Porady

Biżuteria w stylu boho – z czego ją zrobić? Przewodnik po stylu hippie.

Pasart_Gucci
Źródło: www. zeberka.pl

Jest wyraźna i cechuje się niekonwencjonalnością. Uwielbiają ją ludzie o naturze artystycznej, wolnej i nieskrępowanej duszy. Może być noszona do wszystkiego, gdyż z zasady łamie wszelkie obowiązujące zasady dress-code’u. Czym wyróżnia się biżuteria bohemy?

Nazwa tego stylu pochodzi od francuskiego słowa bohema, które oznacza cyganerię. W XIX w. tym sformułowaniem określano ludzi wolnych, nierzadko artystów, którzy gardzili konwenansami i normami społecznymi oraz obyczajami. Nietrudno się zatem domyślić, że biżuteria w tym stylu będzie awangardowa i niekonwencjonalna.

Gwiazdy i boho

Stylem tym zachwycili się najwięksi światowi projektanci, tacy jak Gucci i Kalvin Clein. Ten pierwszy tworzy delikatne, zwiewne suknie w stylu cygańskim z charakterystycznymi wzorami geometrycznymi. Obowiązkowym elementem każdego stroju tego projektanta są naszyjniki i złote, sięgające brzucha, naszyjniki. Z kolei drugi tworzy tuniki ozdobione kwiatami, a każda modelka zaopatrzona jest w buty na wysokim koturnie.

Pasart_Fortunato
Źródło: www.styl.fm

Jeśli chodzi o projektantów biżuterii, to uwagę trzeba zwrócić na ekskluzywną kolekcję marki Lizzie Fortunato. W tych projektach kamienie szlachetne, takie jak szmaragdy, rubiny, diamenty łączą się
z materiałami pochodzącymi z recyklingu. Znaleźć tu można również sznurek i drewno kokosowe.

Hippie i Cyganie

W boho istotnie zauważalne są dwie tendencje:

  • Styl cygański – długie kolczyki, wielkie bransolety, które przyciągają uwagę nie tylko wyglądem, ale również dźwiękiem. Umieszczenie wielu metalowych elementów na jednej ozdobie sprawia, że wydaje ona z siebie charakterystyczny „brzęk” przy poruszeniu.
  • Styl hippie – jaskrawość i wielokolorowość to główne wyznaczniki tego rodzaju ozdób z  lat 60 minionego stulecia. Wpisujące się w ten nurt są również długie sznury korali, opaski na włosy, wszelkie spinki w kształcie kwiatów, motyli, itp.

Z czego tworzy się biżuterię boho?

Pasart_biżuteria
Źródło: www.styl.fm

Jak na boho przystało – biżuterię tworzy się ze wszystkiego. Artysta przecież nie może się ograniczać. 😉 Wskazane będą tu wszelkie etniczne zestawienia, a więc: drewno, sznurek, rzemień, pióra, dobre będą też typowe materiały dla stylu cygańskiego: złoto, srebro, łańcuszki, zawieszki, koraliki – te malutkie i większe również, a także: plastik, tkanina, płótno, blaszki typowe dla hipisów. Nie zaszkodzi z pewnością również odrobina folkloru.

Boho ma przede wszystkim wyrażać indywidualizm, więc nie należy bać się wszelkich biżuteryjnych eksperymentów, dlatego tworzenie biżuterii samodzielnie jest tu wyjątkowo wskazane. Im bardziej oryginalnie, tym lepiej.

Może Ci się także spodobać >>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *