W internecie kolorowo od ręcznie robionych czapek, szalików, rękawiczek. Zimowe wieczory są stworzone do dziergania. Nie wszyscy jednak lubią się z szydełkiem i drutami dlatego obręcze dziewiarskie zyskują coraz więcej fanów. Zastanawiasz się, czy warto kupić? Alicja Czapla rozwieje Twoje wątpliwości. Doradzi jaką włóczkę wybrać i może pomoże Ci zdecydować, który model obręczy będzie dla Ciebie najlepszy. “Może” – bo jeśli już zaczniesz przygodę z włóczką to pewnie skusisz się na oba komplety.
Obręcze dziewiarskie są najczęściej wstępem do nauki robienia na drutach. Dla tych, którzy uważają, że nie będą potrafiły same zrobić niczego na drutach, obręcze dziewiarskie są buforem bezpieczeństwa, bo robótka po prostu nie może się nie udać. Dla początkujących, największą zagadką jest jak dobrać odpowiednie włóczki i co można na nich robić oprócz czapek, kominów i szalików. Mam nadzieję, że ten krótki post odpowie chociaż na część waszych pytań.
Najczęściej pytacie, jaką włóczkę wybrać do obręczy. Bardzo uogólniając najlepsze są włóczki których w 100 g jest 100 m. Drugą rzeczą, którą możemy się kierować przy wyborze włóczek jest rozmiar drutów. Tak dobrze widzicie – drutów, a to dlatego, że zawsze podawane są na banderoli ich sugerowane rozmiary do danej włóczki. I musimy patrzeć by włóczka była na druty 7-8 lub większe. Te włóczki będziecie mogli używać pojedynczo.
Mam nadzieję, że praca z obręczami umili wam niejeden długi wieczór :). Warto też pamiętać, że każdego dnia powinniśmy znaleźć chociaż chwilę dla siebie i zrobić coś co nas odpręży. A przecież nic tak dobrze nie wycisza jak kubek herbaty i robótka, prawda?
Zaczynamy przegląd włóczek na obręcz dziewiarską.
Do ubrań, zwłaszcza zimowych najlepsze są włóczki z domieszką wełny. Dzięki niej to, co zrobimy będzie grzało, ale też będzie oddychać. W Pasart będą to następujące włóczki:
– Yarnart Merino Bulky,
– Yarnart Color Wave,
– Yarnart Alpine Maxi,
– Yarnart Alpine Alpaca,
– Himalaya Combo,
Githagoart i Lucky
Z włóczek ze sztucznym składem często używane są:
–Himalaya Everyday Big,
–Himalaya Dolphin Baby,
–Yarnart Norway,
Do obręczy możemy brać też włóczki podwójnie lub potrójnie. Splot fajnie też wtedy wygląda i można robić kolorowe mixy. Jak chcemy robić coś z podwójnej lub potrójnej włoczki dobrze jest wsadzić wszystkie końce w słomkę. Dzięki temu będzie nam się lepiej pracowało. W przypadku gdy robimy coś z kilku włóczek należy ciut luźniej motać włóczkę na kołeczkach.
Włóczki które możemy używać podwójnie:
–Yarnart Charisma,
– Yarnart Silky Wool,
– Yarnart Magic,
– Yarnart Ocean,
– Yatnart Shetland,
– Yarnart Harmony,
– YarnArt Everest
– MTP Merino Gold 200,
– Himalaya Padisah,
Potrójnie:
– Yarnart Bianca Lana Lux,
– Yarnart Bianka Baby Lux,
– Yarnart Super Merino,
– Yarnart Merino De Lux 50,
– Yarnart Tweed,
– Yarnart Legend.
Przy wyborze włóczek do obręczy, należy też zwrócić uwagę by włóczka miała dość ścisły splot. Przy luźniejszym będzie się trudniej pracowało.
Na obręczach można robić dosłownie wszystko, tj. czapki, szaliki, kominy , ale też koce i nawet swetry.
Jeśli już wiecie jakie włóczki wybrać na obręcz dziewiarską to pozostaje najtrudniejsza decyzja: który zestaw obręczy wybrać?
Obręcze okrągłe.
Na mniejszych okrągłych głównie robi się rękawiczki i skarpety. Na większych czapki i kominy. Na czapki i kominy dla dzieci idealna jest przedostatnia obręcz (patrząc od najmniejszej) dla dorosłych ta największa.
Jeśli wybierzesz obręcze okrągłe, te kursy mogą Ci się spodobać:
- Jak zrobić dwukolorowy szalik na obręczy dziewiarskiej?
- Jak zrobić torebkę na obręczy dziewiarskiej?
- Jak zrobić czapkę na obręczy dziewiarskiej?
Obręcze płaskie.
Idealne są do płaskich projektów i większych, tj koce, szale, swetry. Ale można na nich robić dosłownie wszystko. Nawet rękawiczki i czapki, tylko wtedy już raczej prace będziemy zszywać.
Pomocne kursy z obręczami płaskimi, są np. tutaj:
Jeśli byście zapytali, które obręcze są lepsze, to bym nie potrafiła odpowiedzieć. Jedne i drugie mają dużo plusów i cieszę się, że mam oba zestawy :). Na których łatwiej jest coś zrobić ? Wg mnie na okrągłych.
Często pytacie też, czy to normalne, że robótka na obręczach się wywija i co zrobić by tak się nie działo?
Przy obręczach to jest normalne. Można robótkę zablokować tj delikatnie wyprać lub namoczyć, ułożyć do suszenia daną rzecz na płasko wcześniej naciągając ją tak by równo leżało.
Mam nadzieję, że ten krótki post będzie dla Was przydatny. W razie pytań piszcie śmiało.
Mamy nadzieję, że choć trochę pomogliśmy znaleźć odpowiedź na pytanie jaką włóczkę wybrać do obręczy.
Bardzo chętnie oglądamy wasze postępy w nauce oraz wasze prace. Dlatego jeśli chcecie się nam pochwalić swoimi dziełami oznaczajcie nas hasztagiem #kurspasart. Miłej zabawy!
Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.
Alicja Czapla – świeżo upieczona mama. Swój czas aktualnie dzieli na dzieci, dom, fotografię i koraliki. Biżuterię robi od kilku lat. Na początku były to proste formy typu koralik nawleczony na drucik. Próbowała też filcowania, decopuage i sutaszu, aż w końcu odkryła beading i to on skradł jej serce. Wciąż szuka nowych pomysłów, stara się robić nowe rzeczy i rozwijać się. Więcej prac Alicji możecie znaleźć na jej profilu na facebooku.
Bardzo przydatny i fajnie napisany post 🙂 Zwłaszcza początkującym wiele to ułatwi. Mam oba zestawy obręczy i przyznam, że się w nich zakochałam. Można zrobić z nich nie tylko czapki, szaliki, swetry czy koce, ale także poszewki na poduszki, plecaczki, zabawki, podkładki i wiele innych, ogranicza nas tylko wyobraźnia. Mi wygodniej pracuje się na okrągłych i raczej te bym polecałam początkującym 😀
Mam tylko prostokątny komplet. Szkoda że w pasarcie nie ma obecnie okrągłych kupiłabym. Robię na nich czapki z powodzeniem bez zszywania normalnie na okrągło! można dowolnie wybierać ilość oczek co przy okrągłych jest raczej niemożliwe. Jest maleńka skaza tam gdzie odległość między kołkami jest większa bo zazwyczaj na czapkę jedna obręcz jest za mała a druga za duża więc biorę za dużą i nie zapełniam wszystkich kołków. Ale ta skaza prawie niewidoczna może być z tyłu czapki i nie przeszkadza. Z mtp anemos wychodzi cudny sweter. na długi w rozmiarze 50 do 54 a więc duuży potrzeba 3 motki. Jest mięciutki rozciągliwy opływający ciało ale ciepły i fantastyczne przejścia kolorów.
Okrągłe obręcze pewnie wkrótce będą. I super, że dzielisz się z nami informacją co będzie fajne na swetry. Dzięki wielkie, pewnie wielu osobom to się przyda. ❤️❤️❤️
Z himalaya padisah wyszła fajna czapka na obręczy z pojedynczej włóczki! tylko czapka dwuwarstwowa. Zrobiłam ją jakieś 2 i pół razy dłuższą niż potrzeba.. oba końce ściągłam na kształt dupki ? po czym włożyłam jedną połowę do wewnątrz. Powstała ciepła puszysta czapa z wywinięciem. Włóczka ta ma taki splot że rzędy lekko się skręcają w gotowym wyrobie… ten ukos jest niezamierzony ale ciekawie wygląda i w połączeniu z wywinięciem wyglądem trochę kojarzy się z dawną Turcją ? Z MTP favori batik też wyszła milutka puszysta czapka pojedynczą nitką w podobny sposób wykonana dwuwarstwowa z wywinięciem tylko druga warstwa zamocowana 3 cm przed końcem jak się to robi w mankietach więc tylko jedna dupka na pojedynczej warstwie. W tych czapkach wywinięcie jest grube na cztery warstwy roboty więc dobrze grzeje czoło i wygląda się lepiej nawet mając nieczapkową twarz ?
O super. Bardzo przydatna informacja. Ślicznie dziękujemy ❤️❤️❤️ i będę musiała na sobie to przetestować bo w czapkach zazwyczaj niezbyt dobrze wyglądam. ?
Mam pytanie bo piszesz o podwójnym/potrójnym użyciu włóczki cieńszej, nagrałabyś jakiś filmik instruktażowy jak to zrobić? Bo niestety, jedna z włóczek omyłkowo kupiłam cieńszą i nie wiem co z tym fantem zrobić 🙁
Tutaj Mada pokazuje jak używać nici/wełny podwójnie. 🙂
https://www.pasart.pl/blog/zrobic-torbe-zakupy-obreczy-dziewiarskiej-torba-wloczki-krok-kroku/
Hej, niedawno zakupiłam z ciekawości zestaw obręczy okrągłych i kilka włóczek himalaya dolphin. Mam pytanie, macie jakiś sposób na zwiększenie ścisłości oczek? Mimo naciągania włóczki pojawiają się dziurki, co nie miało miejsca przy używaniu tego samego typu włóczki na drutach.
Dziurki będą do momentu zejścia robótki z obręczy. Po ściągnięciu gotowej pracy będą nieco mniejsze. Jednak prace na obręczy z włóczki Himalaya Dolphin nie są tak mocno zbite, są raczej wiotkie. Uciąganie nic tutaj nie pomoże za bardzo ponieważ włóczka ta nie ma takiej elastyczności jak inne np Merino Bulky.