Porady

Jakie znasz odmiany obsydianu?

Obsydian to najbardziej znana skała pochodzenia wulkanicznego, która charakteryzuje się szklistym połyskiem.

 

 

 

Nazwa najprawdopodobniej pochodzi od imienia Obsydiana, który odkrył tę skałę. Największe skupiska są w tych miejscach, w których dochodzi do gwałtownych erupcji wulkanów. Skały te bardzo szybko stygną, w związku z czym obsydian nie ma struktury krystalicznej.

Mimo, że jest to stosunkowo miękka skała (twardość w skali Mosha to ok. 5,5) to jednak po przełamie tworzy bardzo ostre krawędzie, dlatego też często znajdowała zastosowanie w wytwarzaniu strzał, włóczni, czy też noży. Oczywiście ze względu na swój urok robiono z nich także biżuterię, a zwłaszcza talizmany.

Można znaleźć okazy niemal przezroczyste, które z reguły szlifuje się w sposób schodkowy. Te odmiany, które są półprzezroczyste lub nieprzezroczyste najczęściej mają nadany szlif kaboszonowy. Ze względu na kruchość tej skały przy szlifowaniu należy zachować ostrożność.

Jedną z najbardziej cenionych odmian jest obsydian śnieżny, który jest obsypany białymi plamami. Są to pęcherzyki gazu lub kryształki skalenia potasowego.

Znane są także odmiany o silnych srebrzystych lub złotawych połyskach. Wywołują je inkluzje różnych kryształków.

Okazy pochodzące z Meksyku, Arizony czy też USA często zwane są łzami Apacza.

Wyróżnia się także takie odmiany obsydianu:

  • falisty – rozpowszechniony w Meksyku, charakteryzuje się pofalowanymi smugami widocznymi na skale,
  • iryzujący – migoczące efekty świetlne w kolorach zbliżonych do złotego, zielonkawego, niekiedy bardziej miedzianego a także srebrnego, popularny w Meksyku, Islandii, USA
  • śnieżny – jest to nazwa handlowa i dotyczy białych plamek widocznych na tle czarnej skały – najwięcej tych okazów można znaleźć w USA
  • kwitnący – bardzo podobny do śnieżnego, zawiera liczne sferolity – kuliste aglomeraty kryształków, najciekawsze okazy znajdują się w Ameryce, a przede wszystkim w Nevadzie.
  • onyksowe – podobnie jak w onyksie warstewkowo jest przeplatany ciemniejszą i jaśniejszą barwą,
  • połyskliwy – charakteryzuje się silniejszym niż u innych okazów metalicznym połyskiem.

 

Jeżeli ktoś z Was posiada głębsze informacje odnośnie tego kamienia to polecam dzielenie się wiedzą.

Zapraszam wszystkich do czytania. Kolejne minerały już za tydzień.

Może Ci się także spodobać >>

1 Comment

  1. Obsydian wykorzystwały już najstarsze cywilizacje – Inkowie i Majowie wykonywali z nich ostre, ale trwałe narzędzia do trepanacji czaszek . Rdzenni Indianie również dzięki obsydianowym narzędziom dokonywali tak trudnych zabiegów, jak amputacje – a ślady gojenia na szkieletach świadczą o tym ,że pradawni pacjenci zdrowieli i żyli jeszcze wiele lat po zabiegach 🙂 Chłodny w dotyku obsydian ma pomagać w opanowaniu nerwów , umożliwiać realistyczne patrzenie na świat w chwilach napięcia, oraz umożliwiać rozpoznawanie intencji przeciwników. Stalowa aparycja tego kamienia współgra ze stalą szlachetną -biżuteria , która jest takim połączeniem , to doskonały element nowoczesnego, wielkomiejskiego wizerunku – minimalizm barw i proste formy pozwalają uzyskać maximum wyrazu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *