, tak by nitka z niego wychodziła.
Krok 7. Nawlekamy Toho Round 15/0 (TR15), agat, TR15 i przechodzimy do kolejnego środkowego koralika TR11. W ten sposób robimy całe okrążenie. Następnie przechodzimy przez wszystkie dodane koraliki jeszcze raz, samą żyłką.
Krok 8. Dodajemy 1 SuperDuo (SD), TR11, SD pomiędzy agaty (nie przechodzmy przez koraliki, jedynie przez same agaty). Po zakończeniu dodawania koralików, przechodzimy przez całe okrążenie ponownie, samą nitką. Żyłka mus wychodzić z koralika SD.
Krok 9. Przechodzimy do górnej dziurki koralika, z którego wychodzi żyłka.
Krok 10. Pomiędzy górne dziurki koralików SD, dodajemy jeden koralik SD.
Krok 11. Natomiast nad agatami dodajemy 5 TR11, wbijając się w SD, tak jak na zdjęciu.
Krok 12. Nawlekamy TR15, Dagger, TR15; wbijamy się w SD.
Krok 13. Powtarzamy krok 11, następnie krok 10, i krok 11 itd…
Krok 14. Przechodzimy przez całe okrążenie jeszcze raz sama nitką, pomijając środkowy koralik TR11, podobnie jak w Kroku 5.
Krok 15. Przechodząc pomiędzy koralikami przemieszczamy się do koralika zaznaczonego na zdjęciu. (nitka musi wychodzić z tego SD, z dolnej dziurki)
Krok 16. Przechodzimy przez środkowy koralik SD, (nić przechodzi od prawej do lewej strony).
Krok 17. Przechodzimy do górnej dziurki SD.
Prawie udało się Wam zrobić naszyjnik z koralików czeskich. Jeszcze kilka kroków przed nami.
Krok 18. Nawlekamy 7 TR15, Tila i na chwilkę zostawiamy.
Krok 19. W międzyczasie przygotowujemy sznur, odmierzamy 60cm i przypalamy końcówki.
W końcówki do wklejania wlewamy klej i wkręcanym ruchem (zgodnie ze skrętem sznura) montujemy w nich sznur.
Krok 20. Wracamy do robótki. Nawlekamy 18 TR15.
Krok 21. Owijamy koralikami sznur, i przechodzimy przez Tile i koraliki TR15 i SD (tak jak na zdjęciu).
Krok 22. Przechodzimy do wystającego z prawej strony koralika SD.
Krok 23. Przechodzimy do górnej dziurki SD i powtarzamy krok 18, 20 i 21. Kończymy wychodząc igłą z koralika Tile.
Krok 24. Przechodzimy przez sąsiednia dziurkę koralika Tile ku górze, przez wszystkie koraliki (wzmacniamy mocowanie). Igła wychodzi z koralika Tile.
Krok 25. Wracamy do poprzedniej dziurki i tu także przechodzimy przez wszystkie koraliki, tak jak na zdjęciach.
Krok 26. Przechodząc pomiędzy kolejnymi koralikami, zabezpieczamy końcówkę nici.
Krok 27. W pewnym momencie (najlepiej przed większym koralikiem), przechodzimy igłą pod nitką. Tworzymy pętelkę. Przechodzimy przez nią igłą i zaciskamy supełek.
Krok 28. Końcówkę nici ukrywamy w koralikach, nadmiar ucinamy.
Krok 29. Tak samo ukrywamy początek naszej żyłki. Przechodzimy przez kilka koralików i nadmiar ucinamy.
Krok 30. Przez ten okres czasu, klej już powinien mocniej złapać, więc montujemy kółka i karabińczyk (możecie to zrobić zanim wkleicie sznur).
I gotowe!
Jesteśmy pewni, że udało się Wam zrobić naszyjnik z koralików czeskich.
Mam nadzieję, że zainspirowałam Was do stworzenia kolejnych przepięknych prac. Czekamy na Wasze komentarze :)! Wasze prace oznaczcie też #kurspasart. Będzie nam łatwiej Was znaleźć dzięki temu.
A tutaj znajdziesz inne fajne pomysły na naszyjniki:
Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.