Makrama krok po kroku ♥ Wzory ♥ Jak zrobić sploty ♥ Jak zacząć, Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy

Efektowna bransoletka z kamieni naturalnych w technice makrama – kurs biżuterii

Makrama była znaną już w starożytności sztuką wiązania sznurków, bez użycia igły, szydełka lub drutów. W technice tej bardzo istotne jest równomierne zaciąganie jednakowej wielkości węzłów, dlatego sukces, w dużej mierze zależny jest od precyzji ruchów dłoni i palców. Makrama to dużo więcej niż makatki ścienne. Współcześni twórcy potrafią wyczarować ze sznurka kwietniki, torebki, plecaki oraz niezwykłą biżuterię! W dzisiejszym projekcie, do wykonania bransoletki wykorzystamy jeden z podstawowych węzłów makramy. Marta nauczy Was, jak to zrobić! Efektowna bransoletka z kamieni naturalnych za chwilę będzie Twoja!

Materiały potrzebne do zrobienia bransoletki:

 2

 • Rzemień – ekologiczny, śr. 1mm. Rzemień będzie stanowił rdzeń naszej bransoletki. Jego długość zależy oczywiście od długości bransoletki jaką chcemy uzyskać. Ja, na bransoletkę zawijaną dwukrotnie wokół nadgarstka, użyłam ciemnofioletowy rzemień o długości 1m. Rzemień można z powodzeniem zastąpić sznurkiem jubilerskim powlekanym lub woskowanym.
 • Agat fasetowany – 4mm, w tonacji morskiej. Jest to kamień naturalny barwiony. Z jednego sznura (ok. 97szt koralików) uzyskamy splot o długości 28cm. Na sznurze znajdują się koraliki w różnych, jednak idealnie współgrających ze sobą odcieniach. Zastosowanie tego typu kamieni naturalnych sprawia, iż prosty splot zyskuje niebagatelny charakter. Jakie inne koraliki można wykorzystać w tym projekcie? Zależy to wyłącznie od Waszej inwencji twórczej. Świetnie sprawdzą się szklane kryształki fasetowane, koraliki typu crackle lub powlekane.
 • NICI SUPERLON™ FINE– Długość nici zależna jest od długości splotu jaki chcemy uzyskać – nić powinna być dziesięciokrotnie dłuższa. Ponieważ mój splot ma 28cm długości, użyję kordonka o długości ok. 3m.
 • Zapięcie toggle – pozłacane, śr. 10mm. Wykorzystamy tylko jedną część zapięcia, tj. kółeczko.
 • Igły – z dużym uszkiem. Będą pomocne w nawlekaniu koralików i przy wykańczaniu bransoletki.

Efektowna bransoletka z kamieni naturalnych – jak wykonać?

Rzemień składamy równo na pół. Środkową część przeciągamy przez uszko zapięcia toggle.

Efektowna bransoletka z kamieni naturalnych

Końce rzemienia przeciągamy przez powstałą w ten sposób pętelkę i zaciągamy.

4

6

Odwracamy kółko na drugą stronę – będzie to front bransoletki.

 

7

Kordonek o długości ok. 3m nawlekamy na igłę. Przeciągamy go przez kółeczko zapięcia.

8

 

9

Po obu stronach rzemienia powinniśmy pozostawić jednakowej długości odcinki kordonka – ok. 1,5m. Jak widzicie na zdjęciu poniżej, oba końce kordonka usytuowane są z tyłu rzemienia.

 

10

Na prawą nitkę nawlekamy koralik.

 

11

 

Będziemy teraz wykonywać węzeł płaski z czterech nitek. Kordonek z prawej i lewej strony to nitki boczne wiążące, rzemień stanowić będzie nitki rdzenia. Węzeł płaski powstaje przez dwukrotne przełożenie przez siebie dwóch nitek wiążących na nitkach rdzenia w ten sposób, że nitka z lewej strony przechodzi pod nitkami rdzenia, a nitka z prawej strony nad nitkami rdzenia. Po zaciągnięciu nitek wiążących powstaje węzeł pojedynczy płaski.

Zobaczmy jak to wygląda w praktyce. Nitkę wiążącą lewą przekładamy pod rzemieniem i nad nitką wiążącą prawą.

 

12

Nitkę wiążącą prawą przekładamy nad rzemieniem i przeciągamy pod nitką wiążącą lewą.

13

Zaciągamy węzeł z obu stron równomiernie, tak by koralik usadowił się możliwie blisko rdzenia, tj. naszego rzemienia.

14

15

Następnie, powtarzamy ten sam węzeł. Nitkę z lewej strony przekładamy pod rzemieniem i nad nitką z prawej.

16

Nitkę z prawej strony przekładamy najpierw nad rzemieniem, następnie pod nitką z lewej i zaciągamy.

17

 

18

 

Na nitkę z lewej strony nawlekamy koralik. Przekładamy nitkę pod rzemieniem oraz nad nitką z prawej strony.

19

 

Nitkę wiążącą z prawej strony przekładamy nad rzemieniem i pod nitką wiążącą lewą. Ciągniemy za końce obu nitek wiążących, aby uzyskać węzeł.

20

21

Powtarzamy węzeł – nitkę z lewej przekładamy pod rzemieniem i nad nitką prawą; nitkę prawą przekładamy nad rzemieniem i pod nitką lewą. Zaciągamy.

22

23

 

21

Te same kroki powtarzamy, aż do momentu uzyskania pożądanej długości splotu. Nawlekamy koralik z prawej strony, dwukrotnie wykonujemy węzeł płaski. Nawlekamy koralik z lewej strony i znów wykonujemy dwukrotnie węzeł płaski.

 

24

Jak wykończyć bransoletkę?

Splot kończymy na dwóch węzłach płaskich.

Efektowna bransoletka z kamieni naturalnych

Z lewej i prawej strony plecionki, przy ostatnich koralikach wiążemy kordonek w supeł.

 

Efektowna bransoletka z kamieni naturalnych

Efektowna bransoletka z kamieni naturalnych

Efektowna bransoletka z kamieni naturalnych

Końce kordonka ukryjemy wewnątrz splotu. Przeciągamy kordonek przez ostatni koralik.

Efektowna bransoletka z kamieni naturalnych

Następnie pod czterema kolejnymi węzłami płaskimi.

 

Efektowna bransoletka z kamieni naturalnych

I przez kolejny koralik. Dzięki temu zabiegowi, nie tylko ukryjemy końce nici, ale i wzmocnimy splot. Kordonek niestety, w trakcie użytkowania może się przecierać, dlatego przyda się ta dodatkowa nitka.

 

31

Ten sam zabieg powtarzamy z drugim końcem kordonka z prawej strony. Tak wygląda wykończony splot:

Efektowna bransoletka z kamieni naturalnych

Aby wykończyć bransoletkę, za ostatnimi koralikami splotu, wiążemy na rzemieniu supeł.

Efektowna bransoletka z kamieni naturalnych

Efektowna bransoletka z kamieni naturalnych

Kolejny supełek wiążemy w odległości 1cm od pierwszego – jest to szerokość zapięcia toggle. Bransoletkę będziemy zapinać przekładając kółko toggle pomiędzy supełkami.

Efektowna bransoletka z kamieni naturalnych

Efektowna bransoletka z kamieni naturalnych

 

Jeśli bransoletka ma mieć regulowaną długość, możemy zawiązać kolejne supełki w odległości 1cm od poprzedniego. Jak widzicie, moja bransoletka ma trzy stopnie długości. Do ostatniego supełka warto wpuścić kropelkę kleju, aby mieć pewność, że się nie rozwiąże.

 

Efektowna bransoletka z kamieni naturalnych

Ja mam dość drobny nadgarstek o obwodzie 15cm i tę bransoletkę zapinam na trzecią pętelkę (długość splotu to 28cm, całkowita długość bransoletki z zapięciem i pętelkami to 34cm). Jeśli Wasz nadgarstek jest większy, upewnijcie się, że macie odpowiednią ilość koralików – na podwójną bransoletkę jeden sznur może nie wystarczyć.

 

Efektowna bransoletka z kamieni naturalnychEfektowna bransoletka z kamieni naturalnych gotowa?

Koniecznie pochwalcie się nam swoimi pracami oznaczając nas #kurspasart. 

Zerknijcie też na te wpisy:


Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

Autorem kursu jest Marta Draganek, projektant marki Tarragon Art – stylowa biżuteria artystyczna. Kurs przygotowany bez licencji na odsprzedaż lub jakikolwiek inny użytek komercyjny. Treść oraz zdjęcia chronione są prawem autorskim. Kopiowanie, powielanie lub dalsze udostępnianie bez zgody autora zabronione.

Może Ci się także spodobać >>

5 Comments

 1. Emilia says:

  Fajny pomysł.

 2. Martyna says:

  Super pomysł:):)
  Bransoletka jest śliczna i bardzo efektowna:)
  Zainspirowałam się tym kursem i zrobiłam podobną w kolorze srebra i ciemnej czerwieni.Zmieniłam też zapięcie na karabińczyk, bo nie przemawiały do mnie te supełki na końcu. Użyłam koralików szklanych crackle 4mm, sznurka bordowego jubilerskiego i sznurka woskowanego czarnego 1mm – proporcje takie same jak w kursie. Na pewno zrobię podobną jeszcze nie raz:)

 3. Kody Mody says:

  świetna technika 🙂

 4. Krysia says:

  Zawsze jestem pod wrażeniem robótek ręcznych. W tej kwestii jestem beztalenciem 😛 Bransoletka cudna, naprawdę szalenie mi się spodobała.

 5. Hady-Surowiec says:

  Bardzo fajny DIY.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *