Porady

Hematyt – krwawy kamień

krwawy kamieńDziś przedstawię Wam krwawy kamień czyli hematyt. Skąd wzięła się ta wyjątkowa nazwa i jakie są jego właściwości? Warto to wiedzieć!

 

 

Hematyt to nic innego jak ruda żelaza inaczej tlenek żelaza. Jego nazwa pochodzi od greckiego „haem” oznaczającego krew. Często stosuje się również zamienną nazwę, a mianowicie krwawnik lub krwawy kamień. Jego barwa jest raczej czarna o metalicznym, silnym połysku. Jednak barwa rysy jest czerwona i właśnie stąd się wzięła nazwa.

krwawy kamień

Sproszkowana forma tego minerału była wykorzystywana w epoce kamiennej do malowania na ścianach jaskiń, przez Egipcjan natomiast służyła do zdobienia sarkofagów. W późniejszych czas wykorzystywano go także do malowania barw wojennych. Wypolerowany czarny hematyt, z racji swojego połysku służył Aztekom jako lustro.

hematyt

Od początku wierzono iż kamień ten ma ogromną moc, a przede wszystkim zdolność do zatrzymywania krwotoków. Po dzień dzisiejszy jego zastosowanie w zasadzie się nie zmieniło. Wykorzystywany jako czerwona ochra – czyli nieorganiczny pigment do farb, a także do wyrobu biżuterii, mimo swojego większego ciężaru. Z racji swojego czarnego zabarwienia, wyrabiano z hematytu biżuterię żałobną ale oczywiście nie tylko. Powstało bardzo dużo rzeźb, kamei czy też intaglio.

Hematyt najczęściej występuje jako minerał towarzyszący skał magmowych, metamorficznych, a także w żyłkach hydrotermalnych. Najczęściej powstaje podczas wietrzenia w suchym i gorącym klimacie. Najczęściej tworzy formy czarnych, szarych i brunatnych płatków zwanych żelazną różą. Największe jednak znaczenie dla kolekcjonerów mają czarne kryształy, które zwie się błyszczem żelaza oraz skupiska nerkowe, obłe metalicznoczarne i czerwonobrązowe formy w kształcie nerek. Z czego te drugie są zdecydowanie rzadszymi okazami.


Warto wiedzieć, że hematyna to nazwa kamienia będącego imitacją hematytu. Jest to spiekany tlenek żela, który można odróżnić od oryginału tym że ma lekkie właściwości magnetyczne.

Krwawy kamień pięknie komponuje się z biżuteria. Nadaje się idealnie do noszenia każdego dnia jak i do strojów wieczorowych.

Może Ci się także spodobać >>

3 Comments

  1. Hematyt jest inaczej zwany magnetytem . Legenda mówi, że mężczyzna powinien umieścić magnetyt pod materacem lub poduszką ukochanej – kiedy zaś wybranka zaśnie ,powinien wejść do pokoju i zanucić delikatnie cichą, spokojną melodię. Jeżeli ukochana będzie śniła nadal, bądz uśmiecnnie się przez sen , znaczy to, że wybranek może być pewnym jej czystego uczucia. Natomiast jeżeli w tym momencie zerwie się niespokojnie i niemal wyskoczy z posłania -należałoby się zastanowić , co zmussza damę do niewierności… Rzecz jasna, to tylko legenda – odpowiedzialność za wiarygodność “testu” biorą na siebie sami czytelnicy… 🙂

    1. wacek says:

      Hematyt to nie magnetyt. To są dwa minerały. Magnetyt zawiera więcej żelaza.

  2. Hematyt to nie magnetyt. Oba minerały różnią się zawartością żelaza. Hematyt to Fe2O3, a magnetyt to Fe3O4.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *