Makrama krok po kroku ♥ Wzory ♥ Jak zrobić sploty ♥ Jak zacząć, Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy

Bransoletka Cobra w delikatnej odsłonie – ze sznurków i rzemieni z cyrkoniami. Kurs biżuterii

Bransoletka Cobra, najczęściej prezentują się w wydaniu męskim. Agnieszka pokaże Wam, że tego splotu można użyć nawet do rzemieni z cyrkoniami, w efekcie czego wyjdzie delikatna i kobieca bransoletka.

Do modnej bransoletki występującej najczęściej pod nazwą Cobra, wykorzystujemy najprostszy splot makramy. Różnica polega na sznurku, który zwykle w makramie, jest cienki i matowy, natomiast w tym projekcie używamy sznurka powlekanego o grubości 3mm w różnych kolorach. Splot wykonujemy na dwóch lub trzech sznurkach stanowiących bazę bransoletki. Dzięki temu jest ona szeroka i mięsista.

Potrzebne materiały do zrobienia bransoletki:

-2 sznurki 3mm stanowiące bazę, na której wykonasz splot makramy, długość około 25cm,
-2 sznurki 3mm, którymi opleciesz bazę, długość około 75-100 cm,
zapięcie ozdobne do biżuterii – ja wykorzystałam jasno-srebrne zapięcie przekładane,
-mocny klej do wklejenia zapięcia
-zapalniczka, do opalenia końcówek sznurka.

To co bransoletka Cobra Ci się podoba?

Krok 1

Zwiąż lub przyklej taśmą klejącą razem wszystkie sznurki. Lewy sznurek (na zdjęciu turkusowy) przełóż przez dwa środkowe sznurki (żółte), tak by ze sznurka powstał brzuszek po lewej stronie. Teraz prawy sznurek (na zdjęciu niebieski) przełóż nad lewym (turkusowym). Następnie koniec prawego (niebieskiego) sznurka prowadź pod skrzyżowanymi sznurkami (niebieskim i turkusowym), pod środkowymi (żółtymi) sznurkami i nad brzuszkiem utworzonym z lewego (turkusowego) sznurka. Zaciągnij delikatnie sznurki. Pierwszy przeplot gotowy. Zacznij drugi przeplot. Prawy sznurek (turkusowy) połóż na środkowych sznurkach.
01 (2)
Teraz lewy sznurek (niebieski) przełóż nad prawym (turkusowym), następnie jego koniec prowadź pod skrzyżowanymi sznurkami (niebieskim i turkusowym), pod środkowymi (żółtymi) sznurkami i nad sznurkiem (turkusowym) tworzącym brzuszek. Zaciśnij. Pierwsze „oczko” bransoletki gotowe. Kolejne oczka wykonaj tak jak pierwsze, aż do końca bransoletki.
02 (2)
03 (2)
Krok 2

Teraz wkleisz końcówki sznurków do zapięcia bransoletki. Opal je zapalniczką. Sznurek jest wykonany z tworzywa sztucznego, dlatego stopi się. Nie dotykaj stopionych końcówek palcami! Są bardzo gorące! Nim sznureczki ostygną, zapalniczką spłaszcz każdą końcówkę. W środku sznurka znajduje się jasne wypełnienie widoczne na zdjęciu. Możesz wyciąć 1 cm z każdego sznureczka. Dzięki temu końcówki będą cieńsze i łatwiej się spłaszczą. Teraz wkleisz zapięcie. Wciśnij klej do specjalnych otworów w zapięciu i włóż sznureczki. Przy ostatnim pomóż sobie nożyczkami.
04a (2)
Bransoletka gotowa!
05 (2)

Do splotu makramy możemy wykorzystać nie tylko sznurki różnej grubości, ale także rzemienie gładkie, z fakturą, płaskie lub okrągłe.

Oto projekt, do którego użyłam trzy płaskie rzemienie z cyrkoniami i sznurka woskowanego grubości 1 mm.

Pierwsza bransoletka Cobra za nami. 

Potrzebne materiały:

-3 rzemienie z cyrkoniami przycięte na długość 15 cm,
sznurek woskowany 1 mm o długości 4,5 metra,
płaskie końcówki, kółeczka montażowe, karabińczyk,
klej.

Krok 1

Przytnij na odpowiednią długość trzy odcinki rzemienia. Ja uzyskałam bransoletkę długości 18,5 cm licząc z zapięciem (moje zapięcie wynosi 3,5cm), dlatego przycięłam rzemienie na długość 15cm. Jeśli chcesz dłuższą bransoletkę, dodaj kilka centymetrów.
Ostatnie cyrkonie znajdujące się na rzemieniu wytnij, by nie przeszkadzały podczas wklejania do zapięcia.
01
02
Krok 2

Sklej rzemienie taśmą klejącą. Ułatwi to wykonanie pierwszych splotów. Postępuj dokładnie tak, jak pokazałam na przykładzie bransoletki ze sznurków powlekanych. Różnica polega na tym, że każde „oczko” musisz umieścić pomiędzy cyrkoniami. Nie ściskaj zbyt mocno sznurka, by rzemienie nie ponakładały się na siebie.
03
04
Gdy dotrzesz do miejsca, gdzie przyklejona jest taśma, odetnij ją i kontynuuj pracę.
Bransoletka Cobra
05
Krok 3 Na samym końcu zwiąż sznureczki na supełek i utnij.
Bransoletka Cobra
Teraz możesz wkleić bransoletkę do płaskich końcówek. Najpierw wysmaruj wnętrze końcówki klejem, wsuń rzemienie. Na końcu wepchnij za pomocą nożyczek sznureczki, które znajdują się na brzegach bransoletki.
Bransoletka Cobra
Bransoletka gotowa!
Bransoletka Cobra
Jak widać, wygląda atrakcyjnie z dwóch stron:). Cyrkonie są delikatne i nie kłują, można więc nosić bransoletkę raz na jedną, raz na druga stronę.
Bransoletka Cobra
Bransoletka Cobra
Jeśli nie macie rzemieni z cyrkoniami, użyjcie gładkich. Jeden kolor rzemienia też wystarczy. Bransoletki gładkie lub monochromatyczne wyglądają równie ciekawie!

Na prośbę Pani Iwony, wielkiej fanki biżuterii z rzemieni przedstawiam splot w kolorystyce świątecznej :). Oto złoto – czarno – czerwona bransoletka wykonana z 4 różnych rzemieni. Bazą jest kauczuk grubości 3 mm, który został opleciony 4mm płaskim, złotym rzemieniem, który był prowadzony samodzielnie, natomiast dwa cieńsze rzemienie – czarny pleciony oraz czerwono-złoty rzemień były prowadzone razem. Bransoletka jest dwustronna. Z jednej strony przeważa złoto, z drugiej strony czerwień.
Bransoletka Cobra
Bransoletka Cobra

Na bazie rzemieni płaskich wykonałam też bransoletkę srebrną. W rzeczywistości wygląda jak z metalu, co daje fantastyczny efekt!
Bransoletka Cobra

Jak Wam się podoba bransoletka Cobra?

Makrama nie przestaje mnie zadziwiać i Was zapraszam do eksperymentowania z różnymi materiałami. Jeden splot daje tyle możliwości!


Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

grupa rękodzielnicza pasart

Agnieszka Wajzer-Nowak: Ukończyła liceum plastyczne we Wrocławiu. Uzyskała dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Współpracuje z poznańskimi firmami zajmując się oprawą plastyczną imprez, dokumentacją fotograficzną i filmową, a także rękodziełem artystycznym: decoupagem, filcowaniem, sutaszem. Prowadzi warsztaty dla młodzieży i dorosłych, na których pokazuje jak łączyć różne techniki malarskie, graficzne, fotograficzne z rzemiosłem artystycznym. Dla blog.pasart.pl tworzy kursy , gdzie wyjaśnia krok po kroku, jak zrobić biżuterię.

Może Ci się także spodobać >>

4 Comments

 1. Bardzo dziękuję za profesjonalizm i tak miłą reakcję na moją prośbę. Pozdrawiam Iwona

  1. Iwona, cała przyjemność po naszej stronie 🙂

 2. Jakub says:

  świetny artykuł!
  właśnie próbuję zrobić samodzielnie bransoletki, ale nie mogę nigdzie znaleźć takich ładnych, długich, płaskich końcówek jak w tym artykule.
  Czy mogę poprosić o jakieś namiary?

  1. Pod tym linkiem, który podany jest również we wpisie, znajdziesz wszystkie dostępne u nas końcówki.
   https://www.pasart.pl/zapiecia-ozdobne-do-bizuterii,c,920.html?send_via_shop=on

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *